Obama: Użycie broni chemicznej "zmieni reguły gry" wobec Syrii

26.04.2013 21:32
Prezydent USA Barack Obama

Prezydent USA Barack Obama (Fot. Pablo Martinez Monsivais AP)

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że użycie broni chemicznej przez syryjski rząd "zmieni reguły postępowania" wobec Damaszku. Dodał jednak, że ustalenia służb wywiadowczych ws. użycia tej broni mają wciąż charakter "wstępny".
- Jakkolwiek straszna jest sytuacja, w której strzela się do cywilów pociskami moździerzowymi, a ludzie zabijani są na oślep, ewentualne użycie broni masowego rażenia wobec ludności cywilnej oznacza przekroczenie kolejnej granicy międzynarodowego prawa i międzynarodowych norm - powiedział dziennikarzom Obama. - Na wiele sposobów granice te już przekroczono, gdy dziesiątki tysięcy osób zostały zabite przez reżim - dodał prezydent.

- To zmieni reguły gry. Musimy działać ostrożnie. Musimy starannie ocenić sytuację. Ale sądzę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie możemy stać obok i pozwolić na systematyczne używanie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej - oświadczył Obama.

Prezydent spotkał się z królem Jordanii Abdullahem II. Monarcha powiedział, że pracuje nad znalezieniem politycznego rozwiązania dla konfliktu w Syrii.

Biały Dom przyznał, że amerykańskie agencje wywiadowcze "oceniają z różną dozą pewności, iż reżim syryjski użył broni chemicznej na niewielką skalę w Syrii".

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • emeni

  Oceniono 29 razy 23

  Mnie jest obojętne, kto tam komu w tej Syrii łeb urwie, ale logika podpowiada, że dla UE i PL korzystniej jest popierać Asada, który stanowi bufor dla zdziczałych wahabickich islamskich radykałow. Jemu trzeba pomagać a nie terrorystycznym fundamentalistom opłacanym przez Saudów i Katar. Asad jest cierniem w d. islamskich fanatyków z nad zatoki Perskiej a to już duży plus.

 • dariuszczwa

  Oceniono 62 razy 20

  Amerykanie mają na sumieniu znacznie więcej przypadków łamania prawa międzynarodowego niż jakikolwiek inny kraj na Świecie

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 41 razy 15

  Prezydent USA Barack Obama powiedział, że użycie broni chemicznej przez syryjski rząd "zmieni reguły postępowania" wobec Damaszku. Dodał jednak, że ustalenia służb wywiadowczych ws. użycia tej broni mają wciąż charakter "wstępny".
  Czyli Obamba nic nie wie, a jego własni doradcy nie wiedza co mu podac na talerzu. Sprawia wrażenie zagubionego i o zgrozo kompletnie niepoinformowanego. Ten facet chyba juz kompletnie nie panuje nad burdelem zwanym USA. Takie mam wrażenie.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 51 razy 15

  Obamba niech lepiej odda pokojową nagrodę Nobla. I niech wycofa wojska z Afganistanu bo i tak kraju nie kontrolują. Takie pohukiwania uprawia chyba dla publiki w USA bo na swiecie nikt tego już nie kupuje.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 35 razy 13

  Czyżby jednak szykowała się kolejna wojenka? No, cóż - stare przysłowie mówi, że "jak ktoś chce psa uderzyć, to kij zawsze znajdzie"...

 • 31.februarius

  Oceniono 13 razy 11

  Barack Obame "dodał jednak, że ustalenia służb wywiadowczych ws. użycia tej broni mają wciąż charakter "wstępny".

  Ostateczny będą miały dopiero wtedy, jak Colin Powell pokarze w tiwiźnie "zielone beczki Husajna".

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 18 razy 10

  Reguly jakiej gry? Tej amerykanskiej pod dyktando Izraela?

 • loginlogin69

  Oceniono 21 razy 9

  czyli jeśli się zabije 70 000 ludzi z kałasznikowa to jest OK, ale jeśli gazem to już "zmienia reguły gry" ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje