Kamiński o Sawickiej: Nie jestem w stanie zaakceptować tego wyroku

26.04.2013 16:49
- Jest to wyrok sprzeczny z elementarnym poczuciem sprawiedliwości i przyzwoitości. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że działania CBA w tej sprawie były w pełni legalne. Ja tego wyroku nie jestem w stanie zaakceptować - powiedział Mariusz Kamiński, komentując decyzję sądu o prawomocnym uniewinnieniu Beaty Sawickiej.
- Dziś sąd drugiej instancji uznał, iż ustalenia sądu pierwszej instancji, skazującego Beatę Sawicką na trzy lata bezwzględnego więzienia, były prawidłowe. Zakwestionował natomiast legalność działań CBA. Sąd apelacyjny orzekając dzisiaj, zapomniał również, że sąd pierwszej instancji wypowiedział się w tej sprawie, uznając, że działania CBA były legalne. Co więcej, ta sprawa była bardzo szczegółowo badana pod rządami PO, kiedy Platforma sprawowała bezpośredni nadzór nad prokuraturą - wyliczał Kamiński na konferencji PiS.

Były szef CBA przypomniał, że w sprawie Beaty Sawickiej przeprowadzono bardzo szczegółowe śledztwo przeprowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie, która również nie dopatrzyła się żadnych nadużyć ze strony CBA i śledztwo umorzyła. - Co wtedy zrobiła Sawicka? Odwołała się do sądu od umorzenia i sąd prawomocnym wyrokiem uznał, że działania CBA były legalne. Nie wiem, czy Sąd Apelacyjny wziął pod uwagę dokumenty zgromadzone w toku śledztwa i powtarzam, nie jestem w stanie tego wyroku zaakceptować - komentował na gorąco Mariusz Kamiński.

Były szef CBA dodał, że liczy na prokuraturę, że w sprawie Sawickiej złoży kasację do Sądu Najwyższego. - Nie można zostawić tej sprawy w ten sposób. Co mają myśleć Polacy, którzy widzieli tą łapówkę? - pytał retorycznie Kamiński.

Hofman: W Polsce nie ma sprawiedliwości

Sędzia Rysiński próbował udowodnić dzisiaj, że w Polsce nie ma sprawiedliwości. I niestety mu się to udało - stwierdził z kolei Adam Hofman. - To jest ta sama władza, za której na wolność wychodzi mafia pruszkowska - dodał. Zdaniem rzecznika PiS uniewinnienie Sawickiej dowodzi, że "pomysł na Polskę" jaki ma Prawo i Sprawiedliwość, jest "jak najbardziej aktualny".

- Bez zmiany całej sytuacji w Polsce sprawiedliwości nie będzie - stwierdził Hofman. - Będzie można na oczach Polaków wziąć łapówkę i jednocześnie domagać się przeprosin. I jeszcze wcześniej się popłakać, żeby Platforma wygrała wybory - dodał podczas konferencji prasowej.

Kaczmarek: "To naprawdę ogromna jakaś pomyłka"

Z kolei Tomasz Kaczmarek komentując wyrok Sądu Apelacyjnego powiedział, że zarzuty, iż CBA prowadziło działania niezgodne z prawem, to "naprawdę ogromna jakaś pomyłka". Według niego pierwsze czynności operacyjne, jakie zostały podjęte w stosunku do Beaty Sawickiej były za zgodą i zatwierdzone przez Prokuratora Generalnego (był nim wówczas Zbigniew Ziobro - red.). - CBA zebrało wiarygodny materiał - podkreślił Kaczmarek.

Dodał, że materiał ten świadczył o tym, iż istnieje możliwość popełnienia przestępstwa. - Ten materiał jest objęty dziś klauzulą niejawności i zapewniam (...), że on jest bardzo bogaty - powiedział. - Dla mnie wyrok w tej sprawie jest zaskakujący i skandaliczny - ocenił. Dodał, że oczekuje od prokuratury, iż złoży ona wniosek o kasację wyroku.

Sąd: Sawicka przyjęła łapówkę i odpowiada za to moralnie

Dziś Sąd Apelacyjny prawomocnie uniewinnił Sawicką i Mirosława Wądołowskiego, burmistrza Helu, od zarzutów korupcji. SA zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który w maju 2012 r. skazał Sawicką na trzy lata więzienia, pozbawienie praw publicznych na cztery lata i 40 tys. zł grzywny, a Wądołowskiego - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i 20 tys. zł grzywny.

Jak podkreślił przewodniczący składowi orzekającemu sędzia SA Paweł Rysiński, ustalenia sądu pierwszej instancji były prawidłowe, a ówczesna posłanka przyjęła łapówkę od udających biznesmenów agentów CBA. - I odpowiada za to moralnie - podkreślił sędzia, dodając, że odpowiedzialności karnej Sawicka uniknęła wobec stwierdzenia, że techniki operacyjne stosowane w tej sprawie przez CBA były stosowane nielegalnie.

Zobacz także
Komentarze (416)
Zaloguj się
 • kalebas

  Oceniono 483 razy 343

  "Sąd apelacyjny orzekając dzisiaj, zapomniał również, że sąd pierwszej instancji wypowiedział się w tej sprawie, uznając, że działania CBA były legalne"

  Czyżby pan Kamiński nie rozumiał po co w ogóle istnieje hierarchia w sądownictwie i procedury odwoławcze ? Biorąc pod uwagę przebieg jego politycznej kariery, to całkiem możliwe.

 • fakiba

  Oceniono 340 razy 246

  Co pan akceptuje a co nie to mało kogo obchodzi ale wychodzi na to że kierował pan organizacją przestępczą organizującą przekręty na dużą skalę

 • ga.1.2

  Oceniono 280 razy 200

  Szczurek Kaminski nie zaakzeptuje wyroku,wyroku w jego sprawie tez nie zaakceptuje.Pokazcie mi jakiegos bandziora co akceptuje wyrok sadu ktory jest niepomyslny z jego punktu widzenia.

 • unnabujp

  Oceniono 270 razy 166

  Pieprzony kaczy syn Kaminski spieprzyl te robote tak jak wszystko inne za co biora sie PiSiory.

 • fakiba

  Oceniono 215 razy 145

  Ciekawe czy będzie akceptował wyrok jaki mam nadzieję dostanie on i jego pachołki za bezprawne działania i namawianie do popełnienia przestępstwa

 • belle.du.jour

  Oceniono 209 razy 139

  Kaczyński nie akceptuje wyników demokratycznych wyborów jeśli je przegrał, nic dziwnego, że jego piesek, Kamiński, nie akceptuje wyroku sądu, który mu nie odpowiada. Obydwaj jednak z pewnościąj zaakceptowaliby krwawy pucz, który dałby im władzę by móc, bez sądu, dokonac wyroków na przeciwnikach politycznych. Metody stosowane przez CBA za czasów Kamińskiego są dowodem na to, że prawo i praworządnośc mają oni w głębokim poważaniu. Nie daj Boże by ta banda dorwała się znowu do władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje