Sąd nie pozostawia złudzeń: Beata Sawicka niewinna, CBA działało bezprawnie

26.04.2013 14:09
- Wobec nielegalnego stosowania technik operacyjnych przez CBA była posłanka PO Beata Sawicka i burmistrz Helu Mirosław Wądołowski są uniewinnieni z zarzutów korupcji - orzekł dziś Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wyrok jest prawomocny.


Jak podkreślił przewodniczący składowi orzekającemu sędzia sądu apelacyjnego Paweł Rysiński, ustalenia sądu pierwszej instancji [który skazał Sawicką - red.] były prawidłowe, a ówczesna posłanka przyjęła łapówkę od udających biznesmenów agentów CBA. "I odpowiada za to moralnie" - podkreślił sędzia, dodając, że odpowiedzialności karnej Sawicka uniknęła wobec stwierdzenia, że techniki operacyjne użyte w tej sprawie przez CBA były stosowane nielegalnie.

"Rażące uchybienia CBA"

- Sąd apelacyjny uniewinnił oskarżonych z powodu rażących uchybień popełnionych przez CBA w toku prowadzonych wobec obojga oskarżonych czynności operacyjnych. Czynności te podjęto nielegalnie, bo bez istnienia ku temu ustawowych przesłanek prawnych, a następnie wykonywano bez dochowania ustawowych reguł ich dopuszczalności, co dyskwalifikuje zgromadzony materiał dowodowy - podkreślił sąd.

- Ówczesny szef CBA wydając w dniu 27 czerwca 2007 roku zarządzenie o wręczeniu oskarżonemu Mirosławowi Wądołowskiemu korzyści majątkowej popełnił rażące uchybienia pozbawiające przeprowadzoną prowokację znamion legalności. Oczywistym jest, że w drodze nielegalnych, wykraczających poza uprawnienia czynności operacyjnych nie jest możliwe uzyskanie legalnych dowodów, podlegających następnie ocenie wg kryteriów rzetelnego procesu karnego - mówił sędzia podczas odczytywania uzasadnienia wyroku.

Sąd: Działania CBA ws. Sawickiej i Wądołowskiego w całości sprzeczne z prawem

- Notatki operacyjne, nagrania obrazu i dźwięku i zeznania osób zaangażowanych w tę sprawę czynności operacyjnych, są dowodami skażonymi pierwotnie. Te czynności stosowane przez CBA wobec Sawickiej do 16 czerwca wykonywane były wbrew prawu i nie mogą stanowić podstawy faktycznej i prawnej dla kontynuacji działań operacyjnych i legalizacji uzyskanych w ich wyniku już po 16 czerwca materiałów operacyjnych - dodał sąd.

Wyrok jest prawomocny. Prokuratura może składać w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. Aby ją uzasadnić, musiałaby wskazać "rażące błędy" sądu apelacyjnego.- CBA nie przysługuje prawo do prowadzenia czynności operacyjnych w dowolnym zakresie, a jedynie w obszarze przestępczości korupcyjnej - dodał sąd.

"Demokratyczne państwo wyklucza testowanie uczciwości obywateli"

- To prawo ogranicza działania CBA do osób, które prezentują działania określane najogólniej jako pozostające w związku z korupcją. To z Konstytucji RP, z zasad demokratycznego państwa prawnego wynika, że operacyjna inwigilacja obywateli w celu zdobycia przeciwko nim materiałów mających następnie stanowić materiały w postępowaniu karnym jest niedopuszczalna, bezprawna i nielegalna dopóty, dopóki nie istnieją uprzednio uzyskane informacje rodzące choćby domysł, że ta osoba już popełnia bądź jest w stanie popełnić przestępstwo - tłumaczył sąd w orzeczeniu.

- Demokratyczne państwo wyklucza testowanie uczciwości obywateli czy dokonywanie wyrywkowej kontroli przy użyciu w tym celu tajnych i podstępnych metod. Postępowanie takie jest praktyką państwa totalitarnego - dodał.

- 16 czerwca po spotkaniu Beaty Sawickiej i funkcjonariusza CBA, świadka Kaczmarka z Wądołowskim, Sawicka przekazała funkcjonariuszowi, że pod jego nieobecność Wądołowski wyraził korupcyjne żądanie otrzymania korzyści osobistej. Sama Sawicka zażądała wówczas butelki alkoholu jako prezentu dla innej osoby. Sąd pominie tutaj kwestię proporcjonalności tego osobistego żądania oskarżonej i celowości wydania w oparciu o nie zarządzenia o wszczęciu operacji specjalnej przez szefa CBA. Zgodnie z wymogami ustawy uzyskana przez Kaczmarka informacja winna być przez CBA sprawdzona po to, by zyskać walor wiarygodności tak jak tego wymaga przepis - sąd podkreślał kolejne błędy.

Adwokaci wnosili o uniewinnienie

- Beacie Sawickiej zrobiono krzywdę. Należą się jej przeprosiny i odszkodowanie. Czy dostanie jedno i drugie, tego nie wiem - powiedział na gorąco po ogłoszeniu wyroku sądu apelacyjnego obrońca byłej posłanki PO mec. Mikołaj Pietrzak.

Beata Sawicka w sądzie pierwszej instancji została skazana za korupcję na trzy lata więzienia. Obrona wnosiła o uniewinnienie Sawickiej bądź o ponowny proces lub też o zawieszenie kary więzienia. Adwokaci kwestionowali legalność operacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego wobec niej.

Wchodząc do sali sądu Sawicka nie chciała wypowiadać się dla mediów. Jej adwokat mec. Jacek Dubois powiedział, że sąd przy wyroku oparł się na dowodach nielegalnie zgromadzonych.

Agent Tomek i Beata Sawicka

CBA zatrzymało Sawicką, ówczesną posłankę PO, w październiku 2007 r., gdy przyjmowała od udającego biznesmena agenta CBA 50 tys. zł. Zatrzymano też burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego, któremu zarzucono, że za łapówkę obiecał dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Helu. Szczegóły nagłośnił ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Wywołało to wątpliwości PO i części mediów co do domniemanego politycznego tła operacji CBA wobec Sawickiej (usuniętej wtedy z PO). Ona sama prosiła w emocjonalnym wystąpieniu szefa CBA, by jej "nie linczował publicznie". Twierdziła, że padła ofiarą prowokacji agenta Tomka.

Tu znajdziesz nasze wywiady z byłym agentem CBA m.in. o działaniach agenta Tomka >>>

Zeznawała, że Tomek prowokował ją do zachowań, które dziś kwalifikowane są jako korupcyjne. Opowiadała, jak agent zbliżył się do niej emocjonalnie, słuchał o małżeńskim kryzysie, całował w tańcu, słał bukiety róż owinięte perłami. Uznała, że oficerowie CBA przekroczyli uprawnienia, podejmując wobec niej inwigilację i że namawiali ją do przestępstwa. Kamiński temu zaprzeczał, a prokuratura umorzyła śledztwo z doniesienia obrony Sawickiej wobec CBA.

Wyrok pierwszej instancji

W maju 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Sawicką na trzy lata więzienia, pozbawienie praw publicznych na cztery lata i 40 tys. zł grzywny, a Wądołowskiego - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i 20 tys. zł grzywny. Prokurator żądał dla Sawickiej pięciu lat więzienia, a dla Wądołowskiego - 3,5 roku. Obrona wnosiła o uniewinnienie obojga podsądnych.

Zdaniem adwokatów operacja CBA była nielegalna, bo CBA nie miało wiarygodnej informacji o przestępstwie Sawickiej, bez czego nie powinno było wszczynać operacji przeciw niej. Obrona twierdziła też, że udający biznesmena agent "Tomasz Piotrowski" (Tomasz Kaczmarek - dziś emeryt CBA i poseł PiS) uwodził Sawicką. Obrona wskazywała też na nieczytelność podsłuchów w istotnych momentach nagranych przez CBA rozmów agentów z Sawicką.

Trzech sędziów SO nie dało wiary wersji Sawickiej, że pieniądze, jakie otrzymała od agentów CBA udających biznesmenów, były pożyczką; uznał, że oskarżeni działali z chęci zysku. Ocenił też, że działania CBA wobec późniejszych oskarżonych nie miały podtekstu politycznego. Niestety - mówił sędzia - sprawa uzyskała taki podtekst już po ich zatrzymaniu, co "utrudniło jej wyjaśnienie".

Zobacz także
Komentarze (1048)
Zaloguj się
 • the_foe

  Oceniono 840 razy 558

  Historyczny wyrok de facto wprowadzajacy do systemu prawnego Polski zasade "zepsutego owocu". Ta zasada zrywa ciaglasc z PRLem, gdzie praworzadnosc organów scigania była na drugim planie.

 • agap.e

  Oceniono 580 razy 402

  Sędzia dobrze skomentował postawę Sawickiej:"zwalniam z odpowiedzialności karnej ale nie moralnej"

 • zibi_zd

  Oceniono 1032 razy 350

  Ja pierdziele ale szopka. To nie jest kraj dla mlodych ludzi ... to nie jest kraj dla normalnych i uczciwych ... Kabaret

 • dziki_truten

  Oceniono 457 razy 309

  Tomek - na wszelki wypadek noś z sobą szczoteczkę do zębów i wazelinę w tubce.

 • net_friend

  Oceniono 278 razy 190

  Zakochani różnie reagują: jedni tracą głowę, drudzy apetyt a trzeci biorą kopertę.

 • pamejudd

  Oceniono 766 razy 132

  :-D :-D :-D

  Ale jaja :-D

  Czekamy na uniewinnienie Wieczerzaka i kasacje ws. Rywina :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje