Tusk: Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

26.04.2013 12:19
- Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku - zapowiedział Donald Tusk. Premier poinformował też, że od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę.
- Roczny urlop macierzyński stał się w Polsce faktem - oświadczył Tusk.

- Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, szukaliśmy jakiegoś momentu, który z jednej otwierałby jak najszerzej wrota do rocznego urlopu, a z drugiej strony byłby nacechowany odpowiedzialnością za finansową kondycję państwa - powiedział Tusk. Dodał, że zgadzał się w 100 proc. z argumentacją rodziców z ruchu "matek I kwartału", ale musiał brać pod uwagę możliwości finansowe państwa. Jak podkreślił premier, "wielkie wrażenie" zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu oraz "kultura dialogu".

Tusk: Kamień z serca mi spadł

- Jeśli dzisiaj stać nas, ze względu na wygenerowanie pewnych środków, na jeszcze jedną inwestycję, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. Rok 2013 miał być rokiem rodziny, dlatego te postanowienia, chociaż nie były proste, uzyskały podstawę finansowania - podkreślił Tusk. - Powiem szczerze, kamień z serca mi spadł - dodał.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Miały objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą wtedy na urlopach, czyli do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch "matek I kwartału", który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

"Obniżamy opłaty za przedszkola"

- Od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę - zapowiedział także Tusk. Dodał, że na program przedszkolny przeznaczonych zostanie 200 mln zł; decyzja ta została uzgodniona z ministrem finansów.

- Mogę dzisiaj zakomunikować, że jest decyzja ostateczna, że program przedszkolny już od września 2013 r. będzie obejmował tym projektem "złotówka za godzinę" wszystkie (dodatkowe) godziny pobytu dziecka w przedszkolu - powiedział. Szef rządu wyjaśnił, że propozycja ta ma uchronić rodziców przed nadmiernymi kosztami pobytu dziecka w przedszkolu.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę. Z danych MEN wynika, że ok. 60 proc. dzieci przebywa w przedszkolach dłużej niż 5 godzin dziennie.

W 2012 r. rząd pracował nad pomysłem takiego dofinansowania opieki przedszkolnej, by od 1 września 2013 r. opłata za szóstą i siódmą godzinę obecności dziecka w przedszkolu wynosiła maksymalnie 1 zł. MEN przygotowało w tej sprawie założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Rząd się jednak z tego projektu wycofał, uznając, że nie daje on gwarancji, iż rodzice nie będą musieli płacić więcej pieniędzy za kolejne godziny opieki przedszkolnej, tzn. ósmą, dziewiątą i następne. Chodzi o to, że decyzje w tej sprawie nadal podejmowałyby gminy. W kwietniu minister edukacji Krystyna Szumilas zapowiedziała, że wprowadzenie obniżki opłat za przedszkola nastąpi dopiero 1 września 2014 r.

Zobacz także
Komentarze (205)
Zaloguj się
 • darius112

  Oceniono 313 razy 129

  Jest sukces! Kolejny sukces! Sukces za sukcesem. Nasz premier podjął decyzję. Prężnie wypiął mężną pierś i obwieścił dziennikarzom: mam zaszczyt, przyjemność, z gracją i pokorą i w ogóle kurde obwieścić wam tą przyjemną, super, wspaniałą nowinę. Pół roku temu zaśmierdziało bo palnęliśmy z kamratami że te urlopy będą od II kwartału. Ale po I kwartale premie wypłacone, dostała kancelaria sejmu, premiera, urzędasy wszelkiej maści i z resztek ochłapów damy jeszcze na bachory. Dziennikarzyny rozdziawiły gęby i pomyślały 'Ależ ten nasz prymier mundry, Jest tak jak za starego dobrego ZSRR który sam tworzył problemy aby potem je z przytupem, hukiem i namaszczeniem swoich mediów propangandowo rozwiązywał'. Oczywiście jestem Pis-owcem mimo że na nich nie głosowałem i nie zagłosuję a wy lemingi szorować 2 maja na pochód lemmingów z flagami 'Jest super, jest super!.

 • mow_mi_stefan

  Oceniono 204 razy 124

  nie ma to, jak zapłacić za popularność naszymi podatkami...
  przynajmniej pójdą na dobry cel.

 • szary_user

  Oceniono 194 razy 82

  A po macierzyńskim zwolnienie z pracy za zbyt długie cyckanie pracodawcy.

 • trocheozyciu

  Oceniono 177 razy 69

  Kasa państwa jest pusta, ale Donek widząc jak lecą mu na łeb na szyje sondaże stwierdził: "Co tam! Wincent, zabierz chorym/biednym/z dróg/-wstaw co ci pasuje-, byle tylko "nasi" nie ucierpieli (np. marszałek sejmu ze swoimi nagrodami, albo biuro PR) i daj tym pokrzykującym matkom. Gawiedź kupi to chętniej niż nasze POrażki, a TVN będzie miał co POkazać. Teraz powinien powstać ruch matek ostatniego kwartału 2012 roku, które teraz są jeszcze na urlopach macierzyńskich! A co - jak sprawiedliwość to sprawiedliwość, skoro należy się matką ze stycznia, to dlaczego nie z 31 grudnia?

 • m-kow

  Oceniono 106 razy 64

  A po wakacjach następna dobra nowina, premier ogłosi:
  "Wszystkim tym, którzy zapłacili dwa razy większe rachunki za wywóz śmieci i jeszcze maja opadnięte koparki chciałem ogłosić że chyba jednak wyrzucę Gowina! Radujcie się!"

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 141 razy 57

  Płoszę bałdzo - kolejne posunięcie na miarę prawdziwego męża stanu, hehe ... kończ Waść!

 • sharn1

  Oceniono 179 razy 57

  Tusk posłuchał komentatora Gazety i wrzucił głupiej masie "do koryta". Pewnie liczy teraz że słupki pójda w górę, ale się przeliczy.

  Polacy już sie poznali na ryżym oszuście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje