Tusk: Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

26.04.2013 12:19
- Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku - zapowiedział Donald Tusk. Premier poinformował też, że od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę.
- Roczny urlop macierzyński stał się w Polsce faktem - oświadczył Tusk.

- Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, szukaliśmy jakiegoś momentu, który z jednej otwierałby jak najszerzej wrota do rocznego urlopu, a z drugiej strony byłby nacechowany odpowiedzialnością za finansową kondycję państwa - powiedział Tusk. Dodał, że zgadzał się w 100 proc. z argumentacją rodziców z ruchu "matek I kwartału", ale musiał brać pod uwagę możliwości finansowe państwa. Jak podkreślił premier, "wielkie wrażenie" zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu oraz "kultura dialogu".

Tusk: Kamień z serca mi spadł

- Jeśli dzisiaj stać nas, ze względu na wygenerowanie pewnych środków, na jeszcze jedną inwestycję, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. Rok 2013 miał być rokiem rodziny, dlatego te postanowienia, chociaż nie były proste, uzyskały podstawę finansowania - podkreślił Tusk. - Powiem szczerze, kamień z serca mi spadł - dodał.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Miały objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą wtedy na urlopach, czyli do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch "matek I kwartału", który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

"Obniżamy opłaty za przedszkola"

- Od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę - zapowiedział także Tusk. Dodał, że na program przedszkolny przeznaczonych zostanie 200 mln zł; decyzja ta została uzgodniona z ministrem finansów.

- Mogę dzisiaj zakomunikować, że jest decyzja ostateczna, że program przedszkolny już od września 2013 r. będzie obejmował tym projektem "złotówka za godzinę" wszystkie (dodatkowe) godziny pobytu dziecka w przedszkolu - powiedział. Szef rządu wyjaśnił, że propozycja ta ma uchronić rodziców przed nadmiernymi kosztami pobytu dziecka w przedszkolu.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę. Z danych MEN wynika, że ok. 60 proc. dzieci przebywa w przedszkolach dłużej niż 5 godzin dziennie.

W 2012 r. rząd pracował nad pomysłem takiego dofinansowania opieki przedszkolnej, by od 1 września 2013 r. opłata za szóstą i siódmą godzinę obecności dziecka w przedszkolu wynosiła maksymalnie 1 zł. MEN przygotowało w tej sprawie założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Rząd się jednak z tego projektu wycofał, uznając, że nie daje on gwarancji, iż rodzice nie będą musieli płacić więcej pieniędzy za kolejne godziny opieki przedszkolnej, tzn. ósmą, dziewiątą i następne. Chodzi o to, że decyzje w tej sprawie nadal podejmowałyby gminy. W kwietniu minister edukacji Krystyna Szumilas zapowiedziała, że wprowadzenie obniżki opłat za przedszkola nastąpi dopiero 1 września 2014 r.

Zobacz także
Komentarze (205)
Tusk: Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.
Zaloguj się
 • enow4

  Oceniono 1 raz -1

  Ha......ha.................ha................ale pijarowcy Tuska zorganizowali spektakl teatralny..........specjalnie, w pierwszej wersji przypisy ustalono "od II-go kwartału" by mozna było urządzić "tejater". Teraz powstanie stowarzyszenie "Matki IV kwartału 2012r." bo niby to dlaczego Tusk ma nie kochać dzieci które urodziły się w tym kwartale????????potem będzie III kwartał 2012..........II kwartał 2012r....a co?
  Ogłądałem spektakl "spotkanie premiera z laskami z I kwartału, żenada jakie to wszystko wyreżyserowane........a ta szefowa, urodzona działaczka, chyba wybrana przez służby pijarowskie Donka.Chory kraj, chory rząd.

 • dziodu

  Oceniono 2 razy 0

  I jakoś dziwnym trafem ta decyzja zbiega się ze spadającym poparciem dla peło i rosnącym dla pisiorów. :)

 • as1048

  Oceniono 2 razy 0

  Czytając komentarze chciałoby się powiedzieć: dlaczego nie wzięliście czynnego udziału w ostatnich wyborach? Przecież wówczas cała działalność naszego państwa byłaby zgodna z waszymi marzeniami! No chyba że braliście udział w wyborach, no to zupełnie inna sytuacja: jesteście marudzącą mniejszością! I tyle!

 • biberstein1863

  Oceniono 4 razy 4

  Opis: rozmowa hrabiego Skrzyńskiego z Piłsudskim na temat możliwości założenia przez Piłsudskiego partii politycznej.

  Panie Marszałku, a jaki program tej parti
  Najprostszy z możliwych. Bić ku... i złodziei, mości hrabio.

 • wyrwana.z.kontekstu

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejny pokazowy gest PO - szkoda, że z mojej kieszeni. Oraz z kieszeni wszystkich ciężko pracujących w tym kraju. Decyzja katastrofalna dla młodych kobiet na rynku pracy - tych, które CHCĄ pracować (bo te, które nie chcą, zostały właśnie sowicie wsparte przez państwo). Żenada.

 • zbycholj23

  Oceniono 3 razy 3

  Koniec PełO już bliski i nawet takie POpulistyczne zagrywki duetu Tusk-Rostowski nic nie POmogą. Partia Oszustów- won. Płemieł przestanie w końcu latać prywatnie z Gdańska do Warszawy i w drugą stronę za państwowe pieniążki. I nastanie prawdziwe tanie państwo.

 • looksharp

  Oceniono 2 razy 2

  teraz niech jada protestowac oszukane matki IV kwartalu

 • looksharp

  Oceniono 2 razy 0

  teraz na aleje ujazdowskie niech jada protestować matki IV kwartału !!!!

  tusk jest żenujgrzzie3709

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  ....Tusk: Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r...... Czego się nie robi dla PR i młodzieżówki. Skąd pieniądze? A po co nam pokomunistyczne zgredy ---do piachu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje