Wewnętrzny sondaż na zlecenie PO: eurowybory mogą być ciosem dla Tuska

26.04.2013 12:09
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Centrolewicowa koalicja na rzecz wyborów do europarlamentu Aleksandra Kwaśniewskiego może okazać się realnym zagrożeniem dla Platformy Obywatelskiej. "Polska the Times" dotarła do wewnętrznych sondaży Platformy, które partia zleciła jednemu z największych ośrodków badawczych przed Wielkanocą. Badania pokazują realną siłę Europy Plus i co ważniejsze - z punktu widzenia Donalda Tuska - słabość PO.
Wewnętrzny sondaż zrobiony został na próbie 2,5 tys. osób. Według badania w najbardziej optymistycznym wariancie Platforma uzyska 30 proc. poparcia w eurowyborach, realistycznie 27 proc., a przy dobrej kampanii Aleksandra Kwaśniewskiego i Europy Plus poniżej 25 proc. - pisze "Polska the Times".

To drastyczny spadek poparcia dla Platformy w stosunku do 2009 roku, gdzie zyskała 44 proc.

Zyskuje Europa Plus i PiS

Europa Plus zaś według badania zyska w najlepszym wariancie 20 proc., w najgorszym 15 proc. PiS zyskuje w najlepszym wariancie 30 proc., a w najgorszym 28 proc. SLD w zależności od wariantu zyskało od 10 do 12 proc. poparcia. Poparcie dla Europy Plus było badane pod względem kilku wariantów, jednym z nich był wariant przejścia do partii Ryszarda Kalisza i Andrzeja Olechowskiego.

Podobny wewnętrzny sondaż, tyle że na zlecenie Ruchu Palikota, w połowie marca przeprowadziła GfK Polonia. Wewnętrznym badaniu sprawdzono szanse listy Kwaśniewskiego do Parlamentu Europejskiego. Z sondażu wynikało, że PO może liczyć na 37 proc. poparcia, PiS na 26 proc., a na centrolewicową Europę Plus chciałoby zagłosować 15 proc. Polaków. Czwarty w sondażu był Sojusz Lewicy Demokratycznej (11 proc.), a na kolejnych pozycjach PSL (6 proc.), Solidarna Polska (2 proc.).

Wyniki marcowego sondażu były wciąż korzystne dla Platformy, ale warto zauważyć, że badanie przeprowadzono w zaledwie trzy tygodnie po wystartowaniu Europy Plus Kwaśniewskiego.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • milorex10

  Oceniono 309 razy 175

  PO to najbardziej tchórzliwa polska partia. Od lat utrwala polskie patologie, które prowadzą do katastrofalnego zadłużania państwa. Przykładem choćby górnicy, którzy w wieku 45 lat mogą się cieszyć sutą emeryturą. Ponad milion polskich rolników z rodzinami ma za darmo renty, emerytury i opiekę zdrowotną. Tylko w Polsce milicja, wojsko, i inni mundurowi mogą przejść na emeryturę po 15 latach pracy. Emerytem w wieku 35 lat został słynny agent Tomek. To wszystko kosztuje i jest finansowane głównie z budżetu państwa. Jaki długo budżet wytrzyma takie patologie. Tchórzliwy Tusk z obawy o spadek popularności PO w wyborach, nie zmieni nic. Prowadzi Polskę do bankructwa.

 • mozart

  Oceniono 116 razy 98

  "Tajne badanie PO: Niech Tusk się boi eurowyborów"

  Badanie jest tak tajne, ze znalazlo sie na pierwszej stronie GW.
  Dziekuje za kolejny balon probny...

 • szczaw_und_mirabelki

  Oceniono 154 razy 88

  Oto dlaczego w przyszłości będę głosował na PO: 1.Rząd obniżył i uprościł podatki, tak jak obiecywał. 2 PO dobrze wywiązała się z obietnicy zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. 3.jestem zadowolony z opieki medycznej i cen leków w RP 3. 1400 zł to godna pensja, a jej podniesienie to wyłącznie sprawa pracodawców 5.uważam, tak jak rząd, że głównym elementem programu walki z bezrobociem jest otwarcie rynku pracy w Niemczech 6. rząd dobrze zrobił likwidując 50% placówek doraźnej pomocy medycznej, zamiast zlikwidować NFZ, jak obiecywał. 7.ograniczenie programu budowy autostrad uważam za sukces tego rządu. 8.akceptuje najwyższe koszty budowy dróg w Europie. 9.powinniśmy płacić jedne z najwyższych stawek za przejazd autostradą, a nasz rząd powinien pilnować interesów prywatnego jej właściciela. 10.powinniśmy płacić za towary spożywcze więcej niż Niemcy i Anglicy, a zarabiać mniej.11. Rząd podpisał ACTA żeby chronić obywateli przed pornografią w internecie 12. Rząd zlikwidował abonament radiowo â?? telewizyjny , tak jak obiecywał 13. Rząd wprowadza GMO do Polski ,żeby Polacy się zdrowiej odżywiali 14. Rząd forsuje teraz ustawę 1066 o bratniej pomocy w tłumieniu demonstracji w Polsce a wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo 16. . PO i rząd w ciągu 6 lat podwoili zadłużenie Polski , z czego jestem bardzo zadowolony 20. Na koniec rząd zlikwidował Polski przemysł , żeby chronić środowisko naturalne i nasze zdrowie !!

 • milorex10

  Oceniono 188 razy 78

  Gonić Tuska na Kaszuby, dopóki nie zepsuł wszystkiego w Polsce. To typowy cwaniaczek i aparatczyk partyjny. Nie potrafi zlikwidować żadnego polskiego problemu. Typowy utrwalacz polskich patologii. Stawia dobro PO, nad dobrem Polski. Gonić Tuska na Kaszuby. Szkoda Polski i tego, by rządził nami taki nieudacznik i tchórz.

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 79 razy 39

  To już wiadomo dlaczego dzisiaj dorzucił lemmingom do koryta.

 • witek818

  Oceniono 56 razy 32

  A kto zagłosuje na PO po raz trzeci?! Chyba z pomrocznością jasną!
  Bo można nabrać się raz, no drugi ale trzy razy z rzędu!!!

 • calcium1983

  Oceniono 46 razy 32

  Człowieku przeczytaj sobie definicje kim jest liberał a potem powiedz mi która z tych prartii jest liberalna ? Ja mogę powiedzieć że jestem Marsjaninem równie dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje