Południe wycofa wszystkich pracowników z Korei Północnej. "Dla ich bezpieczeństwa"

26.04.2013 08:21
Wjazd na terytorium kompleksu przemysłowego Kaesong

Wjazd na terytorium kompleksu przemysłowego Kaesong (Fot. KIM HONG-JI REUTERS)

Korea Południowa wycofa wszystkich swoich pracowników ze strefy przemysłowej Kaesong - poinformowały władze. - Z uwagi na to, że nasi obywatele pozostający w Kaesong doświadczają coraz większych trudności przez niesprawiedliwe działania Północy, zostaliśmy zmuszeni do podjęcia takiej decyzji - mówi minister ds. zjednoczenia.
To reakcja na odrzucenie przez Koreę Północną wezwania władz Południa do rozmów w sprawie administrowanej wspólnie strefy przemysłowej Kaesong na terytorium północnokoreańskim - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Kompleks Kaesong został zamknięty prawie miesiąc temu.

- Jeśli południowokoreańskie marionetki będą dalej pogarszały sytuację, to pozostanie nam podjęcie ostatecznych i poważnych kroków - podała Yonhap. Informacje o odrzuceniu oferty podała również północnokoreańska agencja KCNA. Wczoraj Korea Płd. dała władzom w Pjongjangu 24 godziny na przyjęcie propozycji, grożąc "zdecydowanymi krokami" w przypadku jej odrzucenia.

Koniec międzykoreańskiej współpracy?

W wystąpieniu telewizyjnym rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego oświadczył, że Pjongjang ma czas do dziś, by odpowiedzieć na apel w sprawie podjęcia rozmów. Ich celem miałoby być "rozwiązanie kwestii humanitarnych dotyczących pracowników kompleksu Kaesong i normalizacja pracy strefy" - podał rzecznik.

Seul nie sprecyzował, jakie kroki planuje podjąć w razie odmowy. Jak zauważyła agencja AP, Korea Płd. może sygnalizować w ten sposób zamiar wycofania z kompleksu swoich ostatnich pracowników, co ostatecznie położyłoby kres projektowi uważanemu za ostatni pozostały symbol międzykoreańskiej współpracy.

3 kwietnia Korea Północna zabroniła obywatelom Korei Płd. wstępu do kompleksu, usytuowanego ok. 10 km od granicy po stronie północnokoreańskiej. Wycofała także ok. 53 tys. swoich pracowników.

Południowokoreańscy pracownicy bez zapasów?

Na miejscu zostało ok. 180 południowokoreańskich pracowników, którym zapewne kończą się zapasy i środki pierwszej potrzeby. W sumie w strefie zatrudnionych jest - na kierowniczych stanowiskach - ok. 900 południowokoreańskich obywateli.

Kompleks Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Strefa jest efektem prowadzonej przez Seul tzw. słonecznej polityki z lat 1998-2008, która miała na celu nasilenie kontaktów między państwami koreańskimi.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 86 razy 28

  Dawno kimownia nie pokrzykiwała. Może już zatankowali cole do tych rakiet i teraz szukaja mentosa.

 • perora_agresji

  Oceniono 70 razy 20

  Gdyby Pjongjang był tak silny jak udaje że jest, to już dawno doszłoby do ataku z ich strony. To jest zwykły mały kundel który boi się myszy a szczeka i warczy jak rasowy pitbul.

 • blogfiles

  Oceniono 67 razy 15

  A jak Mongolia nie podeśle naszym dzielnym żołnierzom żarcia to i z Mongolią się rozprawimy.

 • frelek1

  Oceniono 58 razy 12

  Ten Kompleks Kaesong to zupełnie jak Polska, w której także już w tej chwili na masową skalę występuje "połączenie taniej siły roboczej z Polski z zachodnim kapitałem i technologiami".

 • bp_2

  Oceniono 39 razy 9

  Co kraj, to obyczaj... U nas paranoje odstawia "ekspert" Antonio Maciarewicz :-) mający adekwatnego szefa : starego bezdzietnego kawalera, upośledzonego technicznie, skłóconego z wszystkimi kwakacza :-).

  Ja wolę Polskę !

 • zdun66

  Oceniono 45 razy 7

  Najwięcej do stracenia ma Korea Północna.
  Korea Południowa na pewno sobie poradzi, bo ma wielki, nowoczesny przemysł.
  Koreańczycy z południa nie mają powodów do wielkich narzekań, bo w przeciwieństwie
  do większości rodaków z północy nie muszą umierać z powodu niedożywienia i głodu
  oraz mają demokratyczny kraj z wolnością słowa.

 • harperk

  Oceniono 18 razy 4

  przez te wygoopy Kima stoi juz Buick w Shanghaiu, BMW i AUDi, bo czesci sa trzepane w KAESONG i SInoijiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje