"Rzeczpospolita": Polacy przestali budować drogi

Budowa autostrady A1

Budowa autostrady A1 (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

Polskie firmy przestają startować w przetargach na budowę dróg. Mają problemy ze zdobyciem kapitału - alarmuje "Rzeczpospolita". Największe przedsiębiorstwa zajmujące się budową autostrad i dróg ekspresowych po prostu zniknęły z rynku.
PBG ogłosiła upadłość, Polimex-Mostostal walczy o przetrwanie. Mniejsi gracze, którzy starają się zaistnieć jako główni wykonawcy, mają problemy z uzyskaniem środków na realizacje inwestycji. Coraz więcej ofert w rządowych przetargach składają firmy nowe na naszym rynku, głównie z Czech.

W sześciu największych ostatnio przetargach na 43 złożone oferty zaledwie trzy należały do firm z kapitałem polskim. - Większość polskich firm odpada już na etapie prekwalifikacji, zanim zostaną dopuszczone do złożenia ofert cenowych. I to mimo że mają doświadczenie, maszyny i pracowników - mówi Eugeniusz Urban, prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów.

Część firm, które nie mają za sobą międzynarodowych korporacji, ma problemy z uzyskaniem gwarancji bankowych i kredytów na realizację inwestycji.

Cały artykuł w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Komentarze (111)
"Rzeczpospolita": Polacy przestali budować drogi
Zaloguj się
 • and-j1

  0

  zamknęli przekrętasów i nie ma kto robić

 • hardy1

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystko było było źle ustawiane, począwszy od przepisów prawa.
  Podstawą wygrania przetargu dla komisji przetargowej nie było doświadczenie firmy, rzetelność, jakość wykonawstwa. To musi kosztować. Podstawą była wyłącznie jak najniższa cena. Urzędnicy w ten sposób zabezpieczali się przed oskarżeniem o korupcję.
  Firmy wiedziały o tym. Podawały więc jak najniższe ceny, aby wygrać przetarg, czasem nawet poniżej kosztów! Rezultat - albo podmiana materiałów na tańsze i niezbyt rzetelne wykonawstwo, albo firma popadała w długi i ogłaszała bankructwo.

  Ot i cała prawda.

 • rabin_szechter

  Oceniono 3 razy 3

  Kto przywłaszczył czyt. ukradł pieniądze przeznaczone na drogi?

  Przecież wszyscy płacimy podatek zawarty w cenie paliwa, przeznaczony na budowę dróg.

 • rezun-one

  0

  Nie chęć szczera, tylko specjalizacja, gwarancją zarobku przy budowie autostrad.
  Liczyli że się nachapią za byle jaką robotę. Bo gdzieś tam wybudowali kawałek drogi.
  Przykro panowie, komuna się skończyła, faktury powykonawcze też.

 • toberson

  Oceniono 5 razy 1

  Glosowaliscie na najwikszego oszusta to teraz placzcie bo on was wykonczy!Tusk obiecal dziadkowi ze wykonczy Polske tego dopiol!!

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy 1

  Rudy matoł był niedawno w Afryce sprawdzić czy tam da się co ukraść, tutaj po jeuro 2012 działacze PO wszystko już "zagospodarowali".

 • kkes

  Oceniono 1 raz 1

  Państwo zdało egzamin

 • pawelekok

  Oceniono 5 razy 3

  Tytuł mylacy. Sugeruje, że Polska zaprzestała budowy dróg. A to po prostu polskie firmy przegrywają przetargi. I jakoś mało mnie to dziwi. Powołują się na swoje wieloletnie doświadczenie. A kierowcy wieloletnio doświadczani jakością ich pracy nie chcą takich wykonawców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje