"Rzeczpospolita": Polacy przestali budować drogi

26.04.2013 06:56
Budowa autostrady A1

Budowa autostrady A1 (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

Polskie firmy przestają startować w przetargach na budowę dróg. Mają problemy ze zdobyciem kapitału - alarmuje "Rzeczpospolita". Największe przedsiębiorstwa zajmujące się budową autostrad i dróg ekspresowych po prostu zniknęły z rynku.
PBG ogłosiła upadłość, Polimex-Mostostal walczy o przetrwanie. Mniejsi gracze, którzy starają się zaistnieć jako główni wykonawcy, mają problemy z uzyskaniem środków na realizacje inwestycji. Coraz więcej ofert w rządowych przetargach składają firmy nowe na naszym rynku, głównie z Czech.

W sześciu największych ostatnio przetargach na 43 złożone oferty zaledwie trzy należały do firm z kapitałem polskim. - Większość polskich firm odpada już na etapie prekwalifikacji, zanim zostaną dopuszczone do złożenia ofert cenowych. I to mimo że mają doświadczenie, maszyny i pracowników - mówi Eugeniusz Urban, prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów.

Część firm, które nie mają za sobą międzynarodowych korporacji, ma problemy z uzyskaniem gwarancji bankowych i kredytów na realizację inwestycji.

Cały artykuł w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (111)
Zaloguj się
 • ben-oni

  Oceniono 167 razy 85

  Polska Tuska powinna trafić do księgi Guinessa. To jedyny kraj na planecie Ziemia, w którym bankrutuje się na rządowych zamówieniach.
  Na całym świecie zamówienia rządowe to pewne i obfite źródła dochodu, wprost złote żyły, rarytasy dla firm. W Polsce Tuska płynie się na takich zamówieniach wprost do przystani BANKRUCTWO. Kolejny CUD Tuska.
  Moje gratulacje dla ekipy złodziei i nieudaczników.

 • fletniapana

  Oceniono 113 razy 69

  To pokazuje jaki w ciągu kilkunastu lat nastąpił rozkład polskiej gospodarki. Zaczęło się od wyprzedaży banków choć wielu ekonomistów ostrzegało przed konsekwencjami. Do tego w ostatnich latach (rządy PO) kolesiostwo i korupcja doprowadziły do upadku tych resztek jakie w pozostały. Już w tej chwili banki, handel i przemysł ciężki opanowany jest przez obcy (często wrogi) kapitał. Za niedługo polskie będą tylko osiedlowe warzywniaki.

 • fakiba

  Oceniono 89 razy 57

  Może i lepiej że nie wygrywają przetargów jak mają zbankrutować a tak niech Czesi sobie bankrutują

 • dziadekjam

  Oceniono 77 razy 45

  "Część firm, które nie mają za sobą międzynarodowych korporacji, ma problemy z uzyskaniem gwarancji bankowych i kredytów do realizacji inwestycji."
  ==================================================================
  To są skutki beztroskiego oddania polskiego sektora bankowego w lepkie łapy obcej finansjery przez kolejne "styropianowe" ekipy rządzące. Najpierw blokowanie kredytowania inwestycji przemysłowych, teraz infrastrukturalnych i nie długo zostaniemy z ręką w nocniku. Państwo, którego sektor bankowy jest w obcych rękach nie ma najmniejszych znamion państwa niepodległego.

 • podhoretz

  Oceniono 69 razy 45

  no i w ten sposób, usuwają polskie firmy z rynku. Proceder trwa. Bo jaki bank da gwarancję firmie z Polski jak może firmie ze swojego kraju macierzystego? No żaden nie da polskiej firmie.

 • wiga-cze

  Oceniono 59 razy 35

  Pieniędzy za wykonane budowy gdzieś przepadły...pewnie komuś w kieszeń wpadły....Firmy nie mają wypłat za pracę za 2011rok nie mówiąc za 2012...Robotnicy mają rodziny ...tracili czas i zdrowie... żeby ktoś mógł się powymieniać zegarkami...

 • emath

  Oceniono 52 razy 32

  A może w czas kryzysu strach dawać gwarancje firmom, których głównym składnikiem majątku jest szpadel, koparka i jakiś Kaziu lobbysta. Mającym wygrać przetarg, a robotę i tak zlecą podwykonawcom.

 • pascvale

  Oceniono 40 razy 20

  I tak "liberałowie" budują socjalizm, ale tak bywa, kiedy coś buduje się na styropianie.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 38 razy 16

  Oby tylko na pękające po zimie elektrownie jondrowe wystarczyło kapitału...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje