Watykan: Papież zostaje w małym apartamencie w Domu św. Marty

25.04.2013 14:48
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

- Papież Franciszek na razie będzie mieszkał w Domu św. Marty, ponieważ czuje się tam bardzo dobrze - informuje rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Wkrótce emerytowany papież Benedykt XVI wróci do Rzymu z rezydencji w Castel Gandolfo.
- Na razie nie wydaje się, by Franciszek chciał zmienić miejsce zamieszkania, chociaż nie jest to jeszcze definitywna decyzja - oświadczył ksiądz Lombardi, cytowany przez Radio Watykańskie.

Nowy papież mieszka w małym apartamencie w hotelu za Spiżową Bramą, gdzie zatrzymują się hierarchowie i księża przybyli do Watykanu. To oni informują, że Franciszek zachowuje się tak, jak każdy gość Domu św. Marty. Przychodzi na posiłki do hotelowej stołówki, siada tam, gdzie jest wolne miejsce, a czasem pyta, czy może przysiąść się do innych osób przy stole.

"Nie chcę żyć w izolacji"

Nie korzysta z przeznaczonej specjalnie dla niego windy, lecz jeździ tą ogólnodostępną. Tłumaczy, że nie chce żyć w izolacji i woli mieć stały kontakt z różnymi ludźmi, a nie tylko z wybranymi osobami, przychodzącymi do niego na audiencje.

Każdego ranka w kaplicy Domu św. Marty papież odprawia mszę, na którą zapraszane są kolejne grupy pracowników Watykanu, zarówno żandarmerii, jak i apteki, banku IOR, przychodni, a także personel techniczny, informatycy. Na jednej z pierwszych mszy byli ogrodnicy i sprzątacze, zamiatający codziennie plac Świętego Piotra.

Benedykt XVI wraca do Watykanu

Nic nie wskazuje na to, by Franciszek miał przenieść się do przygotowanego i pospiesznie wyremontowanego papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim, który stoi pusty. Lombardi ogłosił, że pod koniec kwietnia lub na początku maja do Watykanu powróci Benedykt XVI, który od swej abdykacji 28 lutego przebywa w Castel Gandolfo. Zamieszka w położonym w Ogrodach Watykańskich dawnym klasztorze Mater Ecclesiae.

Ksiądz Lombardi powiedział też dziennikarzom, że bardzo prawdopodobna, choć jeszcze nie wiadomo kiedy, jest podróż papieża do Asyżu, miasta jego patrona - św. Franciszka. W programie podróży na ten rok jest też wyjazd w lipcu do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Innych planów na razie nie ma - wyjaśnił rzecznik. Nie wykluczył, że jeszcze w tym roku ukaże się pierwsza encyklika nowego papieża.

Zobacz także
Komentarze (61)
Watykan: Papież zostaje w małym apartamencie w Domu św. Marty
Zaloguj się
 • vasilij_konopkin

  Oceniono 3 razy -1

  Taniej to nie wyjdzie, bo papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim i tak nikomu nie wynajma!
  Bedzie stal pusty i wciaz generowal koszty.
  Tani papiez!

 • starszy-65

  Oceniono 3 razy 1

  Prawdziwy człowiek z tego Biskupa Rzymu prawie jak dawny apostoł. Niepokojące jest jednak jak długo hierarchia kościelna pozwoli mu na takie obrażanie pozostałych biskupów i pokazywanie im prawdziwej drogi bożej. Oj chyba długo to nie potrwa.

 • hannes_k

  Oceniono 6 razy 6

  Franek sobie zdaje się grabi, nawet nie wie jak bardzo.... Jeszcze trochę, a jego podwładnym przestanie się podobać, że Jego Świątobliwość nie korzysta z luksusów i daje im przykład, którego oni naśladować zwyczajnie nie chcą. W dodatku jeszcze pojechał hierarchom po pieniądzach i nie wypłacił premii za konklawe..

  Panie Boże, miej w opiece Franciszka, bo to już najwyższy czas, żeby Kościół Katolicki wrócił do zasad, które głosił Chrystus.

 • witek818

  Oceniono 2 razy 2

  Ten papież pokazuje że jego służba jest wśród wiernych, już jako kardynał prowadził taki styl więc dobrze że jest wśród ogółu a nie schowany i odizolowany jak jakiś cesarz!

 • canadol

  Oceniono 7 razy -7

  To falszywa skromnosc i znista. Przygotowali dla niego apartamenty, trzeba je utrzymywac, trzymac sluzbe, ogrzewac, etc. Stoi bezczynnie, a kasa i tak stracona?
  To czego sie nie wyniesie z tego hoteliku udostepniajac miejsca innym?

 • pata.m

  Oceniono 1 raz 1

  przygnębiające, to łóżko wygląda jak grób

 • remo29

  Oceniono 1 raz -1

  TEJ Marty???
  --
  parada karzełków

 • felekstankiewicz

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe kiedy nasz biskup jadl ostatnio obiad na stolowce?

 • alfa59dix-sept

  Oceniono 4 razy 4

  SUKIENKOWI PATRZCIE I PODZIWIAJCIE I BIERZCIE PRZYKLAD Z TAKIEGO CZLOWIEKA JAK FRANEK !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje