Sensacja archeologiczna w Chinach. Odkryto wytwórnię luster z brązu sprzed 2000 lat

25.04.2013 12:52
Chińskie lustro z brązu z okresu dynastii Ming

Chińskie lustro z brązu z okresu dynastii Ming (fot. Wikimedia Commons/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Pozostałości wytwórni luster z brązu sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy we wschodnich Chinach - poinformował serwis internetowy New Straits Times. To pierwsze znalezisko tego rodzaju w Chinach, umożliwiające naukowcom szczegółowe poznanie procesu technologicznego wytwarzania takich luster.
Na znalezisko natrafiono na stanowisku położonym w wiejskiej okolicy miasta Zibo w prowincji Szantung. - Naukowcy odkryli elementy starożytnej odlewni brązu i ponad 100 kamiennych form do wyrobu luster - poinformował Bai Yunxiang, wicedyrektor Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Wytwórnia pochodzi z początków panowania dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.), kiedy lustra z brązu - niegdyś kosztowne przedmioty - stopniowo stawały się przedmiotami powszechnego, domowego użytku. Według Bai Yunxianga jest to pierwsze znalezisko tego rodzaju w Chinach, umożliwiające naukowcom szczegółowe poznanie procesu technologicznego wytwarzania luster z brązu.

Seria odkryć archeologicznych w Chinach

Artefakty wydobyte na stanowisku odpowiadają cechom charakterystycznym dla wzorów i zdobień luster z okresu dynastii Han. Dotyczy to m.in. kamiennych form odlewniczych z motywem "panchi" - potwora o kształcie smoka - używanym do dekoracji luster w tym okresie oraz motywem liści traw, który stał się popularny na początku tego okresu.

Archeolodzy są przekonani, że odkryta manufaktura wchodziła w skład strefy przemysłowej starożytnego miasta Linzi, które w okresie panowania wschodniej dynastii Zhou (770-256 r. p.n.e.) stało się ważnym ośrodkiem ekonomicznym wschodnich Chin. W okolicy wcześniej odkryto pozostałości wielu starożytnych wytwórni monet oraz manufaktur wytwarzających przedmioty z żelaza.

Zobacz także
Komentarze (7)
Sensacja archeologiczna w Chinach. Odkryto wytwórnię luster z brązu sprzed 2000 lat
Zaloguj się
 • plenik

  Oceniono 3 razy 1

  ....a najbardziej mnie ciekawi czy już wtedy była to produkcja na eksport czy może jeszcze na rynek wewnętrzny? ;-)
  Bo Chińczyk jak zaczyna produkcję to na starcie myśli o eksporcie. Odwrotnie jak u nas.

 • shego

  Oceniono 32 razy 12

  w czasach kiedy chinczycy wytwarzali lustra z brazu wasi przodkowie starali sie zbudowac szalas. Pare tys. lat pozniej przepasc technologiczna nadal jest podobna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje