Będzie więcej ataków terrorystycznych? Stratfor: To realizacja "Operacji Krwotok" Al-Kaidy

25.04.2013 12:16
Kwatera główna CIA

Kwatera główna CIA (Fot. LARRY DOWNING REUTERS)

Coraz częstsze zamachy niewielkich grup terrorystycznych lub terrorystów amatorów, jak w Bostonie, mogą być realizacją propagowanej przez Al-Kaidę w magazynie "Inspire" "Operacji Krwotok", przewidującej liczne, mniej spektakularne ataki niż ten z 11 września - prognozuje prywatna agencja wywiadu Stratfor.
Odkąd osłabione zostało samo jądro Al-Kaidy, głównym zagrożeniem dla Zachodu stały się pomniejsze, regionalne grupy dżihadystów, tzw. "domorośli terroryści" (osoby, które wychowały się lub urodziły w kraju, w którym przeprowadzają zamach) i bojownicy amatorzy. Takich zamachowców jest trudno wytropić, a jeszcze trudniej jest zapobiec ich atakom - pisze amerykańska wywiadownia Stratfor.

Agenci FBI w Dagestanie. "Całą noc przesłuchiwali matkę Carnajewów" >>>

Wydawany przez Al-Kaidę magazyn online "Inspire" najlepiej wyartykułował te nowe reguły dżihadu, pisząc w 2010 roku w artykule redakcyjnym poświęconym "Operacji Krwotok": "Łatwiej jest organizować małe zamachy. Ta strategia atakowania wroga za pomocą mniejszych, lecz częstszych operacji jest czymś, co bywa nazywane taktyką tysiąca ciosów. Celem jest wykrwawienie wroga na śmierć".

Stratfor: Będą kolejne ataki

- Z całą pewnością terroryści będą kontynuować takie ataki - prognozuje Stratfor. - Zważywszy na bardzo liczne spiski, które wykryto w ciągu ostatnich dwóch lat, jest bardzo prawdopodobne, że w USA i w innych krajach grupy terrorystyczne i samotni zamachowcy właśnie w tej chwili pracują nad planami ataków - dodaje.

Walter Laqueur, ekspert od terroryzmu i autor książki "Nie będzie końca wojnie - Terroryzm w XXI wieku" (No End to War. Terrorism in the Twenty-First Century), napisał, że w przewidywalnej przyszłości nie należy zakładać, że zjawisko to zaniknie, a raczej zacznie ogarniać "nowe pola bitew", sięgając po cele na Zachodzie, Kaukazie, w Azji Środkowej i Indiach.

"Terroryzm to wojna słabych. Będą uderzać w cywili"

Im mniejsze są grupy terrorystyczne, tym trudniej je wytropić, a rządy nie są w stanie efektywnie zapobiegać ich atakom. Ponadto "terroryzm staje się substytutem regularnej wojny, która stała się zbyt droga i zbyt niebezpieczna" - pisze Laqueur.

Jego pogląd podziela Stratfor: terroryzm jest wojną słabych, zatem będą oni unikać ufortyfikowanych celów militarnych, uderzając w cywili. Rządy nie są zaś w stanie pilnować wszystkich obiektów i podążać za każdym tropem, który pozostawiają podejrzani. "Niektóre ataki terrorystyczne nieuchronnie powiodą się w otwartych społeczeństwach Zachodu" - przewiduje amerykańska wywiadownia.

Ataki Al-Kaidy i politycznych ekstremistów. Największe zamachy w USA z ostatnich 30 lat >>>

Dla ekstremistów, którzy są przywódcami Al-Kaidy, do globalnego spisku wymierzonego w islam należą Amerykanie, Francuzi, Żydzi i inni mieszkańcy Zachodu - pisze na swych stronach internetowych amerykański think tank Brookings Institution. "Odpowiedzią dżihadystów jest kontratakować, uderzając w Tuluzie, Madrycie, Nowym Jorku, Londynie i Bostonie" - komentują eksperci Brookings.

ZOBACZ GALERIĘ DUŻYCH ZDJĘĆ ZE SZKOLENIA ANTYTERRORYSTÓW >>>

Według Stratforu skuteczność niezwiązanych z żadną organizacją zamachowców z Bostonu, którzy w sposób amatorski zorganizowali krwawy atak, będzie dla przywódców Al-Kaidy dowodem na to, że "Operacja Krwotok" może powodować spektakularne skutki, jest więc bardzo prawdopodobne, że zamachowcy będą powielać taki model ataków przy niewielkim bądź żadnym wsparciu wielkich organizacji terrorystycznych.

W Nowym Jorku udaremniono 16 ataków. Szef policji: Czysty łut szczęścia

W wywiadzie dla CNN szef nowojorskiej policji Raymond Kelly przypomniał, że w Nowym Jorku udało się udaremnić 16 ataków, co było nie tylko wynikiem pracy służb bezpieczeństwa, ale również "czystym łutem szczęścia". USA nie jest jedynym celem dżihadystów, ale zdaniem Kelly'ego łatwy dostęp do wszelkiej broni zwiększa zagrożenie i jest źródłem poważnego niepokoju dla amerykańskiej policji i służb bezpieczeństwa.

Stary Kontynent ma inne problemy. "Integracja większości muzułmanów z nowej fali imigracji w Europie nie powiodła się", ich wyobcowanie to podatny grunt dla propagatorów radykalnych ideologii - czytamy w "Nie będzie końca wojnie".

Natomiast szanse na zintegrowanie muzułmańskich mniejszości w Rosji w zasadzie są nierealne; rośnie tam liczba grup ekstremistów, jak i nowo nawróconych (na islam) młodych ludzi" - pisze dalej Laqueur, zamykając swój wywód prognozą, że nawet gdyby rozwiązane zostały "globalne konflikty oraz napięcia polityczne, społeczne i ekonomiczne, nie oznaczałoby to końca terroryzmu".

ZOBACZ GALERIĘ Z BOSTONU: POLICJA ZATRZYMAŁA CARNAJEWA >>>

Niedawne zamachy w Algierii, Libii (na ambasadę Francji) czy Bostonie, udaremnione spiski w Kanadzie i Ameryce zdają się dowodzić ewolucji taktyki terrorystów, zapowiadanej od kilku lat przez Stratfor.

Amerykański instytut przewiduje jednak, że "amatorskie metody działania nowych grup dżihadystów" ułatwią po części wykrywanie potencjalnych zamachowców. Dawniej Al-Kaida trenowała dziesiątki tysięcy bojowników w obozach w Afganistanie, Sudanie i Pakistanie, ucząc ich walki wręcz, bronią palną i podstaw zachowania na polu walki.

Jednak tylko najlepsi z nich byli przeznaczani do elitarnej nauki "rzemiosła terrorystów, która obejmowała konstruowanie bomb, inwigilację, tajne metody komunikowania się czy podrabianie dokumentów" - wyjaśnia Stratfor.

Al-Kaida podpowiada zamachowcom

Zamachowcy, którzy nauczą się klecić ładunki wybuchowe w oparciu o artykuły gospodarstwa domowego, mogą łatwiej wpaść w sieci wywiadu, zdradzając swe intencje poprzez niewłaściwą komunikację.

Tym niemniej Al-Kaida pokłada w nich wielkie nadzieje. Magazyn "Inspire" - mimo coraz bardziej ograniczonych środków finansowych wydającej go organizacji - wychodzi od 2010 roku i nieustannie propaguje podejmowanie dżihadu przez "niezrzeszonych" radykałów, podając instrukcje dotyczące np. budowy bomb.

W artykule pod tytułem "Wezwanie do broni" magazyn poinstruował czytelników, że bojownicy zwani "samotnymi wilkami" (działający na własną rękę) powinni wybierać swoje cele tak, aby spełniały trzy kryteria: powinny być to obiekty dobrze im znane, takie, na które atak jest wykonalny, a ponadto powinien to być taki cel, który zagwarantuje szerokie reperkusje i wywoła duży wstrząs. Bracia Carnejewowie zastosowali się w Bostonie do wszystkich trzech wskazówek - konkluduje Stratfor.

Zobacz także
Komentarze (101)
Będzie więcej ataków terrorystycznych? Stratfor: To realizacja "Operacji Krwotok" Al-Kaidy
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Och, jakaś "operacja krwotok" się nagle pojawiła. Nowa operacja CIA i jej oddziału do robienia gnoju na świecie czyli Al-Kaidy?

 • adambiernacki69

  Oceniono 3 razy 1

  Operacja CIA-Mossad Party?

 • calli

  Oceniono 2 razy 2

  Reżimowe szczekaczki ze Stratfor już przygotowują grunt pod kolejne operacje 'false flag', tylko naiwni i ślepi tego nie widzą :)

 • jawa03

  Oceniono 2 razy 2

  Po co sprowadzać muzułamanów na zachód? Mniej kłopotów by było jakby zamiast tego wypuścić na wolność wszystkich więżniów.

 • sigm_0

  Oceniono 5 razy -3

  Jeszcze trochę, a naprawdę ogarnie Cię pusty śmiech, bo to co tu palnąłeś, powinno być wystarczające, żeby przeczyścić Cię łącznie z odbytnicą, a później raz na jakiś czas do obozu odosobnienia na reedukację, a jeśli podniesiony poziom agresji, to na stałe.....
  kilka takich tragedii jak w Bostonie, takie powyższe nie będzie proroctwem, ale będzie rzeczywistością dla różnych kretynów.....

 • adin_null_adin

  Oceniono 5 razy 3

  Al-Kaida czyli kołysanka dla plebsu.

 • breslavia

  Oceniono 9 razy 1

  Tak czytam te wasze analizy i pusty smiech mnie ogarnia. Al-kaida została stworzona przez CIA, zamachy 9/11 , 7/7 w Londynie, zamachy w madrycie, eksplozje w Bostonie i wile innych zostały przygotowane przez siły specjalne USA, Izraela, i innych. A teraz z innej , pozornie, beczki....Syria, Korea Pólnocna i Iran to jedeyne kraje gdzie jeszcze nie ma banków Rotszylda. resztę sobie dopowiedzcie sami.

 • mszczuj_von_kain

  Oceniono 8 razy 6

  Tiaaaa....

  Stratfor, czyli firma, której szef w 1991 roku napisał ksiażkę "Przyszła wojna z Japonią". Tak jak teraz Stratfor przewiduje ataki, tak wtedy przewidywał wojnę US - JP. Co więcej, książkę napisał wybitny osobnik, bo profesor politologii.

  Może w Polsce jest normalniej, bo po politologii można być tylko bezrobotnym?

 • zennacodzien

  Oceniono 1 raz 1

  Xavras Wyżryn

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje