Schetyna: Gowin szkodzi rządowi. Potrzebna poważna rekonstrukcja

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

- Pomiędzy Tuskiem i Gowinem iskrzy, to dyskomfort dla premiera. Sytuacja jest zła - mówił w RMF FM Grzegorz Schetyna. - Gowin szkodzi rządowi jako całości. Ale jest wytrwały i politycznie żywotny. Dymisja? To premier ma długopis. On decyduje - zaznacza.
- Gowin i premier mają różne zdanie w różnych kwestiach i niestety dużo z tej różnicy jest na zewnątrz. To zawsze jest dyskomfortowe dla premiera, stąd widzę, że ta sytuacja jest zła - przyznaje Schetyna.

Jego zdaniem potrzebna jest rekonstrukcja rządu. - Reset. Nowy początek. Jeśli premier zdecyduje się na poważną rekonstrukcję, to będzie sygnał dla PO, że nadchodzi nowy czas. Musimy mieć polityczną inicjatywę. Inaczej kolejnych wyborów nie wygramy - dodaje.

Poseł PO odnosi się też do przegranej jego partii w głosowaniu do Senatu na Śląsku. - To trudny czas dla PO. To, co wydarzyło się w Rybniku, jest tego symbolem - uważa Schetyna.

Podobnego zdania jest szef klubu parlamentarnego PO. - Minister Gowin ciągle nadużywa cierpliwości swojego szefa. Czy pan premier wykaże się cierpliwością i wytrzymałością na wystąpienia medialne swojego ministra? - zastanawiał się Rafał Grupiński w TOK FM.

Zobacz także
 • Jarosław Gowin Gowin: Mogło dojść do zniszczenia nawet 10 tys. zarodków. Klinika: Po prostu znaleźliśmy pusty pojemnik
 • Jarosław Gowin Smolar: Gowin może być przywódcą PiS
Komentarze (104)
Schetyna: Gowin szkodzi rządowi. Potrzebna poważna rekonstrukcja
Zaloguj się
 • ritak44dwa

  0

  Gdy PIS rządziło TV publiczną na debaty, jako przedstawiciela opozycji, zapraszano Gowina.
  Jednak Gowin wie, że w PISie zostałby zmarginalizowany i nikt by się z nim tak nie "cackał" jak w PO
  Szkoda że premierowi nie starcza tej determinacji, którą wykazał w przypadku poprzednich ministrów sprawiedliwości.

 • moro01

  0

  Gowin szkodzi ??? Teraz wszystko co złe to Gowin . Typowa żydokomusza filozofia pełowska. Najpierw wszystko spie...ć a potem zwalać winę na tego co krytykuje jak nie PiS winny to Gowin i tak wkoło.

 • josif47

  Oceniono 3 razy -1

  GOWIN jest jednym z nielicznych SPRAWIEDLIWYCH.....Ta reszta tylko do utylizacji...

 • josif47

  Oceniono 4 razy 0

  To ty grzesiu jestes pasozyt. Panu Gowinowi do piet nie dorastacie. Jestescie....doslownie...Lajnem....

 • pseudo12345

  Oceniono 4 razy 0

  I pan też, panie Schetyna, boi się ministra Gowina? Nagonka na ministra trwa już cały rok. Pan też od niej nie stronił.
  1. Najpierw straszono społeczeństwo, że w wyniku reformy sądów będą musieli dojeżdżać po kilkadziesiąt kilometrów dalej, ponieważ sądy zostaną zlikwidowane.
  Następnie wmawiano, że reforma jest niezgodna z przepisami. Ponieważ była zgodna z przepisami, PSL wystąpił do TK o stwierdzenie, że te przepisy są niezgodne z konstytucją. Ten sam PSL, który głosował za wprowadzeniem tych przepisów będąc w tym czasie koalicjantem. Do momentu reformy sadów nie przeszkadzały mu te przepisy i nie widział ich niekonstytucyjności. Trybunał orzekł, że przepisy są zgodne z konstytucją.
  Dla mnie było jasne od początku, że reforma, którą przygotował minister Gowin jest zgodna z przepisami. Właśnie dlatego, że to on ją przygotował, to nie może być inaczej.

  2. W momencie ujawnienia afery Amber Gold minister Gowin wystąpił do sądu o wypożyczenie akt sprawy. Nagonka na ministra dotyczyła faktu nieprzestrzegania przez ministra prawa.
  Nowelizacja ustawy o ustroju sądów dokonana jeszcze w czasie, jak ministrem był Kwiatkowski pozbawiła ministra sprawiedliwości nawet możliwości wypożyczenia akt, które byłyby do wglądu sędziów Ministerstwa Sprawiedliwości. Minister Gowin zapowiedział, ze zechce tą możliwość przywrócić, ponieważ litera prawa w tym wypadku nie jest zgodna z duchem prawa.
  Słusznie, bo czy taki był zamysł ustawodawcy (duch prawa), żeby minister sprawiedliwości nie miał prawa wypożyczyć akta sprawy, żeby nie miał praktycznie żadnego nadzoru nad sadownictwem? Czy w ogóle sejm wiedział, czym skutkuje ta nowelizacja? Więc skoro litera prawa nie pozwala na wykonywanie jakiegokolwiek nadzoru, więc jest oczywiste, że trzeba to zmienić, a nie przypisywać ministrowi nieprzestrzeganie prawa żądając jednocześnie jego ingerencji przy okazji różnych ujawnionych nieprawidłowości w resorcie sprawiedliwości.

  3. Nagonka przy okazji związków partnerskich. Przedstawione zostały sejmowi projekty ustaw niezgodne z konstytucją, co już jest patologią. Pretensje do ministra, że o tym informuje. Rozumiem, że oczekiwano, że minister sprawiedliwości zatai ten fakt. I będzie kolejny bubel prawny.
  Niestety, dopóki ministrem sprawiedliwości jest Gowin nie pojawią się akty prawne niezgodne z konstytucją.

  Wszystkie dotychczasowe wywiady ministra Gowina były rzeczowe i bardzo wyważone. Mam pewność, że wywiad dotyczący zarodków również. I mam nadzieję, że premier będzie podejmował decyzję na podstawie
  odtworzenia nagrania, a nie stronniczych, nierzetelnych artykułów, które się po wywiadzie ukazały.
  Jest wielu zainteresowanych pozbyciem się ministra. Wzmianka o sitwach, naruszająca ich błogi spokój, wzmianka o przywróceniu nadzoru nad sądownictwem, niemożność przeforsowania przepisów niezgodnych z konstytucją to tylko niektóre powody.

 • jw1

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin szkodzi rządowi, ale rząd szkodzi Polakom więc per saldo minister chcąc nie chcąc działa w interesie społecznym

 • anna22290

  Oceniono 3 razy 1

  niech prywatnie Gowin z Tuskiem zyja w najwiekszej przyjazni ale wspolpraca im sie nie uklada Gowin powinien jak najszybciej zmienic partie i przejsc do PISu

 • pendrakwielki

  Oceniono 4 razy 2

  A PiS i ta cała ich ferajna tylko na to czeka. Jeśli premier wywali Gowina, to on ma swoich zwolennoków w PO
  a także jak widać w PSL też wrze i wielu nie chce być już w koalicji jak np. Kłopotek, ktory otwarcie mówi, że
  sa już zmęczeni sobą w koalicji. Więc razem z ludźmi Gowina, radiomaryjniakami,pisakami i róznymi innymi
  skrajnymi nacjonalistami mogą rozwalić obecny rząd i razem wybiorą rząd pisiorów. Pomoże w tym Solidarność, ludzie o.Rydzyka i również inni. Może naprawdę być nie wesołe lato, a może już wiosna.

 • pumpernik

  Oceniono 1 raz -1

  Kolejny "wybitny" po historii już się nie może doczekać na swoją kolej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje