Europejczycy wśród syryjskich rebeliantów. "Mogą być poważnym zagrożeniem, kiedy wrócą do UE"

Walki w Syrii

Walki w Syrii (Fot. STRINGER REUTERS)

- Setki Europejczyków walczą razem z siłami rebeliantów w Syrii przeciwko reżimowi Baszara al-Asada - powiedział BBC News Gilles de Kerchove, koordynator Unii Europejskiej ds. zwalczania terroryzmu. Część z nich, w wyniku radykalizacji, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy po powrocie do swojego kraju.
Gilles de Kerchove szacuje, że w Syrii razem z rebeliantami może walczyć około 500 Europejczyków. Agencje wywiadu ostrzegają, że niektórzy z nich, m.in. związani z Al-Kaidą, później powrócą do Europy i być może będą planowali zamachy terrorystyczne.

Wśród krajów UE, z których pochodzi prawdopodobnie najwięcej zwolenników syryjskich rebeliantów, są Wielka Brytania, Irlandia i Francja. - Nie wszyscy z nich są radykałami, kiedy wyjeżdżają do Syrii. Ale tam zapewne zostają przeszkoleni i wielu z nich zmienia swoje poglądy. Dlatego mogą być poważnym zagrożeniem, kiedy wrócą do UE - przyznał Gilles de Kerchove.

Znaczne zagrożenie zamachami terrorystycznymi

Jak donosi BBC News, w całej Europie agencje wywiadowcze zintensyfikowały swoje działania i sprawdzają, gdzie terroryści mogli znaleźć swoich zwolenników. W Holandii władze podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego na znaczny, częściowo w obawie przed zradykalizowanymi obywatelami powracającymi z Syrii.

W Syrii od przeszło dwóch lat trwa krwawa walka rebeliantów z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem ekspertów wśród rebeliantów są też islamscy radykałowie.

Według danych ONZ ze stycznia br. w konflikcie w Syrii poniosło śmierć ponad 70 tys. osób. Z danych przedstawionych przez Syryjskie Obserwatorium wynika, że zginęły 62 594 osoby, w tym 30 782 cywilów, 15 283 żołnierzy regularnej armii i 14 302 rebeliantów.

Zobacz także
 • Mouaz al-Khatib, były już lider syryjskiej opozycji Lider syryjskiej opozycji rezygnuje. "Dwa lata nas mordowali, a świat się przyglądał"
Komentarze (64)
Europejczycy wśród syryjskich rebeliantów. "Mogą być poważnym zagrożeniem, kiedy wrócą do UE"
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Międzynarodowa bandziorstwo nasłane przez Izrael i USA do destabilizacji Syrii, sponsorowanie przez UK i Tel Awiw a w koshermediach określane "syryjskimi rebeliantami".
  Ktoś jeszcze daje się nabierać na ten bełkot gadzinówki Szechtera i jej podobnych?

 • czarnybaran1

  Oceniono 3 razy -1

  To że walczą to fakty znane od dawna. bardziej mnie niepokoi fakt że pisze się o tym w gazecie w kontekście zagrożenia europy. To sugeruje, że być może taki scenariusz jest zaplanowany....?

 • marac

  Oceniono 4 razy 2

  Jacy znowu Europejczycy? Nie Europejczycy tylko mieszkające w Europie brodasy.

  "może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy po powrocie do swojego kraju"

  Po powrocie do *swojego* kraju, to stanowiliby zagrożenie dla swojego kraju. Problem, że oni właśnie wrócą do Europy dalej doić socjal, a nie do swoich krajów.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 5 razy 1

  To nie Europejczycy tylko islamska dzicz wpuszczona na kontynent przez euromarksistów i innych pożytecznych idiotów

 • folwark_polski

  Oceniono 3 razy 1

  odnoszę wrażenie że w NATO rządzą albo islamiści albo skorumpowani przez nich "wyznawcy pokoju"

 • olena.s

  Oceniono 5 razy 1

  Ano tak. Po stronie rządowej Hezbollah, po stronie antyrządowej też przyjemne grono. Sekciarstwo sięga szczytów, milion uchodźców, cywilne trupy, zniszczone domy, postępująca radykalizacja.
  Kto by nie wygrał w tej wojnie, nie będzie się z czego cieszyć.

  katar1.blox.pl/html

 • omnadren_polfa

  Oceniono 7 razy -1

  Ci europejczycy maja na imię Hasan,Ali, Abdullah itp Tacy z nich europejczycy jak z Aarona,Ezechiela,Judy Polacy.

 • jamoc

  Oceniono 4 razy 0

  Ciekaw jestem ilu tam "Polaków za chlebem"?

 • jamoc

  Oceniono 2 razy 2

  >>Część z nich, w wyniku radykalizacji, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy po powrocie do swojego kraju.<<
  Innymi słowy płatni mordercy bez czci i wiary do wynajęcia, A tak się pluje na "islamistów"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje