Europejczycy wśród syryjskich rebeliantów. "Mogą być poważnym zagrożeniem, kiedy wrócą do UE"

25.04.2013 08:25
Walki w Syrii

Walki w Syrii (Fot. STRINGER REUTERS)

- Setki Europejczyków walczą razem z siłami rebeliantów w Syrii przeciwko reżimowi Baszara al-Asada - powiedział BBC News Gilles de Kerchove, koordynator Unii Europejskiej ds. zwalczania terroryzmu. Część z nich, w wyniku radykalizacji, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy po powrocie do swojego kraju.
Gilles de Kerchove szacuje, że w Syrii razem z rebeliantami może walczyć około 500 Europejczyków. Agencje wywiadu ostrzegają, że niektórzy z nich, m.in. związani z Al-Kaidą, później powrócą do Europy i być może będą planowali zamachy terrorystyczne.

Wśród krajów UE, z których pochodzi prawdopodobnie najwięcej zwolenników syryjskich rebeliantów, są Wielka Brytania, Irlandia i Francja. - Nie wszyscy z nich są radykałami, kiedy wyjeżdżają do Syrii. Ale tam zapewne zostają przeszkoleni i wielu z nich zmienia swoje poglądy. Dlatego mogą być poważnym zagrożeniem, kiedy wrócą do UE - przyznał Gilles de Kerchove.

Znaczne zagrożenie zamachami terrorystycznymi

Jak donosi BBC News, w całej Europie agencje wywiadowcze zintensyfikowały swoje działania i sprawdzają, gdzie terroryści mogli znaleźć swoich zwolenników. W Holandii władze podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego na znaczny, częściowo w obawie przed zradykalizowanymi obywatelami powracającymi z Syrii.

W Syrii od przeszło dwóch lat trwa krwawa walka rebeliantów z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem ekspertów wśród rebeliantów są też islamscy radykałowie.

Według danych ONZ ze stycznia br. w konflikcie w Syrii poniosło śmierć ponad 70 tys. osób. Z danych przedstawionych przez Syryjskie Obserwatorium wynika, że zginęły 62 594 osoby, w tym 30 782 cywilów, 15 283 żołnierzy regularnej armii i 14 302 rebeliantów.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • 0gt

  Oceniono 97 razy 87

  Czyżby ktoś głośno zaczynał mówić, że to nie żadni "bojownicy o wolność" tylko regularni terroryści z al-kaidy? Jak to...? :P

 • zgr-edo

  Oceniono 80 razy 70

  Europa powinna w sprawach cudzoziemców wziąść przykład z krajów muzułmańskich. Czy tam mają jakikolwiek problem z europejczykami, ich religią ? nie , bo jak się europejczyk nie chce przystosować to go zwyczajnie aresztują, sponiewierają, zabiją , albo w najlepszym wypadku deportują z wilczym biletem .
  Kto normalny będzie trzymał w swoim domu gości, którzy będą decydować , co będziemy jeść, oglądać w telewizji, narzucać swoje wierzenia i obyczaje. Europa musi się oczyścić , oby to nie był drugi holokaust.

 • sebolargo

  Oceniono 59 razy 53

  Dzisiaj walczą w Syrii a jutro będą walczyć na ulicach Paryża Berlina i Londynu

 • rehman

  Oceniono 84 razy 52

  Nie wydaje mnie, by jakikolwiek biały jechał do Syrii w celach wojskowych a beżowi to nie są Europejczycy.

 • n_kruger

  Oceniono 64 razy 48

  Droga "Gazeto Wyborcza" & reszta miękkich serduszek : Europejczyk jest biały, przynależy do cywilizacji łacińskiej. Murzyn, Arab, Turek, czy Czeczen czują się Europejczykami w tedy, kiedy trzeba otrzymać benefity z urzędu.

 • noken

  Oceniono 50 razy 40

  niech europa zamknie wsparcie dla rebeliantów, asad zwycięży, radykałowie polegną :) problemu nie będzie

 • ugrydul

  Oceniono 46 razy 32

  Cytuję: "Nie wszyscy z nich są radykałami, kiedy wyjeżdżają do Syrii"

  ????????????????????????????????????

  To przepraszam, kim jest ktoś dobrowolnie narażający swoje życie, żeby się naparzać w nie swojej sprawie???

 • bilu46

  Oceniono 29 razy 25

  Nie ma żadnej wątpliwości , że po stronie antyrządowej zlecieli się ja kruki muzułmańscy terroryści i mordercy z całego świata . Ćwiczą tam mordowanie bezbronnych Syryjczyków , a zdobyte doświadczenie wykorzystają do rozpętania rzezi w Europie . Skretyniali politycy UE dają im skandaliczną osłonę , zamiast wydać bezpardonową wojnę . Ogłaszam koniec Europy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje