Zamachowcy odpalili bomby w Bostonie za pomocą zabawki

25.04.2013 06:30
Tamerlan i Dżochar Carnajewowie

Tamerlan i Dżochar Carnajewowie (Fot. HANDOUT REUTERS)

Tamerlan i Dżochar Carnajewowie zdetonowali dwie bomby podczas maratonu w Bostonie za pomocą urządzenia umożliwiającego zdalne sterowanie zabawkowymi samochodami. Instrukcje, jak zbudować bombę, czerpali z magazynu założonego przez znanego kaznodzieję Al-Kaidy.
Informacje o wykorzystaniu zabawki do odpalenia bomby potwierdzają zeznania jednego ze sprawców, Dżochara Carnajewa - powiedział Dutch Ruppersberger z komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów. W komisji odbył się briefing, w czasie którego swoje ustalenia przekazali przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, FBI i Krajowego Centrum ds. Antyterroryzmu (National Counterterrorism Center - NCTC).

Instrukcje ułatwiające skonstruowanie bomby czeczeńscy bracia czerpali z magazynu "Inspire". Pismo założył amerykańsko-jemeński kaznodzieja Anwar al-Awlaki, lider odnogi Al-Kaidy w Jemenie, który zginął w ataku amerykańskiego drona. Przynajmniej część użytych w zamachu materiałów wybuchowych pochodziła ze sklepu z fajerwerkami w New Hampshire - potwierdził też Ruppersberger.

Rosjanie ostrzegali USA przed Carnajewem. FBI nic nie wykryło

Rosyjskie władze dwukrotnie kontaktowały się z amerykańskimi odpowiednikami w sprawie Tamerlana Carnajewa - starszego z braci - twierdzą zbliżone do śledztwa źródła w USA. W 2011 roku rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zwróciła uwagę na Czeczena kolegom z FBI, a we wrześniu - CIA.

FBI podało, że śledczy nie wykryli nic, co sugerowałoby, że Carnajew należy do ugrupowania terrorystycznego, i przekazało te ustalenia stronie rosyjskiej. Z kolei CIA zażądała, by Tamerlan Carnajew został objęty specjalnym nadzorem jako osoba mogąca planować akty terroru. Jego nazwisko trafiło do bazy danych NCTC. W czasie podróży do Rosji na początku 2012 r. Carnajew był rzeczywiście objęty nadzorem, ale około pięciu miesięcy później dochodzenia na jego temat zostały zamknięte - przyznała sekretarz bezpieczeństwa krajowego USA Janet Napolitano.

Od ataków w Bostonie FBI znalazło się w ogniu krytyki po informacjach, że rosyjskie władze zwróciły się do Biura o weryfikację podejrzewanego o popieranie "radykalnego islamu" Tamerlana Carnajewa. Według FBI ta weryfikacja nie przyniosła żadnych efektów.

Zamach w Bostonie i krwawy finał pościgu za sprawcami

26-letni Tamerlan Carnajew zginął w ubiegłym tygodniu w czasie policyjnego pościgu w okolicach Bostonu. Jego brat, ciężko ranny 19-letni Dżochar, wpadł w ręce policji w nocy z piątku na sobotę. Obaj byli głównymi podejrzanymi ws. zamachu na mecie maratonu w Bostonie, w którym zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych.

Dżochar Carnajew usłyszał m.in. zarzut zastosowania broni masowego zniszczenia. Grozi mu za to kara śmierci.

Zamachy w Bostonie: bracia mogli szykować kolejne zamachy | FBI krytykowane: Mieli Carnajewa i pozwolili mu odejść | Carnajew w stanie krytycznym | zdjęcia | kim jest podejrzany | Carnajew w motorówce [WIDEO]

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 48 razy 46

  FBI odebralo przestroge Rosjan jako zarzut polityczny a nie terrorystyczny.

 • bzyk_origo

  Oceniono 40 razy 24

  Tak czy innaczej niemal kazdy terrorysta to muzulmanin lecz nie kazdy muzulmanin to terrorysta, wniosek z tego taki ze nie nalezy ich wpuszczac do Europy czy tez Ameryki. Restrykcyjnosc jest konieczna - a Putin i tak da im lupnia wczesniej czy pozniej.

 • gj61

  Oceniono 50 razy 20

  Ale, hmmmm..... zabawni. No cóż czekamy na komunikat polskich obrońców praw czeczeńców.
  Zastanawiam się też dlaczego nigdzie nie ujawniają dlaczego rodzice tych dwóch gnoooojków mając zieloną kartę wyjechali z USA?
  Wyjaśnię. Matka, ta która tak nad tymi "aniołkami" (skąd aniołki skoro to są muslimańscy bandyci?) płakała została wydalona z USA za kradzież sklepową na kwotę 1600 dolków!! Ot, i biedna czeczenska chołota!!!
  Czekamy na komunikat i w tej sprawie Stowarzyszenia Wolny Kaukaz z Krakowa. Preosimy o wystąpienie w powyciąganych swetrach i zarośnięci jak małpy, tak lepiej wygląda.

 • pestycyd

  Oceniono 29 razy 13

  Zakazać islamu tak jak innych totalitarnych ideologii.Allah to czyste zło i tyle.

 • vertigo13

  Oceniono 13 razy 9

  .
  FBI nigdy nie pozbedzie sie
  stygmy i myslenia w stylu Edgar
  Hoover, za jego kadencji w US
  scigalo sie glownie komunistow,
  zwalczanie mafii wszelakiej
  lezalo odlogiem.

  Pare glow poleci i slusznie, nalezy
  sie, dali d...

 • kroliklesny

  Oceniono 20 razy 8

  Problemem jest, ze dla niektorych pozytecznych durni atak na Rosje jest aktem patriotyzmu i walki o wolnosc, podczas gdy atak na Stany jest aktem terroru. Polska tez przyjela mase inaczej myslacych z Kaukazu. Ciekawe kiedy czas na rejwach nad Wisla?!

 • hare-hare

  Oceniono 20 razy 6

  u mnie na osiedlu to taki mały jebiony terrorysta terroryzuje okolicę waląc w dzwony i rycząc przez megafony kościelne niszczy psychikę ludzi,pewnie katol

 • blue911

  Oceniono 4 razy 4

  "Jesli nie jestes pewien kto jest Twoim panem zycia I smierci to zacznij krytykowac poszczegolne grupy spoleczne. W momencie kiedy sie dowiesz ,ze danej kasty nie wolno publicznie krytykowac tzn. ze znalazles (as) swojego pana (oprawce)!"

 • jep23

  Oceniono 5 razy 3

  Złego człowieka z szybkowarem może powstrzymać tylko dobry człowiek z szybkowarem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje