Litwa unika rozliczenia się z Holocaustu. Milczą ws. esesmana Lipschisa

25.04.2013 06:00
Transport kobiet i dzieci z Wegier do obozu w Auschwitz w maju 1944 r.

Transport kobiet i dzieci z Wegier do obozu w Auschwitz w maju 1944 r. (Fot. AP)

Niemieccy śledczy chcą sądzić 94-letniego Hansa Lipschisa za zbrodnie w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. O sprawie pochodzącego z Litwy esesmana jest głośno w zagranicznych, ale nie litewskich mediach - pisze "Gazeta Wyborcza".
- Wiek nie zmienia morderców w dżentelmenów. Najważniejsza jest sprawiedliwość. Jesteśmy to winni ofiarom - podkreśla w rozmowie z Gazetą.pl Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala ścigającego nazistowskich zbrodniarzy i kolaborantów.

Lipschis jest jednym z 50 byłych strażników obozu w Auschwitz żyjących obecnie na terenie Niemiec. O tym, że były esesman może stanąć przed sądem, napisał w niedzielę niemiecki dziennik "Die Welt". - Byłem tylko kucharzem załogi. Nie widziałem, co się działo w obozie, choć to i owo słyszałem - mówił niemieckim dziennikarzom.

Według zachowanych dokumentów to jednak tylko część prawdy. Lipschis służył w Auschwitz od jesieni 1941 do 1945 r., w 1943 r. przyjął obywatelstwo niemieckie. W SS awansował do stopnia Rottenführera, czyli kaprala.

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • tatun44

  Oceniono 76 razy 58

  A kiedy my Polacy zaczniemy ścigać Ukraińców za zbrodnie ludobójstwa ??

 • 24u

  Oceniono 63 razy 35

  Litwini maja wrodzona trudnosc do rozliczania sie z przeszloscia.

 • mks82

  Oceniono 34 razy 28

  W Ponarach Litwini rozstrzelali 80-100 tys polskich obywateli (Żydów i Polaków). Ta straszna zbrodnia przerasta skalą Katyń a w Polsce bardzo mało o tym się mówi, nie wiem czy Litwa kiedykolwiek przeprosiła Polskę za te mordy.
  Jak ktoś pisze, że "nie trzeba o tym głośno mówić" ze względu na politykę to z takim stwierdzeniem się nie zgadzam. Idąc tym tokiem myślenie nie powinno sie celebrować np. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

 • pius30

  Oceniono 101 razy 27

  Może by tak GW rozliczyła rodzimych zbrodniarzy komunistycznych, którzy żyją w Polsce i spokojnie pobierają ubeckie emerytury? Pierwszy z brzegu Stefan Michnik - zbrodniarz stalinowski, morderca sądowy, nigdy nie odpowiedział za swoje zbrodnie, ale rozumiem, że żydowska krew jest cenniejsza.

 • bilu46

  Oceniono 25 razy 23

  Kiedy zaczniemy ścigać Litwinów za zbrodnie przeciw ludzkości ? Ich formacje szaulisów były jednymi z najbardziej morderczych formacji hitlerowskich . Mają na sumieniu mordy na Polakach na Litwie , na Żydach i zbrodnie w Oświęcimiu . Dziś ta formacja degeneratów i morderców na Litwie odradza się !!! Polacy , co z wami robi poprawność polityczna ?!!!

 • 24u

  Oceniono 41 razy 19

  Nastepny,ktory niczego nie widzial i nie slyszal.

 • tomek693

  Oceniono 9 razy 9

  Litwini masowo wstepowali do SS i mordowali Polaków.Łotysze też.A liwini ukrywaja swoją wstydliwą przeszlosć, kiedy szli łapka w łapkę z hitlerowcami.

 • imw

  Oceniono 13 razy 9

  "w 1943 r. przyjął obywatelstwo niemieckie"

 • jaro_ss

  Oceniono 67 razy 5

  Rozliczcie naprzód komunistów - zbrodniarzy żyjących w Polsce a potem zaglądajcie sąsiadom do zupy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje