Położna katoliczka nie musi przykładać ręki do aborcji. Wyrok na Wyspach

25.04.2013 06:00
Fotel ginekologiczny

Fotel ginekologiczny (Fot. Iwona Burdzanowska / AG)

Precedensowy wyrok sądu: położna katoliczka nie może być zmuszana nie tylko do udziału w aborcji, ale nawet do nadzorowania czy delegowania osoby uczestniczącej w zabiegu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
58-letnia Mary Doogan i 52-letnia Concepta Wood ze szpitala w szkockim Glasgow to zapewne najsławniejsze położne Wielkiej Brytanii. Jako katoliczki nigdy nie musiały same uczestniczyć w legalnych w Wielkiej Brytanii zabiegach przerywania ciąży, bo pozwala im na to prawo aborcyjne obowiązujące od 1967 r. Kilka lat temu poczuły jednak, że ich prawa łamane są pośrednio - szpital zmuszał je do nadzorowania personelu wykonującego zabiegi usunięcia ciąży. Jako doświadczone pracownice musiały m.in. decydować, kto będzie asystował lekarzowi przy aborcji.

Położne uznały, że w ten sposób ich działania pośrednio przyczyniają się do aborcji i tym samym są "wstrętne" oraz sprzeczne z ich sumieniem. I pozwały szpital do sądu. Na czas trwania procesu przerwały pracę - jedna poszła na zwolnienie, druga poprosiła o czasową zmianę stanowiska.

W sądzie powołały się na wolność religijną zagwarantowaną przez 9. artykuł europejskiej konwencji praw człowieka, ale na początku marca zeszłego roku przegrały. Kobiety jednak nie dały za wygraną i ostatecznie dopięły swego przed sądem apelacyjnym.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej" >>

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (434)
Zaloguj się
 • manwe1111

  Oceniono 624 razy 342

  jeśli komuś religia nie pozwala na wykonywanie danej pracy to niestety powinien zmienić pracę a nie doginać rzeczywistość do swoich potrzeb. to niezwykle niebezpieczne orzeczenie w kraju, gdzie prawo jest oparte na precedensie. można teraz sobie wyobrazić, że jakiś lekarz teraz powie, że nowotwór to kara boska i on nie będzie operował, bo to niezgodne z jego przekonaniami.

 • kazek100

  Oceniono 423 razy 273

  Rozumiem, że jako nauczyciel, a prywatnie ateista, mogę nie uczyć licealistów o Biblii i innych katolickich tekstach kultury?
  Będziemy konsekwentni?

 • siekier35

  Oceniono 277 razy 163

  niech zmienią zawód.
  medycyna to nie zabawa dla paranoików którzy ze względu na swoje prywatne fobie czy tam inne gusła odmawiają wykonywania swoich obowiązków.

 • watyklan

  Oceniono 328 razy 150

  Absurdy! pracownik ma wykonywać polecenia pracodawcy, które służą zdrowiu pacjenta. Jak jesteś religijny, to w domu. Paca jest od pracowania, nie czytania biblii - największa szmirę jaka stworzył człowiek.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 245 razy 133

  bardo mi się to podoba...tym oto sposobem katolicy zaczna zyć w swoich gettach tak jak amisze w USA.
  .
  Nie będą zatrudniani w Aptekach, Szpitalach......
  .

  ja prowadząc sklep spożywczy - katolika nie zatrudnię - NIGDY !

 • tylko_opinia

  Oceniono 189 razy 111

  Prawa człowieka dla położnej. Gdzie miał te same prawa względem pacjentki angielski sąd?

 • cezaryk

  Oceniono 157 razy 105

  Oczywiście, że nie musi. Może zostać szewcem albo spawaczem albo na ten przykład krawcową. Sekretarką nawet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje