Położna katoliczka nie musi przykładać ręki do aborcji. Wyrok na Wyspach

25.04.2013 06:00
Fotel ginekologiczny

Fotel ginekologiczny (Fot. Iwona Burdzanowska / AG)

Precedensowy wyrok sądu: położna katoliczka nie może być zmuszana nie tylko do udziału w aborcji, ale nawet do nadzorowania czy delegowania osoby uczestniczącej w zabiegu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
58-letnia Mary Doogan i 52-letnia Concepta Wood ze szpitala w szkockim Glasgow to zapewne najsławniejsze położne Wielkiej Brytanii. Jako katoliczki nigdy nie musiały same uczestniczyć w legalnych w Wielkiej Brytanii zabiegach przerywania ciąży, bo pozwala im na to prawo aborcyjne obowiązujące od 1967 r. Kilka lat temu poczuły jednak, że ich prawa łamane są pośrednio - szpital zmuszał je do nadzorowania personelu wykonującego zabiegi usunięcia ciąży. Jako doświadczone pracownice musiały m.in. decydować, kto będzie asystował lekarzowi przy aborcji.

Położne uznały, że w ten sposób ich działania pośrednio przyczyniają się do aborcji i tym samym są "wstrętne" oraz sprzeczne z ich sumieniem. I pozwały szpital do sądu. Na czas trwania procesu przerwały pracę - jedna poszła na zwolnienie, druga poprosiła o czasową zmianę stanowiska.

W sądzie powołały się na wolność religijną zagwarantowaną przez 9. artykuł europejskiej konwencji praw człowieka, ale na początku marca zeszłego roku przegrały. Kobiety jednak nie dały za wygraną i ostatecznie dopięły swego przed sądem apelacyjnym.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (434)
Zaloguj się
 • manwe1111

  Oceniono 624 razy 342

  jeśli komuś religia nie pozwala na wykonywanie danej pracy to niestety powinien zmienić pracę a nie doginać rzeczywistość do swoich potrzeb. to niezwykle niebezpieczne orzeczenie w kraju, gdzie prawo jest oparte na precedensie. można teraz sobie wyobrazić, że jakiś lekarz teraz powie, że nowotwór to kara boska i on nie będzie operował, bo to niezgodne z jego przekonaniami.

 • kazek100

  Oceniono 423 razy 273

  Rozumiem, że jako nauczyciel, a prywatnie ateista, mogę nie uczyć licealistów o Biblii i innych katolickich tekstach kultury?
  Będziemy konsekwentni?

 • siekier35

  Oceniono 277 razy 163

  niech zmienią zawód.
  medycyna to nie zabawa dla paranoików którzy ze względu na swoje prywatne fobie czy tam inne gusła odmawiają wykonywania swoich obowiązków.

 • watyklan

  Oceniono 328 razy 150

  Absurdy! pracownik ma wykonywać polecenia pracodawcy, które służą zdrowiu pacjenta. Jak jesteś religijny, to w domu. Paca jest od pracowania, nie czytania biblii - największa szmirę jaka stworzył człowiek.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 245 razy 133

  bardo mi się to podoba...tym oto sposobem katolicy zaczna zyć w swoich gettach tak jak amisze w USA.
  .
  Nie będą zatrudniani w Aptekach, Szpitalach......
  .

  ja prowadząc sklep spożywczy - katolika nie zatrudnię - NIGDY !

 • tylko_opinia

  Oceniono 189 razy 111

  Prawa człowieka dla położnej. Gdzie miał te same prawa względem pacjentki angielski sąd?

 • cezaryk

  Oceniono 157 razy 105

  Oczywiście, że nie musi. Może zostać szewcem albo spawaczem albo na ten przykład krawcową. Sekretarką nawet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje