Syria. Podczas walk zniszczono tysiącletni minaret wpisany na listę UNESCO

24.04.2013 21:42
Zniszczony tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo

Zniszczony tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo (Fot. Anonyomous AP)

Tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo runął podczas walk między syryjskimi powstańcami a siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - podały w środę syryjskie media państwowe i działacze opozycyjni.
Minaret mający 45 m wysokości i cały meczet wraz ze starym miastem tworzyły cenny historyczny zespół, wpisany w 1988 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

W wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 70 tys. ludzi; zniszczeniu uległo wiele stanowisk archeologicznych i zabytków architektury. Zawalenie się minaretu strony konfliktu przypisują jedna drugiej.

Nie tylko charakterystyczny minaret na planie kwadratu padł ofiarą działań wojennych, zniszczeniu uległ wcześniej także w dużym stopniu sam wielki meczet i sklepione alejki sąsiadującego z nim suku Al-Madina, zadaszonego targowiska.

"To wina Al-Kaidy"

Państwowa agencja syryjska SANA oskarżyła o zniszczenie minaretu powiązane z Al-Kaidą rebelianckie ugrupowanie islamistyczne Front Obrony Ludności Lewantu (Dżabhat al-Nusra), które poparło syryjską opozycję.

Według ugrupowań opozycyjnych minaret zawalił się po ostrzelaniu go przez czołg. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że wokół meczetu trwały w ostatnich tygodniach ostre starcia.

Kolumnady meczetu są zniszczone, a cenne relikwie muzułmańskie, m.in. skrzynka z kosmykiem włosów proroka Mahometa - złupione. Rebelianci podają, że uratowali rękopisy Koranu i ukryli je.

Syryjski konflikt, trwający już trzeci rok, zagraża antycznym ruinom i zamkom w całym kraju.

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • nathan_miur

  Oceniono 184 razy 148

  Natomiast dziś w Kairze niczym nie sprowokowani islamiści prowadzeni przez ludzi z Bractwa Muzułmańskiego zaatakowali najważniejszą w Afryce Świątynie Chrześcijańską - Katedrę Św. Marka. Jest to m.in. siedziba "koptyjskiego papieża". Ale o tym przesiąknięte poprawnością polityczną media nic nie napiszą, nie pokażą, muzułmanów nie potępią...

 • tenare

  Oceniono 90 razy 86

  " Rebelianci podają, że uratowali rękopisy Koranu i ukryli je. "

  W sejfach obrzydliwie bogatych kolekcjonerów?

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 64 razy 46

  Sadat jest zaporą dla zdziczałych wahabickich islamskich radykałow. Jemu nalezy pomagać a nie fundamentalistom sponsorowanym przez Saudów i Katar. Świecki Asad jest solą w oku dla bandyterki z nad zatoki Perskiej. No i USA oczywiście :)

 • kamyk39

  Oceniono 37 razy 33

  W Allepo byl pochowany Jozef Bem (jako Murad Pasha),
  Jego szczatki w 1929 zostaly przywiezione do Tarnowa.

 • tralala31

  Oceniono 17 razy 13

  Szkoda, że nic się nie zmieni przez to zdarzenie...

 • 54bodek

  Oceniono 10 razy 10

  Wszędzie tam gdzie Al-Kaida, i reszta ekstremy muzułmańskiej działa, zagrożona jest nie tylko Wolność i Życie ludzi, ale zabytki kultury i wszystko co z cywilizacją jest związane.

  Do redakcji: Może tak wreszcie porzucicie polityczna poprawność i zaczniecie pisać prawdę? W Syrii bardzo dużo ię zmieniło i nie ma tam już normalnych opozycjonistów, zostali wybici przez Al - Kaidę i dżihadystów. Należy zmienić terminologię.
  --------------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/p/blog-page.html

 • abw12300

  Oceniono 11 razy 9

  Bandyci z Al kaidy, którzy w tym przypadku zwani są przez koalicję rządzącą w Polsce jako "demokratyczne siły" wykorzystują święte miejsca do ostrzału...... wszystkiego co tylko się rusza. Zapytam: A skąd te q...... /znaczy się nasi sojusznicy/ mają broń?

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 6 razy 6

  "Kolumnady meczetu są zniszczone, a cenne relikwie muzułmańskie, m.in. skrzynka z kosmykiem włosów proroka Mahometa - złupione. Rebelianci podają, że uratowali rękopisy Koranu i ukryli je."

  Zarowno hitlerowcy jak i towarzysze z czerwonej armii w czasie drugiej wojny swiatowej tez sporo cennych rzeczy ukryli - by nie ulegly zniszczeniu oczywiscie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje