Syria. Podczas walk zniszczono tysiącletni minaret wpisany na listę UNESCO

24.04.2013 21:42
Zniszczony tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo

Zniszczony tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo (Fot. Anonyomous AP)

Tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo runął podczas walk między syryjskimi powstańcami a siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - podały w środę syryjskie media państwowe i działacze opozycyjni.
Minaret mający 45 m wysokości i cały meczet wraz ze starym miastem tworzyły cenny historyczny zespół, wpisany w 1988 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

W wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 70 tys. ludzi; zniszczeniu uległo wiele stanowisk archeologicznych i zabytków architektury. Zawalenie się minaretu strony konfliktu przypisują jedna drugiej.

Nie tylko charakterystyczny minaret na planie kwadratu padł ofiarą działań wojennych, zniszczeniu uległ wcześniej także w dużym stopniu sam wielki meczet i sklepione alejki sąsiadującego z nim suku Al-Madina, zadaszonego targowiska.

"To wina Al-Kaidy"

Państwowa agencja syryjska SANA oskarżyła o zniszczenie minaretu powiązane z Al-Kaidą rebelianckie ugrupowanie islamistyczne Front Obrony Ludności Lewantu (Dżabhat al-Nusra), które poparło syryjską opozycję.

Według ugrupowań opozycyjnych minaret zawalił się po ostrzelaniu go przez czołg. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że wokół meczetu trwały w ostatnich tygodniach ostre starcia.

Kolumnady meczetu są zniszczone, a cenne relikwie muzułmańskie, m.in. skrzynka z kosmykiem włosów proroka Mahometa - złupione. Rebelianci podają, że uratowali rękopisy Koranu i ukryli je.

Syryjski konflikt, trwający już trzeci rok, zagraża antycznym ruinom i zamkom w całym kraju.

Zobacz także
Komentarze (122)
Syria. Podczas walk zniszczono tysiącletni minaret wpisany na listę UNESCO
Zaloguj się
 • pariss1

  0

  Szkoda, szkoda, jeszcze raz szkoda. To przepiękny meczet, dziedziniec meczetu, skarbiec. Od początku tej wojny śledzę informacje i teraz dopiero trafiłam na tą wiadomość. Zawsze myślałam, że jednak to dla nich coś znaczy. To ich historia, to ich duma, ale nie, to zwykli bandyci. Jak można do tego dopuścić. To chore. Brak mi słów. Niech ta wojna się już skończy. Baszar niech skończy jak jego koleżkowie z Iraku i Libii.

 • casus.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Znowu nic nie robi społeczność międzynarodowa, w Bośni też nic nie robili, w Darfurze też i w setkach innych miejsc na świecie.
  Ludzie giną a bron się sprzedaje, a później odbudowa kraju i miliony turystów odwiedzając np. minaret dziwić się będzie jak mogło dojść do znisczenia i to w XXI w? Jak mogło zginąć tylu ludzi w czasach gdzie łaczyć się można w ciągu sekundy z każdą osobą na świecie.

 • nysytia

  Oceniono 2 razy 2

  "Wiadomosci gazeta" zapomniała wspomnieć, że wcześniej to była Bazylika św Jana Chrzciciela, miejsce pochówku Jana Chrzciciela

 • summer68

  Oceniono 1 raz 1

  To strata dla całej naszej cywilizacji, a nie tylko szuszwoli.
  pl.wikipedia.org/wiki/Meczet_Umajjad%C3%B3w

 • mniejniz0

  Oceniono 1 raz -1

  no to pora, by UNESCO zaatakowało Syrię

 • tobas89

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem wszystko jest w porzadku

 • wiktor0324

  Oceniono 1 raz 1

  mysle, ze w tym wypadku powinno sie podejsc d

 • arek283

  Oceniono 1 raz 1

  To wszystko jest bez sensu!

 • starszy-65

  0

  Mają swoje ideały (niekonieczne wynikające z wiary) i dążenie do władzy (mówi się wolności) a w takich przypadkach historia narodu przechodzi na bardzo daleki plan albo zanika bo komu jest potrzebna kiedy przez wszystkich rządzących pisana jest od nowa (w Polsce też).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje