Zespół Laska po pierwszym posiedzeniu: Hipotezy inne niż z raportu Millera - nieuprawnione

24.04.2013 21:36
Maciej Lasek, Antoni Macierewicz

Maciej Lasek, Antoni Macierewicz (Fot. Anna Jarecka, Sławomir Kamiński / AG)

Wszelkie inne hipotezy przyczyn katastrofy smoleńskiej niż podane w raporcie komisji Millera należy uznać za nieuprawnione i niepoparte wiarygodnym materiałem dowodowym - podkreśla zespół Macieja Laska, który w środę zebrał się po raz pierwszy.
Zespół ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej ma przybliżyć opinii publicznej główne przyczyny katastrofy, zawarte w raporcie komisji Jerzego Millera - przypomniało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

"Inne hipotezy są nieuprawnione"

Zespół przypomina, że przyczyną katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem - jak wskazała komisja Millera - było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg.

Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią. - Wszelkie inne hipotezy należy uznać za nieuprawnione i niepoparte wiarygodnym materiałem dowodowym - podkreślono.

Zespół do prostowania teorii spiskowych?

Do zadań zespołu należy analiza pojawiających się w przestrzeni publicznej hipotez na temat innych niż ustalone w oficjalnym raporcie oraz naukowa ocena materiałów, na których podstawie zostały one sformułowane. W najbliższych miesiącach zespół skupi się na spotkaniach z ekspertami lotniczymi i przedstawicielami środowiska naukowego, którzy od wielu miesięcy deklarują gotowość współpracy w celu przybliżania przyczyn katastrofy.

W zeszłą środę weszło w życie zarządzenie premiera powołujące zespół. Eksperci lotniczy, którym przewodzi Maciej Lasek, zamierzają m.in. ocenić raport zespołu parlamentarnego. Pytany, od czego zespół rozpocznie działalność, Lasek mówił wcześniej, że należy "przypomnieć prostym językiem najważniejsze rzeczy, które zostały powiedziane w raporcie komisji Millera, i pokazać, że ustalenia komisji to logiczna, oparta na faktach całość".

"Zapoznamy się z raportem Macierewicza"

Zapowiedział też, że członkowie zespołu zapoznają się z raportem, który niedawno przedstawił parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej kierowany przez Antoniego Macierewicza (PiS). "Będziemy starali się przygotować szczegółową opinię na temat tego opracowania, choć dużym utrudnieniem jest brak wyraźnego wskazania dowodów, na których oparte są zawarte w nim hipotezy" - mówił Lasek.

Jak zapowiadano, zespół ma otrzymać wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. W skład zespołu wchodzą: Maciej Lasek (przewodniczący) i Wiesław Jedynak (wiceprzewodniczący) oraz Agata Kaczyńska, Piotr Lipiec i Edward Łojek.

Zespół w końcu wystartował

O powstaniu zespołu mówiło się już w styczniu. Maciej Lasek informował wtedy, że wielu specjalistów wyraziło zgodę na pomoc w tłumaczeniu realnych przyczyn katastrofy. - Do tej pory [eksperci - red.] stali z boku, nie chcieli zabierać głosu, bo wiedzieli, że skończy się to publicznym podważaniem ich kompetencji. Ale teraz widzą, że trzeba głośno mówić o tym, co doprowadziło do tej katastrofy - tłumaczył Lasek. Jego zespół chce rozprawić się z hipotezami o zamachu (a nie z absurdalnymi wersjami o sztucznej mgle czy helu). - Ale nie będziemy debatować z politykami. Ja się na polityce nie znam, a oni nie są dla nas partnerami do debaty o przyczynach katastrofy - zastrzegał wtedy Lasek.

Zobacz także
Komentarze (359)
Zaloguj się
 • kingstonny

  Oceniono 423 razy 189

  A dlaczego nie mowiono GLOSNO trzy lata temu o przyczynach katastrofy, tylko pozwolono panu Kaczynskiemu i jego kompanom prac muzgi biednego spoleczenstwa? Dlaczego nie wiadomo kiedy i o czym Lech rozmawial z Jarkiem podczas lotu?

 • bogda35

  Oceniono 187 razy 135

  ostatnio wyszła książka amerykańskiego eksperta lotnictwa p.t.Pilot.Czynnik ludzki w katastrofach lotniczych. Tam jest kwintesencja powodów Smoleńska - nic dodac nic ując.Ksiązka napisana dlugo przed ta katastrofa - a zatem nie stronnicza.Szkoda tylko że zawarta w niej wiedza nie jest chyba znana dowództwu polskiego lotnictwa.

 • jamcijest44

  Oceniono 136 razy 80

  Czuję się jakbym mieszkał w kraju, w którym wszyscy bezustannie grają w "Pomidora",z tym że w jego zupdatowaną wersję, w której mówi się, kiedy tylko się da, "Smoleńsk", "Smoleńsk", "Smoleńsk"...

 • fakiba

  Oceniono 162 razy 80

  Antek z zespołem wie lepiej bo jego majaki i zwidy zatwierdził sam prezes a raportu Millera nie

 • jg_gw

  Oceniono 126 razy 62

  @kingstonny:
  > A dlaczego nie mowiono GLOSNO trzy lata temu o przyczynach katastrofy,

  3 lata temu było zaledwie 2 tygodnie po katastrofie. Co prawda jej przyczyn można było się domyśleć już po pierwszych komunikatach wspominających o mgle (kwestia, czy była ona naturalna, czy sztuczna nie jest istotna), ale wtedy nikt (poza Prezesem & Co.) nie był w stanie kompetentnie powiedzieć co naprawdę się stało. Zbadanie takiego złomowiska to jednak niebanalna sprawa.

  > Dlaczego nie wiadomo kiedy i o czym Lech rozmawial z Jarkiem podczas lotu?

  Kiedy? to wiadomo od początku; o czym? to wiemy tyle ile Prezes zdradził. Zawsze można urządzić jeszcze jakiś seans spirytystyczny. Szkoda, że Antoni j i jego eksperci o tym nie pomyśleli.

 • gold_berg

  Oceniono 87 razy 61

  …wieża nie sprowadzała samolotu poniżej 100 m (jest to na taśmach), wieża już na początku informowała załogę o braku możliwości lądowania, wieża podawała warunki pogodowe znacznie poniżej dopuszczalnych 1200/100, polski pilot Jaka-40 informował o widoczności 400/50. A profesjonalizm pilota Jaka-40? …."nam się w ostatniej chwili udało wylądować,.. możecie spróbować". Kto chciałby lecieć z pilotem który liczy, ze mu się" uda" wylądować , zamiast bezpiecznie zaniechać podejścia?...

 • kocurxtr

  Oceniono 92 razy 60

  dwa plus dwa równa sie tyle, ile mówi Prezes - żadne tam cztery...
  i nikt nie będzie mu mówił, że białe jest białe a czarne jest czarne, on sam wie najlepiej, jakie co ma być w danej chwili...

  po trumnach do władzy - kaczor zabrnął za daleko, żeby się wycofać, równałoby się to z jego odejsciem z polityki, - czyli czeka nas jeszcze wiele odsłon tego przykrego spektaklu...

  Pokurcz w imię własnych ambicji i urojeń jest gotów rozpieprzyć kraj, oczywiście dla dobra Polaków... oby go szlag.

 • szczemirek

  Oceniono 49 razy 35

  Smoleńsk to jest wypadek lotniczy. Katastrofa to Maciorka i jemu podobni!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje