Zespół Laska po pierwszym posiedzeniu: Hipotezy inne niż z raportu Millera - nieuprawnione

24.04.2013 21:36
Maciej Lasek, Antoni Macierewicz

Maciej Lasek, Antoni Macierewicz (Fot. Anna Jarecka, Sławomir Kamiński / AG)

Wszelkie inne hipotezy przyczyn katastrofy smoleńskiej niż podane w raporcie komisji Millera należy uznać za nieuprawnione i niepoparte wiarygodnym materiałem dowodowym - podkreśla zespół Macieja Laska, który w środę zebrał się po raz pierwszy.
Zespół ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej ma przybliżyć opinii publicznej główne przyczyny katastrofy, zawarte w raporcie komisji Jerzego Millera - przypomniało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

"Inne hipotezy są nieuprawnione"

Zespół przypomina, że przyczyną katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem - jak wskazała komisja Millera - było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg.

Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią. - Wszelkie inne hipotezy należy uznać za nieuprawnione i niepoparte wiarygodnym materiałem dowodowym - podkreślono.

Zespół do prostowania teorii spiskowych?

Do zadań zespołu należy analiza pojawiających się w przestrzeni publicznej hipotez na temat innych niż ustalone w oficjalnym raporcie oraz naukowa ocena materiałów, na których podstawie zostały one sformułowane. W najbliższych miesiącach zespół skupi się na spotkaniach z ekspertami lotniczymi i przedstawicielami środowiska naukowego, którzy od wielu miesięcy deklarują gotowość współpracy w celu przybliżania przyczyn katastrofy.

W zeszłą środę weszło w życie zarządzenie premiera powołujące zespół. Eksperci lotniczy, którym przewodzi Maciej Lasek, zamierzają m.in. ocenić raport zespołu parlamentarnego. Pytany, od czego zespół rozpocznie działalność, Lasek mówił wcześniej, że należy "przypomnieć prostym językiem najważniejsze rzeczy, które zostały powiedziane w raporcie komisji Millera, i pokazać, że ustalenia komisji to logiczna, oparta na faktach całość".

"Zapoznamy się z raportem Macierewicza"

Zapowiedział też, że członkowie zespołu zapoznają się z raportem, który niedawno przedstawił parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej kierowany przez Antoniego Macierewicza (PiS). "Będziemy starali się przygotować szczegółową opinię na temat tego opracowania, choć dużym utrudnieniem jest brak wyraźnego wskazania dowodów, na których oparte są zawarte w nim hipotezy" - mówił Lasek.

Jak zapowiadano, zespół ma otrzymać wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. W skład zespołu wchodzą: Maciej Lasek (przewodniczący) i Wiesław Jedynak (wiceprzewodniczący) oraz Agata Kaczyńska, Piotr Lipiec i Edward Łojek.

Zespół w końcu wystartował

O powstaniu zespołu mówiło się już w styczniu. Maciej Lasek informował wtedy, że wielu specjalistów wyraziło zgodę na pomoc w tłumaczeniu realnych przyczyn katastrofy. - Do tej pory [eksperci - red.] stali z boku, nie chcieli zabierać głosu, bo wiedzieli, że skończy się to publicznym podważaniem ich kompetencji. Ale teraz widzą, że trzeba głośno mówić o tym, co doprowadziło do tej katastrofy - tłumaczył Lasek. Jego zespół chce rozprawić się z hipotezami o zamachu (a nie z absurdalnymi wersjami o sztucznej mgle czy helu). - Ale nie będziemy debatować z politykami. Ja się na polityce nie znam, a oni nie są dla nas partnerami do debaty o przyczynach katastrofy - zastrzegał wtedy Lasek.

Zobacz także
Komentarze (359)
Zespół Laska po pierwszym posiedzeniu: Hipotezy inne niż z raportu Millera - nieuprawnione
Zaloguj się
 • adelaide.o

  Oceniono 1 raz 1

  TO MATACZĄCE, MANIPULUJĄCE, PRZESTEPCZE DZIAŁANIA LASKA I JEGO POMAGIERÓW SĄ NIEUPRAWNIONE.

  TO NIE SĄ TO TRZECIORZĘDNE ANI DRUGORZĘDNE BŁĘDY.

  POLSKA ZA DONALDA TUSKA NIERZĄDEM I RZĄDEM NIERZĄDU, PEŁNYCH PYCHY IGNORANTÓW I NIUEUDACZNIKÓW, KOLESI Z POWSI I PSL STOI NAD PRZEPAŚCIĄ.

  TYCH MATACZĄCYCH KRĘTACZY LASKA ORAZ JEGO SAMEGO, SŁUGUSÓW PUTINA I TUSKA, POWINNO SIĘ ZAMKNĄĆ ABY NIE MATACZYLI W POLSKIM NIEZALEŻNYM ŚLEDZTWIE, NIE MĄCILI POLAKOM I OPINII ŚWIATOWEJ W GŁOWACH.

  ZESPÓŁ LASKA, PÓŁGŁÓWKA I SŁUGUSA Z ZADARTYM ŁBEM WBREW INSYNUACJOM DONALDA TUSKA I JEGO KOLESIÓW Z RZĄDU POWSI I PSL, NIE JEST ANI ŻADNYM ZESPOŁEM NAUKOWYM ANI ŻADNĄ KOMISJĄ PAŃSTWOWĄ.

  W POLSKIEJ NOMENKLATURZE PRAWNEJ, NAUKOWEJ I PROCESOWEJ TO TWÓR POZAPRAWNY, BEZPRAWNY, POZAPAŃSTWOWY, A UŻYWAJĄC LOGIKII PREMIERA STOSOWANEJ PRZY INNYCH OKAZJACH, WRĘCZ ANTYPAŃSTWOWY I PRZESTĘPCZY BO NIE MA ŻADNEGO PRAWNEGO UMOCOWANIA, JEGO USTALENIA, OPINIE CZY TEZY SĄ NIC NIEWARTE ANI DLA TOCZĄCEGO SIĘ ŚLEDZTWA ANI DLA PRZYSZŁEGO PROCESU SĄDOWEGO.

  WRĘCZ PRZECIWNIE JEST TO NA POLECENIE DONALDA TUSKA SKLECONY NA SIŁĘ ZESPÓŁ CZĘŚCI CZŁONKÓW BYŁEJ KOMISJI MILLERA, KTÓREMU DONALD TUSK NARZUCIŁ ZADANIE BEZPRAWNEGO, PRZESTĘPCZEGO MATACZENIA W ŚLEDZTWIE, BEZPRAWNEGO WPŁYWANIA NA PROWADZONE ŚLEDZTWO SMOLEŃSKIE, I PODWAŻANIA JEGO DOTYCHCZASOWYCH USTALEŃ.

  LASEK I JEGO POMAGIERZY NA POLECENIE DONALDA TUSKA, WNUCKA ŻOŁDAKA HITLEROWSKIEJ SD, MAJĄ MATACZYĆ, PODWAŻAĆ USTALENIA POLSKIEGO NIEZALEŻNEGO ŚLEDZTWA, OŚMIESZAĆ, ZNIECHĘCAĆ I ZASTRASZAĆ NAOCZNYCH ŚWIADKÓW KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ, NIEZALEŻNYCH NAUKOWCÓW, EKSPERTÓW I SPECJALISTÓW CHCĄCYCH POMÓC W POLSKIM ŚLEDZTWIE W USTALENIU PRZYCZYN I USTALENIU WINNYCH KATASTROFY.

  LASEK I JEGO POMAGIERZY NA POLECENIE DONALDA TUSKA, DZIAŁAJĄC Z NIM W PRZESTĘPCZYM BO PRZECIE BEZPRAWNYM POROZUMIENIU, PRZY WYKORZYSTANIU DO TEGO AGEND RZĄDOWYCH I NASZYCH PIENIĘDZY MAJĄ MĄCIĆ POLAKOM W GŁOWACH GŁOSZĄC IŻ CZARNE JEST BIAŁE IŻ TO CO LASEK I JEGO POMAGIERZY SAMI ZCHRZANILI W BYŁEJ KOMISJI MILLERA, TO CO ZOSTAŁO PODWAŻONE I ZAPRZECZONE A W WIELU SZCZEGÓŁACH OŚMIESZONE PRZEZ USTALENIA W ŚLEDZTWIE NACZELNEJ PROKURATURY WOJSKOWEJ TO PRAWDA.

  ANI LASEK ANI JEGO POMAGIERZY NIE BYLI NA MIEJSCU KATASTROFY, NIE BADALI MIEJSCA KATASTROFY, NIE BADALI WRAKU SAMOLOTU, NIE BADALI ORYGINALNYCH DOWODÓW, NIE PRZESŁUCHIWALI ŚWIADKÓW, NIE SĄ NAUKOWCAMI A NA POLECENIE DONALDA TUSKA MAJĄ ZAPRZECZAĆ USTALENIOM POLSKIEGO NIEZALEŻNEGO ŚLEDZTWA PROWADZONEGO PRZEZ NACZELNĄ PROKURATURĘ WOJSKOWĄ, ZGODNIE Z POLSKIMI NORMAMI I WYMOGAMI PROCESOWYMI.

 • tuskopalikot

  0

  Dość tych durnot! Karać łgarzy karać kłamców listdopolityka.pl/?p=10849

 • ubudubu4

  Oceniono 4 razy 0

  A kiedy to zespół Laska badał wrak?
  Nie badał?
  A kiedy badał czarne skrzynki?
  Nie badał?
  Co badał?
  NIC.
  Bo wszystko jest w Rosji.

 • a_weasley

  Oceniono 2 razy 0

  [Pytany, od czego zespół rozpocznie działalność, Lasek mówił wcześniej, że należy "przypomnieć prostym językiem najważniejsze rzeczy, które zostały powiedziane w raporcie komisji Millera, i pokazać, że ustalenia komisji to logiczna, oparta na faktach całość".]

  Inakszy mówiąc, to nie jest komisja ekspertów, tylko zespół propagandowy. Oni nie mają niczego badać. Mają wbijać ludziom w głowy dogmat o nieomylności Millera.

 • monoceros01

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Lasek. Do tej pory robił Pan dobre wrażenie. Po tym komunikacie czuję się zawiedziony. Nie bierze Pan pod uwagę hipotezy o prezydenckim zaniechaniu. Powinien on po ukazaniu się mgły odlecieć gdzie było można. Konstytucja mówi kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a Regulamin Sił ZRP wyjaśnia zwierzchnictwo, mówi kto ma prawo wydawania rozkazów (trzy osoby, w tym prezydent) - P. 7, 20, 25. Możliwość przerwania lotu musiała być dyskutowana w otoczeniu Prezydenta, decyzja o odejściu była oczekiwana. Wyrażnie o tym mówią słowa dyr. Kazany: jeszcze nie ma decyzji.." Mógłby Pan za pieniądze podatników odrobinę się wysilić i wykazać elementarną rzetelność, a nie płaszczyć się przed Antonim M. i solidaryzować z Millerem - Anodiną. Potwierdza pan w ten sposób winę pilotów, a oni kierowali się rozkazem, dyscypliną wojskową i kodeksem honorowym ż. zaw. Owszem, za późno zaczęli odejście, ale mieli prawo oczekiwać na reakcję prezydenta w sytuacji wyższej konieczności i przy takim stanie prawnym. Gdyby piloci wcześniej odeszli bez rozkazu zwierzchnika i uratowali ludzi w sytuacji do końca niejasnej (mgła mogła zniknąć w kazdej chwili) to, co by się z nimi stało? Pan by ich nie obronił! Więc po co ich pogrążać głównie za to, że kierowali się dyscypliną i kodeksem honorowym. Dobrze Pan wie, że "myślące bagnety" mogłyby odpuścić, ale politycy i media by ich rozszarpały. O zawodowej śmierci nie wspominając. Umieraliby kazdego dnia do końca zycia. Trzyma Pan sztamę z władzą w imię fałszywie pojętej racji stanu i tak samo pojmowanej tradycji nie mówienia prawdy dla rzekomej ochrony wizerunku sprawcy. Zresztą, profilowanie psychologiczne , które jest konieczne w każdej tego typu sprawie (nawet gdy ginie 1 osoba) z pewnością by uratowało, co dla władzy cenne, a dla narodu zgubne. Niech się Pan bierze za uzupełnienie śledztwa, ponieważ żadna z hipotez nie wyklucza zamachu. Ta o zaniechaniiu również - od momentu odejścia Kazany od prezydenta.

 • kczyna

  Oceniono 3 razy 3

  "Zespół przypomina, że przyczyną katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem - jak wskazała komisja Millera - było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania,"
  Po prostu piloci nie odczytywali wskazań wariometru.

 • dublet

  Oceniono 8 razy 6

  Pragnę zauważyć, że prokuratura nie wykluczyła, że to Antoni zestrzelił samolot! To DOWÓD!!!

 • v_kolumna_v

  Oceniono 9 razy -3

  Powiem krótko tak. Zamiast uczciwej i merytorycznej dyskusji ekspertów w której każdy mógłby przed widzami wyłożyć swe racje i przekonywać do nich drugą stronę, tandetna propaganda za naszą kasę i strach przed kompromitacją. Tą, wobec argumentów ekspertów z Zespołu Macierewicza Lasek i jego ludzie mają jak w banku, więc konfrontacji unikają jak diabeł święconej wody. Proste. Trzeba mieć łeb pełen koszernego trunku i nasączonego kłamstwami aby tej prostej i oczywistej prawdy nie dostrzegać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje