Agenci FBI w Dagestanie. "Przez całą noc przesłuchiwali matkę braci Carnajew"

24.04.2013 19:22
Rodzina Carnajewów. O od lewej: wujek, matka, ojciec i mały Tamerlan

Rodzina Carnajewów. O od lewej: wujek, matka, ojciec i mały Tamerlan (Fot. HANDOUT REUTERS)

W Dagestanie śledczy FBI rozpoczęli przesłuchania rodziców braci Carnajewów, podejrzanych o zamach w Bostonie. W USA krewni Carnajewów obwiniają znajomego rodziny, radykalnego islamistę, o indoktrynowanie starszego z braci, Tamerlana.
Ekipa FBI przesłuchuje w stolicy Dagestanu, Machaczkale, Zubejdat Carnajewą, matkę braci podejrzanych o zorganizowanie ataku - Tamerlana, zabitego w obławie policyjnej, i Dżochara, który ciężko ranny został pojmany przez oddziały specjalne.

Według oficera lokalnej policji, który rozmawiał z AFP, śledczy FBI przez całą noc z wtorku na środę przesłuchiwali Carnajewą w siedzibie tamtejszej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Agencja AP podaje, że ojciec zamachowców, Anzor, nie stawił się na przesłuchanie, ponieważ był chory.

"Matka zachęciła Tamerlana, by przeszedł na islam"

- Zadawano pytania o to, z kim kontaktował się Tamerlan podczas ostatniego pobytu w Dagestanie w 2012 roku - powiedział rozmówca AFP, dodając, że przesłuchiwana wróciła do domu nad ranem, ale w środę rano została ponownie doprowadzona do siedziby FSB.

Jak podaje telewizja ABC, matka braci Carnajewów powiedziała jej dziennikarzom, że to ona zachęciła Tamerlana w 2008 roku do poddania się rygorom islamu, była bowiem zmartwiona jego skłonnością do picia i uganiania się za kobietami. Zubejdat Carnajewa przyznała, że jej mąż postanowił się z nią rozwieść, ponieważ nie podzielał jej dewocji i poglądów na islam.

"Rodzice pojadą do USA po ciało syna"

- Rodzice Carnajewów udadzą się do USA, aby przywieźć stamtąd ciało Tamerlana - poinformował AFP inny przedstawiciel lokalnej policji. Według rosyjskich mediów są oni gotowi polecieć do USA już w czwartek.

FBI współpracuje blisko z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa - zapewnił AP anonimowy pracownik ambasady USA w Moskwie, nie był jednak w stanie sprecyzować, jak długo amerykańscy śledczy pozostaną w Dagestanie

Dagestański minister spraw wewnętrznych Abduraszid Magomiedow powiedział dziś, że Tamerlan "nie kontaktował się z separatystami z północnego Kaukazu". W jego opinii próba dowiedzenia, że starszy z braci Carnajewów "został zarażony radykalnym islamizmem na Kaukazie jest manewrem, który ma na celu przerzucenie winy na kogoś innego". Minister zapewnił też, że ojciec zamachowców nie jest zaangażowany w działalność islamistów na Kaukazie.

Radykalizm przez kolegę? "Nowa, ważna informacja"

Tymczasem w USA krewni braci Carnajewów poinformowali śledczych, że do radykalizacji poglądów Tamerlana przyczynił się znajomy rodziny, znany jako Misza, który sam nawrócił się na islam. Wbrew wyznaniu Zubejdat Carnajewej twierdzą też, że nic nie wskazywało na to, by pobyt w Dagestanie zmienił Tamerlana w pobożnego muzułmanina-radykała.

Według krewnych w roku 2008 lub 2009 starszy z braci poznał Miszę, który skłonił niezbyt religijnego młodego człowieka do przyjęcia bardzo surowej wersji islamu. Według komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów, to nowa i ważna informacja. - Stosowne władze powinny iść tym tropem - powiedział szef komisji Bob Goodlatte, sugerując, że należy identyfikować ludzi, którzy propagują niebezpieczne ideologie.

Francuska agencja zwraca uwagę, że FBI znalazło się w ogniu krytyki, odkąd ujawniono, że władze rosyjskie zwróciło się do Biura o sprawdzenie Tamerlana w związku z informacją, że stał się on w 2010 roku zwolennikiem radykalnego islamu. Nie znalazłszy żadnych niepokojących danych na temat starszego z braci Carnajewów, FBI zrezygnowało z nadzorowania go.

AP podaje jednak, że po briefingu za zamkniętymi drzwiami w Kongresie USA z udziałem FBI i innych agencji, wiceszef komisji senackiej ds. wywiadu Saxby Chambliss powiedział, że prawdopodobnie żadna z agencji wywiadowczych ani FBI nie ponoszą winy za brak nadzoru nad Tamerlanem Carnajewem.

Młodszy brat Tamerlana 19-letni Dżochar Carnajew przyznał się do przeprowadzenia razem ze starszym bratem zamachu bombowego w Bostonie, ale jednocześnie oświadczył, iż "siłą napędową" ataku był Tamerlan.

Dżocharowi, podejrzanemu o przeprowadzenie zeszłotygodniowego zamachu w Bostonie, w którym zginęły trzy osoby, a około 200 zostało rannych, postawiono m.in. zarzut zastosowania broni masowego zniszczenia. Grozi mu za to kara śmierci.

Zobacz także
Komentarze (59)
Agenci FBI w Dagestanie. "Przez całą noc przesłuchiwali matkę braci Carnajew"
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 13 razy -1

  Język polski to obecnie język podludzi,.
  Stosując go do porozumiewania się z tubylcami i ich urzędami, mimo lepszej jego znajomości niż Bralczyk czy Miodek, CALKOWICIE IGNORUJĘ ZASADY POLSKIEJ INTERPUNCJI. Oczywiście nie jestem filologiem tylko inżynierem. Jeszcze kilka lat temu zabawiałem się upokarzaniem prominentnych filologów na warszawskich Targach Książki w PKiiN. Między innymi upokorzyłem nieżyjącego już Zbigniewa Broniarka.
  ZB - jedyny który stawiał opór, bo znał dobrze angielski .Z amerykańskiego pochodzi większość zapożyczeń do polskiego od 1945, a wszystkie po 1990. .
  .
  Stosuję zasady interpunkcji angielskiej i niemal identycznej amerykańskiej. Są one podobne do zasad w innych znanych mi językach cywilizowanych , a także w nieznanych mi o których dowiedziałem się z pewnych źródeł - naukowcy z owych krajów + wybitni tłumacze owych nieznanych mi języków. Dlatego uważam że można mówić o UNIWERSALNYCH ZASADACH INTERPUNKCJI, nie tylko często, ale zazwyczaj sprzecznych z zasadami obowiązującymi w języku polskim.

  W Dagestanie śledczy FBI rozpoczęli przesłuchania rodziców braci Carnajewów, podejrzanych o zamach w Bostonie.

  Przecinek po Carnajewów jest błędny. Byłby właściwy gdyby to rodzice byli podejrzani o zamach w Bostonie.

  Każdy polski prostak proszony o minus dla mojego komentarza. Chcę przeliczyć ilu was czytało mój komentarz na tym forum...
  :)))

 • blue911

  Oceniono 6 razy 2

  A ta szmata kradziez futra tez przypisuje FBI??? Czy moze zwali wine na islamistow?....

 • 18261826www

  Oceniono 14 razy 8

  Uwazam ,ze nadszedl czas ,aby USA i Rosja zdaly sobie sprawe ,ze na gruncie bezpieczenstwa nic juz te kraje nie dzieli ,a laczy wszystko.

 • kingstonny

  Oceniono 5 razy -5

  Nie tylko przesluchiwali cala noc. Napewno polewali ja zimna woda i wciskali jej igly pod paznokcie. Ach, ta FBI. Za grosz kultury, za grosz litosci. To jest ta Hameryka.

 • blue911

  Oceniono 7 razy -1

  Do mediow z calego swiata: przestancie pokazywac korzystne I idealizujace zdjecia tego gnojka,ktory zabil I okaleczyl tyle ludzi !!!! TO WY, po czesci jestecie winni takich tragedii, bo taki nic nie znaczacy szmaciarz wie,ze ,jesli popelni jakis okrutny czyn to bedzie na czolowkach gazet przez kilka tygodni. Jestescie zgnilizna moralna niewiele lepsza od tych bandziorow!

 • blue911

  Oceniono 4 razy -2

  Alez ten mlodszy brat to tchorz! Teraz zwala wszystko na zabitego (prawdopodobnie przez siebie!) brata. Co za obslizgle g......!

 • lolik52

  Oceniono 5 razy -1

  W jego opinii próba dowiedzenia, że starszy z braci Carnajewów "został zarażony radykalnym islamizmem na Kaukazie jest manewrem, który ma na celu przerzucenie winy na kogoś innego"

  konkretnie ,kał-boje chcą wykręcić się przed opinią publiczną z tego że nie dość skutecznie się nim zajęli po informacji od rosyjskiej FSB,chcą za jednym zamachem upiec dwie pieczenie,Soczi!już nieśmiało(cynicznie) pojawiają się w USA głosy że igrzyska zimowe w tym mieście do najbezpieczniejszych nie będą należały,wszak do północnego Kaukazu rzut beretem!Igrzyska w Soczi to oczko w głowie Putina i jego dziecko a więc rezygnacja kilku ważnych komand z uczestnictwa to policzek dla samego Putina!no i wspaniały powód dla uwalenia na pniu wszelkich ulg w wizowym reżymie,w tym zniesienie wiz dla Polski.
  Specsłużby USA mają swoje interesy i plany w związku z tym zamachem i zaczynają je realizować podłączając na początku media do rzucania od niechcenia nakierowanymi informacjami.
  Takiej okazji amerykańscy spece nie upuszczą:)))

 • nedlog123

  Oceniono 7 razy 3

  Ta cała akcja, to takie 9/11 w mniejszej skali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje