Gowin ws. in vitro: Chciałem powiedzieć, że niemieckie rozwiązania są wzorcowe, ale...

24.04.2013 18:25
Kielce, marzec 2013. Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin

Kielce, marzec 2013. Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

- Moją intencją było pokazanie realnych problemów wynikających z braku polskich regulacji in vitro, a także wskazanie rozwiązań niemieckich jako wzorowych przy przygotowywaniu własnych przepisów - oświadczył Jarosław Gowin, odnosząc się do swoich wypowiedzi w sprawie zarodków.
Minister sprawiedliwości oświadczył, że prawo niemieckie w zakresie bioetyki i in vitro uważa za wzorcowe. - Co nie zmienia faktu, że niemiecka Ustawa o komórkach macierzystych z 2002 r. zezwala na badania wyłącznie nad komórkami macierzystymi pozyskanymi z embrionów sprowadzanych z zagranicy; w tym celu ustawa umożliwia import komórek macierzystych - dodał.

"Słowa zostały wyrwane z kontekstu"

Zaznaczył, że chciał podkreślić, iż brak w polskim prawie regulacji dotyczących procedury in vitro i kwestii bioetycznych powoduje takie sytuacje, o jakich donoszą od lat media. - Choćby dziś jedna z gazet napisała, że 6 lat temu jedna z klinik w Szczecinie sprzedała pojemnik z zarodkami innej klinice w Warszawie. Sprawa została umorzona właśnie dlatego, że polskie prawo nie zakazuje takich praktyk - dodał minister sprawiedliwości.

Przypomniał, że zarówno w wywiadzie dla TVN24, jak i w późniejszych wypowiedziach nie odnosił się do żadnego konkretnego przypadku, ale mówił o zjawisku nadużyć, o którym informowano go podczas prac nad projektem ustawy bioetycznej w poprzedniej kadencji.

Gowin dodał, że dzięki opublikowaniu na portalu TVN24.pl całości rozmowy z nim, teraz każdy może sprawdzić, że jego słowa z wywiadu dla TVN24 "zostały wyrwane z kontekstu i złożone w wypowiedź, która nie miała miejsca". Według niego łatwo to zweryfikować, porównując tekst jednej z poniedziałkowych publikacji z całością wywiadu. - Z całości rozmowy wynika, że moją intencją było pokazanie realnych problemów wynikających z braku polskich regulacji w tej kwestii, a także wskazanie rozwiązań niemieckich jako tych, na których powinniśmy się wzorować, przygotowując własne przepisy - oświadczył Gowin.

Trudno doszukać się manipulacji w relacjach mediów z wypowiedzi Jarosława Gowina; w poniedziałek zajmiemy stanowisko w jego sprawie - powiedział wcześniej w środę premier Donald Tusk, przyznając, że wypowiedzi te to dla niego "pewien problem".Tusk ws. Gowina: Jestem poirytowany

- Jeśli chodzi o ministra Gowina, to - nie ukrywam - jest pewien problem. I jestem poirytowany, dlatego , bo bardzo bym chciał, żeby moi ministrowie zajmujący się swoimi dziedzinami skupiali uwagę opinii publicznej na tym, czym się zajmują i dobrymi rozwiązaniami - tym bardziej że minister Gowin miał się czym pochwalić w ostatnich dniach - powiedział Tusk.

Zarazem szef rządu - po zapoznaniu się z wypowiedziami Gowina w "Gazecie Wyborczej" i TVN24 - uznał, że "chyba rzeczywiście manipulacji trudno się tam dopatrzyć". "Minister Gowin będzie musiał sensowniej i jakoś tak trafniej wytłumaczyć, o co mu chodziło - zarówno opinii publicznej, jak i mnie, bo w tej chwili nie bardzo wiem, o co tak naprawdę ministrowi Gowinowi chodzi w tych jego enuncjacjach dotyczących zarodków - dodał.

Gowin w TVN24 mówił m.in., że "naukowcy niemieccy importują embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski, i na nich przeprowadzają eksperymenty". Relacjonowała to potem "Gazeta Wyborcza".

We wtorek Tusk mówił, że Gowin złożył w tej sprawie wyjaśnienie całemu rządowi, bo sprawa była bulwersująca "przynajmniej tak, jak ją zrelacjonowała gazeta". "Minister Gowin jednoznacznie stwierdził, że materiał w gazecie jest manipulacją jego słów, że ten materiał nie oddaje w żadnym wypadku jego przekonań i poglądów w tej kwestii" - mówił wtedy szef rządu, dodając, że Gowin zapowiedział, że "złoży w tej sprawie stosowne oświadczenie i że rozważa podjęcie kroków prawnych wobec gazety, która jego poglądy zmanipulowała".Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • amethystos1966

  Oceniono 200 razy 134

  Klamca i hipokryta! Robi z Polakow glupkow, ktorym trzeba wszystko tlumaczyc. Dosc. PO z Gowinem jest jak PiS

 • mirek11768

  Oceniono 171 razy 123

  Coraz bardziej przypomina mi swojego imiennika z pisu . Coś powiedział , inni go źle zrozumieli , musi wyjaśniać co powiedział wcześniej , .

 • supon1954

  Oceniono 140 razy 94

  Gowin to kłamca i krętacz.

 • kawa79

  Oceniono 106 razy 86

  "Zostałem źle zrozumiany"...
  No to mów, Jarku, po polsku - wtedy będziemy cie rozumieć!

 • majestique

  Oceniono 130 razy 82

  Szuja bez skrupułów

 • kniazwitold

  Oceniono 79 razy 57

  Gowin to kłamca z małymi cohones. Nawet nie potrafi się publicznie postawić.

 • miroo

  Oceniono 71 razy 53

  Ale wy jesteście owce głupie...

  nie rozumiecie, że Bartoszewski w 2005 roku miał rację? Nie ma zasadniczej różnicy między PO i PiS... nie ma znaczenia na którą partię zagłosujecie - będzie to samo:

  - modły ciągłe i rządy religii,
  - niekompetencja i nieudolność,

  przecież widać wyraźnie, że w PO pisowcy świetnie się czują i miewają... to oni nadają ton partii która chce uchodzić (jak widać skutecznie) za inną niż jest...
  PiS od PO różni się tylko tym, że w PiS jest Kaczyński i kilku gorszych jeszcze oszołomów a poza tym nie ma żadnych różnic..

  głosujcie dalej na katoli-prawicowych PO, PiS i PSL to żadnej zmiany nie będzie chyba, że na gorsze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje