Gowin ws. in vitro: Chciałem powiedzieć, że niemieckie rozwiązania są wzorcowe, ale...

24.04.2013 18:25
Kielce, marzec 2013. Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin

Kielce, marzec 2013. Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

- Moją intencją było pokazanie realnych problemów wynikających z braku polskich regulacji in vitro, a także wskazanie rozwiązań niemieckich jako wzorowych przy przygotowywaniu własnych przepisów - oświadczył Jarosław Gowin, odnosząc się do swoich wypowiedzi w sprawie zarodków.
Minister sprawiedliwości oświadczył, że prawo niemieckie w zakresie bioetyki i in vitro uważa za wzorcowe. - Co nie zmienia faktu, że niemiecka Ustawa o komórkach macierzystych z 2002 r. zezwala na badania wyłącznie nad komórkami macierzystymi pozyskanymi z embrionów sprowadzanych z zagranicy; w tym celu ustawa umożliwia import komórek macierzystych - dodał.

"Słowa zostały wyrwane z kontekstu"

Zaznaczył, że chciał podkreślić, iż brak w polskim prawie regulacji dotyczących procedury in vitro i kwestii bioetycznych powoduje takie sytuacje, o jakich donoszą od lat media. - Choćby dziś jedna z gazet napisała, że 6 lat temu jedna z klinik w Szczecinie sprzedała pojemnik z zarodkami innej klinice w Warszawie. Sprawa została umorzona właśnie dlatego, że polskie prawo nie zakazuje takich praktyk - dodał minister sprawiedliwości.

Przypomniał, że zarówno w wywiadzie dla TVN24, jak i w późniejszych wypowiedziach nie odnosił się do żadnego konkretnego przypadku, ale mówił o zjawisku nadużyć, o którym informowano go podczas prac nad projektem ustawy bioetycznej w poprzedniej kadencji.

Gowin dodał, że dzięki opublikowaniu na portalu TVN24.pl całości rozmowy z nim, teraz każdy może sprawdzić, że jego słowa z wywiadu dla TVN24 "zostały wyrwane z kontekstu i złożone w wypowiedź, która nie miała miejsca". Według niego łatwo to zweryfikować, porównując tekst jednej z poniedziałkowych publikacji z całością wywiadu. - Z całości rozmowy wynika, że moją intencją było pokazanie realnych problemów wynikających z braku polskich regulacji w tej kwestii, a także wskazanie rozwiązań niemieckich jako tych, na których powinniśmy się wzorować, przygotowując własne przepisy - oświadczył Gowin.

Trudno doszukać się manipulacji w relacjach mediów z wypowiedzi Jarosława Gowina; w poniedziałek zajmiemy stanowisko w jego sprawie - powiedział wcześniej w środę premier Donald Tusk, przyznając, że wypowiedzi te to dla niego "pewien problem".Tusk ws. Gowina: Jestem poirytowany

- Jeśli chodzi o ministra Gowina, to - nie ukrywam - jest pewien problem. I jestem poirytowany, dlatego , bo bardzo bym chciał, żeby moi ministrowie zajmujący się swoimi dziedzinami skupiali uwagę opinii publicznej na tym, czym się zajmują i dobrymi rozwiązaniami - tym bardziej że minister Gowin miał się czym pochwalić w ostatnich dniach - powiedział Tusk.

Zarazem szef rządu - po zapoznaniu się z wypowiedziami Gowina w "Gazecie Wyborczej" i TVN24 - uznał, że "chyba rzeczywiście manipulacji trudno się tam dopatrzyć". "Minister Gowin będzie musiał sensowniej i jakoś tak trafniej wytłumaczyć, o co mu chodziło - zarówno opinii publicznej, jak i mnie, bo w tej chwili nie bardzo wiem, o co tak naprawdę ministrowi Gowinowi chodzi w tych jego enuncjacjach dotyczących zarodków - dodał.

Gowin w TVN24 mówił m.in., że "naukowcy niemieccy importują embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski, i na nich przeprowadzają eksperymenty". Relacjonowała to potem "Gazeta Wyborcza".

We wtorek Tusk mówił, że Gowin złożył w tej sprawie wyjaśnienie całemu rządowi, bo sprawa była bulwersująca "przynajmniej tak, jak ją zrelacjonowała gazeta". "Minister Gowin jednoznacznie stwierdził, że materiał w gazecie jest manipulacją jego słów, że ten materiał nie oddaje w żadnym wypadku jego przekonań i poglądów w tej kwestii" - mówił wtedy szef rządu, dodając, że Gowin zapowiedział, że "złoży w tej sprawie stosowne oświadczenie i że rozważa podjęcie kroków prawnych wobec gazety, która jego poglądy zmanipulowała".Zobacz także
Komentarze (120)
Gowin ws. in vitro: Chciałem powiedzieć, że niemieckie rozwiązania są wzorcowe, ale...
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Jeśli to prawda co mówi pan Gowin, ze "Niemcy przeprowadzają te eksperymenty wyłącznie na komórkach macierzystych zagranicznych, to byłby skandal światowy! Mengele bowiem, jak wiadomo, przeprowadzał podobne eksperymenty wyłącznie na komórkach z zagranicy, polskich, romskich, rosyjskich i żydowskich! Czas sprawdzić czy ta niemiecka ustawa o komórkach zgodna jest z prawami człowieka, który nie koniecznie jest Ubermensch!

 • stanislaw50

  Oceniono 1 raz 1

  ZAMILCZ GŁOWIN. Do kruchty, a nie do polityki.
  demos

 • jadu69

  0

  "niemiecka Ustawa o komórkach macierzystych z 2002 r. zezwala na badania wyłącznie nad komórkami macierzystymi pozyskanymi z embrionów sprowadzanych z zagranicy; w tym celu ustawa umożliwia import komórek macierzystych" - tak wg Gowina mówią wzorowe przepisy.!!

  To znaczy, że z "obcymi" komórkami mozna wszystko a tylko ze "swoimi" nic.
  Mentalnosc iście chrześcijańskiego taliba. Fałsz, obłuda, hipokryzja.

 • radon13

  0

  Co na to Niemcy ? Czy ich naukowcy importuja embriony po czym przeprowadzaja eksperymenty ? To jest clue problemu - prawda czy kłamstwo.

 • 2jan5

  0

  Porażająca wypowiedź,to tak jakbym słuchał pisowców,którzy byle co mówią tylko aby zaistnieć w mediach.Człowieku jeżeli niemieckie rozwiązania są wzorcowe to nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich skorzystać i zamknąć temat.

 • 31paluszkow

  Oceniono 1 raz 1

  Głupio się wypowiedział i jeszcze bardziej głupio próbuje to zatuszować; pisowskie kłamliwe metody; byle palnąć; palnąć błotem; kto będzie dzisiaj myślał, czy to prawda? Byle poszło w eter i zamieszało; nie mogę cenić takiego ministra - zwłaszcza ministra sprawiedliwości. Nie chce takiego ministra w rządzie Polski.

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz 1

  Bzczelnie rznac glupa to domena prezesa, ale minister spawiedliwosci zachowuje sie jak pospolity glupek to skandal.

 • stachkaz47

  Oceniono 3 razy 1

  Drugi Jaruś.
  Musi mieć tłumacza z polskiego na polski.
  Zajmij się gangsterami co wycinają bezkarnie 5 ha drzew Parku Krajobrazowym
  i przestań grzebać w damskich brzuchach.
  Zrób porządek z tą powiatową mafią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje