Dwa weekendy, w tym Noc Muzeów, bez metra

Budowa stacji Świętokrzyska na drugiej linii metra

Budowa stacji Świętokrzyska na drugiej linii metra (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Wykonawca metra próbuje nadrabiać zaległości na budowie. W maju tarcze będą przechodzić pod tunelami I linii. To oznacza, że przez dwa weekendy metro nie będzie jeździć w centrum.
Wykonawca II linii metra próbuje nadrabiać zaległości na budowie. W maju tarcze będą przechodzić pod tunelami I linii, w której trzeba wstrzymać ruch pociągów.

Po październikowej awarii na budowie stacji Świętokrzyska, gdy przy ul. Szkolnej powstało ogromne zapadlisko, większość prac trzeba było tam wstrzymać na blisko pół roku. Po wzmocnieniu gruntu roboty wznowiono dopiero tydzień temu. Teraz wykonawca nadrabia zaległości. Na najniższym poziomie stacji trzeba wybrać ziemię i zbudować betonowe dno. Dzięki temu stacja będzie gotowa na przyjęcie tarcz drążących tunele. Pierwsza z nich - Maria - od jesieni czeka 50 metrów przed stacją. Druga tarcza - Anna - stoi ok. 150 metrów dalej u zbiegu Świętokrzyskiej i Bagno. Obie tarcze mają ruszyć w maju.

Bez metra na Noc Muzeów?

Zanim jednak przebiją ścianę powstającej stacji Świętokrzyska, muszą przejść tuż pod tunelami I linii. A to oznacza utrudnienia dla pasażerów, bo w tym czasie trzeba będzie wstrzymać ruch pociągów. Kłopotów można się spodziewać podczas dwóch majowych weekendów. Podczas pierwszego pod I linią przejdzie tarcza Maria, podczas następnego - Anna. Metro najpewniej przestanie wówczas kursować między stacjami Centrum i Ratusz Arsenał. Wykonawca II linii wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego zastanawia się teraz, kiedy wprowadzić te utrudnienia. W grę wchodzą dwa z trzech weekendów: 11-12, 18-19 lub 25-26 maja. Najbardziej problematyczny może być ten środkowy, bo wtedy odbywa się popularna Noc Muzeów.

Tymczasem już dziś w nocy nowe utrudnienia budowa metra spowoduje na Pradze. Tym razem związane jest to z przygotowaniami do drążenia tuneli pod kamienicami, które stoją między skrzyżowaniem Targowej z Kijowską a ul. Zamoyskiego. Od nocy z czwartku na piątek jezdnia Targowej w stronę Grochowa zostanie zwężona do jednego pasa na prawie 100-metrowym odcinku od ul. Marcinkowskiego do Kijowskiej. Całkowicie zagrodzony ma być też chodnik. Zajmą go maszyny i urządzenia monitorujące stan kamienic podczas drążenia tuneli. W zamian powstanie przejście przez nieczynny przystanek tramwajowy i na pasie rozdzielającym jezdnie Targowej.

Następne problemy w metrze szykują się w wakacje. Wtedy też trzeba wstrzymać ruch pociągów w centrum, i to najpewniej aż na kilka tygodni. Powodem utrudnień będzie budowa łącznika dla pieszych między peronami obu linii pod skrzyżowaniem Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, a także montaż zwrotnicy przy stacji Centrum, która pozwoli skręcać do łącznika technicznego między I a II linią. Dariusz Kostaniak, inżynier kontraktu z Metra Warszawskiego, przewiduje, że drążenie wszystkich tuneli powinno się skończyć we wrześniu. Budowa centralnego odcinka II linii w optymistycznym wariancie będzie miała przynajmniej siedem miesięcy opóźnienia. Metro liczy, że pociągi pojadą jesienią 2014 r.

Zobacz także
 • Wizualizacje galerii handlowej i biurowców na Młocinach Ogromne centrum handlowe powstanie przy stacji metra
 • Nie powstanie tunel dla pieszych łączący stację metra Stadion Narodowy z dworcem PKP Stadion. Ta stacja metra kosztuje tyle co budowa lotniska
 • Wentylatornia szlakowa - tu zaczyna się podziemny łącznik pomiędzy dwoma liniami metra. U dołu widać fragment tarczy drążącej I i II linia metra już połączone. Ale budowa opóźniona
Komentarze (22)
Dwa weekendy, w tym Noc Muzeów, bez metra
Zaloguj się
 • roastron

  Oceniono 4 razy 2

  JA SOBIE NIE WYOBRAŻAM JAKIE KONSEKWENCJE DLA MIESZKAŃCÓW I NIE TYLKO SPOWODUJE WSTRZYMANIE RUCH POCIĄGÓW PRZEZ CENTRUM I TO NA DOKŁADKĘ W WAKACJE!(to już chyba tylko złośliwość bufetu!). Ktoś kto podjął kolejną idiotyczną decyzję o "płytkim" metrze dzięki czemu sparaliżowane jest miasto, bo troche kasy się zaoszczędzi (będzie można więcej nakraść), powinien karnie za to odpowiadać. Sam mieszkam Al. Niepodległości/Odyńca i dobrze pamiętam blisko 10 lat rozgrzebanej budowy pod blokiem !

 • tuskania

  Oceniono 6 razy 2

  Poczekajmy cierpliwie do wyborow. Z przyjemnoscia kopniemy ich w skorumpowane dupy.

 • allmoney

  Oceniono 6 razy 4

  jak zawsze uaktywnilo się forumowe kretyństwo.BEZ pojęcia o temacie ale pisać musza.

 • dziwny22

  Oceniono 13 razy -1

  A pod tym drugim tunelem, następny tunel i tak, aż do środka Ziemi. Ot zwyczajna Amber Gold Polska z bufetową, w tym przypadku na czele.

 • piotr110660

  Oceniono 22 razy 0

  Niekompetencji obecnych władz warszawy może się tylko równać niekompetencja obecnego rządu. Najwyższy czas zmienić jednych i drugich.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 17 razy 11

  A w Moskiwe metro nie zatrzymuja, nawet jak trzeci tunel dla trzeciej linii buduja...

 • merlinthemage

  Oceniono 14 razy 10

  Jak by nie mogli puścić metra objazdem...

 • rabbinhood

  Oceniono 7 razy 3

  To co? Będzie godzina "M" czy nie będzie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje