Siemiątkowski został prawomocnie skazany ws. zatrzymania Modrzejewskiego

24.04.2013 13:29
Zbigniew Siemiątkowski

Zbigniew Siemiątkowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

Były szef UOP Zbigniew Siemiątkowski i były dyrektor zarządu śledczego UOP płk Ryszard Bieszyński są prawomocnie skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny za nadużycie władzy skutkujące bezprawnym zatrzymaniem w 2002 r. prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.
Taki jest środowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który utrzymał zeszłoroczne orzeczenie o ich winie. Siemiątkowskiego sąd skazał na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, a Bieszyńskiego - na 7 miesięcy więzienia w zawieszeniu na taki sam okres próby.

Sąd uwzględnił tym samym apelację prokuratury, która domagała się, aby obaj zostali skazani nie tylko w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności Modrzejewskiego, ale także za nadużycie uprawnień w tej sprawie. Decyzją sądu apelacyjnego trzeci oskarżony w tej sprawie - ówczesny wiceszef UOP płk Mieczysław Tarnowski, uniewinniony w I instancji, będzie miał ponowny proces.

Sąd uznał, że celem bezprawnego zatrzymania Modrzejewskiego było wyłącznie niedopuszczenie do podpisania przez niego kontraktu paliwowego ze spółką J&S, do czego wykorzystano inną sprawę - dotyczącą nieprawidłowości w obrocie akcjami przez Modrzejewskiego. W tym celu UOP uzyskał od prokuratury nakaz zatrzymania prezesa PKN Orlen przed podpisaniem przez niego umowy z J&S. Sąd podkreślił, że było to "rażące złamanie przepisów i etyki zawodowej" przez szefów UOP.

- To zwycięstwo państwa obywatelskiego - mówił dziennikarzom Modrzejewski po środowym wyroku. - Zostajemy przy swoich zdaniach, ja uważam, że było wtedy zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Sprawa zamknięta - powiedział Siemiątkowski.

Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 174 razy 130

  bogowie....co to za wyrok?!
  byle rowerzysta więcej dostaje....

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 166 razy 110

  Czyli Siemiątkowski bezczelnie przyznaje, że wykorzystał swoje stanowisko żeby BEZPRAWNIE ingerować w działalność władz jakiejś spółki.
  Miodzio!
  Dlaczego to są wyroki w zawieszeniu i dlaczego nie ma DOŻYWOTNIEGO zakazu zajmowania publicznych stanowisk !?

  Oto jak szpieguje Polkomtel wespół z Krukiem

 • prof.miauczur

  Oceniono 105 razy 93

  11 lat od momentu przestępstwa i rok w zawiasach.
  Zaiste to wielki tryumf państwa polskiego :D

 • srauciepies666

  Oceniono 61 razy 57

  Kary w zawieszeniu, to sobie nabrudzili w CV, pewnie pracy teraz nie znajdą.

 • pawlan

  Oceniono 122 razy 52

  No to teraz czekamy na wyroki w sprawie śmierci Blidy i bezpodstawnych aresztowań i gnojenia ludzi niewygodnych za czasu Ziobry i Kaczyńskiego.

 • hippolitkwas

  Oceniono 84 razy 46

  I bardzo dobrze.
  Szkoda, ze to trwało tyle lat.
  Czekam na wyroki Kamińskiego.
  Państwo i jego urzędnicy muszą zachowywać się etycznie i zgodnie z prawem.
  Pamiętaj Tusku i Gowinie.

 • ja_dular

  Oceniono 49 razy 33

  11 lat "procesowania" i takie GOOWNO sąd wysmarzył. Ch..j nie państwo ta Polska

 • satrustequi

  Oceniono 38 razy 30

  Już dekade po czynie? Czy u nas ustrój się zmienial w tym czasie że tak długo to zajmuje? Przecież nawet oskarżonemu ciężej tak, bo mógłby od razu dostać te zawiasy a nie dekadę antycypować niewiadomo co

 • vito3

  Oceniono 73 razy 17

  w zawieszeniu przeciez to granda tym swiniom wydawalo sie ze za nimi jest racja stanu bo w tym kraju racvja stanu to portfele i stanowiska komuchow i ubekow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje