Siemiątkowski został prawomocnie skazany ws. zatrzymania Modrzejewskiego

24.04.2013 13:29
Zbigniew Siemiątkowski

Zbigniew Siemiątkowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

Były szef UOP Zbigniew Siemiątkowski i były dyrektor zarządu śledczego UOP płk Ryszard Bieszyński są prawomocnie skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny za nadużycie władzy skutkujące bezprawnym zatrzymaniem w 2002 r. prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.
Taki jest środowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który utrzymał zeszłoroczne orzeczenie o ich winie. Siemiątkowskiego sąd skazał na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, a Bieszyńskiego - na 7 miesięcy więzienia w zawieszeniu na taki sam okres próby.

Sąd uwzględnił tym samym apelację prokuratury, która domagała się, aby obaj zostali skazani nie tylko w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności Modrzejewskiego, ale także za nadużycie uprawnień w tej sprawie. Decyzją sądu apelacyjnego trzeci oskarżony w tej sprawie - ówczesny wiceszef UOP płk Mieczysław Tarnowski, uniewinniony w I instancji, będzie miał ponowny proces.

Sąd uznał, że celem bezprawnego zatrzymania Modrzejewskiego było wyłącznie niedopuszczenie do podpisania przez niego kontraktu paliwowego ze spółką J&S, do czego wykorzystano inną sprawę - dotyczącą nieprawidłowości w obrocie akcjami przez Modrzejewskiego. W tym celu UOP uzyskał od prokuratury nakaz zatrzymania prezesa PKN Orlen przed podpisaniem przez niego umowy z J&S. Sąd podkreślił, że było to "rażące złamanie przepisów i etyki zawodowej" przez szefów UOP.

- To zwycięstwo państwa obywatelskiego - mówił dziennikarzom Modrzejewski po środowym wyroku. - Zostajemy przy swoich zdaniach, ja uważam, że było wtedy zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Sprawa zamknięta - powiedział Siemiątkowski.

Zobacz także
Komentarze (75)
Siemiątkowski został prawomocnie skazany ws. zatrzymania Modrzejewskiego
Zaloguj się
 • badziewiak66

  0

  Pytanie czy tylko Siemiątkowski zasłużył na kraty. Uważam że Ci co byli po Siemiątkowskim, szczególnie w rządzie PO, wcale nie byli lepsi. Wielu na sznurkach mają w wymiarze sprawiedliwości i wcale od świństw nie stronią. Telefonik i już dyspozycyjni sędziowie robią użytek ze swojej władzuni. Znam taką jedną sędzię która startowała z rejonu do okręgu i słabo jej poszło. Na nardzie dostała okazję by nękać prawnika publicznie optującego za zdrową reformą sadownictwa. Dwoi się i troi , nie tylko ona z resztą, bo jej koleżanki i koledzy z okręgu także. Robi punkty pod awans. Wyjątkowe kure.......... ABW nie jest wcale lepsza od SB, ten sam model nadużywania władzy, wykorzystywania jej wyjątkowej siły do niszczenia oponentów politycznych rządzącej władzy. Robią naradę wśród sędziów i puszczają karteczkę komu trzeba "przykręcić śrubę". Cały czas jest stałe łącze ABW - sądownictwo i tam zapadają decyzje procesowe. Sędziowie wykorzystują swoje umiejętności by wykonać zaplanowane zadania. Bez zmian w tym "wydziale zła" nie będzie żadnej demokracji, nie poczujemy się nawet odrobinę wolni. Ten wyrok to kolejny dowód , że potrzeba głębokich zmian w wymiarze sprawiedliwości, że tam nie ma jednej miary , a wpływ służb specjalnych na pracę sędziów nadal jest ogromny.

 • bilu46

  0

  To jest po prostu śmieszne !!! A Ziobro ? A Święczkowski ? A Kaczyński ? Dlaczewgo chodzą na wolności ? To ślepa zemsta za lewicowość Siemiątkowskiego , a groźniejsze osobniki chodzą i się śmioeją !!! TO JEST PAŃSTWO TUSKA !!!

 • flymen22

  Oceniono 1 raz -1

  A za śmierć Blidy nie ma opowiedzialnych.

 • bosater

  Oceniono 1 raz -1

  Polska to dziki kraj !

 • rezun-one

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe czy starczy im odwagi by zamknąć Kaczyńskiego i Ziobrę za śmierć Blidy?
  Wreszcie Siemiątkowski osobiście nikogo nie zamykał.
  Może ci panowie mają licencję na zabijanie?

 • alfalfa

  Oceniono 1 raz -1

  Wyrok pokazuje, że po pierwsze nic się nie zmienia i swoich trzeba kryć, a po drugie że wiedząc to, warto było numer zrobić. A poszło o ciężką kasę.
  A.

 • dejtrejder

  Oceniono 3 razy 3

  A kiedy Tusk trafi do więzienia za oszustwa wyborcze? Razem ze swoim siepaczem Rostowskim?

 • kararaka

  Oceniono 4 razy 2

  A dlaczego dostali tylko w zawieszeniu za tak ciężkie przestępstwo?! Za błachostki ludzie dostają kilka lat do odsiadki, ale cóż, nikt z nich nie jest ani Siemiątkowskim ani Bieszńskim ani Tarnowskim.

 • vidi12

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby Siemiątkowski był z PO to za to samo dostałby jeszcze order od Pierwszego Gajowego za udane polowanie na szkodnika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje