Papież o Polsce i świętym Wojciechu. "Niech jego zasiew wzrasta"

24.04.2013 12:43
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

Papież Franciszek polecił podczas dzisiejszej audiencji generalnej Kościół w Polsce opiece świętego Wojciecha w związku z jego uroczystością, którą obchodzono we wtorek. Mówił też, że chrześcijanie nie mogą zamykać się w sobie.
Zwracając się po włosku do Polaków papież powiedział: "Wczoraj wspominaliśmy świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, apostoła Polski i jej patrona. Dziękując Bogu za dar wiary, którą ten święty przyniósł na polską ziemię i potwierdził ofiarą krwi, polecam jego opiece Kościół w Polsce".

- Niech ten zasiew, który przez wieki wydał obfite owoce świętości, nadal wzrasta w sercach wszystkich Polaków - dodał.

"Nie ukrywajcie bogactwa"

W katechezie Franciszek podkreślił, że chrześcijanie nie mogą zamykać się w sobie, gdyż - jak zauważył - obowiązkiem wszystkich wiernych i Kościoła jest, zwłaszcza w czasie kryzysu, przyczyniać się do wzrostu dobra na świecie. - Ten, kto zamyka się sam w sobie i ukrywa wszystko to, co dał mu Pan, nie jest chrześcijaninem - mówił Franciszek do 75 tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra.

- Szczególnie w obecnym czasie kryzysu ważne jest to, by nie zamykać się w sobie, ukrywając swoje bogactwa, duchowe i materialne, ale otwierać się na innych, być solidarnym, troszczyć się o innych - podkreślił papież. Wyraził przekonanie, że obecny czas wymaga działania. Dodał, że "życie uśpionych chrześcijan jest smutne".

"Nie lękajcie się marzyć o wielkich rzeczach"

Franciszek zwrócił się również do obecnej na audiencji młodzieży: "Czy myśleliście o talentach, jakie dał wam Bóg, o tym, jak możecie je spożytkować w służbie innych?". - Życie nie zostało nam dane, byśmy zazdrośnie trzymali je dla siebie. Drodzy młodzi ludzie, nie lękajcie się marzyć o wielkich rzeczach - powiedział.

Papież przypomniał też o tragicznej sytuacji w Syrii, na co dowodem - jak wskazał - jest los uprowadzonych w poniedziałek biskupów Aleppo, Ioanna Ibrahima z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego (jakobickiego) i Bulosa Jazigi z Greckiego Kościoła Prawosławnego. Franciszek podkreślił, że napływają sprzeczne informacje o tym, czy zostali uwolnieni.

W kilku językach papieżowi złożono życzenia z okazji obchodzonych przez niego we wtorek imienin w uroczystość świętego Jerzego.

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • takisobiestatystyk

  Oceniono 67 razy 37

  Franciszku! - Pięknie mówisz, i wręcz nie sposób nie przyznać Ci racji. Ale to są tylko słowa. A słowa nic nie kosztują i - z reguły - niczego nie zmieniają. Potrzebne są czyny, a tych - w Twoim wykonaniu - nie było jak dotąd zbyt wiele. Owszem - jakieś były, ale były one zbyt mało znaczące, i raczej obliczone na pozytywny PR, niż na "rewolucję" w gigantycznej instytucji, której przewodzisz. A więc - reasumując - życzę i Tobie, i sobie, i całej społeczności katolickiej - aby Twoje piękne słowa szły w parze z równie pięknymi czynami.

  Ad vocem - zauważyłem,. że obecny papież ma wśród naszych forumowiczów ogromne poparcie i ogromny kredyt zaufania. A każdy, kto ośmiela się nie wynosić Go pod niebiosa (a już nie daj boże krytykować) - sam podlega bezlitosnej krytyce i totalnemu "minusowaniu". Cóż - minusujcie mnie, forumowi współtowarzysze, jeżeli uważacie to za słuszne - ostatecznie ponoć żyjemy w wolnym kraju, ale - może choć przez chwilę zastanówcie się, czy aby nie mam choć odrobiny racji...

 • jestemzalegalem

  Oceniono 47 razy 35

  No widzisz Panie Rydzyk, nawet pana szef mowi - nie ukrywaj bogactwa. Pokaza ile nazbierales przez te lata, a moze koncesje dostaniesz.

 • flexibleautomation

  Oceniono 29 razy 21

  Sw. Wojciech to morderca, kat wyznawcow innych religi, ktory zostal zabity przez Prusow czyli narod na ktorym dokonano perfekcyjnego holokaustu. Dzisiaj po Prusach zostala tylko nazwa geograficzna.

 • siekier35

  Oceniono 33 razy 21

  no!!!
  w czasie kryzysu nasi biskupi i stada katabasów wcale nie ukrywają tego co im dał pan...rękoma parafian i żwawych urzędasów!!!
  a jak chętnie te czarne stada otwierają się na innych...szczególnie nieletnich obydwojga płci....
  tak franciszku,polskie duchowieństwo skrupulatnie realizuje twoje przesłanie.
  możesz być dumny,polacy od setek lat watykanu nie zawodzą!!!
  czarne ku... i szakale...

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 26 razy 18

  u nas w Polsce - wzorem krajów trzeciego świata Polacy modlą się do zwłok ludzkich - wojtek z Gniezna oraz do krwi faceta co chodził w bialej sukience - jp2
  .
  żenada !
  .
  www.eioba.pl/a/3nud/polska-na-cywilizacyjnym-rozdrozu#ixzz2Pr0aoLTO

 • c.t.k

  Oceniono 23 razy 11

  "Nie ukrywajcie bogactwa"- tak jak i my,czarne darmozjady,nie ukrywamy.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 18 razy 10

  tego chcecie Polacy ??!! tego ?!! zobaczcie to na wlasne oczy
  .
  www.eioba.pl/a/3nud/polska-na-cywilizacyjnym-rozdrozu#ixzz2Pr0aoLTO.
  pajac w bialej piżdzamie uczy was jak żyć :)

 • 24u

  Oceniono 15 razy 9

  Ubostwo i pokora to szczytne cele Franciszka,tylko jak przekonac do tego brzuchatych i nienawistnych pasterzy.

 • amron53

  Oceniono 17 razy 7

  Jeśli idzie o polską kolonię vatykańską, to Franek może być spokojny. W żadnym innym europejskim kraju nie ma tylu wierzących idiotów. Nawet ciemniak światopoglądowy /naprawdę nawrócił się?/Tusk stał się gwarantem interesów Vatykanu w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje