Półnagie studentki w pościeli. "Wybory Miss SGGW to wydarzenie kulturalne"

24.04.2013 11:19
Tak w zeszłym roku wyglądała gala finałowa wyborów miss SGGW

Tak w zeszłym roku wyglądała gala finałowa wyborów miss SGGW (fot. screen YouTube)

Dziewczyny w nocnej bieliźnie i szpilkach przeciągają się w pościeli. Tak promuje się publiczna warszawska uczelnia - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. - Wybory miss uczelni to wydarzenie kulturalne - komentuje sprawę rzecznik SGGW, który w takiej formie zabawy nie widzi niczego niestosownego.
Zdjęcia studentek ubranych w skąpą nocną bieliznę i szpilki można znaleźć na profilu Wyborów Miss SGGW na Facebooku. To fotografie uczestniczek uczelnianego konkursu. Artykuł, w którym umieszczono te zdjęcia, jest też linkowany na oficjalnym profilu SGGW.

W ubiegłym roku kandydatki do tytułu najpiękniejszej studentki rywalizowały podczas gali finałowej, prezentując się m.in. w koronkowych gorsetach. Wyzywająco wiły się wokół siedzącego na krześle mężczyzny i zmysłowo kręciły przed oglądającą pokaz kadrą profesorską.- To miał być pokaz burleski. Chcieliśmy wyjść naprzód, pokazać coś nowego. Zgłosiła się do nas firma, która chciała takie stroje przygotować - tłumaczy Łukasz Jabłonowski, przewodniczący komisji ds. informacji i promocji RUSS SGGW. Utrzymuje też, że nagranie zostało przygotowane przez TVPW.

- To, jak to wygląda na tym filmiku, a jak było w rzeczywistości, to są dwie różne rzeczy. Jak się to ogląda, to nie wygląda to OK. Ten film był w formie żartu, a niektóre media, które tę sprawę nagłośniły, potraktowały to jako coś oczywistego - twierdzi Jabłonowski.

Wybory miss to wydarzenie kulturalne

Łukasz Jabłonowski podkreślił też, że zeszłoroczna edycja była jedyną, w której zaproponowano tego typu pokaz. - W tym roku wróciliśmy do sprawdzonej formuły. Kandydatki wychodziły na scenę w kreacjach wieczorowych, później w kolekcji sukienek, strojach wydziałowych, kostiumach kąpielowych i dżinsach oraz koszulkach samorządu - mówi. Przedstawiciel samorządu zapewnił też, że zeszłorocznej edycji patronowało Biuro Miss Polonia, które nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń do takiej formuły pokazu.

Zastrzeżeń do tego typu imprez firmowanych przez publiczną uczelnię nie ma też rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk. - A Ursynalia? A koncerty kapel ludowych? Wybory miss to działalność kulturalna, to forma zabawy i kultury studentów - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl. On też podkreślił, że to impreza organizowana według takich samych procedur, jak wybory Miss Polonia.

Prymitywne popędy i upokorzenie uczestniczek

Choć organizatorzy konkursu twierdzą, że wybory są powszechnie akceptowane i nie zetknęli się z protestami, w internecie pojawiła się petycja skierowana do władz SGGW. "Ta impreza ma seksistowski charakter" - piszą autorzy petycji. "Kandydatki na zdjęciach i pokazach prezentowane są w jednoznacznie seksualnych pozycjach i kontekstach, a konkurs powiela szkodliwe, szowinistyczne schematy, które upokarzają kobiety" - argumentują i apelują o zaprzestanie organizowania takich imprez. Podkreślają też, że uczelnia nie organizuje analogicznej zabawy, w której oceniana byłaby uroda studentów.

Organizatorzy nie zgadzają się z zarzutami. "Podczas tegorocznej edycji konkursu Miss SGGW nie wystąpiły jakiekolwiek szkodliwe, szowinistyczne schematy, które miałyby upokarzać kobiety" - piszą w oficjalnym stanowisku opublikowanym na stronie samorządów. Podkreślają też, że wszystko dzieje się za zgodą uczestniczek wyborów, a tegoroczna edycja nie obejmowała już tańca w bieliźnie.

Samorząd SGGW przypomniał też, że była próba zorganizowania konkursu dla mężczyzn. W ubiegłym roku studenci mogli zawalczyć o tytuł "Ciacha SGGW". Zdaniem organizatorów okazało to się "projektem totalnie nietrafionym, generując wysokie koszta oraz gromadząc bardzo mało osób zainteresowanych".

AKTUALIZACJA

Po naszej publikacji otrzymaliśmy list otwarty od Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW. Autorzy wiadomości oświadczają w niej, że ich nagranie "nie było przygotowane dla żartu, ale jako obiektywna relacja z wydarzenia".

"Uważamy, że wydarzenia podobne do Wyborów Miss SGGW są bardzo istotnym elementem studenckiego życia. W tego typu wydarzeniach nie chodzi o uprzedmiotowienie kobiet lub naruszenie godności uczestników czy też samych uczelni wyższych. Tego typu inicjatywy studenckie są. Warto dodać, że wybory miss odbywają się w większości uczelni wyższych. Wydarzenia takie cieszą się zawsze ogromną popularnością zarówno na żywo jak i w przygotowywanych m.in. przez TVPW relacjach" - napisali autorzy notki.

Czy na uczelniach powinny być organizowane wybory miss?
Zobacz także
Komentarze (559)
Zaloguj się
 • zagraniczny-online

  Oceniono 886 razy 754

  cos poszlo nie tak z naszymi uczelniami ...
  beznadziejny poziom, brak rezultatow, najlepszy polski uniwersytet jest klasyfikowany w czwartej setce , jesli chodzi o poziom ksztalcenia ...moze faktycznie przerobmy to na strip cluby, i zarobki godziwe, i praca pewna ...

 • miszczun

  Oceniono 599 razy 515

  Zajęcia praktyczne z "Gospodarstwa Wiejskiego", fakultet "Zarządzanie Kulturą w Remizie" (lekcja "Kreatywne wykorzystanie strażackich rur zjazdowych" (i sikawek he.. he..)
  Nareszcie szkoła blisko życia, która wykształci wzorowe kandydatki do gospodarstwa wiejskiego.

 • blueel

  Oceniono 670 razy 442

  Ale chore!!!! Ale widać, że profesorom się podoba.... Życzę tym dziewczynom wszystkiego dobrego po zakończeniu studiów, skoro jeszcze na uczelni taką szopkę odstawiają. Smutne, smutne. Dziewczyny! Nie po to nasze babcie walczyły o swobodny dostęp kobiet do edukacji, żebyście wywijały roznegliżowanymi tyłkami przed oślinionym stadem facetów. Wprawdzie to SGGW, ale jednak to uczelnia wyższa. Komuś dobrego smaku zabrakło.

 • watashi-no

  Oceniono 247 razy 225

  emancypacja kobiet w 21 w- prawo wykształconej kobiety do swiecenia tyłkiem w internecie.

 • swan_ganz

  Oceniono 254 razy 198

  i bardzo dobrze... Dziewczyny bedą wszechstronnie wykształcone tylko proponuję by rozszerzyć program zajęć o
  grę na flecie oraz taniec przy rurze to później w życiu biznesowo-zawodowym będą miały jak znalazł.. Jakby co to mogę tanio korepetycji udzielić...

 • loginlogin69

  Oceniono 229 razy 181

  i pomyśleć, że te panienki będą potem sprzedawać pasze, handlować traktorami i doradzać jaką odmianą marchwi obsiać pole, aż żal, mają inne talenty!!!

 • l666

  Oceniono 187 razy 143

  A w lodzkiej Filmowce niesmiale studentki macaja sie i caluja z modelami przed kamera. Oczywiscie wszystko w imie sztuki.

 • eurosmapper

  Oceniono 218 razy 132

  Przynajmniej teraz profesor bedzie wiedzial PRZED egzaminem jakie cialo bedzie roochal.

  A z innej beczki: takie imprezy to jest dobra rzecz, bo pokazuja jakej dziewczyny sobie NIE wybrac. Puste lachony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje