"Rz": Rok bez pierwszych komunii

24.04.2013 06:23
I Komunia Święta

I Komunia Święta (Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG)

W przyszłym roku nie będzie Pierwszej Komunii Świętej w diecezji warszawsko-praskiej. Dzieci, które 1 września ub. roku poszły do pierwszej klasy, przystąpią do komunii dopiero w maju 2015 r., czyli gdy będą w trzeciej klasie - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Podobnie będzie w kilku innych diecezjach. Przyczyną jest reforma edukacji. Poprzednia szefowa MEN Katarzyna Hall zakładała, że we wrześniu 2012 r. do pierwszej klasy podstawówki pójdą obowiązkowo dzieci sześcioletnie. To oznaczałoby, że rok później, w drugiej klasie, mając tylko siedem lat, dzieci te poszłyby do komunii. Episkopat uznał, że to za wcześnie, i przyjął nowy program przygotowania do niej. Zakłada przesunięcie jej do klasy trzeciej.

W międzyczasie resort edukacji zdecydował jednak o opóźnieniu wprowadzenia w życie reformy. Rok bez komunii to spore straty dla biznesu związanego z tym ważnym wydarzeniem. Rynek ten - stroje, prezenty, przyjęcia rodzinne - bywa szacowany nawet na 3 mld zł rocznie.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
Komentarze (147)
"Rz": Rok bez pierwszych komunii
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  A co z prezentami? Dzieci wiedzą że to takie dodatkowe imieniny....bo cała reszta tej imprezy im zwisa..

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli prawdziwie NORMALNY rok, bez cyrku Krk.

 • stanislaw50

  Oceniono 2 razy 2

  To zapowiedź wielkiego kryzysu, którego sprawczynią jest na szczęście była minister nawiedzona HALLNA. Co z: laptopami, motyrankami, tabletami, telefonami komórkowymi ???
  Bo czarni sobie poradzą. Zrobia przedkomunię, komunię, I odnowienioe, II odnowienie i kasiora jak mawia Ferdek będzie.
  demoas

 • beliar6

  Oceniono 2 razy 2

  Współczuję tym maluchom. I nie chodzi mi o komunię, ale o spowiedź, która ją poprzedza. Tu musi być stress dla dzieciaków.

 • od-or

  Oceniono 3 razy 3

  za kare samobiczowanie.

 • rw1270

  Oceniono 3 razy -1

  Widac, ze zupelnie nie rozumiesz doktryny koscielnej. Komunia to rowniez mozliwosc korzystania z sakramentu pojednania. Grzech pierworodny jest wymazany przez chrzest, ale po nim grzechy sie "kumuluja", wiec spowiedz pozwala je wymazac. Przesuniecie komunii do wieku 14 lat to pozbawienie dzieci mozliwosci pojednania, czyli narazenie na potepienie. Zakladajac, ze dziecieca niewinnosc traci sie w wieku 8-10 lat, pierwsza komunia ma znaczenie zasadnicze dla zbawienia mlodocianych. To, ze rodzice, czesc duchowienstwa i "biznes komunijny" zamienily sakrament w rewie mody i festiwal materializmu jest smutne, ale nie ma znaczenia. Tak samo, jak Swiety Mikolaj w stroju Coca Coli. Nic nie poradzimy na to, ze ludzie sa jacy sa. "Rozumienie" wiary w tym sensie co mowisz jest wyrazone poprzez bierzmowania, czyli potwierdzenie przynaleznosci. Po to ono wlasnie jest - przyjecie w poczet "swiadomych wiernych" (oczywiscie znowu tylko w teorii).

  Porownywanie z protestantami jest kompletnie bez sensu, bo oni nie wierza ani w komunie jako prawdziwa przemiane (tylko symbol), ani w sakrament pojednania jako warunek zbawienia. Dla nich zbawienie osiaga sie przez sam akt wiary, ktory oczywiscie jest niezalezny od wieku. Nie wiem, jaki jest ich dokladny stosunek do grzechu pierworodnego, pewnie zalezy od odlamu.

 • allmoney

  Oceniono 4 razy 2

  A co ma KUUUUUU_WA szkola i Ministerstwo Nuaki do komunii???????
  Mamy rozdial państwa od kościoła czy nei mamy a tak tylko ktoś sobie p***li od czasu do czasu ????

 • olamazur

  0

  Redaktor - analfabeta matematyczny...

  > w diecezji warszawsko-praskiej
  > Rynek ten bywa szacowany nawet na 3 mld zł rocznie.

  Dla tej diecezji na tyle jest szacowany?! Nie - dla całego kraju. Ale co to za różnica, prawda...

  > rok później, w drugiej klasie,

  ...akurat półtora roku później...

  > mając tylko siedem lat

  ...mając rocznikowo osiem lat... A statystycznie - prawie połowa klasy już po 8. urodzinach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje