"Operacja Schokoladentafel": Szajka polskich złodziei aut wpadła w akcji polskiej i austriackiej policji

23.04.2013 19:58
Strona austriackiej policji

Strona austriackiej policji (Fot. Polizei.gv.at)

Dwóch bandytów wpadło w Polsce, trzech w Austrii. W Polsce odnaleziono magazyn skradzionych aut, które przestępcy sprzedawali w polskich portalach aukcyjnych. W Austrii - dziuplę, gdzie samochodom zmieniano numery rejestracyjne. Szajka ukradła około 200 aut, głównie marek Toyota i Honda - informują austriackie media.
- Ta grupa była świetnie przygotowana. Samochody, których kradzieżą się trudniła, nie tak łatwo po prostu zabrać z ulicy. Trzeba mieć odpowiednie narzędzia i oprogramowanie - powiedział Andreas Kummer z austriackiej policji. Szkody spowodowane przez szajkę polskich złodziei oszacowano na co najmniej 3 mln euro.

Sprzedawali kradzione auta na aukcjach w internecie

- Seria kradzieży aut marek Toyota i Honda zaczęła się rok temu - powiedział gazecie "Krone" Georg Rabensteiner z austriackiej policji. Schemat działania złodziei był dobrze pomyślany: kradzione w Austrii auta wyjeżdżały już z polskimi numerami i fałszywymi papierami do Polski. Na miejscu trafiały do dziupli paserskich, gdzie oczekiwały na sprzedaż. Złodzieje upłynniali łup w serwisach aukcyjnych.

Operacja "Tabliczka Czekolady"

Pakiet przeróbek (w tym m.in. fałszywe tablice rejestracyjne), które stosowali polscy złodzieje, nazywali w rozmowach między sobą "tabliczkami czekolady".

Kiedy liczba kradzieży wciąż się zwiększała, austriaccy policjanci rozpoczęli operację pod kryptonimem "Tabliczka Czekolady" (Operation Schokoladentafel - red.). Równocześnie ich polscy koledzy zaczęli rozpracowywać grupę paserów, którzy sprzedawali samochody.

Kluczowa informacja z Polski

I to polska policja przesłała Austriakom kluczową informację, dzięki której udało się ująć złodziei. Polacy dowiedzieli się, że w połowie kwietnia złodzieje planują przyjazd do Wiednia po kradzione samochody, które mieli wywieźć za granicę. Austriacy zrobili zasadzkę i aresztowali trzech mężczyzn. Trzech pozostałych wpadło w Polsce - jednego zatrzymano w skradzionej toyocie yaris, dwóch wpadło podczas przeszukania podejrzanych hal magazynowych. Znaleziono w nich skradzione auta.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • adnan25

  Oceniono 166 razy 142

  Można się nabijać z nazwy operacji, ale nie traćmy z oczu najważniejszego. W oczach Austriaka Polak znowu będzie złodziejem - sami dajemy preteksty do takiej opinii. Przykre.

 • bzyk_origo

  Oceniono 110 razy 86

  Polaczkow zlodzieji nalezy przetrzepac porzadnie , np. plamac im pare kosci udowych, "przy probie ucieczki".
  Po czym wsadzic do pierdla na dlugo, tak by nie wyszli za szybko i moze to ich czegos nauczy...

 • public_enemy5

  Oceniono 111 razy 85

  We Wiedniu, jak kogoś okradna, to z 90% prawdopodobieństwem stoją za tym Polacy albo Serbowie. Po otwarciu granic i Szengen nasi "nieźle" dają się we znaki. Wystarczy od czasu do czasu zerknąć np. na heute.at lub dla ambitniejszych na derstandard.at, szczególnie na fora pod kolejnymi artykułami o "naszych" na gościnnych występach. Moderatorzy mają sporo roboty z usuwaniem obraźliwych wpisów na temat pewnych nacji. Natomiast w realu, na dźwięk słowiańskiej mowy, ludzie odruchowo łapią się za portfel, kobiety mocniej przyciskają do siebie torebki, a pozostawienie samochodu, roweru czy innego pojazdu bez dobrych zabezpieczen staje się ryzykowne.

 • kingstonny

  Oceniono 56 razy 48

  A jak sie chlopcy nazywaja? Jak wygladaja? Czy w austryjackiej prasie tez byli anonimowi?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 38 razy 26

  Skupmy się na 'praktyczno-technicznym' aspekcie tego procederu: żeby kraść, przerabiać, podrabiać i upłynniać współczesne samochody potzrebna jest wiedza techniczna. Zawsze dziwiło mnie że ludzie potrafiący odblokować zabezpieczenia nie zajmą się legalną działalnością związaną z np. elektroniką samochodową. Zarobiliby chyba nie mniej...
  .
  P.S. A teraz proszę odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Ameryknie mają znieść Polakom wizy?
  A) Bo Austriacy i Czesi ich nie musza mieć, czy że
  B) Kościuszko był Polakiem a Wojsko Polskie wysyła żołnierzy do Afganistanu?
  C ?

 • reks1953

  Oceniono 28 razy 24

  mowi sie Polak potrafi... a no potrafi,wstyd i ponizenie bo gdzie sie nie pojawia to kradzieze i szkody nie do oszacowania,wystarczy popatrzec na wc ,zeby sprzataczka urobila sobie rece do samej dupy to nie da rady,a zobaczcie jak jest w innych krajach np w Austrii oni nie sa przyzwyczajeni do takich brudow i syfu poddaje to pod uwage pieniaczy aby sie zastanowili

 • 31.februarius

  Oceniono 34 razy 22

  Dwie tabliczki czekolady
  i masz Hondę zamiast Łady.

 • europejczyk_prawdziwy

  Oceniono 48 razy 14

  Polnische Diebe!

 • gonebosco

  Oceniono 24 razy 10

  bedac producentem zabezpieczen nalegalbym na wspolprace z panami w celu udoskonalenia zabezpieczen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje