"Operacja Schokoladentafel": Szajka polskich złodziei aut wpadła w akcji polskiej i austriackiej policji

Strona austriackiej policji

Strona austriackiej policji (Fot. Polizei.gv.at)

Dwóch bandytów wpadło w Polsce, trzech w Austrii. W Polsce odnaleziono magazyn skradzionych aut, które przestępcy sprzedawali w polskich portalach aukcyjnych. W Austrii - dziuplę, gdzie samochodom zmieniano numery rejestracyjne. Szajka ukradła około 200 aut, głównie marek Toyota i Honda - informują austriackie media.
- Ta grupa była świetnie przygotowana. Samochody, których kradzieżą się trudniła, nie tak łatwo po prostu zabrać z ulicy. Trzeba mieć odpowiednie narzędzia i oprogramowanie - powiedział Andreas Kummer z austriackiej policji. Szkody spowodowane przez szajkę polskich złodziei oszacowano na co najmniej 3 mln euro.

Sprzedawali kradzione auta na aukcjach w internecie

- Seria kradzieży aut marek Toyota i Honda zaczęła się rok temu - powiedział gazecie "Krone" Georg Rabensteiner z austriackiej policji. Schemat działania złodziei był dobrze pomyślany: kradzione w Austrii auta wyjeżdżały już z polskimi numerami i fałszywymi papierami do Polski. Na miejscu trafiały do dziupli paserskich, gdzie oczekiwały na sprzedaż. Złodzieje upłynniali łup w serwisach aukcyjnych.

Operacja "Tabliczka Czekolady"

Pakiet przeróbek (w tym m.in. fałszywe tablice rejestracyjne), które stosowali polscy złodzieje, nazywali w rozmowach między sobą "tabliczkami czekolady".

Kiedy liczba kradzieży wciąż się zwiększała, austriaccy policjanci rozpoczęli operację pod kryptonimem "Tabliczka Czekolady" (Operation Schokoladentafel - red.). Równocześnie ich polscy koledzy zaczęli rozpracowywać grupę paserów, którzy sprzedawali samochody.

Kluczowa informacja z Polski

I to polska policja przesłała Austriakom kluczową informację, dzięki której udało się ująć złodziei. Polacy dowiedzieli się, że w połowie kwietnia złodzieje planują przyjazd do Wiednia po kradzione samochody, które mieli wywieźć za granicę. Austriacy zrobili zasadzkę i aresztowali trzech mężczyzn. Trzech pozostałych wpadło w Polsce - jednego zatrzymano w skradzionej toyocie yaris, dwóch wpadło podczas przeszukania podejrzanych hal magazynowych. Znaleziono w nich skradzione auta.

Zobacz także
 • Strona prokuratury okręgowej w Zielonej Górze Skuteczny bat śledczych na pijanych kierowców, rodzinnych sadystów. Wyroki są w sieci
 • Budowa biurowca w miejscu Supersamu przy pl. Unii Lubelskiej Strzały i pościg za koparką na budowie Placu Unii w Warszawie
Komentarze (94)
"Operacja Schokoladentafel": Szajka polskich złodziei aut wpadła w akcji polskiej i austriackiej policji
Zaloguj się
 • politol59

  0

  Potwierdza się aktualność starego gierkowskiego hasła: "Polak potrafi".

 • kug777

  0

  Przy wchodzeniu do UE miałem nadzieję, ze UE ucywilizuje Polaków. Niestety, to Polacy niszczą UE! Po 1981 Austriacy byli nam b. przyjaźni, na każdym kroku w Wiedniu okazywali sympatię. Niestety emigracja posolidarnościowa szybko przeistoczyła się w emigrację przestępców i handlarzy na Mexico Platz. Austriacy - przepraszam Was!

 • n_kruger

  0

  Wstyd, że garstka robi opinię większości polskiego społeczeństwa. Na osłodę powiem tak, że w samych Niemczech jesteśmy na ostatnim miejscu (!) wśród dokonywanych kradzieży samochodów. Na pierwszym są odpowiednio licząc od pierwszego miejsca : Niemcy (!), Ukraińcy (nic nowego), Bułgarzy, Rumuni, Serbowie, Czesi, Słowacy, Polacy (ha ?). Co nie oznacza, że jest się czym chwalić.

 • pszczy2000

  0

  Co to za debilizm?Klikam tytul 'przepraszaja za polowanie na czarownice " w Bostonie ,a pojawia sie artykul o kradziezach aut a Austrii!

 • lebonheur

  Oceniono 1 raz 1

  W Belgii zapanowal inny trend : Polacy bija i morduja.

 • mloo

  0

  Jak Austriackim zbrodniarzom udało się zwalić całą winę na Niemców? Przecież Austria to kolebka Nazizmu.

 • gigigolo

  0

  każdy rozbój za granicą, każda kradzież powinna 'kosztować' bandytę trzy razy większą odsiadką niż podobne przewinienia w kraju. niestety my Polacy nie umiemy zadbać o wizerunek własny i kraju na świecie, nie pomaga nam w tym rząd, bandyci ani sądy ani nikt inny. gdyby ferowano wyroki 3x wyższe, każdy z bandziorów zastanowiłby 3x się czy to się opłaca.

 • jvelzkeyek

  Oceniono 2 razy 2

  Polscy złodzieje w świecie znana marka.
  Kradną samochody ,rowery nie oszczędzą zegarka.
  Polak potrafi i świat o tym dobrze wie.
  Polak ma złodziejską żyłkę i ryzykować się chce.
  Polacy mistrzami w złodziejskim zawodzie.
  Od wieków pielęgnuje się żyłkę w narodzie.
  Miliony kradną złodzieje w białych kołnierzykach.
  O tych mało się mówi, tych się nie tyka.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • extra38

  Oceniono 2 razy 2

  W Bialogardzie są paserzy rowerów kradzionych w niemczech i już 15 lat sobie sprzedają na giełdzie w koszalinie ,na allegro i mają sie dobrze,nikogo to nie obchodzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje