Francja: Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zaatakowali policję

23.04.2013 17:30
Paryż. Starcia z policją trwały około trzech godzin

Paryż. Starcia z policją trwały około trzech godzin (Fot. Christophe Ena AP)

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęła ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Ustawę już wcześniej uchwalił francuski Senat. Przed parlamentem doszło do zamieszek. Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych starli się z policją. Poleciały kamienie i butelki.
Ustawa została przyjęta 331 głosami za i 225 przeciw. Partia Socjalistyczna, z której wywodzi się prezydent Francois Hollande, dysponuje w Zgromadzeniu Narodowym większością absolutną.

"Wielu Francuzów będzie dumnych z wykonania tego zadania"

- Wielu Francuzów będzie dumnych z wykonania tego zadania - przekonywała minister sprawiedliwości Christiane Taubira w parlamencie. Zapowiedziała, że zawieranie ślubu według nowego prawa będzie możliwe już od czerwca.

Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i konserwatystów ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje - pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Nowe prawo wprowadza liczne zmiany w kodeksie cywilnym, zachowuje jednak dotychczasowe pojęcia "ojca" i "matki", wprowadzając przy tym nowy termin "rodzice tej samej płci".

Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym.

Największa reforma społeczna we Francji od 30 lat

Legalizacja małżeństw par homoseksualnych oraz przyznania im prawa do adopcji dzieci to największa reforma społeczna we Francji od czasu, gdy w 1981 roku ówczesny prezydent Francois Mitterrand zniósł karę śmierci - podkreśla agencja Reutera. O ile jednak wówczas zmianie sprzeciwiała się większość społeczeństwa, o tyle w sprawie małżeństw par tej samej płci wśród Francuzów panuje szerokie poparcie. W sondażu pod koniec stycznia większość Francuzów (63 proc.) poparła małżeństwa homoseksualne. W sprawie adopcji dzieci przez osoby tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko - 51 procent.

Przeciwnicy starli się z policją, poleciały kamienie

Przed głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym przed jego siedzibą rozmieszczono tysiące policjantów, wyposażonych m.in. w armatki wodne, którzy mieli strzec porządku w razie kolejnych protestów przeciw ustawie. Podobnych demonstracji nie brakowało w miesiącach poprzedzających uchwalenie ustawy. Jeden z największych protestów miał miejsce w niedzielę - w Paryżu demonstrowało ok. 30-45 tys. jej przeciwników. Stojąca na czele ruchu antygejowskiego katolicka felietonistka i aktorka komediowa Frigide Barjot (pseudonim) zapowiedziała wczoraj, że protesty będą kontynuowane. Deputowani ugrupowań konserwatywnych obiecali z kolei, że w sprawie ustawy zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego.

Przeciwko ustawie protestowało około 3500 osób. Tuż po godzinie 22 organizatorzy protestu zaapelowali do demonstrantów, by w spokoju rozeszli się do domów. Jednak kilkaset osób nie usłuchało tego apelu i zaatakowało policjantów racami, butelkami i kamieniami. Starcia trwały około trzech godzin. Przeciwko demonstrantom policja użyła gazu łzawiącego. Wiadomo już, że aresztowano co najmniej dwie osoby.

Francuzi mają i związki parnerskie. Od 1999 roku...

Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Kanada, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Urugwaj. Już w 1999 roku Francja wprowadziła rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS, które pozwalają na legalizację nieformalnego związku między dwojgiem ludzi bez względu na płeć. PACS dają w wielu dziedzinach prawa identyczne z tymi, które mają małżeństwa heteroseksualne, np. rozliczanie się z fiskusem czy dziedziczenie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (510)
Zaloguj się
 • gedeon2013

  Oceniono 343 razy 125

  Już za kilka lat - dzięki lewackiej polityce - muzułmańska Francja będzie sąsiadowała z tureckimi Niemcami. Ale się porobiło.

 • dyfly

  Oceniono 321 razy 121

  Wyznawcy "religii pokoju" i tak juz niedlugo wybija im z glowy te pedalskie brednie.

 • kala.fior

  Oceniono 448 razy 72

  Ponad 51% dzieci we Francji rodzi się poza małżeństwami i trend ten zwiększa się.

  Tak naprawdę to tylko osoby jednej płci i duchowni katoliccy pragną zawierać małżeństwa.

  Niezrozumiale są protesty tradycjonalistów, powinni się cieszyć że komuś zależy na tej tak cenionej przez nich instytucji.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 319 razy 67

  Mimo że miliony francuzów wyszło na ulicę zaprotestować, mimo że większość we wszystkich sondażach mieli przeciwnicy tych związków to francuski rząd zupełnie jak polski olał swoich obywateli. W kolejce do równouprawnienia już ustawiają się zoofile, pedofile i nekrofile.

 • 1group

  Oceniono 155 razy 51

  W gazecie będzie z tego powodu uroczysta akademia?
  A swoją drogą,narzekamy na naszego ministra sprawiedliwości a Ta "Francuzka",to musi być dopiero ministra.:)

 • mako765

  Oceniono 204 razy 46

  Oto POCZĄTEK KOŃCA upadku francuskiego społeczeństwa, kultury i dziedzictwa.

  Muzułmanie niebawem wprowadza się do Pałacu Elizejskiego...

 • kingsizemax

  Oceniono 193 razy 41

  Sodoma i Gomora .Niestety nasza cywilizacja zbliża się powoli do końca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje