Francja: Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zaatakowali policję

23.04.2013 17:30
Paryż. Starcia z policją trwały około trzech godzin

Paryż. Starcia z policją trwały około trzech godzin (Fot. Christophe Ena AP)

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęła ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Ustawę już wcześniej uchwalił francuski Senat. Przed parlamentem doszło do zamieszek. Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych starli się z policją. Poleciały kamienie i butelki.
Ustawa została przyjęta 331 głosami za i 225 przeciw. Partia Socjalistyczna, z której wywodzi się prezydent Francois Hollande, dysponuje w Zgromadzeniu Narodowym większością absolutną.

"Wielu Francuzów będzie dumnych z wykonania tego zadania"

- Wielu Francuzów będzie dumnych z wykonania tego zadania - przekonywała minister sprawiedliwości Christiane Taubira w parlamencie. Zapowiedziała, że zawieranie ślubu według nowego prawa będzie możliwe już od czerwca.

Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i konserwatystów ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje - pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Nowe prawo wprowadza liczne zmiany w kodeksie cywilnym, zachowuje jednak dotychczasowe pojęcia "ojca" i "matki", wprowadzając przy tym nowy termin "rodzice tej samej płci".

Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym.

Największa reforma społeczna we Francji od 30 lat

Legalizacja małżeństw par homoseksualnych oraz przyznania im prawa do adopcji dzieci to największa reforma społeczna we Francji od czasu, gdy w 1981 roku ówczesny prezydent Francois Mitterrand zniósł karę śmierci - podkreśla agencja Reutera. O ile jednak wówczas zmianie sprzeciwiała się większość społeczeństwa, o tyle w sprawie małżeństw par tej samej płci wśród Francuzów panuje szerokie poparcie. W sondażu pod koniec stycznia większość Francuzów (63 proc.) poparła małżeństwa homoseksualne. W sprawie adopcji dzieci przez osoby tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko - 51 procent.

Przeciwnicy starli się z policją, poleciały kamienie

Przed głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym przed jego siedzibą rozmieszczono tysiące policjantów, wyposażonych m.in. w armatki wodne, którzy mieli strzec porządku w razie kolejnych protestów przeciw ustawie. Podobnych demonstracji nie brakowało w miesiącach poprzedzających uchwalenie ustawy. Jeden z największych protestów miał miejsce w niedzielę - w Paryżu demonstrowało ok. 30-45 tys. jej przeciwników. Stojąca na czele ruchu antygejowskiego katolicka felietonistka i aktorka komediowa Frigide Barjot (pseudonim) zapowiedziała wczoraj, że protesty będą kontynuowane. Deputowani ugrupowań konserwatywnych obiecali z kolei, że w sprawie ustawy zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego.

Przeciwko ustawie protestowało około 3500 osób. Tuż po godzinie 22 organizatorzy protestu zaapelowali do demonstrantów, by w spokoju rozeszli się do domów. Jednak kilkaset osób nie usłuchało tego apelu i zaatakowało policjantów racami, butelkami i kamieniami. Starcia trwały około trzech godzin. Przeciwko demonstrantom policja użyła gazu łzawiącego. Wiadomo już, że aresztowano co najmniej dwie osoby.

Francuzi mają i związki parnerskie. Od 1999 roku...

Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Kanada, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Urugwaj. Już w 1999 roku Francja wprowadziła rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS, które pozwalają na legalizację nieformalnego związku między dwojgiem ludzi bez względu na płeć. PACS dają w wielu dziedzinach prawa identyczne z tymi, które mają małżeństwa heteroseksualne, np. rozliczanie się z fiskusem czy dziedziczenie.

Zobacz także
Komentarze (510)
Francja: Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zaatakowali policję
Zaloguj się
 • baarmtr

  Oceniono 2 razy -2

  Legalizacja małżeństw homoseksualnych i pozwolenie na adopcje przez homoseksualistów to zmierzch, czy sukces cywilizacji zachodu? Głosowanie na votepush.com/p/0zzzst--9--0

 • kazymw

  Oceniono 3 razy -1

  Idźmy na całość: jak związki partnerskie, to także poligamiczne. Dlaczego ograniczać się tylko do 2 sztuk? pl.wikipedia.org/wiki/Poligamia

 • max2-012

  Oceniono 1 raz 1

  W sumie to pozytywne. malzenstwa sa dla ludzi hetero, a homosy moga sobie zyc w innych zwiazkach, jak zaqwswze zyli. propagowanie zboczen na calym swiecie przez mafijne mendia ma na celu anihilacje czlowieczenstwa i holokaust ludzkosci.

 • darekfordon

  Oceniono 2 razy 0

  my czekamy kiedy u nas z pieskiem albo koza to przeciesz narmalne sodomici

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Ten kto wymyślił modę na równość wiedział co robi , jego nacja zajmuje kolejne terytoria bez sięgania po broń czy akcje polityczne. Po prostu rozmnażają się i zajmują miejsce po wymarłych .

 • v_kolumna_v

  Oceniono 2 razy 0

  Wygląda na to że lewackie, socjalistyczne bezbożnictwo pospołu z fartuszkowymi postempakami chcą koniecznie doprowadzić świat do wariatkowa. Rok 1985 nadchodzi coraz szybciej.

 • sniezka55

  Oceniono 6 razy 2

  Następnym związkiem partnerskim przedłożonym do legalizacji będzie . Małżeństwo człowieka z małpą , gdyż są w bliskim pokrewieństwie . Darwin ogłosił teorię ewolucji, nauczaną w szkołach ,, Człowiek i małpa pochodzą od wspólnego przodka '' Bądźmy tolerancyjni . Czy są już zainteresowani ? A co z dziećmi dla tych związków ?

 • antykomuna

  Oceniono 3 razy 1

  Jak wielka demoralizacja musi istnieć wśród dziennikarzy PAP, bolszewickiej pozostałości po PRL, skoro jej dziennikarzyna nazywa to "największą reformą", zamiast nazwać po imieniu: "największą patologią". Poza tym ten apologeta zboczeń, nie miał odwagi podpisać się z imienia i nazwiska, poza sygnaturą gaPAP.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 3 razy -1

  widać parszywość tych katolickich konserwatystów, mam nadzieję, że ich spałowali:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje