Tusk o porażce w Rybniku: Poproszę szefa śląskiej PO na trudną rozmowę

23.04.2013 16:16
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Michał Grocholski / AG)

- Sytuacja, w której o mandat ubiega się dwóch kandydatów z tego samego środowiska, jest kompromitującym błędem - mówił premier Tusk. Skomentował w ten sposób porażkę PO w wyborach uzupełniających do Senatu w Rybniku. Wygrał je kandydat PiS, podczas gdy PO wystawiła swojego kandydata, mimo że mogła poprzeć silną kandydaturę Józefa Mikosza. Premier zapowiedział "trudną rozmowę" z szefem śląskiej PO.
Niedzielne wybory uzupełniające w Rybniku wygrał kandydat PiS Bolesław Piecha. Drugi był Józef Makosz (Komitet Wyborczy Józefa Makosza), który uzyskał 19,6 proc.; kandydat PO Mirosław Duży zdobył 18 proc. głosów.

- Fakt, że było dwóch kandydatów de facto z tego samego obszaru polityki, jest oczywiście absurdalny, szczególnie kiedy mamy do czynienia z okręgiem jednomandatowym w wyborach do Senatu - ocenił premier.

Tusk był pytany na wtorkowej konferencji, czy wyciągnie konsekwencje wobec śląskiej Platformy, która zdecydowała się na kandydaturę Mirosława Dużego, chociaż rybnicka PO - jak mówił dziennikarz - chciała "zainwestować" we wspólnego kandydata Józefa Makosza.

"Błąd politycznie kompromitujący"

Premier powiedział, że dopuszczenie do sytuacji, w której w tego typu wyborach - jak wybory uzupełniające do Senatu - jest dwóch kandydatów z tego samego środowiska, jest oczywiście błędem, i "to błędem politycznie kompromitującym".

- Obaj dobrzy kandydaci, ale ze sobą skonfliktowani, uzyskali naprawdę dobre wyniki, bo konkurowali nie tylko z silnym kandydatem PiS, ale także między sobą - zauważył premier. - Na takie błędy nas nie stać, dlatego po powrocie z wyjazdu służbowego będę prosił na trudną rozmowę szefa śląskiej Platformy - dodał. Przewodniczącym śląskiej PO jest Tomasz Tomczykiewicz. Kandydat PiS pokonał siedmiu innych kandydatów, którzy ubiegali się o mandat po zmarłym w styczniu senatorze Platformy Obywatelskiej Antonim Motyczce.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 286 razy 184

  Panie premierze, wie pan, za co najbardziej nie lubię Kaczyńskiego? Za to, że ze strachu przed nim i jego trwale zaburzonym konfratrem Antonim oraz "zespołem parlamentarnym" boję się pogonić pana i pańską partię w jasną cholerę. Z zrobiłbym to z największą przyjemnością.

 • jaklucz

  Oceniono 176 razy 130

  "Poproszę szefa śląskiej PO na trudną rozmowę "

  Sądzę, że po dzisiejszym blamażu związanym z Gowinem, Tusk powinien na trudną rozmowę zaprosić szefa całej PO. Rozmowę przed lustrem. Ale to raczej przekracza jego możliwości.

 • milorex10

  Oceniono 156 razy 84

  Wszyscy wiedzą, że Tusk stawia dobro swej partii PO, nad dobro Polski. Bojąc się spadku poparcia dla PO, utrwala emerytalną patologię w Polsce, nie likwidując nadmiernie rozwiniętych przywilejów górników (suta, nadpłacona emerytura w wieku 45 lat), miliona rolników z rodzinami (darmowe renty, emerytury i opieka zdrowotna), służb mundurowych (np. agent Tomek został emerytem w wieku 35 lat). Jaki budżet wytrzyma takie przywileje. Tusk nic nie zrobił, bo bał się spadku poparcia w wyborach. Taka demokracja gorsza jest od syfilisa. Tusk to partyjny cwaniaczek, który zatapia Polskę. To polityczny tchórz.

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 74 razy 56

  Panie premierze, a będzie trudna rozmowa z ministrem Nowakiem? Czy jego "liczby" tak mocno przemawiają, że lepiej nic nie widzieć?

 • notremak

  Oceniono 91 razy 55

  Ciekawe, PO zaczyna mieć w doopie nie tylko swoich wyborców, ale i samą siebie.
  No, ale przyklad Gowina czy Godsona pokazuje, że tam wszystko wolno, hulaj dusza, piekła nie ma! To znaczy jest, ale wyłącznie takie dosłowne, pośmiertne, czyli katolickie.

 • vomitorium1

  Oceniono 77 razy 51

  "Premier powiedział, że dopuszczenie do sytuacji, w której w tego typu wyborach - jak wybory uzupełniające do Senatu - jest dwóch kandydatów z tego samego środowiska, jest oczywiście błędem, i "to błędem politycznie kompromitującym"."
  ta panie
  ta to taka sytuacja
  jak pana z gowinem

 • dziadekjam

  Oceniono 53 razy 41

  "Tusk o porażce w Rybniku: Poproszę szefa śląskiej PO na trudną rozmowę"
  ===========================================================
  Dla kogo trudną?

 • koniu800

  Oceniono 77 razy 33

  jaka porażka to dobry początek tylko kto za tych złodziei bo wizja jarka jest porażająca

 • popijajac_piwo

  Oceniono 32 razy 18

  Ja naliczyłem 3 kandydatów POrażkowego dziennikarzyny: Józek Mikosz, Józek Makosz, no i Miruś...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje