Edukacja seksualna od przedszkola? Tak zaleca WHO. "Ministerstwo chowa głowę w piasek"

23.04.2013 15:46
Wprowadźmy edukację seksualną od przedszkola - proponuje Światowa Organizacja Zdrowia. - To są ważne tematy, a Ministerstwo Edukacji chowa głowę w piasek - uważa Aleksandra Dulas z fundacji Spunk, która prowadzi w łódzkich szkołach zajęcia z edukacji seksualnej. Przyznaje jednak, że są zapisy w programie, które budzą kontrowersje.
Rekomendacje WHO "Standardy edukacji seksualnej w Europie" przetłumaczono właśnie na język polski. Z tej okazji eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia spotkali się na tematycznej konferencji w Warszawie. Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja rozpoczęcia edukacji seksualnej już w wieku czterech lat, ponieważ - jak tłumaczą twórcy - człowiek rodzi się już jako istota seksualna.

"Dziecko powinno wiedzieć, skąd się wzięło"

- Dziecko w tym wieku powinno wiedzieć, skąd się wzięło na świecie, powinno wiedzieć o swojej integralności cielesnej, umieć bronić się przed niekomfortowymi sytuacjami - uważa Aleksandra Dulas z fundacji Spunk, która uczestniczyła w konferencji. Jej zdaniem spore kontrowersje wzbudza kwestia masturbacji. W wytycznych edukacji seksualnej zapisano temat: "radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja we wczesnym dzieciństwie".

"Rozmawianie o masturbacji z dziećmi może być trudne"

- Rozmawianie z dzieckiem o masturbacji, zwłaszcza jeżeli się go dobrze nie zna, może być trudne - nie ma wątpliwości Dulas. - O tym powinni rozmawiać z dzieckiem rodzice. Masturbacja z jednej strony może nic nie znaczyć, ale nadmierna może oznaczać, że dziecko jest zestresowane i w ten sposób próbuje sobie ten stres rekompensować. Jeśli jednak jest w grupie dziecko, które się nadmiernie masturbuje, to w tej grupie należy o tym bezwzględnie porozmawiać.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia najpóźniej 12-latek powinien wiedzieć, jak stosować antykoncepcję. - Zanim nastolatek podejmie decyzję o współżyciu, musi wiedzieć, jak się zabezpieczyć, nie odwrotnie - mówi Dulas. - Umówmy się, jeżeli dziecko ma siedem lat i wie, co to jest prezerwatywa, to też nic mu się nie stanie, tym bardziej że widzi ją w każdym kiosku czy markecie przy kasie; gdy zapyta o nią, to co odpowiemy? Że to guma do żucia?

Zajęcia z edukacji seksualnej fundacja Spunk prowadzi w łódzkich szkołach za miejskie pieniądze. Taką decyzję podjęli radni. - Uczniowie najmniej są zainteresowani dosłowną seksualnością. Pytają o rozwój dziecka, o to, jak przebiega ciąża, są zainteresowani samym faktem zapłodnienia - zauważa Dulas. - Lekcje dla czterolatków z bananem i prezerwatywą? Nie. Im to jest do niczego potrzebne - stwierdza.

''Nie mam złudzeń. Ministerstwo milczy''

Zajęcia z młodzieżą prowadzi też Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton", która także uczestniczyła w konferencji. W oświadczeniu dotyczącym rekomendacji WHO czytamy: "Ważne jest, by od samego początku edukować i wychowywać, wspierać dzieci w zrozumieniu procesów w nich zachodzących. Dokument postuluje potrzebę wyposażenia w wiedzę i umiejętności, które pozwolą na zrozumienie swojej seksualności i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji o swoim życiu seksualnym w przyszłości, stawianie granic i tworzenie zdrowych, bezpiecznych relacji. (...) Dokument postuluje również współpracę między rodzicami, opiekunami, placówkami edukacyjnymi i organizacjami zajmującymi się edukacją seksualną, tak by edukacja i wychowanie uzupełniały się i w sposób jak najbardziej efektywny pomogły zbudować pozytywną, zdrową seksualność".

Zdaniem Aleksandry Dulas z fundacji Spunk Ministerstwo Edukacji nieprędko jednak wprowadzi do szkół i przedszkoli edukację seksualną: - Nie mam złudzeń. Ministerstwo milczy, mam wrażenie, że chowa głowę w piasek i czeka, aż zamieszanie minie. Musi minąć całe pokolenie, żebyśmy zaczęli wszyscy mówić o seksie otwarcie.

Zobacz także
Komentarze (114)
Zaloguj się
 • adambiernacki69

  Oceniono 179 razy 135

  Państwo się zaopiekuje waszymi pociechami. Do państwa będą należeć a państwo sprzeda je koncernom i bankom. Śpijcie dalej i wypinajcie:-)

 • puuchatek

  Oceniono 181 razy 73

  Nigdy nie wierzyłem w żadne teorie spiskowe, więcej - większość z nich mnie śmieszy, podobnie jak ludzie którzy je wyznają. Ale kiedy czytam takie rzeczy, trudno mi się oprzeć myśli że gdzieś tam,wysoko, działa jakieś potężne lobby promujące interesy pedofilów.

  "najpóźniej 12-latek powinien wiedzieć, jak stosować antykoncepcję". A dzieci w przedszkolach ma się uczyć, że masturbacja jest OK, bo to "przyjemność z dotykania własnego ciała".

  Czy ktoś tu kompletnie postradał zmysły?

  Nie wspominam już o fakcie, że - jak dowiodły wieloletnie badania, wystarczy użyć Google'a - edukacja seksualna nie ma ŻADNEGO wpływu na ilość ciąż wśród nieletnich.

 • mamograf

  Oceniono 74 razy 50

  Wg mnie tak to jest, ja się nie potrafi rozwiązywać realnych problemów to się wymyśla takie głupoty. Niech się WHO najpierw wytłumaczy z tych milionów szczepionek na grype które poszły do ścieków. a Potem realizuje nowe pomysly na zdrowie....

 • swan_ganz

  Oceniono 63 razy 37

  WHO to od czasów "pandemii ptasiej grypy" to nawet w oczach polipoprawnych, lewackich świrów jest już tylko organizacją komercyjną a nie naukową... Ich apele, dziś są goowno warte bo oni już stracili autorytet i tylko lewackie media jakoś tego nie zauważyły i dalej próbują pompować balonik z "autorytetem" tej organizacji..

 • kriso13

  Oceniono 88 razy 28

  To wszysko jest po to, żeby za jakiś czas zalegalizować pedofilię. Tylko lemingi tego nie widzą

 • dziadekjam

  Oceniono 76 razy 28

  Edukację seksualną przedszkolaków proponuje Światowa Organizacja Zdrowia. Wśród wytycznych zagadnienie "radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja we wczesnym dzieciństwie."
  =======================================================================
  To teraz już wiadomo dlaczego polskie dzieci należą do najsmutniejszych na świeci. Jak może być szczęśliwy dzieciaczek, który wieczorem mówi paciorek zamiast się radośnie masturbować.
  Nowe hasło:
  "Przez onanizm doskonały
  Do przepięknych kształtów pały"
  Dla dziewczynek niech hasło katechetki wymyślą.

 • canisparvus

  Oceniono 29 razy 27

  - Jasiu, patrz, plezelwatywa leży pod kalolyfelem.

  - A co to jest kalolyfel?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje