Tusk: Powiedziałem Kwaśniewskiemu, że rosyjska inwestycja jest wbrew naszym interesom

23.04.2013 15:45
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

- Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do mnie z pytaniem i z promocją zakupu przez Acron Azotów Tarnów - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Szef rządu odpowiedział byłemu prezydentowi, że promocja inwestycji rosyjskiej w tej konkretnej sprawie jest "wbrew naszym narodowym interesom".
Na konferencji po posiedzeniu rządu premier został zapytany o oświadczenie Kwaśniewskiego, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora - rosyjskiego koncernu Arcon - dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu i - przy innej okazji - samemu Tuskowi.

- Mogę potwierdzić, że na spotkaniu poświęconym innej sprawie były prezydent zwrócił się do mnie z pytaniem i z promocją tego pomysłu - powiedział Tusk. Podkreślił, że wyjaśnił Kwaśniewskiemu, iż "promowanie inwestycji rosyjskiej w tej konkretnej dziedzinie, w tym konkretnym przedsięwzięciu, w naszej ocenie, jest wbrew naszym narodowym interesom".

- Wyjaśniłem panu prezydentowi, że strategia rządu jest diametralnie odmienna i że nie wchodzi w rachubę przychylność rządu dla tej inwestycji - podkreślił premier. Zapewnił, że nie zostawił "żadnych wątpliwości" w rozmowie z Kwaśniewskim, "jaka jest intencja rządu".

- A intencja ta zmaterializowała się w skomplikowanym i odważnym procesie inwestycyjnym, który uniemożliwił, przynajmniej wówczas, ten prosty zakup przez firmę Acron zakładów azotowych w Tarnowie - dodał Tusk.

Premier oświadczył, że wyjaśnił byłemu prezydentowi "w kilku prostych zdaniach", dlaczego ta inwestycja mogłaby być "niekorzystna z punktu widzenia interesów państwa polskiego". "Jest to związane przede wszystkim z kwestią gazową, jak prawie wszystko w relacjach z naszym wschodnim sąsiadem" - dodał.

Kwaśniewski lobbował?

O rzekomej misji prezydenta Kwaśniewskiego napisał poniedziałkowy "Newsweek Polska". Zdaniem tygodnika Aleksander Kwaśniewski lobbował na rzecz Acronu, rosyjskiego producenta nawozów próbującego przejąć kontrolę nad polską Grupą Azoty.

Właścicielem Acronu jest Wiaczesław Kantor, rosyjski oligarcha i dobry znajomy Aleksandra Kwaśniewskiego. Jak przyznaje Ireneusz Bil, jeden z najbliższych współpracowników Kwaśniewskiego, rosyjski oligarcha pytał byłego prezydenta, czy w Polsce byłby dobry klimat dla przejęcia zakładów azotowych przez Acron.

Według informacji "Newsweeka" Kwaśniewski wraz ze współpracownikami prowadzili rozmowy w tej sprawie z politykami z różnych opcji politycznych. Prezydent Kwaśniewski w rozesłanym do mediów oświadczeniu podkreślił, że nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za lobbowanie na rzecz Acronu i nie wiążą go z tą spółką - ani spółkami powiązanymi - żadne kontrakty. Chodzić miało jedynie o wybadanie klimatu inwestycyjnego w naszym kraju.

Zobacz także
Komentarze (109)
Tusk: Powiedziałem Kwaśniewskiemu, że rosyjska inwestycja jest wbrew naszym interesom
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  0

  O, to jest ta równość podmiotów gospodarczych i wolności gospodarczych.

 • poljack

  Oceniono 3 razy -3

  Jednak "Czerwony" zawsze pozostanie "Czerwony " !
  Pod trybunał za zdradę Polski a kara jest tylko jedna KŚ.

 • ncs299

  Oceniono 3 razy 1

  A mnie by ktoś wytłumaczył w kilku prostych zdaniach dlaczego właściwie przejęcie Azotów przez Acron nie leży w polskim interesie?

  Czy kwestia gazowa polega na tym że Azoty są jednym z głównych odbiorców gazu w Polsce. Pozostając firmą państwową da się je przymusić do kupowania gazu z gazportu czy z łupków. Zastanawiające jest tylko dlaczego trzeba je przymuszać. Czyżby importowany przez gazport gaz okazał się zbyt drogi?

 • cholonek

  Oceniono 3 razy 3

  Łał! Święty Donald uratował nas przed ruskim zaborem!

 • oppeln2

  Oceniono 3 razy -1

  A Lesiu Miller jak zerwał kontrakt norweski to lobbował na rzecz Gazpromu? Cos mi sie wydaje że te komuszki mają na względzie własny interes a nie kraju. Co za miernoty powybieraliśmy.

 • fred_die

  Oceniono 2 razy 2

  Czepiacie się Kwaśniewskiego który popełnił błąd że w ogóle o tym Tuskowi powiedział. Po co, czy nie nauczył się że zawiść i nienawiść w narodzie to najważniejsza jego cecha, po co pcha łapy w tryby (Dzisiaj czyni to samo, masochista czy co, co prawda dominę-małżonkę w domu ma atrakcyjną).
  I nie nazywałbym zwykłej rozmowy lobbingiem, lobbingiem to jest w Polsce istnienie komisji wspólnej episkopatu i rządu, w kraju który ma zapis w konstytucji:
  "Art25.3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie"

 • iurisconsult

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że ktoś pyta o klimat do inwestowania kapitałów zagranicznych w Polsce, to zapewniajcie, że w Polsce nie ma klimatu do inwestowania i żeby się nie ważyli sprawdzać przestrzegania swobody gospodarczej w Polsce i równego dostępu do rynku. Zapewniajcie też, że brak Prawa i Sprawiedliwości groził by nie tylko ich pieniądzom, ale i ich życiu lub zdrowiu. Zrobią jak zechcą, ale niech nie mówią potem, że nie byli uprzedzeni. I po co Ci to było Kwachu? Polska jaka jest każdy widzi...

 • obywatelpiszczyk

  Oceniono 4 razy 4

  Zabawne, że prawie nikt nie dostrzega (albo nie próbuje dostrzec), że sprzedaż azotów Rosjanom jest w zasadzie jedynym sposobem zagwarantowania ciągłości istnienia firmy. Bo niby w czym inwestor Rosyjski jest gorszy od Amerykańskiego czy Niemieckiego?

  Zakłady azotowe są wyjątkowo zależne od dostaw gazu (w Polsce są jego największym konsumentem). W "czarnym" scenariuszu Rosjanom wystarczyłoby zakręcić kurek i mogą przejąć upadłe Azoty za bezcen.
  Rosyjski akcjonariat Azotów miały zapewne łagodzący wpływ na wszelkie próby podejmowania przez Gazprom "gry kurkiem".
  Czasami warto powściągnąć swoją sowietofobię i pomyśleć trochę, bo całkiem możliwe że Kwach miał rację.

 • vidi12

  Oceniono 4 razy 4

  Jakoś Donaldowi Tuskowi i Janowi K...urwa Beleckiemu - nie wierzę !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje