Tusk: Powiedziałem Kwaśniewskiemu, że rosyjska inwestycja jest wbrew naszym interesom

23.04.2013 15:45
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

- Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do mnie z pytaniem i z promocją zakupu przez Acron Azotów Tarnów - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Szef rządu odpowiedział byłemu prezydentowi, że promocja inwestycji rosyjskiej w tej konkretnej sprawie jest "wbrew naszym narodowym interesom".
Na konferencji po posiedzeniu rządu premier został zapytany o oświadczenie Kwaśniewskiego, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora - rosyjskiego koncernu Arcon - dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu i - przy innej okazji - samemu Tuskowi.

- Mogę potwierdzić, że na spotkaniu poświęconym innej sprawie były prezydent zwrócił się do mnie z pytaniem i z promocją tego pomysłu - powiedział Tusk. Podkreślił, że wyjaśnił Kwaśniewskiemu, iż "promowanie inwestycji rosyjskiej w tej konkretnej dziedzinie, w tym konkretnym przedsięwzięciu, w naszej ocenie, jest wbrew naszym narodowym interesom".

- Wyjaśniłem panu prezydentowi, że strategia rządu jest diametralnie odmienna i że nie wchodzi w rachubę przychylność rządu dla tej inwestycji - podkreślił premier. Zapewnił, że nie zostawił "żadnych wątpliwości" w rozmowie z Kwaśniewskim, "jaka jest intencja rządu".

- A intencja ta zmaterializowała się w skomplikowanym i odważnym procesie inwestycyjnym, który uniemożliwił, przynajmniej wówczas, ten prosty zakup przez firmę Acron zakładów azotowych w Tarnowie - dodał Tusk.

Premier oświadczył, że wyjaśnił byłemu prezydentowi "w kilku prostych zdaniach", dlaczego ta inwestycja mogłaby być "niekorzystna z punktu widzenia interesów państwa polskiego". "Jest to związane przede wszystkim z kwestią gazową, jak prawie wszystko w relacjach z naszym wschodnim sąsiadem" - dodał.

Kwaśniewski lobbował?

O rzekomej misji prezydenta Kwaśniewskiego napisał poniedziałkowy "Newsweek Polska". Zdaniem tygodnika Aleksander Kwaśniewski lobbował na rzecz Acronu, rosyjskiego producenta nawozów próbującego przejąć kontrolę nad polską Grupą Azoty.

Właścicielem Acronu jest Wiaczesław Kantor, rosyjski oligarcha i dobry znajomy Aleksandra Kwaśniewskiego. Jak przyznaje Ireneusz Bil, jeden z najbliższych współpracowników Kwaśniewskiego, rosyjski oligarcha pytał byłego prezydenta, czy w Polsce byłby dobry klimat dla przejęcia zakładów azotowych przez Acron.

Według informacji "Newsweeka" Kwaśniewski wraz ze współpracownikami prowadzili rozmowy w tej sprawie z politykami z różnych opcji politycznych. Prezydent Kwaśniewski w rozesłanym do mediów oświadczeniu podkreślił, że nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za lobbowanie na rzecz Acronu i nie wiążą go z tą spółką - ani spółkami powiązanymi - żadne kontrakty. Chodzić miało jedynie o wybadanie klimatu inwestycyjnego w naszym kraju.

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 253 razy 213

  "Tusk: Powiedziałem Kwaśniewskiemu, że rosyjska inwestycja jest wbrew naszym interesom."
  =========================================================================
  To były prezydent nie wie, co jest dla Polski korzystne, a co nie? Może by przyzwoiciej było, gdyby ex prominenci lobbowali za granicą polskie interesy, a nie odwrotnie. Ups! Ale się rozmarzyłem...Przecież oni nawet w czasie "urzędowania" mają gdzieś Polskę i jej interesy.

 • drozd215

  Oceniono 174 razy 108

  Komuch zawsze jest i będzie komuchem.
  Komuch jak mówi że jutro wzejdzie słońce (co wydaje się oczywiste), to jak to mówi komuch, to lepiej poczekać do jutra i się upewnić.

 • 68jacekw

  Oceniono 153 razy 85

  A na to Olek-"Rozumiem.Czyli-wchodzimy w to.Pogadam więc z Wiaczesławem,a ty puść sygnał do TVN i Wyborczej ,żeby wytłumaczyli Polakom jaki to dla nas opłacalny biznes będzie.A kto tego nie zrozumie to rusofob co chce wojnę wywołać".

 • blski

  Oceniono 89 razy 69

  Nie przeszkodzilo to i podobne przekrety Kwasniewskiego w tym, ze jest jednym z bardziej powazanym przez spolecznestwo politykiem.
  "kraj dobry tylko ludzie ku..." Jozef Pilsudski

 • black_lutti

  Oceniono 95 razy 55

  Kwaśniewski powinien zniknąć definitywnie z polityki !
  uszło mu że wbrew oświadczeniom nie miał nawet dyplomu, uszło mu wiele niefajnych detali jego prezydentury więc niech teraz sobie już da spokój zamiast szukać na siłę kasy i stołka w Brukseli !

 • 31.februarius

  Oceniono 121 razy 33

  "Tusk: Powiedziałem Kwaśniewskiemu, że rosyjska inwestycja jest wbrew naszym interesom"

  Naszym, to znaczy czyim?

 • mederith

  Oceniono 90 razy 28

  Panie Premierze, przypominam, ze prezydentem Polski jest pan Bronislaw Komorowski. Kwasniewski byl prezydentem, i nalezy zwolnic go z funkcji prezydentowania. Ludzie w Polsce maja jakas fobie nazywania bylych premierow, prezydentow tytuŁami, jak by dalej pelnili swoje minione funkcje. To jakas pospolita paranoja, gdzie w kraju jest tylu prezydentow, premierow... Tuska to beda nazywac jeszcze kilkanascie lat po abdykacji PREMIEREM...tak samo, jak premiera Jaroslawa Wielkiego:)

 • folwark_polski

  Oceniono 50 razy 26

  Premier oświadczył, że wyjaśnił byłemu prezydentowi "w kilku prostych zdaniach?
  to jest niemożliwe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje