Tusk po tłumaczeniu Gowina ws. zarodków: "Kamień spadł mi z serca"

23.04.2013 15:16
- Minister Gowin stwierdził, że jego wypowiedź o zarodkach została zmanipulowana przez niektóre media. Powiedział, że materiały mediów nie oddawały w żadnym wypadku jego przekonań i poglądów w tej kwestii - powiedział na konferencji prasowej Donald Tusk. - Nie ukrywam, że trochę kamień z serca mi spadł - dodał premier. Zaraz po konferencji Jarosław Gowin opublikował oświadczenie w tej sprawie.
Na dzisiejszej konferencji prasowej Donald Tusk poruszył sprawę wypowiedzi ministra Jarosława Gowina dla TVN24. "Gazeta Wyborcza" napisała, że Gowin powiedział w tej telewizji: "Na polskich zarodkach niemieccy naukowcy dokonują eksperymentów. Życie straciło dziesiątki albo tysiące ludzkich istnień". W ten sposób minister miał skomentować znalezienie w Poznaniu pustego pojemnika do mrożenia zarodków. "Polski minister sprawiedliwości oskarża niemieckich naukowców, nie przedstawiając żadnych dowodów" - napisała "GW". Gazeta zacytowała dosłownie słowa Jarosława Gowina."Gowin złożył wyjaśnienia"

- Minister Gowin złożył wyjaśnienia w tej sprawie nie mnie, ale całej radzie ministrów, bo sprawa była bulwersująca - powiedział Tusk. Dodał, że minister został poproszony o wyjaśnienia, "czy to, co napisała gazeta, jest prawdą". - Jeśli tak, to sytuacja ministra Gowina byłaby trudna - powiedział Tusk.

- Minister stwierdził, że artykuł w gazecie jest manipulacją jego słów, że ten materiał nie oddaje w żadnym wypadku jego przekonań i poglądów w tej kwestii. Powiedział, że złoży w tej sprawie stosowne oświadczenie. Rozważa także podjęcie kroków prawnych wobec gazety - wyjaśniał premier, który dodał, że po wyjaśnieniach Gowina "kamień spadł mu z serca".

Według Tuska "Gowin tłumaczył, że kiedy pracował w specjalnie powołanym zespole bioetycznym, który miał przygotowywać regulacje dotyczące in vitro, otrzymywał od niektórych lekarzy informacje o handlu zarodkami". - Minister twierdził, że nigdzie i nigdy nie mówił, jakoby w Polsce i tej konkretnej klinice dochodziło do handlu i eksportu zarodków do Niemiec i eksperymentów - powiedział Tusk.

Po wyjaśnieniach Gowina "Gazeta Wyborcza" zarzuciła ministrowi manipulację. "Zarzuty ministra Gowina wobec nas są bezpodstawne" - żadnej manipulacji nie było - czytamy w tekście "GW".

Oświadczenie ministra Gowina

Chwilę po zakończeniu konferencji prasowej Tuska Jarosław Gowin opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie w tej sprawie.

"W związku z przekazem medialnym, jakobym sugerował istnienie zorganizowanej formy handlu ludzkimi embrionami, oświadczam, że moje słowa zostały wyjęte z kontekstu i niezgodnie z moimi intencjami przedstawione jako wypowiedź urzędowa Ministra Sprawiedliwości. W związku z tym rozważam sięgnięcie po odpowiednie środki prawne zmierzające do potwierdzenia tego zdarzenia.

Jednocześnie podkreślam, iż konsekwentnie wskazuję na niemieckie prawodawstwo biomedyczne jako rozwiązania wzorcowe w Europie. Stąd też przygotowany przeze mnie w 2008 roku projekt ustawy bioetycznej oparłem na założeniach tego ustawodawstwa" - napisał minister sprawiedliwości.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • inna57

  Oceniono 240 razy 200

  Panie Premierze to zaczyna być żenujące. Czyli co ? To my mamy kiepski słuch i nie słyszeliśmy tego co słyszeliśmy. Kpi pan z nas i tyle. Czyżby jakieś niewygodne kwity ? A może już całkiem władzę w Polsce przejęła nielegalnie działająca organizacja opus dei. Nie wstyd panu. A może słoneczko przygrzało i zamiast zająć się państwowymi obowiązkami woli pan haratnąć w gałę ?

 • mhm6

  Oceniono 169 razy 137

  co jeszcze będzie musiał Gowin chlapnąć, kogo obrazić, zanim Tusk go zwolni?
  ten @#$^%% powinien mieć dożywotni zakaz publicznego wypowiadania się!

 • jaklucz

  Oceniono 149 razy 129

  Och, jak dobrze, że pupilek premiera znowu okazał się niewinny. Tusk to jednak twardy gość i żaden Gowin nie będzie mu podskakiwać. Jak Donald go ochrzani, to ministrant G zawinie komżę i ze strachu pójdzie wypłakać się w skraj sutanny swojego kierownika duchowego, czyli, de facto, szefa. A premier znowu pomyśli, że my wierzymy w jego władzę nad katolską sotnią.

  Tusk był już niewiarygodny, zabawny i nieudolny. Teraz jest już śmieszny i żałosny.

 • nylon1

  Oceniono 127 razy 119

  o jejku... no po prostu źle go zrozumieliśmy
  Ja też kiedyś źle zrozumiałem koleżankę, która napisała mi smsa "zrobie ci laske - przyjade"
  Wykąpałem się, czekałem, a ona przyjechała, dała mi w pysk - okazało się że nie używa polskich liter w smsach. Czasem tak bywa :(

 • taglinda

  Oceniono 116 razy 104

  to juz qur.wa nudne jest.

  1. Niedojda chrzani coś bez sensu (vide wystąpienie przed sejmem w sprawie związków partnerskich).
  2. Zostaje wezwany na dywanik, w czterech ścianach podkula wątły ogonek, po czym wychodzi na świat i jest z siebie dumny.

  Po czym sytuacja powtarza się. I znów. I znów.

  Tusk nie ma łatwego życia z ruską agenturą pod nazwą PIS, i choćby z tego powodu miał moje uznanie. Ale trudno go szanować za robienie z siebie bezsilnego idioty.

  Tak naprawdę Gowin gra na rzecz PIS - osłabia Tuska i kompromituje go również w szeregach PO. Nie zdziwię się, gdyby ta erozja nie spowodowała katastrofy w wyborach przewodniczącego PO. Wówczas Gowin tym bardziej zyska na sile, a nowy szef - ktokolwiek to nie będzie - będzie słabszy wobec Kaczyńskiego niż Tusk. Gowin sprzeda Polskę dając Kaczyńskiemu do ręki jakieś Rewolucyjne Trybunały Smoleńskie, w zamian zyskując obywatelstwo dla plemników i jajeczek oraz pełne podporządkowanie episkopatowi.

  czarno to widzę... dosłownie i w przenośni

 • oremus

  Oceniono 99 razy 87

  Panie ministrze, czy to prawda, że jest Pan z Opus Dei?

  I bez krętactw, tak, nie, juz nie.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 87 razy 79

  panie donaldzie, jak następnym razem kamień będzie panu spadał z serca, pan stanie na rękach.
  będzie pożytek z tego spadającego kamienia

 • only.devil

  Oceniono 80 razy 64

  Jak bardzo nasze słońce Peru musi bać się opus dei.Niedługo Gowin przeczołga Tuska , a pan premier pokornie pochyli głowę.Wstyd mi,że premierem mojej ojczyzny jest tchórz i nieudacznik !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje