Burza u Lisa o ustawę Gowina. Kalisz do Ziobry: Pan by wszystkich pozamykał w więzieniu

22.04.2013 23:16
U Lisa burza o nową ustawę Gowina

U Lisa burza o nową ustawę Gowina (fot. TVP2)

- Nie róbmy rzeczy niezgodnych z konstytucją i prawami człowieka - apelował poseł Ryszard Kalisz. - To są przestępcy wyjątkowo zdemoralizowani, niebezpieczni. Będą dalej zabijać - ripostował europoseł Zbigniew Ziobro. Politycy w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP2 dyskutowali o planach ustawy ministra Gowina, by szczególnie groźni przestępcy po odbyciu kary byli przymusowo izolowani w specjalnym ośrodku pod opieką psychiatryczną.
W przyszłym miesiącu projektem specustawy Gowina ws. izolowania niebezpiecznych przestępców ma się zająć rząd. Zmiany są związane z tym, że od początku 2014 r. więzienia zaczną opuszczać zbrodniarze (ok. 90 osób), w tym seryjni zabójcy dzieci, skazani w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na kary 25 lat więzienia. W takiej sytuacji znaleźli się m.in. tacy przestępcy jak Mariusz Trynkiewicz (zwany "Szatanem z Piotrkowa") i Leszek Pękalski (zwany "Wampirem z Bytowa"). Wobec przestępców mają zostać zastosowane "tzw. środki zabezpieczające, czyli leczenie pod kątem dewiacji psychiatrycznych, ale raczej osobowościowych czy dewiacji na tle seksualnym". W tym celu ma powstać specjalny ośrodek leczenia psychiatrycznego.

Ziobro: Gowin mówi prawdę

- Ten pomysł nie jest dobry. Choć rozumiem, że minister chce dobrze - przyznała karnistka prof. Monika Płatek. Zdaniem profesor przy zmianie prawa powinny być spełnione trzy warunki. - Po pierwsze, to, co robimy, musi być legalne. Po drugie, to musi być celowe. Po trzecie, to musi być konieczne. To, co minister proponuje, jest nielegalne. Ludzie mają prawo się bać, ale czy działania ministra są konieczne? Czy rzeczywiście nie ma innych legalnych środków? - pytała prof. Płatek. Zaznaczyła też, że ustawa, którą "proponuje Gowin jest dziurawa i nie doprowadzi do tego, o co mu chodzi".

Podobnego zdania był poseł Ryszard Kalisz. - Przecież Trynkiewicz od 30 lat siedzi w więzieniu. Cały czas jest poddawany procedurom terapeutycznym, cały czas jest leczony. To nie jest tak, że ten pan jest taki sam jak wtedy, kiedy poszedł odbywać karę - przekonywał. - Nie róbmy rzeczy niezgodnych z konstytucją, prawem i prawami człowieka - zaapelował.

- Pan jest pozbawiony empatii. Chodzi o cierpienia, które znowu mogą przeżyć kobiety po stracie dzieci - ripostował europoseł Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. I zaznaczył. - Minister Gowin mówi prawdę. To są przestępcy wyjątkowo zdemoralizowani, niebezpieczni, psychopatyczni. Wychodząc na wolność, stanowią zagrożenie. Państwo nie może być bezradne.

"Nie dostaną anioła stróża - policjanta"

Zdaniem Ziobry resocjalizacja tych przestępców to "pobożne życzenia". - Przecież jeżeli sprawca wychodzi na wolność, to nie ma anioła stróża - policjanta, by wszędzie za nim chodził. Jak będzie taki, to oburzą się obrońcy praw człowieka - przekonywał Ziobro. Jego zdaniem przykład "demokratycznych krajów" pokazuje, że tacy przestępcy ponownie popełniają zbrodnie. - W Niemczech, we Francji, Danii i Norwegii obudzili się prawnicy. Wprowadzono przepisy, by nie wypuszczać groźnych przestępców, mimo że odbędą kary - stwierdził.

- Nie ma tak. Niech pan się nie kompromituje - denerwował się Kalisz.

Podobnie jak Ziobro projekt zmian w prawie popiera poseł PO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Dzisiaj odpowiedzialnością państwa jest stworzyć takie przepisy prawa, żeby te tragedie nie wróciły. Mówimy nie o więzieniu, tylko o obowiązkowym leczeniu. Europejski Trybunał Praw Człowieka dopuszcza takie rozwiązania. Jest kilka wyroków w takiej sprawie. Mamy w opiniach biegłych stwierdzone czarno na białym: tak ta osoba, jedna czy druga daje bardzo duże prawdopodobieństwo popełnienia zbrodni - przekonywał Kwiatkowski.

Na te słowa zareagowała profesor Płatek. - Ale to rozwiązanie gorsze niż więzienie. Dlaczego? To wszystko, co będzie się działo na leczeniu, jest tajne, nie ma żadnego monitoringu. W tych ośrodkach posługuje się m.in. psami i środkami chemicznymi, nie ma słowa o ochronie. Ustawa nie jest o tych, o których mówimy, tylko o tych wszystkich, którzy popełnią przestępstwo z użyciem przemocy - przekonywała.

"Pan by wszystkich chciał wsadzić do więzienia"

- Chodzi o to, żeby nie było ponownych zabójstw - włączył się do dyskusji Zbigniew Ziobro.

Z kolei Ryszard Kalisz przypominał, że nie można się w tej sprawie kierować emocjami i traumą rodzin ofiar przestępców. - Ustawodawca musi się też kierować prawami człowieka - mówił.

- Są też prawa człowieka ofiar - ripostował Ziobro.

- Nie, panie pośle. Pan by wszystkich chciał wsadzić do więzienia. Wszystkich telewidzów, wtedy byłoby bezpiecznie - odbijał Kalisz.

- Tak, jak nie wsadził pan sprawców zabójstwa Olewnika - kontynuował Ziobro.

- Pan kłamie. Jest pan notorycznym kłamcą. Po wszystkich rzeczach, które pan robił jako minister, powinien pan się schować. Niech pan ten uśmieszek pokaże rodzinie Blidy. Zobaczymy pana przed Trybunałem Stanu - skwitował Ryszard Kalisz.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • taglinda

  Oceniono 268 razy 176

  najpierw więzienia dla przestępców. OK. Kontrowersji nie ma.

  Później psychuszki dla groźnych byłych więźniów... czyżby..? Bo za chwilę okaże się, że psychuszki będą dla potencjalnych groźnych przestępców.

  Ktoś odkurzy wiekopomne dokonania medycyny radzieckiej i "schizofrenię bezobjawową"

  Na końcu na czele komisji kwalifikującej do psychuszki stanie zasłużona partyjnie pielęgniarka albo wzmożony (acz niedorobiony) poeta, archeolog czy ślusarz z zawodu.

  Bójcie się, bo to "paragraf", z którego można wsadzić każdego na czas dowolnie długi. To śmierdzi "Lotem nad kukułczym gniazdem".

 • klondike11

  Oceniono 192 razy 104

  "szczególnie groźni przestępcy po odbyciu kary byli przymusowo izolowani w specjalnym ośrodku pod opieką psychiatryczną."

  Jestem za, o ile to dotyczy Szalonego Antka i jego pryncypała Jarozbawa.

 • sluziniec

  Oceniono 124 razy 100

  Jak zwykle wszystko utonęło w pyskówce. Panowie, weźcie sobie wszyscy uwiążcie kamień do szyi i skoczcie z mostu, zostawcie nas w spokoju...

 • jacekzwawy

  Oceniono 112 razy 94

  Obecnie obowiązujący niemiecki kodeks karny (Strafgeseztbuch - StGB) zna instytucję izolacji zabezpieczającej (Sicherungsverwahrung). Sam kodeks pochodzi z roku 1871, ale izolację wprowadzili doń hitlerowcy w listopadzie 1933 roku.

  de.wikipedia.org/wiki/Sicherungsverwahrung#Nationalsozialistische_Gesetzgebung
  Izolacja ta jest bardzo wątpliwą z punktu widzenia praw człowieka instytucją.
  Instytucję takiej izolacji zna też austriacki i szwajcarski kodeks karny, wprowadzono do szwajarskiego k.k. także instytucję izolacji dożywotniej:

  de.wikipedia.org/wiki/Verwahrung_(Schweiz)#Lebensl.C3.A4ngliche_Verwahrung
  Tym niemniej aby sąd mógł zastosować izolację musza zostac spelnione dośc ostre warunki, które z grubsza sprowadzają się do sytuacji, w której sprawca popełnia co najmniej kilka cięzkich przestępstw, a z opinii biegłych wynika, że jest on nadal niebezpieczny dla społeczeństwa.

  W warunkach polskiego bałaganu, korupcji i bezprawia strach wprowadzac taką instytucję do polskiego k.k., bo to może źle skończyc sie dla obywateli.

 • mrfreddie

  Oceniono 86 razy 74

  U nas wszystko sie robi zle.
  Okrutnych zdemoralizowanych bandziorow trzeba bylo skazac na dozywocie (skoro niestety nie ma juz kary glownej). Ale skoro dostali po 20-25 lat, to teraz juz nic nie mozna zrobic.
  Prawo musi byc prawem. A zgodnie z jedna z kardynalnych jego zasad nie mozna 2 razy karac za to samo.
  Niestety trzeba ich wypuscic.

  A nauka jest taka, ze zamiast gardlowac po proznicy, lepiej zeby taki LIs, Kalisz i ZIobro naglasniali sprawy ktore sie TERAZ tocza. Zeby znow sie za pare lat nie okazalo, ze wypuszczamy na wolnosc strasznych mordercow. Sedziom trzeba patrzec na rece. NIezawislosc wymiaru sprawiedliwosci nie oznacza wylaczenia jego dzialan spod publicznej dyskusji i krytyki.

 • p4-s

  Oceniono 141 razy 59

  "Zobaczymy pana przed Trybunałem Stanu"
  Tym powinna się kończyć każda rozmowa z Zerem.

 • bro2001

  Oceniono 155 razy 51

  Ogladalem kawalek tego programu. Na wiecej nie mialem czasu.
  Uderzajaca byla nieskrywana wyzszosc p.prof. Platek z jaka traktowala nie tylko adwersarzy ale calosc problemu.
  Dla niej wlasciwie problem nie istnial. Wazne by system procedowania byl bez zarzutu.
  Jakze nasz sytem prawny ma nie byc chory jak ludzie przygotowujacy prawnikow sa tak oderwani od zycia.
  To bardzo, bardzo smutne

 • aa1000

  Oceniono 51 razy 45

  Czekam, jak z równa pasją, panowie posłowie Ziobro, Kwiatkowski i minister Gowin wezmą się za prokuratorów - sprawców nękania i wsadzania bohaterów telewizyjnych programów "Państwo w państwie"?

 • zwyczajny_zjadacz_chleba

  Oceniono 75 razy 31

  To co ten każeł polityczny proponuje Niemcy już ćwiczyli, aż im Trybunał zabronił. I co?
  musieli powypuszczać ludzi na wolność i popłacić odszkodowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje