Burza u Lisa o ustawę Gowina. Kalisz do Ziobry: Pan by wszystkich pozamykał w więzieniu

U Lisa burza o nową ustawę Gowina

U Lisa burza o nową ustawę Gowina (fot. TVP2)

- Nie róbmy rzeczy niezgodnych z konstytucją i prawami człowieka - apelował poseł Ryszard Kalisz. - To są przestępcy wyjątkowo zdemoralizowani, niebezpieczni. Będą dalej zabijać - ripostował europoseł Zbigniew Ziobro. Politycy w programie ?Tomasz Lis na żywo? w TVP2 dyskutowali o planach ustawy ministra Gowina, by szczególnie groźni przestępcy po odbyciu kary byli przymusowo izolowani w specjalnym ośrodku pod opieką psychiatryczną.
W przyszłym miesiącu projektem specustawy Gowina ws. izolowania niebezpiecznych przestępców ma się zająć rząd. Zmiany są związane z tym, że od początku 2014 r. więzienia zaczną opuszczać zbrodniarze (ok. 90 osób), w tym seryjni zabójcy dzieci, skazani w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na kary 25 lat więzienia. W takiej sytuacji znaleźli się m.in. tacy przestępcy jak Mariusz Trynkiewicz (zwany "Szatanem z Piotrkowa") i Leszek Pękalski (zwany "Wampirem z Bytowa"). Wobec przestępców mają zostać zastosowane "tzw. środki zabezpieczające, czyli leczenie pod kątem dewiacji psychiatrycznych, ale raczej osobowościowych czy dewiacji na tle seksualnym". W tym celu ma powstać specjalny ośrodek leczenia psychiatrycznego.

Ziobro: Gowin mówi prawdę

- Ten pomysł nie jest dobry. Choć rozumiem, że minister chce dobrze - przyznała karnistka prof. Monika Płatek. Zdaniem profesor przy zmianie prawa powinny być spełnione trzy warunki. - Po pierwsze, to, co robimy, musi być legalne. Po drugie, to musi być celowe. Po trzecie, to musi być konieczne. To, co minister proponuje, jest nielegalne. Ludzie mają prawo się bać, ale czy działania ministra są konieczne? Czy rzeczywiście nie ma innych legalnych środków? - pytała prof. Płatek. Zaznaczyła też, że ustawa, którą "proponuje Gowin jest dziurawa i nie doprowadzi do tego, o co mu chodzi".

Podobnego zdania był poseł Ryszard Kalisz. - Przecież Trynkiewicz od 30 lat siedzi w więzieniu. Cały czas jest poddawany procedurom terapeutycznym, cały czas jest leczony. To nie jest tak, że ten pan jest taki sam jak wtedy, kiedy poszedł odbywać karę - przekonywał. - Nie róbmy rzeczy niezgodnych z konstytucją, prawem i prawami człowieka - zaapelował.

- Pan jest pozbawiony empatii. Chodzi o cierpienia, które znowu mogą przeżyć kobiety po stracie dzieci - ripostował europoseł Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. I zaznaczył. - Minister Gowin mówi prawdę. To są przestępcy wyjątkowo zdemoralizowani, niebezpieczni, psychopatyczni. Wychodząc na wolność, stanowią zagrożenie. Państwo nie może być bezradne.

"Nie dostaną anioła stróża - policjanta"

Zdaniem Ziobry resocjalizacja tych przestępców to "pobożne życzenia". - Przecież jeżeli sprawca wychodzi na wolność, to nie ma anioła stróża - policjanta, by wszędzie za nim chodził. Jak będzie taki, to oburzą się obrońcy praw człowieka - przekonywał Ziobro. Jego zdaniem przykład "demokratycznych krajów" pokazuje, że tacy przestępcy ponownie popełniają zbrodnie. - W Niemczech, we Francji, Danii i Norwegii obudzili się prawnicy. Wprowadzono przepisy, by nie wypuszczać groźnych przestępców, mimo że odbędą kary - stwierdził.

- Nie ma tak. Niech pan się nie kompromituje - denerwował się Kalisz.

Podobnie jak Ziobro projekt zmian w prawie popiera poseł PO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Dzisiaj odpowiedzialnością państwa jest stworzyć takie przepisy prawa, żeby te tragedie nie wróciły. Mówimy nie o więzieniu, tylko o obowiązkowym leczeniu. Europejski Trybunał Praw Człowieka dopuszcza takie rozwiązania. Jest kilka wyroków w takiej sprawie. Mamy w opiniach biegłych stwierdzone czarno na białym: tak ta osoba, jedna czy druga daje bardzo duże prawdopodobieństwo popełnienia zbrodni - przekonywał Kwiatkowski.

Na te słowa zareagowała profesor Płatek. - Ale to rozwiązanie gorsze niż więzienie. Dlaczego? To wszystko, co będzie się działo na leczeniu, jest tajne, nie ma żadnego monitoringu. W tych ośrodkach posługuje się m.in. psami i środkami chemicznymi, nie ma słowa o ochronie. Ustawa nie jest o tych, o których mówimy, tylko o tych wszystkich, którzy popełnią przestępstwo z użyciem przemocy - przekonywała.

"Pan by wszystkich chciał wsadzić do więzienia"

- Chodzi o to, żeby nie było ponownych zabójstw - włączył się do dyskusji Zbigniew Ziobro.

Z kolei Ryszard Kalisz przypominał, że nie można się w tej sprawie kierować emocjami i traumą rodzin ofiar przestępców. - Ustawodawca musi się też kierować prawami człowieka - mówił.

- Są też prawa człowieka ofiar - ripostował Ziobro.

- Nie, panie pośle. Pan by wszystkich chciał wsadzić do więzienia. Wszystkich telewidzów, wtedy byłoby bezpiecznie - odbijał Kalisz.

- Tak, jak nie wsadził pan sprawców zabójstwa Olewnika - kontynuował Ziobro.

- Pan kłamie. Jest pan notorycznym kłamcą. Po wszystkich rzeczach, które pan robił jako minister, powinien pan się schować. Niech pan ten uśmieszek pokaże rodzinie Blidy. Zobaczymy pana przed Trybunałem Stanu - skwitował Ryszard Kalisz.

Zobacz także
Komentarze (134)
Burza u Lisa o ustawę Gowina. Kalisz do Ziobry: Pan by wszystkich pozamykał w więzieniu
Zaloguj się
 • kot2ka

  Oceniono 1 raz -1

  Kalisz ten baleron potrafi sie tylko wściekać gdy mu sie mówi prawdę !!! Popieram Ziobre gdyż ma w zupełności racje w przypadkach wielu brutalnych morderców !!! Idioci bełkotają coś o resocjalizacji, aż śmiech bierze !!!. Taki bandzior po odsiadce kilkunastu lat w kryminale jest jeszcze bardziej dokształcony w swoim " rzemiośle" i tylko czeka aż go idioci wypuszczą na wolność. !!!! Cytat : "Kalisz do Ziobry: Pan by wszystkich pozamykał w więzieniu "
  Te idiotyczne słowa słyszę od lat z ust różnych komuchów, Platfusów i tych od pługa !! Dlaczego tak szafują tym słowem wszystkich ?? A dlatego że myślą o sobie gdyż najwięcej afer i złodziejstwa było i jest pod tymi sztandarami !!!! Gdyby Ziobro pozamykał tych wszystkich drani (i tego się boją bydlaki) to Polacy by odetchnęli z ulgą !!!! Baleronie jak już mówisz wszystkich to dopowiedz - drani, szubrawców, złodzieji, aferzystów, łapówkarzy, bandziorów czyli samego zła które czuje się w Polsce znakomicie. Obejrzyj się po ławach w których tak dumnie zasiadasz i wiele takich zakazanych mord tam zobaczysz. Czy nie powinni tacy siedzieć w kryminale ?????

 • george1955

  Oceniono 2 razy -2

  cynik Kalisz ze swa lewacka Platek nic nie zrobili do tej pory by ulzyc ofiarom przestepcow,dla mnie taka zazarta walka przeciwko nowym regulacjom to chec obrony swoich interesow jako obroncow najgorszych bandziorow ktorzy sa bardzo hojni wobec swych sprzedajnych obroncow

 • perora_agresji

  Oceniono 1 raz 1

  He he, dla dwóch psycholi chcą wybudować ośrodek za 300 mln. :D

 • od-or

  0

  wg. Gowina i Ziobry to następne ośrodki urzędasy psychiatrzy opiekunowie itd.a społeczeństwo płać ,wystarczyłaby kara śmierci i po krzyku.

 • georg7

  Oceniono 5 razy 3

  Kiedy wyemitują program "Tomasz Lis na martwo"?

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 4 razy 2

  Spaślak stracił pomysł na siebie. Zawsze kiedy ma vis a vis Ziobrę, rzuca tym samym tekstem. To już jest nudne. A do tego jakie przewidywalne...

  Jeszcze parę tygodni i będzie musiał sobie skonstruować polityczny nekrolog. I bardzo dobrze!

 • ateofi

  Oceniono 3 razy 3

  Jak rzadko kiedy zgadzam się z p. Ziobro. Tych zwyrodnilaców należy odizolować od społeczeństwa zamist "wierzyć, że się zmienili bo przecież byli leczeni". To są zwyrodniałe potwory i niech prof. Płatek i jej podobni się zamkną!

 • peloxxx

  Oceniono 4 razy 2

  Oczywiscie ze tak a ciebie pierwszego oblesna tlusta swinio, za smierc. K. Olewnika.

 • bog43

  Oceniono 4 razy 2

  Padam ze śmiechu jak widzę kto i jak łatwo może zostać ministrem sprawiedliwości , mam tu na myśli nie tylko tego idiotę Ziobro ale też niestety Kwiatkowskiego . Pani prof. Płatek pięknie starała się to wytłumaczyć ale nic z tego . Szkoda tylko , że nie przywołała przykład systemu sprawiedliwości byłego ZSRR , gdzie codziennie z kogoś robili wariata i bezkarnie go izolowali . To samo narzędzie może każdemu służyć do innych celów .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje