Udaremniono wielki zamach na pociąg w Kanadzie. "Wspierani przez Al-Kaidę"

22.04.2013 20:26
Kanadyjska policja i agencje wywiadowcze prowadzają masowe aresztowania podejrzanych o przygotowanie

Kanadyjska policja i agencje wywiadowcze prowadzają masowe aresztowania podejrzanych o przygotowanie "poważnego ataku terrorystycznego" (Wikimedia/MSVG)

Kanadyjska policja i służby bezpieczeństwa zatrzymały osoby podejrzane o planowanie "dużego ataku terrorystycznego". Z informacji policji wynika, że jego celem miał być pociąg jadący z Toronto. Policjanci nie precyzują, dokąd miał jechać, ale media informowały wcześniej, że celem był Nowy Jork. - Zatrzymani chcieli wykoleić pociąg - mówi policja. Obaj aresztowani staną dziś przed sądem.
- Dwie zatrzymane osoby nie były narodowości kanadyjskiej. Otrzymywali wsparcie od komórek Al-Kaidy w Iranie. Nie ma dowodów, jakoby zamach miał być sponsorowany przez państwo - informuje policja. Dodaje, że ataki były w fazie planowania. Służby podkreślają, że nie dopuściły do bezpośredniego zagrożenia dla ogółu społeczeństwa.

- Zatrzymani to 30-letni Chiheb Esseghaier i 35-letni Raed Jaser. Mężczyźni nie mają obywatelstwa Kanadyjskiego, ale w kraju przebywali legalnie. Dziś staną przed sądem. Zarzuty to spiskowanie w celu przeprowadzenia ataku i spiskowanie w zmowie z organizacjami terrorystycznymi w celu zabójstwa ludności - podaje policja.

Akcja kanadyjskich sił bezpieczeństwa i policji była koordynowana z amerykańskim Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego i FBI. Podejrzanych służby nazywają "siatką terrorystyczną". W ocenie policji, gdyby atak na państwowego przewoźnika Via Rail został skutecznie przeprowadzony, a pociąg został wykolejony, wiele osób by zginęło lub zostało rannych.

FBI: Nie ma związku z zamachem w Bostonie

Stacja CBC podała, że operacja policyjna przeciw podejrzanym o planowanie ataku została przeprowadzona w prowincjach Quebec i Ontario. Inna sieć telewizyjna, CTV, poinformowała o dwóch zatrzymaniach w Toronto.Siły bezpieczeństwa USA podały, że spisek terrorystyczny wykryty w Kanadzie nie ma związku z atakami w Bostonie.

Według informacji policji obaj mieli otrzymywać wskazówki od grup związanych z Al-Kaidą w Iranie. Policja obserwowała dwóch podejrzanych od sierpnia ub.r. W dochodzeniu brała udział kanadyjska agencja wywiadu CSIS oraz amerykańskie FBI. Jak podawała telewizja CBC, policja mogła zatrzymać obu podejrzanych wcześniej. Być może zamach w Bostonie tydzień temu skłonił kanadyjskie służby do dokonania aresztowania już teraz.

Wychować sobie terrorystę

Zatrzymani mężczyźni mieszkali legalnie w Kanadzie: Chiheb Esseghaier w Montrealu, a Raed Jaser w Toronto. Według informacji Radio Canada, francuskiej części mediów publicznych, Chiheb Esseghaier studiował na Uniwersytecie Sherbrooke, a potem jako doktorant przeniósł się do instytutu badań naukowych Institut National de la Recherche Scientifique w Varennes, w Quebec.

W Kanadzie od dłuższego czasu przybiera na sile dyskusja o tzw. home grown terrorism, czyli terrorystach, którzy wychowali się już w nowym kraju. To nie tylko niedawni imigranci, którzy korzystają z Kanady jako bezpiecznego miejsca do przygotowywania swoich operacji. To często drugie pokolenie młodych ludzi już urodzonych w Kanadzie, którzy z różnych powodów decydują się przyłączyć do organizacji terrorystycznych. Najnowszym takim przypadkiem są czterej młodzi ludzie z London w prowincji Ontario, którzy wyjechali do Algierii, dwaj z nich brali udział w niedawnym ataku w kompleksie gazowym In Amenas na Saharze. Przy czym jeden z nich był pochodzenia arabskiego, drugi - pochodził w prawosławnej greckiej rodziny.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • szpetny_joe

  Oceniono 270 razy 206

  dwuosobowa siatka? brzmi nieźle - prawie jak sieć metra w Warszawie...

 • marac

  Oceniono 159 razy 119

  Uprzejmie proszę gimnazjalistów z gazeta.pl o reportaż o tym jak przeprowadza się masowe aresztowania dwóch osób. To musi być bardzo widowiskowa operacja.

 • kalebas

  Oceniono 96 razy 70

  "masowe aresztowania podejrzanych"

  Czy się w końcu ktoś w tej redakcji stuknie w czoło ?

 • kingston.livingston

  Oceniono 49 razy 43

  Canadian police and intelligence agencies will announce later today they have thwarted a plot to carry out a major terrorist attack, arresting two suspects in Montreal and Toronto, CBC News has learned.

  .

  Masowa to jest głupota ludzi prowadzących ten portal.

 • delivered

  Oceniono 51 razy 39

  Ciekawy jestem dlaczego nie podacie do wiadomości, że zatrzymani to muzułmanie tak jak podało to większość zachodnich mediów? Poprawność polityczna?

 • dianka28

  Oceniono 41 razy 19

  Nie wazne ,ile zatrzymano,wazne ze udaremniono zamach,gdzie moglo zginac duzo ludzi !

 • kazik2500

  Oceniono 28 razy 18

  Czy moge prosic o masowe aresztowania rowniez w Polsce? Dlaczego mamy byc gorsi od innych?

 • rita.1

  Oceniono 28 razy 18

  Masowe aresztowania? To ile osób aresztowano? 2, 20, 100 czy 1000?

 • san.k7

  Oceniono 19 razy 13

  Nie CBS, a CBC. www.cbc.ca/news/politics/story/2013/04/22/pol-terror-plot-ontario-quebec-arrests.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje