Udaremniono wielki zamach na pociąg w Kanadzie. "Wspierani przez Al-Kaidę"

22.04.2013 20:26
Kanadyjska policja i agencje wywiadowcze prowadzają masowe aresztowania podejrzanych o przygotowanie 'poważnego ataku terrorystycznego'

Kanadyjska policja i agencje wywiadowcze prowadzają masowe aresztowania podejrzanych o przygotowanie 'poważnego ataku terrorystycznego' (Wikimedia/MSVG)

Kanadyjska policja i służby bezpieczeństwa zatrzymały osoby podejrzane o planowanie "dużego ataku terrorystycznego". Z informacji policji wynika, że jego celem miał być pociąg jadący z Toronto. Policjanci nie precyzują, dokąd miał jechać, ale media informowały wcześniej, że celem był Nowy Jork. - Zatrzymani chcieli wykoleić pociąg - mówi policja. Obaj aresztowani staną dziś przed sądem.
- Dwie zatrzymane osoby nie były narodowości kanadyjskiej. Otrzymywali wsparcie od komórek Al-Kaidy w Iranie. Nie ma dowodów, jakoby zamach miał być sponsorowany przez państwo - informuje policja. Dodaje, że ataki były w fazie planowania. Służby podkreślają, że nie dopuściły do bezpośredniego zagrożenia dla ogółu społeczeństwa.

- Zatrzymani to 30-letni Chiheb Esseghaier i 35-letni Raed Jaser. Mężczyźni nie mają obywatelstwa Kanadyjskiego, ale w kraju przebywali legalnie. Dziś staną przed sądem. Zarzuty to spiskowanie w celu przeprowadzenia ataku i spiskowanie w zmowie z organizacjami terrorystycznymi w celu zabójstwa ludności - podaje policja.

Akcja kanadyjskich sił bezpieczeństwa i policji była koordynowana z amerykańskim Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego i FBI. Podejrzanych służby nazywają "siatką terrorystyczną". W ocenie policji, gdyby atak na państwowego przewoźnika Via Rail został skutecznie przeprowadzony, a pociąg został wykolejony, wiele osób by zginęło lub zostało rannych.

FBI: Nie ma związku z zamachem w Bostonie

Stacja CBC podała, że operacja policyjna przeciw podejrzanym o planowanie ataku została przeprowadzona w prowincjach Quebec i Ontario. Inna sieć telewizyjna, CTV, poinformowała o dwóch zatrzymaniach w Toronto.Siły bezpieczeństwa USA podały, że spisek terrorystyczny wykryty w Kanadzie nie ma związku z atakami w Bostonie.

Według informacji policji obaj mieli otrzymywać wskazówki od grup związanych z Al-Kaidą w Iranie. Policja obserwowała dwóch podejrzanych od sierpnia ub.r. W dochodzeniu brała udział kanadyjska agencja wywiadu CSIS oraz amerykańskie FBI. Jak podawała telewizja CBC, policja mogła zatrzymać obu podejrzanych wcześniej. Być może zamach w Bostonie tydzień temu skłonił kanadyjskie służby do dokonania aresztowania już teraz.

Wychować sobie terrorystę

Zatrzymani mężczyźni mieszkali legalnie w Kanadzie: Chiheb Esseghaier w Montrealu, a Raed Jaser w Toronto. Według informacji Radio Canada, francuskiej części mediów publicznych, Chiheb Esseghaier studiował na Uniwersytecie Sherbrooke, a potem jako doktorant przeniósł się do instytutu badań naukowych Institut National de la Recherche Scientifique w Varennes, w Quebec.

W Kanadzie od dłuższego czasu przybiera na sile dyskusja o tzw. home grown terrorism, czyli terrorystach, którzy wychowali się już w nowym kraju. To nie tylko niedawni imigranci, którzy korzystają z Kanady jako bezpiecznego miejsca do przygotowywania swoich operacji. To często drugie pokolenie młodych ludzi już urodzonych w Kanadzie, którzy z różnych powodów decydują się przyłączyć do organizacji terrorystycznych. Najnowszym takim przypadkiem są czterej młodzi ludzie z London w prowincji Ontario, którzy wyjechali do Algierii, dwaj z nich brali udział w niedawnym ataku w kompleksie gazowym In Amenas na Saharze. Przy czym jeden z nich był pochodzenia arabskiego, drugi - pochodził w prawosławnej greckiej rodziny.

Zobacz także
Komentarze (136)
Udaremniono wielki zamach na pociąg w Kanadzie. "Wspierani przez Al-Kaidę"
Zaloguj się
 • rypalski

  0

  prawie sami zlosliwcy na tym forum ... od ponad tygodnia amerykanskie media pokazuja ogromny sukces amerykanskiej policji - gdybyscie sami pracowali w kanadyjskiej policji tez by was szlag trafil i z zazdrosci tez wymyslilibyscie historie o podobnym sukcesie waszych sil. Niedociera ??? A ze pociagi Via Rail od ponad 25 lat same kazdego miesiaca sie wykolejaja ... teraz przynajmniej wiemy ,ze to robota Al-Quaeda.
  Szkoda tylko ,ze CSIS i RCMP nie maja w pionie informacji ludzi , ktorych wyksztalcenie nie zatrzymalo sie na szkole sredniej a zainteresowania na kiju hokejowym ... wiedzieli by wtedy ,ze Iran i Al-Quaeda to po prostu debilizm a takze nie pisali by ze Iran finansuje zarowno sunni jak i szia terrorystow .... Co za wstyd.

 • plumgazeta

  0

  jeden klucz i łom. Wielkie mi przygotowania.

 • bayadera

  0

  Pamietaj AL-Kaido, ze grzeszysz mysla, a nie slowem i uczynkiem!

 • bayadera

  0

  Guzik prawda. Al -Kaida aktualnie surfuje na wodach Pacyfiku. Do Kanady wyslali sluzby zastepcze.

 • t0maszek44

  Oceniono 1 raz 1

  dwuosobowa siatka to brzmi prawie jak jednoosobowa zorganizowana grupa przestępcza

 • ad2009

  0

  No to kiedy atak USA na Iran? Izrael z chęcia sie podlączy, nasze wojsko tez...

 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 0

  Saddam też gościł i wspierał Al - Kaide ;-)) Widać słychać i czuć że atmosfera wokół Teheranu jest sztucznie zagęszczana przez służby i media wiadomej proweniencji

 • zdzisiek66

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na to w Polsce, gdzie składy są zostawiane na noc bez żadnego dozoru na nieogrodzonym terenie.

 • frelek1

  Oceniono 3 razy 3

  Proszę o poważne odpowiedzi. Czy ktoś może podać nazwy rzetelnych poważnych a przedw szystkim obiektywnych portali informacyjnych (nie muszą być polskojęzyczne). Bo portale typu gazeta, wirtualna polska, onet, interia zrobiły się tak szmatławe, że muszę się kłaść w piwnicy na posadzce albo w kanale w garażu żeby się dopasować do poziomu jaki preznetują te portale. Już czasem to i pudelek zdaje się być bardziej ambitnym. Kto to prowadzi, zatrudnione po znajomościach dziennikarskie miernoty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje