Ekspert do Gowina: To jest nieodpowiedzialna i nieuzasadniona wypowiedź. Zarodki są bardzo dobrze zabezpieczone

22.04.2013 18:55
Waldemar Kuczyński

Waldemar Kuczyński (Fot. Grzegorz Dabrowski/AG)

- Mimo braku ustawowych regulacji dotyczących in vitro bezpieczeństwo zarodków w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie - zapewnił prof. Waldemar Kuczyński z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Profesor zapowiedział, że polskie środowiska naukowe zwrócą się do odpowiednich instytucji w Niemczech, aby wyjaśnić zarzuty Gowina.
- Od wielu lat zabiegamy o uregulowanie w przepisach prawa procedur związanych z in vitro, aby uniknąć ewentualnych zarzutów o nieprawidłowości - powiedział prof. Kuczyński z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

"Nieodpowiedzialna i nieuzasadniona wypowiedź"

- Pojawiały się projekty ustaw, jednak prace legislacyjne były bardzo przewlekłe, a efekt jest taki, że nadal nie ma konkretnych uregulowań prawnych - mówił. Jak podkreślił, naukowcy m.in. z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu doszli do wniosku, że jeżeli nie ma odpowiednich przepisów prawnych, to mają obowiązek stworzenia standardów, rekomendacji i szkoleń w tym zakresie. - Dzięki temu bezpieczeństwo zarodków oraz bezpieczeństwo wykonywanych procedur zapłodnienia pozaustrojowego są w Polsce na bardzo wysokim poziomie - porównywalnym z innymi europejskimi krajami - zapewnił.

- W tym kontekście wypowiedź ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina jest nieodpowiedzialna i nieuzasadniona - ocenił. Jak dodał, po takiej wypowiedzi pacjenci klinik leczenia niepłodności mogą poczuć się zagrożeni i nabrać nieuzasadnionych wątpliwości co do losów zarodków.

Gowin powiedział w TVN24, że "naukowcy niemieccy importują embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski, i na nich przeprowadzają eksperymenty".

Kuczyński, odnosząc się do wypowiedzi Gowina, zwrócił uwagę, że niemieckie przepisy dotyczące zarodków są bardzo restrykcyjne i obowiązuje tam zakaz eksperymentowania na embrionach ludzkich. Jak wyjaśnił, w Niemczech od wielu lat funkcjonuje specjalny rejestr, w którym opisane są losy każdego zarodka, np. czy został wykorzystany, zamrożony czy oddany do adopcji prenatalnej.

"Brakuje regulacji prawnych"

Profesor zapowiedział, że polskie środowiska naukowe zwrócą się do odpowiednich instytucji w Niemczech, aby wyjaśnić zarzuty Gowina. Także przedstawicielka jednej z klinik, działającej od ponad 10 lat, zapewniła, że podczas procedur związanych z in vitro placówka kieruje się wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, a oparte są one na standardach European Society for Human Reproduction and Embryology (Europejskiego Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii).

- Staramy się nie wytwarzać zbędnej liczby zarodków, ale raczej kilka, gdyż pary decydują się z reguły na dwoje lub troje dzieci - podkreśliła.

Pytana o zasady przechowywania zamrożonych zarodków wyjaśniła, że są one przechowywane w klinikach na koszt par. Jak podkreśliła, zdarzają się również pary, które przestają wnosić opłaty i nie interesują się dalszym losem zarodków. - Ponieważ brakuje regulacji prawnych, kierujemy się etyką i dalej przechowujemy zamrożone zarodki mimo braku opłaty - wyjaśniła.Zobacz także
Komentarze (95)
Ekspert do Gowina: To jest nieodpowiedzialna i nieuzasadniona wypowiedź. Zarodki są bardzo dobrze zabezpieczone
Zaloguj się
 • r1234_76

  0

  a ziemię w Smoleńsku pani Kopacz przekopała na metr w głąb.

 • tag1

  0

  Panie Niesiołowski, ma pan trudności z "czytaniem ze zrozumieniem". Gowin powiedział co powiedział i może sobie iść do sądu, a premier "słoneczko peru", "podnóżek Nigerii" po prostu albo nie chce albo nie może pozbyć się tego szkodnika z rządu i partii. Słuchałem wczorajszej konferencji z Kancelarii Premiera i jestem zdruzgotany niewiedzą pana Tuska i jego dyletanctwem, wyraźnie dał sygnał, że nie panuje już nad swoimi współpracownikami, a Gowin jeszcze raz zagrał mu na nosie - obnażając bezradność premiera. Pan Gowin powinien poważnie zastanowić się nad decyzją pójścia do sądu - nie jestem prawnikiem, ale uważnie odsłuchałem jego wypowiedź dla TVN-u i przeczytałem komentarze prasowe. Tylko wyjątkowo stronniczy sędzia i ławnicy wydali by wyrok korzystny dla niego - Gowin sam manipuluje i stara się wmówić publice, ze jest ofiarą, a tak rzeczywiście usiłuje wydupczyć swojego szefa.

 • kozie.radka

  0

  śpieszę z wyjaśnieniem, zarodków nie znajduje się w szczawiu...

 • rabi_ltd

  0

  "Zarodki są bardzo dobrze zabezpieczone "
  szczególnie w klinice z Poznania.

  tyle w temacie

 • gw_ciagle_klamie

  Oceniono 1 raz 1

  Największą manipulacją byłoby przedstawić tego chama jako człowieka kulturalnego, ale chyba na to nie odważy sie nikt.

 • r0b0l

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo Gowin, niech Polska znów będzie przedmurzem katolicyzmu, ze wszelkimi konsekwencjami.

  Ciekawe co na to aktualny Papież, czy machnął ręką na polski katomatolizm ludowy jak jego poprzednik, czy nie rozgoni Opus Dei jako konkurencji

  Gowin to przyszły prezydent / głowa samodzielnego polskiego kościola zygotycznego.
  Ciekawi mnie jak dlugo Europa będzie tolerować ten taliban

 • and-j1

  0

  Bez dowodów insynuuje nieprawdę. I to ma być minister sprawiedliwości. Już dawno powinien być zdymisjonowany. Cała Polska - każdy może sobie mówić co chce a konsekwencji żadnych nie ponosi

 • kramka23

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to co robi?... RZĄDZI...Tuskiem

 • ax-les-thermes

  0

  W stanach Oregon i Washington mieszkancy juz na poczatku lat dziewiecdziesiatych byli informowani przez lokalne wladze, gdzie mieszka skazany za przestepstwa na tle seksualnym i dotyczy to takze gwalcicieli a nie tylko pedofilow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje