Ekspert do Gowina: To jest nieodpowiedzialna i nieuzasadniona wypowiedź. Zarodki są bardzo dobrze zabezpieczone

22.04.2013 18:55
Waldemar Kuczyński

Waldemar Kuczyński (Fot. Grzegorz Dabrowski/AG)

- Mimo braku ustawowych regulacji dotyczących in vitro bezpieczeństwo zarodków w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie - zapewnił prof. Waldemar Kuczyński z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Profesor zapowiedział, że polskie środowiska naukowe zwrócą się do odpowiednich instytucji w Niemczech, aby wyjaśnić zarzuty Gowina.
- Od wielu lat zabiegamy o uregulowanie w przepisach prawa procedur związanych z in vitro, aby uniknąć ewentualnych zarzutów o nieprawidłowości - powiedział prof. Kuczyński z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

"Nieodpowiedzialna i nieuzasadniona wypowiedź"

- Pojawiały się projekty ustaw, jednak prace legislacyjne były bardzo przewlekłe, a efekt jest taki, że nadal nie ma konkretnych uregulowań prawnych - mówił. Jak podkreślił, naukowcy m.in. z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu doszli do wniosku, że jeżeli nie ma odpowiednich przepisów prawnych, to mają obowiązek stworzenia standardów, rekomendacji i szkoleń w tym zakresie. - Dzięki temu bezpieczeństwo zarodków oraz bezpieczeństwo wykonywanych procedur zapłodnienia pozaustrojowego są w Polsce na bardzo wysokim poziomie - porównywalnym z innymi europejskimi krajami - zapewnił.

- W tym kontekście wypowiedź ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina jest nieodpowiedzialna i nieuzasadniona - ocenił. Jak dodał, po takiej wypowiedzi pacjenci klinik leczenia niepłodności mogą poczuć się zagrożeni i nabrać nieuzasadnionych wątpliwości co do losów zarodków.

Gowin powiedział w TVN24, że "naukowcy niemieccy importują embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski, i na nich przeprowadzają eksperymenty".

Kuczyński, odnosząc się do wypowiedzi Gowina, zwrócił uwagę, że niemieckie przepisy dotyczące zarodków są bardzo restrykcyjne i obowiązuje tam zakaz eksperymentowania na embrionach ludzkich. Jak wyjaśnił, w Niemczech od wielu lat funkcjonuje specjalny rejestr, w którym opisane są losy każdego zarodka, np. czy został wykorzystany, zamrożony czy oddany do adopcji prenatalnej.

"Brakuje regulacji prawnych"

Profesor zapowiedział, że polskie środowiska naukowe zwrócą się do odpowiednich instytucji w Niemczech, aby wyjaśnić zarzuty Gowina. Także przedstawicielka jednej z klinik, działającej od ponad 10 lat, zapewniła, że podczas procedur związanych z in vitro placówka kieruje się wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, a oparte są one na standardach European Society for Human Reproduction and Embryology (Europejskiego Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii).

- Staramy się nie wytwarzać zbędnej liczby zarodków, ale raczej kilka, gdyż pary decydują się z reguły na dwoje lub troje dzieci - podkreśliła.

Pytana o zasady przechowywania zamrożonych zarodków wyjaśniła, że są one przechowywane w klinikach na koszt par. Jak podkreśliła, zdarzają się również pary, które przestają wnosić opłaty i nie interesują się dalszym losem zarodków. - Ponieważ brakuje regulacji prawnych, kierujemy się etyką i dalej przechowujemy zamrożone zarodki mimo braku opłaty - wyjaśniła.Zobacz także
Komentarze (95)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 172 razy 146

  Wypowiedź Gowina nie mieści się nawet w kategorii "nieodpowiedzialna". To jest wypowiedź szkodliwa z wielu względów i osobnik wypowiadający takie kretynizmy w żaden sposób nie może pozostać na jakimkolwiek stanowisku publicznym. Dalsze pozostawianie tej kreatury w rządzie, to kompromitacja dla PO z Tuskiem na czele.

 • akop123

  Oceniono 134 razy 112

  Gowin to kolejny modelowy kołtun. Inaczej mówiąc kołtun wycięty z książki o kołtunach.

 • ojciecswiety

  Oceniono 99 razy 97

  miejsce Gowina jest w PiSie obok Jarka i Antka

 • amorvertical

  Oceniono 90 razy 78

  Przecież Gowin jest idiotą. Jest członkiem Opus Dei i spełnia Ich polecenia. Ma zablokować ustawę i ją blokuje klamiąc, łżąc ile wlezie, oszukując, przeciągając itd. W związku z brakiem ustawy bioetycznej w świetle obowiązującego prawa lekarz może te zarodki wylać do kibla i Gowin może mu skoczyć na pukiel. Teraz zależy to tylko od jego dobrej woli. Dla tego idioty ważniejsza jest wiara niż wiedza. Tuska zresztą już też tylko cud może uratować po 7 latach leżenia pachołkiem do góry.

 • grymas50

  Oceniono 82 razy 64

  "Ekspert do Gowina: To jest nieodpowiedzialna i nieuzasadniona wypowiedź. Zarodki są bardzo dobrze zabezpieczone :
  Panie z czym do ludzi?. Panie z czym do Gowina? Maryjny Gowin to, jak cud w Kanie Galilejskiej..

 • anna22kac

  Oceniono 73 razy 57

  Gowin zaczyna mi przypominac "oswieconego", czyli powinien zmienic stanowisko blizej KK niz siedziec w rzadzie.... jezeli wszyscy zaczna byc tacy " madrzy" to moze wprowadzimy panstwo z prawem typu "szariat" jak maja islamisci i zaczniemy stosowac prawo biblijne..."oko za oko ,zab za zab"..... ludzie z takimi pogladami nie powinni reprezentowac calego spoleczenstwa........ OJ! Tusk popelnil wielki blad powolujac na stanowisko ministra sprawiedliwosci - filozofa- oba te zawody nie maja ze soba nic wspolnego ---- filozof jest bardziej potrzebny kosciolowi niz w rzadzie -----

 • xpeter1

  Oceniono 37 razy 29

  Gowin powinien zostać ministrem zdrowia. System ochrony zdrowia potrzebuje pilnie deregulacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje