Zaufanie do Tuska? Niemal zrównał się z Kaczyńskim. Politolog: Ludziom trzeba wrzucić coś do koryta

22.04.2013 16:54
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński (Fot. Robert Kowalewski, Paweł Małecki / AG)

Złe wiadomości dla Donalda Tuska. Nie ufa mu coraz więcej osób. W kwietniu już 49 proc. badanych przez CBOS nie udało szefowi rządu. To o 7 pkt. proc. więcej niż przed dwoma miesiącami i 9 pkt. więcej w stosunku do stycznia. Tusk w kategoriach zaufania i ufności zrównał się niemal z Jarosławem Kaczyńskim.
W kwietniu premierowi ufało jedynie 34 proc. badanych przez CBOS. To o 4 pkt proc. mniej niż w lutym i o 7 mniej niż w styczniu. Obecnie premier niemal zrównał się w sondażach zaufania z Jarosławem Kaczyńskim. Liderowi PiS nie ufa 50 proc. badanych, a darzy go zaufaniem 33 proc. Obu liderów najważniejszych polskich partii dzieli zatem tylko jeden punkt procentowy.

W listopadzie 2012 r. Tuskowi ufało 43 proc. badanych przez CBOS, a nie ufało 38 proc. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu tego samego roku, Tuskowi ufało 40 proc., a brakiem zaufania darzyło go 42 proc."Trzeba obywatelom coś wrzucić do koryta"

Zdaniem politologa Wojciecha Jabłońskiego "tendencja spadkowa Donalda Tuska jest wyraźnie widoczna". - Rządowi brakuje spektakularnego sukcesu. I to nie propagandowego, tylko takiego, który by się przełożył na stan portfela obywateli. Można bez takiego sukcesu funkcjonować, ale jest to już druga kadencja i cierpliwość obywateli się kończy - skomentował w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Według Jabłońskiego "mamy do czynienia z autentycznym kryzysem popularności Tuska". - Można rządzić i trwać przy władzy, natomiast trzeba obywatelom coś wrzucić do koryta. W tym momencie nie ma nic. Opinia publiczna ma dosyć pokazywania medialnych pseudowydarzeń z udziałem Tuska w roli głównej, gdzie prezentuje się on jako dobry gospodarz na faktycznym lub wyimaginowanym podium. Jest w centrum wydarzeń, ale obywatele nic z tego nie mają - powiedział.

Czy na dalszy spadek zaufania do premiera mogła mieć wpływ niezbyt aktywna jego postawa podczas rocznicy wydarzeń smoleńskich? - Raczej tak. Rząd w tej sprawie poszedł o krok, a nawet dwa do przodu. Niezwracanie uwagi na rocznicę Smoleńska w większych kręgach społeczeństwa uznawane jest za zaletę. Jednak ostentacyjne działania, które miały pokazać, że mamy w tym czasie coś innego do roboty, to już przesada - uważa politolog.

Komorowski i Kwaśniewski na czele

Premier zajął w rankingu ósmą lokatę. Największym zaufaniem wciąż cieszy się prezydent Bronisław Komorowski, któremu ufa 70 proc. respondentów. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, którego zaufaniem obdarzyło 54 proc. ankietowanych.

Poziom zaufania dla Komorowskiego nie zmienił się w porównaniu z sondażem z marca. W kwietniu nie ufało prezydentowi 12 proc. badanych, czyli o 2 pkt proc. mniej niż poprzednio.

Na drugim miejscu z 54 proc. zaufania znalazł się Kwaśniewski, który w marcu nie był uwzględniony w sondażu CBOS. Nieufność wobec b. prezydenta zadeklarowało 21 proc. ankietowanych.

Trzecią lokatę w rankingu zaufania zajął b. polityk SLD Ryszard Kalisz, któremu ufa 46 proc. respondentów (bez zmian w porównaniu z marcem). Nie ufa Kaliszowi 24 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajęli: szef MSZ Radosław Sikorski (43 proc. zaufania, 23 proc. nieufności), szef SLD Leszek Miller (36 proc. zaufania, 32 proc. nieufności), wiceszef PO Grzegorz Schetyna (35 proc. zaufania, 21 proc. nieufności), lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (34 proc. zaufania, 37 proc. nieufności).

CBOS przeprowadził sondaż 4-10 kwietnia na liczącej 1150 reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • jerry.uk

  Oceniono 188 razy 120

  Jeszcze tylko znacjonalizować oszczędności emerytalne Polaków, podpisać dwa niekorzystne dla Polski porozumienia międzynarodowe i już będzie można się pakować na brukselską posadkę, jak Jerzy Buzek. W końcu wszystkie polskie wyrzutki spotkają się w Brukseli.

 • dziadekjam

  Oceniono 129 razy 89

  "Trzeba obywatelom coś wrzucić do koryta"
  =================================
  Widocznie pan politolog Wojciech Jabłoński mówi o swoim "karmniku".

 • errata_net2

  Oceniono 111 razy 79

  Sondaż sondażem, dziś taki, jutro inny, ale mój "zachwyt" wzbudza elegancka (?), wyrażająca stosunek do ogółu społeczeństwa wypowiedź politologa [cyt.:] "Ludziom trzeba wrzucić coś do koryta". Czyżby p. poltolog nie jadał przy stole z talerza? Hm... może jest "koniem przy żłobie"?

 • borman60

  Oceniono 106 razy 66

  Nigdy nie zrozumiem ,dlaczego Kalisz ma tyle poparcia ?Komuchy w natarciu ?Kwaśniewski ,Kalisz Miller ?

 • zoil44elwer

  Oceniono 85 razy 55

  POlit(e)olog!Jego życiowe credo:CORYTO ergo SUM?

 • shago0

  Oceniono 103 razy 51

  dawaj donald więcej podatków, fotoradarów, złodziejstwa urzedniczego. dawaj, nie mogesię doczekać aż zobaczę jak lądujesz na śmietniku historii.
  a i więcej pokazujcie nowaka i rostowskiego, który krasc chce już wszystko obywatelom.

 • angrusz1

  Oceniono 107 razy 47

  Po dwóch latach stagnacji gospodarczej - a na tyle się zapowiada - i wysokiego bezrobocia po Tusku i po PO pozostanie tylko próchno .

 • malinadze

  Oceniono 64 razy 30

  Hmmm. Może redaktorzy gie wu zajadają się z koryt, być może nawet politolog Wojciech Jabłoński lubi sięgnąć po schabowego do koryta (lub po ziemniaczka do parnika), ale generalnie ja spożywam swoje posiłki na talerzach za pomocą sztućców (widelec, nóż, łyżka te sprawy). Równocześnie nie oczekuję od obecnej władzy „wrzucania” mi czegoś na talerz, ponieważ od obcych i nie budzących zaufania panów nie kupuję towaru, a tym bardziej nie biorę go za darmo. Dziwię się mój super poprawny organie Adama Michnika, iż tak ordynarnie traktujesz fanów naszego Nigeryjskiego Słońca Peru. Przecież oni kochają go za te piękne pucie i umięśnioną łydkę, a nie za rzucanie czegoś na talerz (w waszym przypadku do koryta).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje