Kwaśniewski lobbował za Rosją. Prawica: "Tusk o tym wiedział?" "Te elity muszą odejść".

22.04.2013 15:30
Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk (Fot. Agencja Gazeta)

Solidarna Polska chce, by premier Donald Tusk wyjaśnił m.in., czy rozmawiał z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim o sprawie zamiarów przejęcia Grupy Azoty przez rosyjski koncern Acron - oświadczył szef SP Zbigniew Ziobro. Z kolei według Jarosława Kaczyńskiego cała sprawa to przyczynek do stanu kraju pod rządami Donalda Tuska i stanu obecnych elit, które - zdaniem szefa PiS - "powinny odejść".
W weekend "Newsweek" poinformował, że Kwaśniewski wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz rosyjskiego producenta nawozów Acronu. Właścicielem Acronu - napisał tygodnik - jest Wiaczesław Kantor, oligarcha i filantrop, którego Kwaśniewski zna od dawna. Sprawa jest delikatna, bo - zdaniem rządu - transakcja mogłaby stanowić zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju - napisał "Newsweek".

Tusk nie miał nic przeciwko przejęciu?

W niedzielę w programie "Kawa na ławę" TVN24 Robert Kwiatkowski (Europa Plus), odnosząc się do tej publikacji, mówił m.in., że "pan Kantor, znający prezydenta Kwaśniewskiego, poprosił go o pomoc w rozeznaniu sytuacji w polityce, mianowicie w odpowiedzi na pytanie, czy byłoby rzeczywiście czymś nagannym i niestosownym, gdyby taki koncern, który się nazywa Acron, zainwestował w Polsce, bo my podobno walczymy o zagraniczne inwestycje".

- I pan prezydent Kwaśniewski podjął rozmowę na ten temat, uwaga, z panem premierem Tuskiem i panem premierem Bieleckim, i z tego, co słyszałem, tak mi dziennikarze powiedzieli, uzyskał informację, że nie ma żadnych przeszkód - powiedział Kwiatkowski.

Odnosząc się do doniesień tygodnika oraz wypowiedzi Kwiatkowskiego, Ziobro powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że "Solidarna Polska oczekuje, że pan premier Donald Tusk możliwie szybko zajmie stanowisko w tej sprawie".

Ziobro: Chcemy wiedzieć, jak było naprawdę

- My chcemy wiedzieć, jak w tej sprawie było naprawdę, czy rzeczywiście była, jest zgoda premiera na to, by rosyjska firma przejęła Grupę Azoty, bo to łączy się z konkretnymi i realnymi zagrożeniami dla skarbu państwa - powiedział szef SP.

- Zagrożeniami, którym nawiasem mówiąc starał się przeciwdziałać, trzeba mu to oddać, odwołany właśnie przez premiera pan minister Budzanowski. Mam nadzieję, że to odwołanie nie ma żadnego związku z tymi negocjacjami czy rozmowami, które, jak twierdzi Robert Kwiatkowski, były prowadzone między Aleksandrem Kwaśniewskim a Donaldem Tuskiem - powiedział.

Solidarna Polska oczekuje też "wyjaśnień od pana premiera co do stylu i formy tych lobbystycznych kontaktów" między nim a Aleksandrem Kwaśniewskim. Ziobro podkreślił, że Grupa Azoty to drugi co do wielkości koncern chemiczny w Europie, zatrudniający w Polsce ponad 10 tys. ludzi. Zaznaczył, że roczny przychód Grupy Azoty w skali roku to 6 mld zł.

- Stanowi ona rzecz jasna istotny element naszego bezpieczeństwa w obszarze gospodarczym, ale też i zużywa ponad 20 proc. całych rocznych dostaw gazu do Polski - dodał. Szef SP ocenił, że gdyby doszło do przejęcia Grupy Azoty przez Acron, to oznaczałoby to fatalne skutki dla polskiej gospodarki, dla tysięcy ludzi.

Ziobro: Zamiast chronić to, co jest naszym dobrem narodowym...

- Zamiast chronić to, co jest naszym narodowym dobrem w obszarze gospodarki, okazuje się, że premier Donald Tusk, jego bliski współpracownik pan b. premier Bielecki, mieli prowadzić rozmowy na temat przejęcia tejże grupy przez wspomnianą rosyjską spółkę Acron. Rozmowy, które inicjował i które miał prowadzić z nimi pan prezydent Aleksander Kwaśniewski - mówił lider SP.

- Rodzi się pytanie, czy prawdą jest, że pan premier Donald Tusk poza standardowymi procedurami, jako człowiek odpowiedzialny, za kierunek i bezpieczeństwo polskiej energetyki, gospodarki, prowadzi zakulisowe rozmowy z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, który występuje jako lobbysta rosyjskiego oligarchy, który chce przejąć polską grupę chemiczną Azoty - mówił Ziobro.

Kaczyński: Te elity powinny odejść. Mamy tego kolejny przykład

O sprawę pytany był także prezes PiS Jarosław Kaczyński na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. - To poważny przyczynek do stanu RP pod rządami Donalda Tuska i stanu elit III RP. Te elity powinny odejść i mamy tego kolejny przykład - ocenił szef PiS.

Dodał, że "Kwaśniewski, jak wynika z informacji, lobbował i twierdzi, że ten lobbing był całkowicie skuteczny i to wobec dwóch najważniejszych ludzi PO - Donalda Tuska i Jana Krzysztofa Bieleckiego". - Ta elita musi odejść, jeśli Polska ma być krajem normalnie funkcjonującym i mającym jakieś szanse - dodał Kaczyński.

Zobacz także
Komentarze (193)
Zaloguj się
 • iglxxx

  Oceniono 151 razy 121

  Widac ze wszyscy sie przygotowuja do nowych wyborow. Uwierzcie mi bedzie krwawo i smiesznie

 • marudna.menda

  Oceniono 197 razy 107

  i co w tym dziwnego? Kwasniak od zawsze bral pomoc od Rosjan, najpierw radzieckich, a teraz juz mniej radzieckich. powinien jednak sie zarejestrowac jako lobbysta.

 • karolzyglinkarol

  Oceniono 125 razy 103

  ruskim chodzi o grafen ktory ma w azotach tarnow byc produkowany na skale przemyslowa w oparciu o technologie opracowana przez politechnike slaska ktora jest unikatowa nawozy to oni maja gdzies bo u nich produkcja jest duzo tansza dlaczego tak cicho w sprawie grafenu

 • samad

  Oceniono 167 razy 61

  te oszczerstwa wobec Tuska sa śmieszne, bo to rząd zablokował wrogie przejecie Azotów, łącząc je z Puławami.

 • panibiedroniowa

  Oceniono 154 razy 52

  Jeszcze raz powtórzę o co w tym chodzi.Otóż AlkohOLEK Kwaśniewski lobbuje za oddaniem Ruskim odbiorcy co piątego m3 gazu zużywanego w RP.Łatwo sobie wyobrazić sytuację,że już ruskie Azoty powiedzą"za gaz z łupków albo z gazoportu dziękujemy(a raczej sposibo),wolimy syberyjski.I wówczas co będziemy ten gaz nusieli sobie zjeść i równocześnie kupować gaz z Rosji dla Azotow.

 • arno-ger

  Oceniono 133 razy 41

  Panie Zero, liczą się skutki a nie lobbowanie, ktore nie jest przestepstwem. Skoro rząd doprowadzil do fuzji Tarnowa i Pulaw w obronie przed wrogim przejęciem to tylko ignorant taki jak Zbysio Zero może pytać o lobbing Kwacha, bo jest jasne co wyszlo z tego lobbingu

 • rabingoldblatt

  Oceniono 103 razy 39

  Ciekawe jakie tym razem wyjaśnienie zachowanie Kwaśniewskiego da alkomat Hartman:))

  Oprócz nie do końca czystego i dwuznacznego zachowania pana Kwaśniewskiego wobec własnego państwa to ta sprawa spowodowała że Januszek je*nął w ścianę:)))

  Stołki stołkami, wyrzeczenie się własnych poglądów czy czyste koorestwo polityczne to jedno. Sprzedaż wpływów obcemu państwu ( w dodatku nie do końca przyjaznemu ) za kilka wagonów przetworzonych sfermentowanych ziemniaków lub zyta to już poważniejsza sprawa. Nawet dla "otwartej" lewicy.

 • aganiok102

  Oceniono 33 razy 9

  filosowietyzm ma się we krwi! Nic się nie poradzi. Tym bardziej dziwi głupota Polaczków którzy wciąż "miło i dobrze" wspominaja prezydenturę tego człowieka. Ale Polak juz tak ma!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje