Kwaśniewski lobbował za Rosją. Prawica: "Tusk o tym wiedział?" "Te elity muszą odejść".

22.04.2013 15:30
Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk (Fot. Agencja Gazeta)

Solidarna Polska chce, by premier Donald Tusk wyjaśnił m.in., czy rozmawiał z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim o sprawie zamiarów przejęcia Grupy Azoty przez rosyjski koncern Acron - oświadczył szef SP Zbigniew Ziobro. Z kolei według Jarosława Kaczyńskiego cała sprawa to przyczynek do stanu kraju pod rządami Donalda Tuska i stanu obecnych elit, które - zdaniem szefa PiS - "powinny odejść".
W weekend "Newsweek" poinformował, że Kwaśniewski wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz rosyjskiego producenta nawozów Acronu. Właścicielem Acronu - napisał tygodnik - jest Wiaczesław Kantor, oligarcha i filantrop, którego Kwaśniewski zna od dawna. Sprawa jest delikatna, bo - zdaniem rządu - transakcja mogłaby stanowić zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju - napisał "Newsweek".

Tusk nie miał nic przeciwko przejęciu?

W niedzielę w programie "Kawa na ławę" TVN24 Robert Kwiatkowski (Europa Plus), odnosząc się do tej publikacji, mówił m.in., że "pan Kantor, znający prezydenta Kwaśniewskiego, poprosił go o pomoc w rozeznaniu sytuacji w polityce, mianowicie w odpowiedzi na pytanie, czy byłoby rzeczywiście czymś nagannym i niestosownym, gdyby taki koncern, który się nazywa Acron, zainwestował w Polsce, bo my podobno walczymy o zagraniczne inwestycje".

- I pan prezydent Kwaśniewski podjął rozmowę na ten temat, uwaga, z panem premierem Tuskiem i panem premierem Bieleckim, i z tego, co słyszałem, tak mi dziennikarze powiedzieli, uzyskał informację, że nie ma żadnych przeszkód - powiedział Kwiatkowski.

Odnosząc się do doniesień tygodnika oraz wypowiedzi Kwiatkowskiego, Ziobro powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że "Solidarna Polska oczekuje, że pan premier Donald Tusk możliwie szybko zajmie stanowisko w tej sprawie".

Ziobro: Chcemy wiedzieć, jak było naprawdę

- My chcemy wiedzieć, jak w tej sprawie było naprawdę, czy rzeczywiście była, jest zgoda premiera na to, by rosyjska firma przejęła Grupę Azoty, bo to łączy się z konkretnymi i realnymi zagrożeniami dla skarbu państwa - powiedział szef SP.

- Zagrożeniami, którym nawiasem mówiąc starał się przeciwdziałać, trzeba mu to oddać, odwołany właśnie przez premiera pan minister Budzanowski. Mam nadzieję, że to odwołanie nie ma żadnego związku z tymi negocjacjami czy rozmowami, które, jak twierdzi Robert Kwiatkowski, były prowadzone między Aleksandrem Kwaśniewskim a Donaldem Tuskiem - powiedział.

Solidarna Polska oczekuje też "wyjaśnień od pana premiera co do stylu i formy tych lobbystycznych kontaktów" między nim a Aleksandrem Kwaśniewskim. Ziobro podkreślił, że Grupa Azoty to drugi co do wielkości koncern chemiczny w Europie, zatrudniający w Polsce ponad 10 tys. ludzi. Zaznaczył, że roczny przychód Grupy Azoty w skali roku to 6 mld zł.

- Stanowi ona rzecz jasna istotny element naszego bezpieczeństwa w obszarze gospodarczym, ale też i zużywa ponad 20 proc. całych rocznych dostaw gazu do Polski - dodał. Szef SP ocenił, że gdyby doszło do przejęcia Grupy Azoty przez Acron, to oznaczałoby to fatalne skutki dla polskiej gospodarki, dla tysięcy ludzi.

Ziobro: Zamiast chronić to, co jest naszym dobrem narodowym...

- Zamiast chronić to, co jest naszym narodowym dobrem w obszarze gospodarki, okazuje się, że premier Donald Tusk, jego bliski współpracownik pan b. premier Bielecki, mieli prowadzić rozmowy na temat przejęcia tejże grupy przez wspomnianą rosyjską spółkę Acron. Rozmowy, które inicjował i które miał prowadzić z nimi pan prezydent Aleksander Kwaśniewski - mówił lider SP.

- Rodzi się pytanie, czy prawdą jest, że pan premier Donald Tusk poza standardowymi procedurami, jako człowiek odpowiedzialny, za kierunek i bezpieczeństwo polskiej energetyki, gospodarki, prowadzi zakulisowe rozmowy z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, który występuje jako lobbysta rosyjskiego oligarchy, który chce przejąć polską grupę chemiczną Azoty - mówił Ziobro.

Kaczyński: Te elity powinny odejść. Mamy tego kolejny przykład

O sprawę pytany był także prezes PiS Jarosław Kaczyński na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. - To poważny przyczynek do stanu RP pod rządami Donalda Tuska i stanu elit III RP. Te elity powinny odejść i mamy tego kolejny przykład - ocenił szef PiS.

Dodał, że "Kwaśniewski, jak wynika z informacji, lobbował i twierdzi, że ten lobbing był całkowicie skuteczny i to wobec dwóch najważniejszych ludzi PO - Donalda Tuska i Jana Krzysztofa Bieleckiego". - Ta elita musi odejść, jeśli Polska ma być krajem normalnie funkcjonującym i mającym jakieś szanse - dodał Kaczyński.

Zobacz także
Komentarze (193)
Kwaśniewski lobbował za Rosją. Prawica: "Tusk o tym wiedział?" "Te elity muszą odejść".
Zaloguj się
 • gbgb26

  0

  Kaczyński lobbuje całe życie na rzecz Watykanu,ale jakoś mu to nie przeszkadzało korzystać z
  dóbr za komuny.

  Poza tym dalej intensywnie lobbuje na korzyść pana Rydzyka.
  Ten śmieszny , mały człowieczek ma zbawić Polskę??? To chyba jakiś żart, a na pewno kupa śmiechu.

 • wiarus25

  Oceniono 1 raz 1

  To Kartofel powinien odejść do..."krainy wiecznych łowów" i to natychmiast, czego mu serdecznie życzę.

 • bogda35

  0

  Kaczor znowu sie zapedził. "Lobbing byl skuteczny" - no jak był skuteczny skoro Acron zostal wyeliminowany ? Kazda sprawa - od durnego zegarka Nowaka po plotki przez samych siebie stworzone - jest dobra byłe robic zamęt i dokopywac rzadowi.A powazne sprawy - rozpoczynajacy sie kryzys, bezrobocie, degrengolada szkolnictwa wyzszego - koniecznośc cięć budżetowych,refoprma KRUS i emerytur mundurowych - powtarzające sie dramaty mordów noworodków w zdziczałych polskich wsiach - okrywa m ilczenie.

 • drbob20

  Oceniono 3 razy -1

  kaczy zasraniec cos tam memle. kacze gowno w dziobie przewraca.

 • and-j1

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro rząd doprowadził do fuzji Tarnowa i Puław w obronie przed wrogim przejęciem, to wszyscy wypowiadający się na czele z Kaczyńskim sieją tylko zamęt i nic więcej ................

 • bayadera

  0

  Ciekawe, jaki to uczony kretyn wprowadzil do jezyka polskiego slowo 'elity' okreslajace sejmowych pacanow.

 • oakpark

  Oceniono 2 razy 0

  Coś mi tutaj nie gra. Rząd Tuska bardzo niedawno obronił Puławy przed wrogim przejęciem przez Rosjan - to raz. Dwa - Tusk chyba nie jest downem aby strzelać sobie wobec opinii publicznej nie tyle w stopę, co w głowę - własną i całej Platformy!

  Ale Kwasniewski i owszem - to mozliwe. Tyle, ze po takim newsie to Europa Plus i Ruch Palikota są ugotowani na cacy. No - bo kto normalny głosuje na zdrajców narodowego interesu?

  Brawo Miller! Palikot nie wiedział kogo zaczepił.... choc za chwilę mozemy się z gazet dowiedzieć, że Miller akceptował i Kiejkuty i waterboarding i tortury prądem elektrycznym na bojownikach Al Kaidy.... przeciez Siemiątkowski nie ma ochoty iśc siedziec bez towarzystwa... 8^)

 • fuzzyber

  0

  Afera Kwaśniewskiego idzie, gorsza, niż Rywina
  Tam geszefcik banalny - tu narodu zdrada
  Interesów. Tam Rosjanin rodem a tu Polski syna
  Pierwszego Obywatela imię w loch infamii wpada
  .
  Taki patriota z Niego - za wrogim przejęciem
  Połowy polskiej chemii przez Rosjan lobbował
  Za jurgielt marny. Wszak nie jest dziecięciem
  Wszak się jako Rosji agent wpływu nie zarejestrował
  .
  Przez lat dziesiąt to były kremlowskie pachołki
  Płatni zdrajcy, winowajcy narodowi przez wieszcza przeklęci
  Wrogom ojczyzny powolni w strachu o swe stołki
  A Olo Polskę za kasę sprzedał, wprost, taka rzecz się święci
  .
  Teraz chce w polityce brać rząd dusz i władzę
  W brudne srebrnikiem łapy, pod szyldem Europy chwytać
  Naród mami kompetencją, polskością - "Ja Was poprowadzę"
  Wszyscyście lewizna zdrajcy - nie ma was co pytać!
  .
  Palikot polską historię, tradycję myśli ukatrupić
  Krzyżak mu od Sienkiewicza nawet śród lektur przeszkadza
  Siwiec - zdrajca podwójny bo dwa razy dał się już podkupić
  Brukselskie bruki całuj - tam twój ród, gdzie władza
  .
  Musiałby Polak być głupcem, naiwnym jak dziecko
  By dać głos na przeklętników Europy z Plusem
  Co polski przemysł w ruskie łapy chcieli dac zdradziecko
  Dla ich władzy sprzedaż Polski, po kawałku już znanym bonusem
  .
  Klątwa ludzi was sięgnie. Bóg, choc sie wydaje
  Bezsilny - to tylko na bardzo, bardzo krótką metę
  Polak wam ręki umknie, obrus przed Wami pokraje
  Nim w hańbie poginiecie - od prawdy zwiniętej w gazetę
  .
  Panie Starosto Koła - błagam przebaczenia
  że mu raz głos dałem - krzyżem odleżę i w prochu odklęczę
  że nie słuchałem Pańskiej wiedzy, doświadczenia
  I jeszczem z kpin dworował nad starym Nałęczem
  .
  Ich zgnilizna z politycznych zamtuzów tej Krainy Cieni
  Na Polskę lezie, genderuniwersalni, siostry aborcjanki, ćpuny
  Plus Europejczycy w nieznosnej lekkości odbytu zrodzeni
  są tak śliczni, że liczni lewoskrętni - wolą już wybór komuny

 • munkela

  Oceniono 1 raz -1

  1. Kto to jest do diabla ( przepraszam ) Robert Kwiatkowski ?

  2. Tenze Robert Kwiatkowski twierdzi, ze:

  " I pan prezydent Kwaśniewski podjął rozmowę na ten temat, uwaga, z panem premierem Tuskiem i panem premierem Bieleckim, i z tego, co słyszałem, tak mi dziennikarze powiedzieli, uzyskał informację, że nie ma żadnych przeszkód ."

  DZIENNIKARZE POWIEDZIELI ? Ktorzy to dziennikarze uwazali za konieczne powiadomic o wynikach RZEKOMEJ rozmowy , niejakiego Roberta Kwiatkowskiego?

  Te i inne watpliwosci nie przeszkodzily opozycji, rzucic sie na Tuska jak stado szakali.
  Kaczynski, mowi:
  ""Kwaśniewski, jak wynika z informacji, lobbował i twierdzi, że ten lobbing był całkowicie skuteczny i to wobec dwóch najważniejszych ludzi PO - Donalda Tuska i Jana Krzysztofa Bieleckiego".

  A moze Wodz nad Wodzami poczekalby az wypowiedza sie na ten temat Kwasniewski i Tusk?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje