"Svenska Dagbladet": Rosjanie ćwiczyli atak na Szwecję. NATO wysłało myśliwce

22.04.2013 12:42
Rosyjski Tu-22M3

Rosyjski Tu-22M3 (Fot. russianplanes.net / Wikimedia Commons)

Dwa rosyjskie bombowce oraz cztery myśliwce przeleciały w pobliżu wyspy Gotska Sandoen na północ od Gotlandii, zmierzając w kierunku Sztokholmu. Samoloty ćwiczyły atak na Szwecję - ujawnił dziś dziennik "Svenska Dagbladet".
Szwedzka gazeta pisze, że dwa ciężkie bombowce Tu-22M3 oraz cztery myśliwce Su-27 wystartowały w Wielki Piątek 29 marca po północy z Petersburga. Jednak samoloty zamiast skierować się do obwodu kaliningradzkiego, poleciały na zachód, w kierunku archipelagu sztokholmskiego.

Jak podają źródła gazety w szwedzkim wojsku, celem pozorowanego ataku na Szwecję były "dwa najważniejsze obiekty wojskowe" - w regionie sztokholmskim oraz na południu Szwecji.

NATO wysłało w odpowiedzi duńskie myśliwce

Według dziennika, rosyjskie samoloty zaskoczyły szwedzką obronę, która nie zareagowała na incydent. NATO wysłało natomiast dwa duńskie myśliwce z bazy na Litwie. Rosjanie wycofali się.

"Svenska Dagbladet" przypomina, że szwedzkie wojsko powinno mieć w gotowości przynajmniej dwa myśliwce. W lutym minister obrony Karin Enstroem powiedziała, że "celem polityki obronnej jest gotowość na nieprzewidziane zdarzenie przez całą dobę".

"Szwecja byłaby w stanie bronić się przez tydzień"

W Szwecji debata na temat polityki bezpieczeństwa rozgorzała pod koniec grudnia ubiegłego roku, kiedy szef sztabu generalnego generał Sverker Goeranson w wywiadzie dla "Svenska Dagbladet" przyznał, że w przypadku ataku zbrojnego Szwecja jest w stanie bronić się samodzielnie tylko przez tydzień. Efektem takiej oceny są polityczne naciski na zwiększenie spadających w ostatnich latach nakładów na wojsko.

W ramach reformy z lat 90. zlikwidowano ważne bazy wojskowe, np. na Gotlandii, która w okresie zimnej wojny narażona była na atak ze strony Układu Warszawskiego. W 2010 r. zniesiono w Szwecji powszechny obowiązek służby wojskowej.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (307)
Zaloguj się
 • piwowiec

  Oceniono 348 razy 286

  Szwecję atakować? Porąbało rusich zupełnie? To oni nie wiedzą, ile tam wódka - podstawowy napój w wojsku - kosztuje?

 • total_recall

  Oceniono 225 razy 173

  wielka niespodzianka, Europejskie armie poza Wlk. Brytania sa tylko papierowe. francuzi przynajmniej maja grupy komandosow ktore mozna gdzies wyslac, ale reszta kontynentu nie jest w stanie nic zrobic bez pomocy USA.

 • turpin

  Oceniono 216 razy 160

  Czas zatem ruszyć na Szweda, póki słaby, i odebrać co nasze, zwłaszcza z Livrustkammaren!

 • satyron

  Oceniono 224 razy 84

  Mocium pany juz typowo po polsku drwia z innych.....Szwedzi , mozliwe by , ze tak jak i inne narody podczas drugiej wojny swiatowej poddaliby sie, natepnie doszliby do jakies umowy i po pewnym czasie wyszliby z tego bez szwanku, zachowujac zywotna czesc narodu i dorobku pokolen....
  Mocium pany znad Wisly , pomimo , ze historia pokazywala im ze czasami lepiej zamknac te wasate pyski i zachowac szable w pochwie , zapewne zerwali by sie gorliwie do walki w tracac wszystko....narod mocium panow

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 84 razy 62

  a może lotcziki popili tak po prostu i kierunki się im pomyliły ...

 • gm0711

  Oceniono 185 razy 49

  Może po prostu nie opłaca się ładować miliardów na wojsko?
  Kasę wolą wyłożyć na edukacje, szpitale, rozwój firm?

  Wydaje mi się, że w naszych czasach większym zagrożeniem jest terroryzm niż możliwość wojny.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 103 razy 41

  A swoją drogą nadal nie mogę wyjść z podziwu, jak wielu jest ciągle w Polsce zwolenników "neutralności" czy "finlandyzacji" jako rzekomego panaceum na wszelkie agresywne zakusy i naciski sąsiadów :-/
  Pzdr

 • jarekwien

  Oceniono 87 razy 33

  No to wielka szkoda, ze sie Szwedzi nie ruszyli, bo uzyte przez Rosjan samoloty sa wielka atrakcja muzealna i filmy z tych cwiczen bylyby z pewnoscia gratka dla kolekcjonerow.

 • wal.smialo

  Oceniono 62 razy 30

  Jakież to typowo szwedzkie zachowanie - sami nic nie zrobią bo jeszcze będzie na nich.
  A tak w ogóle to zdaje się, że ten kraj jest neutralny. Jeżeli tak to dlaczego były angażowane siły NATO?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje