Rosyjskie media: Pomysł prezydenta Putina wywołał skandal w Polsce

22.04.2013 12:27
Logo Gazpromu przed moskiewskim

Logo Gazpromu przed moskiewskim "Białym domem", siedzibą rządu (Fot. MAXIM SHEMETOV REUTERS)

Pomysł Władimira Putina, aby rozszerzyć gazociąg Jamał-Europa na Polskę, wywołał głośny skandal polityczny w Warszawie - ocenia rosyjski dziennik ?Kommiersant". Na początku kwietnia Gazprom i EuRoPol Gaz podpisali memorandum w sprawie tzw. drugiej nitki gazociągu, tymczasem następnego dnia Donald Tusk oświadczył, że nic o tym nie wie. Niedługo później premier odwołał ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego.
Zobacz także
Komentarze (71)
Rosyjskie media: Pomysł prezydenta Putina wywołał skandal w Polsce
Zaloguj się
 • potulnyqumotr

  0

  Po pierwsze wspieranie pozycji Ukrainy wobec Rosji leży w długofalowo pojętym interesie Polski.

  Po drugie mamy z gazoportu w Świnoujsciu ciagnąć rurociąg na Słowację, a więc pozwalamy stwarzać większą konkurencję na Węgrzech i Słowacji ze Strony Rosji.

  Po trzecie dotychczasowe doświadczenia z opłatami tranzytowymi za przesył gazu z Rosji są takie, że EuroPolGaz dostaje 20 mln USD rocznie ( śmiech na sali ), a ewentualne opłaty są nam zawsze proponowane w gazie zamiast w twardej walucie ( którego i tak mamy od nich w nadwyżce, a płacić musimy, czy bierzemy czy nie ). Przy okazji każdych negocjacji warunkiem wstępnym Rosji jest anulowanie długu z tytułu opłat tranzytowych. To po grzyba nam nowy rurociąg, z którego finansowego pożytku dla ns nie będzie żadnego, albo nie będzie wielkiego.

  Po czwarte obecnie w kopalni Wieczorek przez 3 miesiące będzie testowane zgazowanie cienkich pokładów węgla ( na wodór, metan tlenek i dwutlenek węgla ), które może okazać się tańsze niż gaz łupkowy. Jeśli się powiedzie i okaże się opłacalne, to Polska będzie miała olbrzymie nadwyżki gazu i niedobory węgla.

  Ciekawe, ze Rosjanie do Kaliningradu chcą ciągnąć rurociąg przez Litwę, zamiast morzem jako łącznik Nord Streamu ( być może przewidują jakieś kłopoty techniczne w dłuższym okresie czasu ). To bardzo dziwne i wygląda to na przymierzanie się Rosji do możliwości wstrzymania dostaw do Niemiec ( a tym samym do Czech i Polski ).

  Do tego pchają się z elektrowniami jądrowymi: Francja ( w Polsce ), Rosja ( w Kaliningradzie ) i Litwa ( tam my się pchamy ). Dookoła maja jeszcze takie elektrownie; Słowacja, Czechy, Niemcy, Ukraina i Finlandia. Białorus dopiero buduje w Ostrowcu.

 • zigzaur

  0

  Pomysł prezydenta Putina Władimira wywołał skandal w Polsce.
  Pomysł prezydenta Kaczyńskiego Lecha wywołał skandal w Rosji.

 • jwoj1

  0

  Wbrew tytułowi,pomysł prezydenta Putina nie wywołał "skandalu w Polsce",a raczej panikę w polskich sferach rządowych.Zaś w polskim społeczeństwie nadzieje na normalizację stosunków z Rosją.

 • czesarna

  0

  Marzy mi się, że internetowe gaduły zaczną wreszcie też myśleć o sobie.
  Jak długo posiadanie przed sobą klawiatury będzie ważniejsze od zdrowego rozsądku? Wiadomo, że wszyscy tego nie zrozumieją, bo tak wielu słucha radyja, więc zamiast myśleć, modlą się i modlą o "rozum". Niech im tam!

 • 50riko55

  Oceniono 1 raz -1

  Ale numer. To nawet Rosjanie już zauważyli, że terminal na gaz skroplony w Świnoujściu to fiasko polskich marzeń o przyjmowaniu ogromnych tankowców z ropą i gazem. Jaja do kwadratu !

 • supon1954

  Oceniono 1 raz 1

  Polakom jest obojętne czy będzie to gaz polski, rosyjski czy arabski, ważne aby był TANI!.
  Ideologia "boso ale w ostrogach" to była dobra przed wojną teraz się liczy tylko ekonomia.

 • hektor51

  Oceniono 2 razy 0

  Tu chyba się wypowiadają kompletni ignoranci albo agenci wpływu. Budowa tzw. peremyczki nie ma nic wspólnego z zaopatrzeniem Polski w gaz. Wystarczy popatrzeć na mapę i planowany przebieg gazociągu. Jamałem II gaz ma być tłoczony na Słowację i Węgry. Chodzi o to żeby z wiadomych powodów ominąć Ukrainę, a Polska może zarobić duże pieniądze na tranzycie tego gazu. Tak że nie wciskajcie ludziom kitu.

 • blski

  Oceniono 1 raz -1

  Jak ja to rozumiem to Ruscy chca nami manipulowac i sprzedawac nam gaz taniej niz kosztowalby nasz wlasny gaz lupkowy, czy jakis inny. Niewatpliwie robia to we wlasnym interesie, a znajac ich chca nas gdzies tam wykorzystac. Pewnie polega to na przyzwyczajeniu nas do taniego gazu tylko po to zeby za jakis czas albo spowodowac u nas kryzys energetyczno/polityczny albo znacznie podniesc ceny.
  Osobiscie czekam z utesknieniem zeby ktorys ze sprzedawcow chleba zechcial mna manipulowac i oferowal mi swe wyroby taniej niz dotychczasowe ceny. Pozwole sobie pomarzyc majac nadziej, ze podobny pomysl bedzie mial ten ktory sprzedaje samochody, a moze nawet deweloper.
  Powazniej - Nawet jezeli gazu (g)lupkowego bedzie wiecej niz obiecuja to moj rachunek za gaz sie nie zmieni, a po o0dliczeniu wszystkich kosztow i zyskow okaze sie, ze nie jest on tanszy.

 • r0b0l

  0

  Polacy pokazali że maja burdel u siebie ( jak zawsze ) i że nawet wielkopańska oferta Rosji została odrzucona.

  W międzyczasie Ukraina może się zacząć zastanawiać nad swoja przyszłością: czy ma być głodna , chłodna i wątpliwa proeuropejskość, czy syty i pewny powrót do korzeni.

  A Polska po raz kolejny wyszła na klauna, z którym nie można poważnie o niczym porozmawiać
  Gazociąg powstanie na ukrainie, choćbyście sie Polacy sfajdali ze złości.

  Fikaliście i teraz to się mści. Rurociągi, linie kolejowe, drogi, wszystko będzie Polskę omijać.
  Zostanie wam szabelka na sznurku i kolejne żale do całego świata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje