Rosyjskie media: Pomysł prezydenta Putina wywołał skandal w Polsce

22.04.2013 12:27
Logo Gazpromu przed moskiewskim

Logo Gazpromu przed moskiewskim "Białym domem", siedzibą rządu (Fot. MAXIM SHEMETOV REUTERS)

Pomysł Władimira Putina, aby rozszerzyć gazociąg Jamał-Europa na Polskę, wywołał głośny skandal polityczny w Warszawie - ocenia rosyjski dziennik "Kommiersant". Na początku kwietnia Gazprom i EuRoPol Gaz podpisali memorandum w sprawie tzw. drugiej nitki gazociągu, tymczasem następnego dnia Donald Tusk oświadczył, że nic o tym nie wie. Niedługo później premier odwołał ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego.
Memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa z Białorusi przez Polske podpisali w Petersburgu szef Gazpromu Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. Następnego dnia premier Tusk oświadczył, że nic o projekcie nie wie i odwołał ministra Budzanowskiego, uznając, że ten nie sprawował właściwego nadzoru nad ważną spółką skarbu państwa.

"Prace na oceną projektu kontynuowane"

"Kommiersant" wyjaśnia, że utrata stanowiska grozi teraz także "prezes kontrolowanej przez państwo spółki PGNiG Grażynie Piotrowskiej-Oliwie". Gazeta przekazuje zarazem, że "sytuacja bezpośrednio nie zagraża planom Gazpromu". Powołując się na swoje źródła w tym koncernie, dziennik podaje, że "prace nad oceną możliwości rozszerzenia (magistrali) Jamał-Europa są kontynuowane i że zakończą się - tak jak zaplanowano - w październiku".

"Kommiersant" także cytuje źródła w polskim rządzie, według których "skandal ma związek z polityką wewnętrzną, a nie projektem jako takim". Gazeta dodaje, iż jej rozmówcy tłumaczą, że "sytuację wykorzystała opozycja parlamentarna, obwieszczając o bałaganie w rządzie Donalda Tuska i grożąc złożeniem wniosku o wotum nieufności dla Mikołaja Budzanowskiego, którego w konsekwencji premier zdymisjonował sam".

Rezygnacja z trzeciej nitki?

Zdaniem "Kommiersanta" "ostrożny stosunek Polski (do tego projektu) ma swoje podstawy - z drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa już raz zrezygnowano na rzecz budowy magistrali Nord Stream z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego".

"Jednak teraz może być odwrotnie. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że monopolista nie podpisze wiążących dokumentów dotyczących ułożenia trzeciej i czwartej nitki Nord Stream, dopóki nie zakończy opracowywać dokumentu o wykonalności projektu Jamał-Europa" - informuje dziennik, podkreślając, że jego źródła w Gazpromie zauważają, że "jeśli uda się dojść do porozumienia z Polakami, to koncern zrezygnuje z trzeciej nitki Nord Stream". "Aleksiej Miller niedawno przyznał, że Jamał-Europa jest 'najefektywniejszą trasą'" - pisze "Kommiersant".

Chłodny stosunek Polski

Z kolei analityk Sbierbanku Walerij Niestierow, którego opinię przytoczył dziennik "Wiedomosti", przypomniał, że Donald Tusk "niejednokrotnie mówił, że Warszawa nie jest zainteresowana gwałtownym zwiększeniem importu gazu z Rosji". W ocenie Niestierowa "stosunek do projektu Jamał-Europa II ze strony polskich władz będzie co najmniej chłodny".

Analityk ostrzega, że "dowolne decyzje, które Polacy podejmą teraz, mogą zostać zrewidowane, gdyż celem Polski jest dywersyfikacja dostaw". "Jednak obecnie jej pozycje mogą nie być najsilniejsze z powodu tego, że realizacja projektu importu gazu skroplonego (LNG) przez terminal w Świnoujściu znalazła się na krawędzi fiaska" - wskazuje Niestierow.

Zobacz także
Komentarze (71)
Rosyjskie media: Pomysł prezydenta Putina wywołał skandal w Polsce
Zaloguj się
 • potulnyqumotr

  0

  Po pierwsze wspieranie pozycji Ukrainy wobec Rosji leży w długofalowo pojętym interesie Polski.

  Po drugie mamy z gazoportu w Świnoujsciu ciagnąć rurociąg na Słowację, a więc pozwalamy stwarzać większą konkurencję na Węgrzech i Słowacji ze Strony Rosji.

  Po trzecie dotychczasowe doświadczenia z opłatami tranzytowymi za przesył gazu z Rosji są takie, że EuroPolGaz dostaje 20 mln USD rocznie ( śmiech na sali ), a ewentualne opłaty są nam zawsze proponowane w gazie zamiast w twardej walucie ( którego i tak mamy od nich w nadwyżce, a płacić musimy, czy bierzemy czy nie ). Przy okazji każdych negocjacji warunkiem wstępnym Rosji jest anulowanie długu z tytułu opłat tranzytowych. To po grzyba nam nowy rurociąg, z którego finansowego pożytku dla ns nie będzie żadnego, albo nie będzie wielkiego.

  Po czwarte obecnie w kopalni Wieczorek przez 3 miesiące będzie testowane zgazowanie cienkich pokładów węgla ( na wodór, metan tlenek i dwutlenek węgla ), które może okazać się tańsze niż gaz łupkowy. Jeśli się powiedzie i okaże się opłacalne, to Polska będzie miała olbrzymie nadwyżki gazu i niedobory węgla.

  Ciekawe, ze Rosjanie do Kaliningradu chcą ciągnąć rurociąg przez Litwę, zamiast morzem jako łącznik Nord Streamu ( być może przewidują jakieś kłopoty techniczne w dłuższym okresie czasu ). To bardzo dziwne i wygląda to na przymierzanie się Rosji do możliwości wstrzymania dostaw do Niemiec ( a tym samym do Czech i Polski ).

  Do tego pchają się z elektrowniami jądrowymi: Francja ( w Polsce ), Rosja ( w Kaliningradzie ) i Litwa ( tam my się pchamy ). Dookoła maja jeszcze takie elektrownie; Słowacja, Czechy, Niemcy, Ukraina i Finlandia. Białorus dopiero buduje w Ostrowcu.

 • zigzaur

  0

  Pomysł prezydenta Putina Władimira wywołał skandal w Polsce.
  Pomysł prezydenta Kaczyńskiego Lecha wywołał skandal w Rosji.

 • jwoj1

  0

  Wbrew tytułowi,pomysł prezydenta Putina nie wywołał "skandalu w Polsce",a raczej panikę w polskich sferach rządowych.Zaś w polskim społeczeństwie nadzieje na normalizację stosunków z Rosją.

 • czesarna

  0

  Marzy mi się, że internetowe gaduły zaczną wreszcie też myśleć o sobie.
  Jak długo posiadanie przed sobą klawiatury będzie ważniejsze od zdrowego rozsądku? Wiadomo, że wszyscy tego nie zrozumieją, bo tak wielu słucha radyja, więc zamiast myśleć, modlą się i modlą o "rozum". Niech im tam!

 • 50riko55

  Oceniono 1 raz -1

  Ale numer. To nawet Rosjanie już zauważyli, że terminal na gaz skroplony w Świnoujściu to fiasko polskich marzeń o przyjmowaniu ogromnych tankowców z ropą i gazem. Jaja do kwadratu !

 • supon1954

  Oceniono 1 raz 1

  Polakom jest obojętne czy będzie to gaz polski, rosyjski czy arabski, ważne aby był TANI!.
  Ideologia "boso ale w ostrogach" to była dobra przed wojną teraz się liczy tylko ekonomia.

 • hektor51

  Oceniono 2 razy 0

  Tu chyba się wypowiadają kompletni ignoranci albo agenci wpływu. Budowa tzw. peremyczki nie ma nic wspólnego z zaopatrzeniem Polski w gaz. Wystarczy popatrzeć na mapę i planowany przebieg gazociągu. Jamałem II gaz ma być tłoczony na Słowację i Węgry. Chodzi o to żeby z wiadomych powodów ominąć Ukrainę, a Polska może zarobić duże pieniądze na tranzycie tego gazu. Tak że nie wciskajcie ludziom kitu.

 • blski

  Oceniono 1 raz -1

  Jak ja to rozumiem to Ruscy chca nami manipulowac i sprzedawac nam gaz taniej niz kosztowalby nasz wlasny gaz lupkowy, czy jakis inny. Niewatpliwie robia to we wlasnym interesie, a znajac ich chca nas gdzies tam wykorzystac. Pewnie polega to na przyzwyczajeniu nas do taniego gazu tylko po to zeby za jakis czas albo spowodowac u nas kryzys energetyczno/polityczny albo znacznie podniesc ceny.
  Osobiscie czekam z utesknieniem zeby ktorys ze sprzedawcow chleba zechcial mna manipulowac i oferowal mi swe wyroby taniej niz dotychczasowe ceny. Pozwole sobie pomarzyc majac nadziej, ze podobny pomysl bedzie mial ten ktory sprzedaje samochody, a moze nawet deweloper.
  Powazniej - Nawet jezeli gazu (g)lupkowego bedzie wiecej niz obiecuja to moj rachunek za gaz sie nie zmieni, a po o0dliczeniu wszystkich kosztow i zyskow okaze sie, ze nie jest on tanszy.

 • r0b0l

  0

  Polacy pokazali że maja burdel u siebie ( jak zawsze ) i że nawet wielkopańska oferta Rosji została odrzucona.

  W międzyczasie Ukraina może się zacząć zastanawiać nad swoja przyszłością: czy ma być głodna , chłodna i wątpliwa proeuropejskość, czy syty i pewny powrót do korzeni.

  A Polska po raz kolejny wyszła na klauna, z którym nie można poważnie o niczym porozmawiać
  Gazociąg powstanie na ukrainie, choćbyście sie Polacy sfajdali ze złości.

  Fikaliście i teraz to się mści. Rurociągi, linie kolejowe, drogi, wszystko będzie Polskę omijać.
  Zostanie wam szabelka na sznurku i kolejne żale do całego świata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje