Ksiądz oskarżany o pedofilię wraca z Watykanu do Australii. Po miesiącach negocjacji z Kościołem

22.04.2013 11:33
Watykan

Watykan (Fot. PAUL HANNA REUTERS)

Prawie rok trwały negocjacje australijskiej policji w władzami Kościoła katolickiego ws. wydania księdza oskarżanego o pedofilię. W końcu osiągnięto porozumienie. 67-letni duchowny zaraz po powrocie do kraju został aresztowany.
Ksiądz, którego nazwiska nie ujawniono, pojawił się dziś na komendzie policji stanu Wiktoria w Melbourne. Tam został aresztowany pod zarzutem pedofilii.

Oskarżono go o 10 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci, do czego najprawdopodobniej doszło na przedmieściach Melbourne w latach 1976-1985.

Negocjacje z Kościołem katolickim ws. powrotu duchownego trwały od lipca 2012 r. - poinformowała australijska policja.

Wielkie śledztwo w Australii

Na początku kwietnia br. w Australii wszczęto ogólnokrajowe śledztwo w sprawie molestowania seksualnego dzieci w kościołach, szkołach i wielu innych placówkach. Specjalna komisja ma m.in. zbadać zarzuty, że Kościół katolicki ukrywał dowody i chronił podejrzanych księży.

Przewodniczący ponadpartyjnej komisji śledczej Peter McClellan powiedział, że oczekuje się zeznań ponad 5 tys. świadków. Pierwsze wysłuchania zaplanowano na maj. Wstępny raport komisji ma zostać sporządzony w przyszłym roku, a raport ostateczny jest oczekiwany w końcu 2015 roku.

We wrześniu ub.r. rzecznik australijskiego Kościoła katolickiego w stanie Wiktoria ujawnił, że od lat 30. doszło tam do co najmniej 650 przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci i młodzieży przez duchownych.

Dyskusja od 1993 roku

Wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży przestało być w Australii tematem tabu w 1993 roku. Wówczas to organizacja zrzeszająca ofiary pedofilii Broken Rites Australia uruchomiła specjalną linię telefoniczną, na którą mogły dzwonić osoby pokrzywdzone przez księży. Od tego czasu organizacji udało się postawić przez sądem 100 duchownych pedofilów.

Podczas wizyty w Australii w 2008 roku ówczesny papież Benedykt XVI spotkał się z grupą ofiar oraz publicznie przeprosił za molestowanie seksualne dzieci przez duchownych. Z

Papież Franciszek wypowiada wojnę pedofilii

Problemem ukrywania pedofilii w Kościele obiecał zająć się także papież Franciszek. Zapowiedział, że "z pełną determinacją" będzie walczył z przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele. Przypadki molestowania dzieci przez kapłanów mają być wykorzenione, a sprawcy takich czynów właściwie osądzeni. Jak poinformował Watykan, papież na spotkaniu z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerhardem Ludwigiem Muellerem, zadeklarował, że walka z seksualnym wykorzystywaniem dzieci jest niezwykle istotna dla Kościoła i jego wiarygodności. Deklaracja miała potwierdzać stanowczą linię wobec skandalu pedofilii przyjętą przez Benedykta XVI.

********************

TOK FM o pedofilii w Kościele. Na portalu Tokfm.pl i w Radiu TOK FM zajęliśmy się problemem pedofilii w polskim Kościele. Dlaczego akurat w Kościele? Bo to tam przez lata istniał instytucjonalny problem z ukrywaniem przypadków przestępstw ze strony duchownych. Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat. Nie mamy więc precyzyjnych informacji na temat skali naruszeń, liczby oskarżeń oraz liczby przypadków ukrywania oskarżeń przez wysokich hierarchów. Kilka tygodni temu wysłaliśmy do wszystkich diecezji w kraju oraz do rzecznika Episkopatu listę pytań w tej sprawie. Otrzymaliśmy już część odpowiedzi: od rzecznika episkopatu oraz części diecezji. Niestety, odpowiedzi nie pomogły w ustaleniu skali naruszeń oraz tego.

Zobacz także
Komentarze (91)
Ksiądz oskarżany o pedofilię wraca z Watykanu do Australii. Po miesiącach negocjacji z Kościołem
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Pedofilia ma korzenie homoseksualne, bo 99 procent molestowanych, to chłopcy. Występuje w 99% nie pośród duchownych, ale pośród świeckich! Należy poświęcić specjalny kurs pedofilii we wszystkich seminariach świata. Chodzi nie o to, czym ona jest fizycznie, ale metafizycznie. Chodzi o to, by świat i Kościół zrozumiał głębię tego zła! Pedofilia bowiem, jak homoseksualizm, to więcej niż grzech. Pedofilia, to zło moralne "którego, według Jana Pawła II, "Bóg nie chce". Inne zło, to jest grzech, Bóg dozwala i przebacza. Zło moralne jest tym, co po angielsku nazywa się "choice weapon". Natruralnie, jest broń szatana.

 • banan125

  Oceniono 1 raz 1

  super !

  czyli ten koleś-biskup-pedofil Wesołowski powrocie do kraju trafi do PAKI...

  tam na niego czekają wielkie atrakcji, których nigdy NIE ZAPOMNI !

 • jerzysm42

  Oceniono 6 razy 6

  Dobrze, że Dziwisz nie zdążył dać azylu temu jebakowi.

 • perora_agresji

  Oceniono 6 razy 6

  "Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat. "

  To tak jakby złodziej co tydzień rozliczał się z tego co ukradł.

 • kniazwitold

  Oceniono 8 razy 6

  Czyli przez rok, kato-pedofil przestępca ukrywał się na terenie Watykanu, a Watykan udzielał azylu ściganemu przez prawo bandycie?

  Do tego Benek szumnie deklarował "walkę z pedofilią"?

  Szybciej Paetz zgwałci sam siebie się w pupę niż ktokolwiek w kościele zacznie z automatu ekskomunikować katozboczków, po udowodnieniu im przed sądem przestępstwa seksualnego.

 • saikokila

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawe jakie są szczegóły umowy. Zwłaszcza kwota.

 • stenia312

  Oceniono 6 razy 6

  W dużej mierze to rodzice sa winni za to że ich dzieci są poniżane i molestowane bo dzieci mowią nieraz że nie chca iść do kościoła a rodzice na nich krzyczą zamiast spytać dziecka dla czego nie chce chodzić czy ktoś iim robi krzywdę i dla tego dzieci się zamykaja w sobie bo nie maja przyjaciela w rodzicach ,Najgorzej jest na wioskach bo rodzice za bardzo wierza księżom więcej jak dzieciom i tu jest problem z rodzicami.

 • mkarwan

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro o Australii mowa to co wy na to?
  www.abc.net.au/news/2013-04-12/child-abuse-case-hold/4625588
  www.theage.com.au/victoria/school-sex-abuse-rabbi-pleads-guilty-20130412-2hpyd.html
  www.heraldsun.com.au/news/law-order/paedophile-rabbi-david-kramer-admits-to-sex-crimes-while-a-teacher-at-yeshiva-college/story-fnat79vb-1226619212696
  failedmessiah.typepad.com/failed_messiahcom/2013/04/david-kramer-pleads-guilty-678.html

 • kazik2500

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo! Usunac mety z kosciola!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje