Ksiądz oskarżany o pedofilię wraca z Watykanu do Australii. Po miesiącach negocjacji z Kościołem

22.04.2013 11:33
Watykan

Watykan (Fot. PAUL HANNA REUTERS)

Prawie rok trwały negocjacje australijskiej policji w władzami Kościoła katolickiego ws. wydania księdza oskarżanego o pedofilię. W końcu osiągnięto porozumienie. 67-letni duchowny zaraz po powrocie do kraju został aresztowany.
Ksiądz, którego nazwiska nie ujawniono, pojawił się dziś na komendzie policji stanu Wiktoria w Melbourne. Tam został aresztowany pod zarzutem pedofilii.

Oskarżono go o 10 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci, do czego najprawdopodobniej doszło na przedmieściach Melbourne w latach 1976-1985.

Negocjacje z Kościołem katolickim ws. powrotu duchownego trwały od lipca 2012 r. - poinformowała australijska policja.

Wielkie śledztwo w Australii

Na początku kwietnia br. w Australii wszczęto ogólnokrajowe śledztwo w sprawie molestowania seksualnego dzieci w kościołach, szkołach i wielu innych placówkach. Specjalna komisja ma m.in. zbadać zarzuty, że Kościół katolicki ukrywał dowody i chronił podejrzanych księży.

Przewodniczący ponadpartyjnej komisji śledczej Peter McClellan powiedział, że oczekuje się zeznań ponad 5 tys. świadków. Pierwsze wysłuchania zaplanowano na maj. Wstępny raport komisji ma zostać sporządzony w przyszłym roku, a raport ostateczny jest oczekiwany w końcu 2015 roku.

We wrześniu ub.r. rzecznik australijskiego Kościoła katolickiego w stanie Wiktoria ujawnił, że od lat 30. doszło tam do co najmniej 650 przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci i młodzieży przez duchownych.

Dyskusja od 1993 roku

Wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży przestało być w Australii tematem tabu w 1993 roku. Wówczas to organizacja zrzeszająca ofiary pedofilii Broken Rites Australia uruchomiła specjalną linię telefoniczną, na którą mogły dzwonić osoby pokrzywdzone przez księży. Od tego czasu organizacji udało się postawić przez sądem 100 duchownych pedofilów.

Podczas wizyty w Australii w 2008 roku ówczesny papież Benedykt XVI spotkał się z grupą ofiar oraz publicznie przeprosił za molestowanie seksualne dzieci przez duchownych. Z

Papież Franciszek wypowiada wojnę pedofilii

Problemem ukrywania pedofilii w Kościele obiecał zająć się także papież Franciszek. Zapowiedział, że "z pełną determinacją" będzie walczył z przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele. Przypadki molestowania dzieci przez kapłanów mają być wykorzenione, a sprawcy takich czynów właściwie osądzeni. Jak poinformował Watykan, papież na spotkaniu z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerhardem Ludwigiem Muellerem, zadeklarował, że walka z seksualnym wykorzystywaniem dzieci jest niezwykle istotna dla Kościoła i jego wiarygodności. Deklaracja miała potwierdzać stanowczą linię wobec skandalu pedofilii przyjętą przez Benedykta XVI.

********************

TOK FM o pedofilii w Kościele. Na portalu Tokfm.pl i w Radiu TOK FM zajęliśmy się problemem pedofilii w polskim Kościele. Dlaczego akurat w Kościele? Bo to tam przez lata istniał instytucjonalny problem z ukrywaniem przypadków przestępstw ze strony duchownych. Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat. Nie mamy więc precyzyjnych informacji na temat skali naruszeń, liczby oskarżeń oraz liczby przypadków ukrywania oskarżeń przez wysokich hierarchów. Kilka tygodni temu wysłaliśmy do wszystkich diecezji w kraju oraz do rzecznika Episkopatu listę pytań w tej sprawie. Otrzymaliśmy już część odpowiedzi: od rzecznika episkopatu oraz części diecezji. Niestety, odpowiedzi nie pomogły w ustaleniu skali naruszeń oraz tego.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (91)
Zaloguj się
 • cob22

  Oceniono 212 razy 188

  Bo ten kosciol w Polsce stawia opor "przesladowaniu" i zajmuje sie re-katolicyzmem w tym kraju (czyli powrotem do sredniowiecza).
  Widac to po spasionych, przepitych mordach biskupow jak walcza i cierpia.

  Troche sexu z dzieckiem....pewnie dziecko winne, no i jakby Bog nie chcial to by na to nie pozwolil.
  A czesc narodu durna i o tym najlepiej nie chce wiedziec i mowic. Tak latwiej.

 • dziadekjam

  Oceniono 203 razy 181

  "Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat."
  ===================================================================
  Dane z prokuratur i sądów też są nieosiągalne? Może liczba "umorzeń", "przedawnień" i tym podobnych kuriozalnych zakończeń spraw o pedofilię sukienkowych też kontrolowana jest przez kuriewnych?

 • chi_neng1

  Oceniono 133 razy 119

  "Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat."

  I nigdy nie poda tych prawdziwych danych ....

  Bo taki jest polski Kosciol, a nie inny.... i taki pozostanie !

 • od-or

  Oceniono 117 razy 107

  Polska nawet by nie śmiała prośić jednak co wolny kraj to wolny.

 • gm0711

  Oceniono 110 razy 104

  Policja negocjuje z Watykanem i prosi o to, aby pozwolili im aresztować przestępce?

  ...

  --------
  terazbiznes.pl

 • vomitorium1

  Oceniono 58 razy 50

  no proszę
  pan bóg nierychliwy
  ale sprawiedliwy
  (kiedyś
  "z pełną determinacją"
  wydadzą następnego)

 • lukasiklukasik

  Oceniono 60 razy 46

  Ciekawe. co ten kościół wytargował w zamian za wydanie podejrzanego o pedofilię.
  Sprzedał go, czy wziął w naturze ten NAUCZYCIEL MORALNOŚCI? Były przecież długie negocjacje, a tzw. żydowski łeb do interesów to oni mają.

 • krzywelustro

  Oceniono 43 razy 43

  Tytuły z gazet:
  1. ŚWIAT
  * rok 1997: Papież Jan Paweł II wypowiada wojnę pedofilii
  * rok 2009: Papież Benedykt XVI wypowiada wojnę pedofilii
  * rok 2013: Papież Franciszek wypowiada wojnę pedofilii
  2. POLSKA 2013
  * Ks. Mirosław Bużan, proboszcz z Bojana, prawomocnie skazany za pedofilię
  * Biegły wykazał sfałszowanie nagrania, przy pomocy którego były proboszcz z Bojana, ks. Mirosław B., próbował wykazać swoja niewinność. Siostrzeńcowi księdza i jego koledze grożą po trzy lata więzienia.
  * Ks. Mirosław B., skazany za pedofilię były proboszcz z Bojana, otrzymuje od Abpa Głódzia tytuł kanonika i powołanie do elitarnej Kapituły Kolegiaty Staroszkockiej
  * Skazany prawomocnie za pedofilię ks. Mirosław B. broni Abpa Głódzia przed oskarżeniami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje