Talibowie porwali 10 osób z lądującego awaryjnie śmigłowca

22.04.2013 09:54
Prowincja Ghazni, Afganistan

Prowincja Ghazni, Afganistan (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

Talibowie od niedzieli wieczorem przetrzymywali na wschodzie Afganistanu 10 osób: ośmiu Turków, Rosjanina i Afgańczyka. Leciały one śmigłowcem, który lądował awaryjnie na obszarze kontrolowanym przez bojowników - poinformowali przedstawiciele lokalnych władz.
Śmigłowiec należący do afgańskich linii Khorasan Cargo Airlines lądował awaryjnie z powodu trudnych warunków pogodowych w okręgu Azra, w prowincji Logar - powiedział agencji Reutera anonimowy przedstawiciel firmy. Azra jest najbardziej wysuniętym na wschód okręgiem Logar, który graniczy z Pakistanem i jest bastionem talibów.

- Siły bezpieczeństwa odnalazły helikopter, ale bez osób, które przebywały na pokładzie. Zostały one porwane przez talibów - powiedział człowiek numer dwa w lokalnych władzach Rais Chan Sadek.

Szefowie lokalnych plemion negocjują z bojownikami?

- W helikopterze leciało ośmiu Turków oraz dwóch pilotów: Afgańczyk i Rosjanin. Wierzymy, że są cali i zdrowi. Nasi urzędnicy są obecnie w kontakcie z afgańskimi urzędnikami w tej sprawie - powiedział rzecznik tureckiego MSZ Levent Gumrukcu.

Rzecznik talibów, Zabihullah Mujahid, napisał w oficjalnym oświadczeniu, że "Mudżahedini natychmiast otoczyli helikopter, zatrzymali osoby, które były w środku i zniszczyli maszynę podpalając ją." Z wysłanego przez niego pisma wynika, że na pokładzie śmigłowca było 11 osób: dziewięciu Amerykanów w wojskowych mundurach oraz dwóch tłumaczy. Jak jednak zauważa agencja Reutera, talibowie nie pierwszy raz zawierają błędne informacje w swoich komunikatach.

Rzecznik Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) poinformował, że śmigłowiec nie należał do natowskiej floty.

Według anonimowych źródeł w lokalnych władzach, na które powołuje się agencja AFP, szefowie lokalnych plemion próbują przekonać talibskich bojowników, by uwolnili przetrzymywane osoby. Według informacji tureckiego MSZ, nikt z uprowadzonej 10 nie jest ranny.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • leon.bzykacz

  Oceniono 50 razy 42

  - Siły bezpieczeństwa odnalazły helikopter, ale nie bez osób, które przebywały na pokładzie.<

  I to by wystarczyło za cały ten 'artykuł' he he!

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 25 razy 21

  Na zdjęciu prowincja Ghazni i śmigłowiec wojskowy. Zdjęcie ilustracyjne. Tyle, że to się wydarzyło w prowincji Logar a śmigłowiec był biało-niebieski cywilny.

 • omnadren_polfa

  Oceniono 10 razy 8

  Szkoda mi ich ostanie słowa jakie usłyszą ci niewinni ludzie będzie wycie ALLAH AKBAR

 • stary.gniewny

  Oceniono 9 razy 7

  Talibom spodobał się dowcip o tym że złapano Amerykanina, Ruskiego i Polaka ale tym razem po prostu nie utrafili.

 • blue911

  Oceniono 46 razy 6

  A te trzy osoby,ktore przezyly katastrofe w Smolensku tam byly wsrod zakladnikow???

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 25 razy 3

  na razie nie wiadomo czy ci Talibowie to byli kumple czy wrogowie Radka Sikorskiego ? bo jak kumple to Radek mogły po starej znajomości załatwić im zwolnienie

 • czarny-doktor

  Oceniono 2 razy 2

  Ruska szkoda bo Turcy i Afgan to muzulmanie wiec pomodla sie razem z Talibami i tyle...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje