Graś: Jeśli Gowin ma wiedzę na temat handlu zarodkami, niech zawiadomi prokuraturę

22.04.2013 09:43
Rzecznik rządu Paweł Graś

Rzecznik rządu Paweł Graś (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Jeśli minister Jarosław Gowin ma wiedzę na temat wywożenia ludzkich zarodków do Niemiec, to powinien poinformować o tym prokuraturę - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś w rozmowie Radiem RMF FM. Jak dodał, jutro premier będzie rozmawiał z Gowinem na temat jego wypowiedzi.
- Jeśli (minister sprawiedliwości - red.) ma wiedzę lub podejrzenie popełnienia przestępstwa czy naruszania prawa, to oczywiście powinien zawiadomić odpowiednie organy - stwierdził Graś.

Rzecznik rządu zastrzegł jednocześnie, że zjawisko opisane przez Jarosława Gowina wydaje się "delikatnie mówiąc, mało prawdopodobne, a nawet wykluczone", więc minister sprawiedliwości będzie musiał także wyjaśnić swoje słowa premierowi. Jutro jest Rada Ministrów, więc na pewno będzie okazja do rozmowy również na ten temat - powiedział.

Zdaniem Grasia, Gowin powinien przedstawić wyjaśnienia nie tylko Donaldowi Tuskowi, ale i całej opinii publicznej. - Zakładając, że pan minister Gowin ma na ten temat jakąś wiedzę. Ja ani - jak podejrzewam - nikt w rządzie takiej wiedzy nie posiadamy - podsumował.

Graś: Do rozpadu koalicji daleko

W TVP1 Graś wypowiadał się zaś na temat stanu koalicji PO-PSL. - Koalicji nic nie grozi, do rozpadu koalicji daleko. Ci wszyscy, którzy modlą się codziennie, żeby ta koalicja zakończyła swoje istnienie, mogą naprawdę czuć się zawiedzeni. Do tego czarnego scenariusza jest bardzo daleko - zaznaczył.

Rzecznik rządu ocenił jednocześnie, że Piechociński "mówi rzeczy oczywiste, bo jeśli jest się w koalicji, to chce się realizować swoje pomysły". - Na tym polega koalicja, że te pomysły się uciera i przykrawa do możliwości finansowych - dodał rzecznik rządu.

"Tak źle jeszcze nie było"

"Rzeczpospolita", która przytacza wypowiedź Piechocińskiego, twierdzi, że tak źle w relacjach lidera PSL z premierem Donaldem Tuskiem jeszcze nigdy nie było. - Jeśli moje pomysły nie będą honorowane, to odejdę. Nie zamierzam być malowanym wicepremierem - cytuje prezesa PSL "Rz". Gazeta wylicza też, że bez wiedzy Piechocińskiego premier usunął z rządu ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, nie pokazał mu raportu szefa MSW ws. okoliczności podpisania memorandum między EuRoPol Gazem a Gazpromem.

- Taka jest umowa między PSL a PO, między premierem a wicepremierem, że jeśli chodzi o decyzje personalne dotyczące członków PSL, to te decyzje są całkowicie w rękach naszego koalicjanta. Jeśli chodzi o decyzje personalne dotyczące ministrów, sekretarzy, podsekretarzy stanu tych (resortów), za które odpowiedzialna jest Platforma Obywatelska - te decyzje są po stronie premiera. To jest zupełnie normalne - zaznaczył Graś.

Dopytywany, dlaczego Piechociński nie poznał z wyprzedzeniem treści raportu ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, Graś odparł: - Wiadomo było, że raport nie dotyczy resortu premiera Piechocińskiego, że nie ma w tamtą stronę podstaw do jakichkolwiek zarzutów. Raport dotyczy relacji między spółkami a ministrem skarbu. Wicepremier Piechociński zobaczył ten raport w tym samym momencie, w którym zobaczyli go wszyscy, nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego. Jaka będzie treść raportu, mniej więcej czego dotyczy - pan premier Piechociński był o tym poinformowany wcześniej.

"Pomysły będą konsultowane z koalicjantem"

Graś był też pytany o możliwość powołania oddzielnego ministerstwa ds. energetyki, o której Tusk mówił w piątek. Rzecznik rządu przypomniał, że premier kilkakrotnie podkreślał, iż "różne pomysły, które pojawiają się na usprawnienie tego sektora [energetycznego - red.] muszą być skonsultowane z koalicjantem".

- Wiele tych rozwiązań nie ma: jest albo specjalny pełnomocnik, specjalne ministerstwo, albo jakieś regulacje w obecnym stanie, czyli między ministerstwem skarbu, a gospodarki. I dokładnie to będzie przedmiotem rozmów koalicyjnych - zarówno w cztery oczy między premierem a wicepremierem, jak i w koalicji - dodał Graś.

Po zapoznaniu się z raportem na temat sposobu komunikacji i przepływu informacji między spółkami SP i poszczególnymi resortami w sprawie memorandum podpisanego przez EuRoPol Gaz i Gazprom Tusk poinformował, że minister skarbu Mikołaj Budzanowski nie sprawował właściwie nadzoru nad ważną spółką SP i dlatego go dymisjonuje. Nowym szefem MSP ma być Włodzimierz Karpiński.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 53 razy 41

  podobno Polska ma się rozpaść - bowiem ortodoxyjni katolicy chcą stworzyć Polskę Prawdziwych Polaków w części wschodniej naszego kraju ( Polska C, najbiedniejsze regiony)
  królem ma być jakiś jezus
  królową jakaś maryja
  radio ma mieć ryja
  premier ma zlizywac co rano smietankę z kolan

 • j-44

  Oceniono 38 razy 24

  Już mam serdecznie dosyć pana Gowina w rządzie.Mam dosć jego pisowskiej retoryki,insynuacji...
  Już prędzej przełknę wielką koalicję PO-SLD-PSL,pozbywając się paru z tych partii. Prawicy Gowina,Kłopotka itp.
  W sumie zostaliby ludzie sensowni...i do roboty.
  A Ruch Palikota z Europą plus niech sobie układa listy do europarlamentu.Ich prawo.Ocenią wyborcy.

 • vomitorium1

  Oceniono 23 razy 21

  " ... ma wiedzę lub podejrzenie popełnienia przestępstwa czy naruszania prawa, to oczywiście powinien zawiadomić odpowiednie organy ... "
  dobrze
  że mu pan
  to powiedział
  panie graś
  (skąd filozof
  ma wiedzieć
  o takich rzeczach (?))

 • puzonik48

  Oceniono 22 razy 14

  A co na to premier ?Czy akceptuje brednie wygłaszane przez podległego mu ministra?Ministra bardzo ważnego resortu ,który podważa wiarygodnośc i ośmiesza ten resort.

 • ursynow33

  Oceniono 21 razy 13

  "Zamist zajmowac sie prawem woli zarodki tzn.,ze mamy ministra od zarodkow!!!"

 • chi_neng1

  Oceniono 24 razy 12

  Panie premierze

  No moze wreszcie naprawi pan swoj blad z Gowinem, na co my juz tak dlugo czekamy ?

  Kiedy wreszcie usunie go pan ze stolka, na ktorym nigdy nie powinien siedziec ?

 • daniella-63

  Oceniono 11 razy 5

  A moze pan Gowin to kret PiS-u w RZADZIE. Nikt o tym nie pomyslal???????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje