Gmyz po trotylu: Na wraku były oktogen i heksogen. A Seremet w "GW": Nie rozumieją naszych wyjasnień

22.04.2013 07:40
Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r.

Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r. (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

- Testy przesiewowe, jakie prowadzili biegli, pokazały też [poza trotylem - red.] obecność bardzo silnych substancji wybuchowych - powtarza Cezary Gmyz na łamach tygodnika "Do rzeczy". Tymczasem o rzekomych śladach trotylu na wraku tupolewa pisze też prokurator generalny Andrzej Seremet. - Wyjaśnienia prokuratorów wciąż są dla wielu niezrozumiałe lub nie przyjmowane do wiadomości - twierdzi w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Cezary Gmyz wraca do jednego ze swoich ulubionych tematów i znów przekonuje że na szczątkach samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, znajdowały się ślady substancji wybuchowych. Tym razem nie chodzi jedynie o trotyl, ale także o m.in. oktogen i heksogen. Dlaczego, zdaniem dziennikarza, biegli wykluczyli obecność takich substancji na wraku? Bo zbadano zbyt małą ilość próbek - pisze Gmyz na łamach tygodnika "Do rzeczy".

Tymczasem do kwestii rzekomego wykrycia substancji wybuchowych na wraku tupolewa pisze dziś także prokurator generalny Andrzej Seremet. - Prokuratorzy i biegli nie wykryli trotylu podczas badania wraku jesienią 2012 r. - przypomina w opublikowanym w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" tekście o "fałszywych zarzutach smoleńskich". - Użyte wówczas spektometry wskazały co prawda na ekranie napis TnT (trotyl), lecz nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem, że taki materiał wybuchowy tam się znajdował - dodaje prokurator.

Jak podkreśla Seremet, pewność co do tego może przynieść dopiero badanie laboratoryjne. A do czasu tego badania - pisze prokurator - prokuratorzy w zakresie hipotezy śledczej wybuchu dysponowali już wieloma dowodami, z których każdy wykluczał użycie materiałów wybuchowych.

Jakie to dowody? Andrzej Seremet wymienia: opinie polskiego Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, opinie polskich specjalistów z analizy zapisów rejestratora, opinie medyczne opracowane po ekshumacjach, oględziny wraku i miejsca katastrofy, zapis dźwiękowy z rejestratora CVR, opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych, zeznania funkcjonariuszy BOR, dwie opinie rosyjskie. Wszystkie wykluczają hipotezę, że w prezydenckim samolocie doszło do eksplozji.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (375)
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 489 razy 339

  Witamy ponownie szalenca z krainy amoku smolenskiego :).

  "Tym razem nie chodzi jedynie o trotyl, ale także o m.in. oktogen i heksogen."

  Tym razem chodzi o ponowny powrot na arene celebrytow i ponowne zablysniecie jako kometa.

 • e-komentarz

  Oceniono 298 razy 222

  Czarek, zrozum - między śladami materiałów wybuchowych a ładunkiem zdolnym wybuchnąć jest taka różnica jak między tłustym odciskiem palca np. na lusterku a kostką smalcu. Dotarło?

 • fakiba

  Oceniono 244 razy 168

  Opinie biegłych i badania laboratoryjne są mało ważne dla pana Gmyza jak nie wykryli to znaczy badać nie umieją trotyl i inne paskudztwa mają być bo on tak chce i już

 • blogfiles

  Oceniono 208 razy 162

  Czyli było tak: Trotyl, nitrogliceryna, oktogen, heksogen, hel, elektromagnes i jeszcze brzoza.

 • fakiba

  Oceniono 218 razy 144

  Jednak okazuje się że miał rację Sikorski że jak Rosjanie zwrócą wrak to Antek z zespołem i tacy wybitni specjaliści jak Gmyz to ślady wybuchu bomby atomowej znajdą

 • pomysl.po.wypiciu

  Oceniono 169 razy 123

  oktagen, heksogen a czy Gmyz przypadkiem nie zauważył jakiś pentagramów?

 • widz102

  Oceniono 157 razy 113

  I kocie bździny tyż!
  A poważniej: drugi tupolew-jako tzw tło- do dziś nie sprawdzony? Nie? To d... z gmyza, nie dziennikarz!
  ------
  Jarek? Polskę kocha prawie jak siebie. Tylko Polaków nienawidzi...

 • dziadekjam

  Oceniono 138 razy 64

  Prokurator Seremet ma niespotykaną umiejętność, że w miarę wyjaśniania zaciemnia jeszcze bardziej. No cóż, nominacja z rączki nadprezydenta LK zobowiązuje...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje