Bolesław Piecha nowym senatorem z okręgu rybnickiego [SYLWETKA]

22.04.2013 06:37
Bolesław Piecha mógłby wrócić z europarlamentu do Polski, jeśli PiS stworzyłby rząd

Bolesław Piecha mógłby wrócić z europarlamentu do Polski, jeśli PiS stworzyłby rząd (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Dotychczasowy poseł Bolesław Piecha z PiS zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim. Pokonał siedmiu kandydatów. Piecha obejmie mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce (PO).
Niedługo przed wyborami polityk PiS mówił, że decyzja o kandydowaniu do Senatu to jego świadomy wybór i duże wyzwanie. Za główne zadanie postawił sobie - jak to określił - "przywrócenie Śląska Polsce".

Wybory odbyły się w niedzielę 21 kwietnia, bo w styczniu zmarł senator PO Antoni Motyczka. O miejsce w Senacie starało się ośmiu kandydatów. Najpoważniejszymi byli: Bolesław Piecha z PiS, Mirosław Duży, były burmistrz Łazisk Górnych (PO), Paweł Polok (Ruch Autonomii Śląska) oraz znany lekarz Krzysztof Sajewicz z SLD. Najintensywniejszą kampanię prowadził jednak kandydat Prawa i Sprawiedliwości, którego przyjechali wspierać m.in. Anna Fotyga, Joachim Brudziński i Tomasz Kaczmarek.

Piecha, lekarz z zawodu, to nieprzypadkowy wybór - ma przywoływać na myśl innego znanego lekarza senatora PiS z tego regionu, czyli nieżyjącego prof. Zbigniewa Religę. A zwycięstwo w tych wyborach jest dziś PiS potrzebne. Tak bardzo, że z kampanii wycofano w ogóle temat katastrofy smoleńskiej (sam Piecha zresztą w żaden zamach nie wierzy).Kim jest Bolesław Piecha

Piecha jest posłem od 2001 r. W latach 2005-2007 był wiceministrem zdrowia w rządzie PiS. Teraz jest zagorzałym krytykiem polityki zdrowotnej obecnego rządu, szefem sejmowej komisji zdrowia i autorem programu PiS w tej dziedzinie. W poprzedniej kadencji Sejmu zasłynął m.in. złożeniem projektu zakazującego in vitro i przewidującego karanie za stosowanie tej metody.

Piecha urodził się w 1954 r. w Rybniku. Z zawodu jest ginekologiem. W latach 1981-1982 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1989 r. jest członkiem NSZZ "Solidarność".

"Byłem jak doktor Jekyll i mister Hyde"

Po skończeniu studiów od 1983 r. pracował jako lekarz w rybnickim szpitalu, zdobywając II stopień specjalizacji z zakresu położnictwa i ginekologii. W latach 1983-1984 pracował jako lekarz w Górniczym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jastrzębiu-Zdroju. Od 1984 do 1996 r. był lekarzem w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rybniku.

Od 1994 do 1998 r. był radnym w Rybniku, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tamtejszej rady oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia. W latach 1997-2001 był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. W 1999 r. ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Jest autorem publikacji naukowych w specjalistycznej prasie krajowej i zagranicznej.

Po latach Piecha przyznał, że jako ginekolog przeprowadził wiele aborcji. - Byłem jak doktor Jekyll i mister Hyde (...). Nie wiem, czy te kobiety, które płakały w moim gabinecie przed aborcją, wybaczyły mi - wyznał w 2007 r. ma łamach "Gościa Niedzielnego". Dziś Piecha jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz ochrony życia Pro Life.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • harimau666

  Oceniono 73 razy 37

  aborcjonista został rozgrzeszony więc w majestacie prawa może paradować na salonach z aureolą ,,prawego człowieka"...
  to była próba przed wyborami i widać kler zrobił dobrą robotę w Rybniku bo ten elektorat jest karny jak południowo koreańska armia...
  państwo zeszło na psy ...

 • p4-s

  Oceniono 69 razy 35

  Zasłużony dla Rybnika... skrobankami.

 • ktrztr

  Oceniono 41 razy 27

  Bolesław Piecha otrzymał 28 % głosów przy 11,14 % frekwencji, co daje 7736 głosów. Uprawnionych do głosowania było ponad 248 tysięcy osób.
  Jaki z tego wniosek: senat jest niepotrzebny, wybory? Myślę, że szerzej: polityka jest niepotrzebna, samorząd jest niepotrzebny i wszystko co dzieje się za naszym płotem czy drzwiami. Największą porażką Polski po 1989 jest nie stworzenie społeczeństwa obywatelskiego, aktywnego, współdziałającego i kontrolującego władzę na wszelkich szczeblach. Niedługo wybory staną się wydarzeniem jedynie dla dziennikarzy, politologów, socjologów oraz oczywiście polityków. Może nasza wiara w polityków jest tak wielka, że nie uczestnicząc w wyborach wierzymy, że nas nie zawiodą?
  Słucham dziennikarzy w Trójce i znają oni kandydatka rybnickich lepiej niż większość a przynajmniej są tym zainteresowani. Dawniej były plena i zjazdy partii a teraz wybory. Zainteresowani nimi staje się podobne

 • jackie53

  Oceniono 84 razy 26

  Wstydźcie się Rybniczanie! Rzucić wam trochę kiełbasy wyborczej i idziecie jak pieski na smyczy - oczywiście smyczy Kaczyńskiego. PiSiory obrzucili was fekaliami i spłynęło to po was jak po... kaczce! Wstyd!!! Zawsze miałem wiele szacunku dla Śląska i ludzi tam mieszkających - a może Rybnik to już nie Śląsk?

 • filet1980

  Oceniono 25 razy 21

  jeden "najpoważniejszych" wg GW kandydatów zdobył 2,84%. a PO-wca przeskoczył oprócz Piechy jeszcze kandydat niezależny Józef Makosz, o którym w ogóle tu nie wspomniano. znakomite doniesienie prasowe, brawo

 • bydgoszczanin3

  Oceniono 32 razy 10

  Wybrali oszolomow to teraz maja. I co z tego ze Piecha odcina sie od Antka? Prezes tez kiedys chwalil Gierka i chcial konczyc Polsko Polska wojne.

 • chi_neng1

  Oceniono 26 razy 8

  "Za główne zadanie postawił sobie - jak to określił - "przywrócenie Śląska Polsce"."

  Tylko jak to bedzie wygladalo, gdy Kaczynski bedzie robil wszystko, by rozdzielic ? On przeciez tylko wtedy dziala "na laczenie", gdy mu potrzeba wlasnych ludzi na "prawidlowych stolkach"...A potem, zgodnie z tym co ma we krwi, bedzie pracowal jak kret nad "dzieleniem ".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje