Kardynałowie chcą większej roli kobiet w Watykanie

21.04.2013 22:45
Watykan

Watykan (Fot. Pier Paolo Cito AP)

Kardynałowie, wybrani przez papieża Franciszka do specjalnej grupy, która ma zreformować watykańską biurokrację, chcą, by kobiety odgrywały większą rolę w administracji Stolicy Apostolskiej - pisze "The Telegraph".
Stojący na czele grupy ośmiu purpuratów kard. Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu chce, by więcej stanowisk w Watykanie mogło być w rękach kobiet. - To naturalna kolej rzeczy. Wykształcone kobiety powinny odgrywać większą rolę - powiedział.

Kobiety piastują już kilka ważnych stanowisk w Watykanie. Siostra Nicla Spezzati jest podsekretarzem w Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a Flaminia Giovanelli pełni taką samą funkcję w Papieskiej Radzie ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Z kolei Maria Cristina Carlo-Stella zarządza bazyliką św. Piotra.

Zdaniem Marco Politi z włoskiego dziennika "Il Fatto Quotidiano" to zbyt mało. - Spójrzcie na Niemcy i Stany Zjednoczone, gdzie kobiety pełnią ważne role w wielu diecezjach - przekonywał.

Papież Franciszek powołał grupę kardynałów, by zmierzyła się ona z problemami trapiącymi Watykan. W jej skład wchodzą głównie kardynałowie spoza Europy, tacy jak Sean Patrick O'Malley z Bostonu, George Pell z Sydney i Francisco Javier Errázuriz Ossa z Santiago de Chile. Ten ostatni z kardynałów wyraził przekonanie, że w Watykanie pracuje zbytu wielu duchownych z Europy. - Czterdziestu europejskich biskupów pracujących dla papieża to zbyt wielu - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 23 razy 11

  Czlonkami Kosciola sa na rowni kobiety i mezczyzni i taka powinna byc reprezentacja we wladzach tej instytucji.
  Kiedy zostanie zniesiony celibat?

 • vaya.con.satan

  Oceniono 20 razy 8

  Podaż kleryków i dzieci drastycznie spadła, a popyt wciąż taki sam (jeśli nawet nie większy?).
  Cena rośnie. Dostawy maleją, a rynek się kurczy. Ceny (i koszty) rosną, nie mówiąc już o ryzyku. Owieczki coraz staranniej strzegą swoich portfeli ale również anusów przed pasterzami.
  Same złe wiadomości.
  Kryzys.
  Módlmy się o łaskę Niebios.

 • al-bundy

  Oceniono 38 razy 8

  Chodzi o awans z kuchni do łóżka?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 6 razy 4

  Na dobry początek niech zrobią kobietę kardynałem.

  Czasem największa dewotka kościelna jest dalej od Boga niż ktoś skazany przez nią na potępienie.

 • harimau666

  Oceniono 3 razy 3

  ,,...Trudno zgadnąć, czym Guilia Vanozza Cattanei oczarowała Aleksandra VI. Pozostawała jego kochanką przez długie lata, spłodzili też sporo potomstwa. Notoryczne lekceważenie przez Borgię celibatu może zaskakiwać współczesnego widza, ale dobrze mieściło się w obyczajach epoki. Papież Paweł III Farnese uznał swoje nieślubne dzieci, a jednemu z nich zapewnił księstwo Parmy. Nieprzeliczone było potomstwo kardynałów. Niestety zwykle bardzo mało wiemy o matkach arystokratów z nieprawego łoża. Czy były wśród nich kurtyzany? Trudno powiedzieć. Jeśli ojciec zdecydował się uznać dziecko, oddawał je na wychowanie jakiejś zacnej krewnej o nieposzlakowanej opinii, a matka – kobieta bądź co bądź lekkich obyczajów – musiała na zawsze rozstać się z potomstwem, aby nie padł na nie cień jej reputacji. Vanozza również nie wychowywała swojej córki Lukrecji, nie była na jej ślubie. Ale dożyła szczęśliwie sędziwego wieku siedemdziesięciu sześciu lat, zmarła jako zamożna kobieta i została pochowana w kościele Santa Maria del Popolo. Wiele kurtyzan marzyło o takim losie."
  www.hbo.pl/series/rodzina-borgiow/article/rzym-%E2%80%93-miasto-kurtyzan_19186
  i tyle w temacie...

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Czyżby kardynałowie byli żądni zmian? Znudziło się: kardynał, biskup, kleryk, ministrant i tak w kółko...?

 • papyr

  Oceniono 2 razy 2

  Jak bedzie papiezem kobieta, to wam moze uwierze.

 • szymek_50

  Oceniono 2 razy 2

  Biuro polityczne Franciszka docenia wkład kobiet w służbie Kościołowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje