FBI krytykowane. "Mieli Carnajewa i pozwolili mu odejść"

Amerykańscy politycy zaczynają oskarżać FBI o zlekceważenie sprawy starszego z braci Carnajew. - Przesłuchiwali go w 2011 r. i pozwolili mu odejść. Potem Tamerlan Carnajew pojechał na pół roku do Rosji, a kiedy wrócił, zamieszczał dżihadystyczne wideo na YouTube - mówił republikanin Michael McCaul
Zdaniem polityka podczas pobytu Carnajewa w rodzinnych stronach "z pewnością coś musiało się stać". - Jego poglądy uległy radykalizacji po powrocie z Rosji - powiedział w wywiadzie dla telewizji CNN.

FBI odpiera zarzuty, twierdząc, że co prawda dwa lata temu Biuro otrzymało sygnał, że Tamerlan Carnajew może być niebezpieczny, jednak śledczy nie natrafili na żadne dowody jego terrorystycznej aktywności. Informacje mieli przekazać najprawdopodobniej Rosjanie. Z treści ostrzeżenia wynikało, że Tamerlan został "mocno wierzącym wyznawcą radykalnego islamu" oraz że "przygotowuje się do opuszczenia Stanów Zjednoczonych, by przyłączyć się do nieokreślonych, działających w podziemiu ugrupowań".

Agenci przeszukali swoją bazę danych oraz przesłuchali mężczyznę. Sprawdzili także, do kogo dzwonił i z jakich stron internetowych korzystał. FBI uznało jednak, że Tamerlan nie jest wystarczająco groźny, by śledzić jego kolejne poczynania.

"Mieli go na radarze"

Według polityków republikańskich właśnie w tym momencie FBI popełniło błąd. - Biuro pominęło zbyt wiele wątków, które mogły doprowadzić do powstrzymania starszego z braci Carnajewów przed tym, co zrobił - uważa senator Lindsey Graham, senator ze stanu Karolina Południowa. Także Peter King, przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, skrytykował FBI. - To już nie pierwszy raz, kiedy FBI nie powstrzymało kogoś przed aktem terrorystycznym - powiedział telewizji Fox News. - To ostatni z poważnych przypadków, kiedy agenci otrzymują informację o tym, że ktoś jest groźny, a następnie nic z tym nie robią - dodał.

Kolejnego z polityków, tym razem anonimowego, cytuje gazeta "Boston Globe". - FBI miało go na radarze, a w jakiś sposób się im wywinął. I kolejna rzecz. Przez kilka dni pościgu słyszeliśmy, że nie było kontaktu podejrzanego z FBI. Teraz słyszymy, że jednak był... - zastanawia się polityk.

Matka: Syn był pod ścisłą kontrolą FBI

FBI oskarża także matka Carnajewów. Jednak jej zdaniem agenci nie zaniedbali swoich obowiązków, a jej syn był od kilku lat pod ścisłym nadzorem FBI. Dlatego uważa ona, że jej synowie zostali "wrobieni w całą sprawę".

- Obserwowano Tamerlana przez trzy do pięciu lat, (...) wiedzieli, co mój syn robi, jakie strony odwiedza w internecie - powiedziała Zubejdat Carnajewa. - Kontrolowali jego każdy krok, a teraz mówią, że to był akt terrorystyczny? - dodała.

Więcej o:
Komentarze (93)
FBI krytykowane. "Mieli Carnajewa i pozwolili mu odejść"
Zaloguj się
 • rt-z

  0

  Joanna_cal dala dupy

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  Do mediow: przestancie robic idola z tego Dzahara pokazujac atrakcyjne zdjecia w prasie !!! To byl sympatyczny,ale morderca.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  FBI dobrze wiedzialo co to za gagatki: dali jednemu z nich obywatelstwo 11 wrzesnia 2012 !!!! Chyba trudniej o bardziej wymowna date? hahah.

 • blue911

  Oceniono 4 razy 2

  A ja sie pytam: gdzie matka tego bandziora tak plynnie nauczyla sie mowic po angielsku I do czego jej to bylo potrzebne?? Cos mi tu smierdzi.

 • grregu

  Oceniono 3 razy 1

  A może FBI miało cichą nadzieję, że gość ponownie wróci do Rosji i TAM będzie podkładał bombki ?! Może to wcale nie było przeoczenie ?!

 • koniu800

  Oceniono 3 razy 1

  o to właśnie chodzi, króliczka (terrorystę ?) trzeba gonić a nie złapać a tak będzie już można część praw ludziom odebrać toć trzeba walczyć z najlepszym wrogiem jakiego można sobie wymyśleć - terrorystą

 • tadec

  Oceniono 6 razy 0

  W historii ludow walczacych o niepodleglosc Czeczeni bija swoja glupota i odwrotnymi rezultatami rekordy : Dubrowka (zaatakowanie teatru), Budionowsk (zaatakowanie szpitala z rodzacymi matkami) ,Biesłan (wymordowanie dzieci - w tym własnych!!!),wiele innych (metro,lotnisko) i teraz....zaatakowanie USA (gory Kaukazu idiotyzmu).Maładcy :-(((((

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -1

  Dosyć tych spekulacji, domniemań , trybu przypuszczającego.

  Czy specsłużby USA zorganizowały spektakularne polowanie na dwóch niewinnych muzułmanów chcąc podburzyć opinię publiczną zgodnie ze wskazaniami AIPAC?

 • jusekp

  0

  Dżochar z.e.z.n.a.j.e.

  odpowiada na pytania śledczych pisząc; przestrzelone gardło uniemożliwi mu mówienie do końca życia - pewnie krótkiego, jak się śledczy postarają.

  na tyle odzyskał siły... podają:
  ABC, ITAR-TASS, Wiesti.Ru o 2.38 naszego czasu,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX