Palikot: W Polsce narasta przemoc. Zostałem oblany wodą z jakimś roztworem soli

21.04.2013 20:38
- W Polsce narasta przemoc, która próbuje wypchnąć normalny dialog poza przestrzeń publiczną - mówił w Krakowie Janusz Palikot. Przywołał incydenty w Nowym Sączu, podczas których został oblany wodą, a jego spotkanie z kupcami zostało zakłócone.
Jak relacjonował dziennikarzom w Krakowie Palikot, wychodząc z hotelu w Nowym Sączu, został oblany przez młodego mężczyznę "jakimś roztworem soli". - Nie jest to nic groźnego, poza jakimiś drobnymi dolegliwościami i śladami na ubraniu. Nie chodzi jednak o to, czym tym razem dostałem, ale o to, że po raz kolejny miała miejsce próba fizycznej formy przemocy - dodał. Według niego wcześniejsze spotkanie z kupcami na Rynku Maślanym w Nowym Sączu zakłóciła okrzykami grupa kilkudziesięciu działaczy skrajnej prawicy.

- To już któryś z tego typu incydentów, one przybierają taką skalę, że próbuje się wypchnąć normalnych ludzi, normalny dialog z przestrzeni publicznej. Nawet bardzo zdeterminowani kupcy, jeżeli widzą naprzeciwko siebie ogolonych, agresywnych i pełnych nietolerancyjnych haseł ludzi, to myślą bardziej o bezpieczeństwie swoich bliskich, z którymi przyszli, niż o dyskusji na temat jakiegoś problemu - ocenił.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak, po incydencie z oblaniem wodą Janusza Palikota, policjanci zatrzymali 16-letniego mieszkańca Nowego Sącza. W komisariacie stawili się rodzice nastolatka.

"Agresywny język Jarosława Kaczyńskiego i polskiej prawicy"

W niedzielę w Krakowie Palikot uczestniczył w lokalnym spotkaniu Konwencji Ruchu Kobiet Ruchu Palikota. Jak mówił, przemoc, jakiej doświadczył, dotyczy wszystkich, bez względu na płeć, którzy "inaczej myślą niż PiS i Kościół katolicki". - Ten brak tolerancji wobec inaczej myślących będzie w największym stopniu dotykał inaczej myślących kobiet. Musimy wspólnie, to leży w interesie całego naszego społeczeństwa, absolutnie nie zgodzić się na to wszystko. Służą tym przejawom agresji, braku tolerancji, strasznie agresywne kazania w polskich kościołach, ale także agresywny język Jarosława Kaczyńskiego i polskiej prawicy - ocenił. Dodał, że zachowania tego typu muszą być piętnowane, dlatego o incydencie zawiadomił policję w Nowym Sączu.

Uczestnicząca w krakowskim spotkaniu posłanka RP Anna Grodzka, powiedziała, że tego typu inicjatywy służą "wzajemnemu dodawaniu sobie sił, odwagi, poczucia, że kobiety mogą wziąć sprawy w swoje ręce". - Chciałabym ośmielać panie, żeby ich udział w polityce stał się realny, warto poświęcać swój czas, swoją aktywność po to, aby zmieniać ten świat, kraj, aby zmieniać politykę, z polityki agresywnej na politykę debaty, zrównoważonej dyskusji, myślenia o sprawach społecznym, o tym, co tak naprawdę najbardziej nas dotyka na co dzień - przekonywała Grodzka.

Podkreśliła, że "kobiety mają prawo zaprzeczyć stereotypowi, że rolą mężczyzny jest urządzanie świata, a rolą kobiety co najwyżej urządzanie domu".

Zobacz także
Komentarze (289)
Zaloguj się
 • mariusz-janowski

  Oceniono 200 razy 54

  Skrajna lewica osikana przez skrajną prawicę.

  Czy roztwór soli to mocz?

 • gedeon2013

  Oceniono 36 razy 12

  tragedia narodowa (sic) - milczą autorytety....
  a to sie , lemingi, dziwie, za do tej pory nie zabral glosu w tej sprawie żaden z 2 polskich socjologow - ani czapinski, ani krzeminski. bo mamy ich w polsce tylko dwóch. No i santorski tez nic nie mowi - to w ogole jedyny psycholog w polsce. i dlaczego milczy pan poniedzialek i pani sroda ??? Co sie dzieje ??? Jak wy, lemingi, dajecie sobie w ogole bez nich rade w tej sprawie ??? Panie hartman, na litosc boską (sic!) niech chociaz pan cos powie, bo lemingi padną, zanim dobiegną do przepasci !!! Jaaaaaaaaaaaacek zakowski tez milczy ??? a lis co???? tez???? martwie sie o was lemingi - zostaliscie sami ze soba. koszmar. A prof. wladyka??? Panie wołek może chociaż pan coś powie, jak wytrzezwieje, co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje