Palikot: W Polsce narasta przemoc. Zostałem oblany wodą z jakimś roztworem soli

21.04.2013 20:38
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- W Polsce narasta przemoc, która próbuje wypchnąć normalny dialog poza przestrzeń publiczną - mówił w Krakowie Janusz Palikot. Przywołał incydenty w Nowym Sączu, podczas których został oblany wodą, a jego spotkanie z kupcami zostało zakłócone.
Jak relacjonował dziennikarzom w Krakowie Palikot, wychodząc z hotelu w Nowym Sączu, został oblany przez młodego mężczyznę "jakimś roztworem soli". - Nie jest to nic groźnego, poza jakimiś drobnymi dolegliwościami i śladami na ubraniu. Nie chodzi jednak o to, czym tym razem dostałem, ale o to, że po raz kolejny miała miejsce próba fizycznej formy przemocy - dodał. Według niego wcześniejsze spotkanie z kupcami na Rynku Maślanym w Nowym Sączu zakłóciła okrzykami grupa kilkudziesięciu działaczy skrajnej prawicy.

- To już któryś z tego typu incydentów, one przybierają taką skalę, że próbuje się wypchnąć normalnych ludzi, normalny dialog z przestrzeni publicznej. Nawet bardzo zdeterminowani kupcy, jeżeli widzą naprzeciwko siebie ogolonych, agresywnych i pełnych nietolerancyjnych haseł ludzi, to myślą bardziej o bezpieczeństwie swoich bliskich, z którymi przyszli, niż o dyskusji na temat jakiegoś problemu - ocenił.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak, po incydencie z oblaniem wodą Janusza Palikota, policjanci zatrzymali 16-letniego mieszkańca Nowego Sącza. W komisariacie stawili się rodzice nastolatka.

"Agresywny język Jarosława Kaczyńskiego i polskiej prawicy"

W niedzielę w Krakowie Palikot uczestniczył w lokalnym spotkaniu Konwencji Ruchu Kobiet Ruchu Palikota. Jak mówił, przemoc, jakiej doświadczył, dotyczy wszystkich, bez względu na płeć, którzy "inaczej myślą niż PiS i Kościół katolicki". - Ten brak tolerancji wobec inaczej myślących będzie w największym stopniu dotykał inaczej myślących kobiet. Musimy wspólnie, to leży w interesie całego naszego społeczeństwa, absolutnie nie zgodzić się na to wszystko. Służą tym przejawom agresji, braku tolerancji, strasznie agresywne kazania w polskich kościołach, ale także agresywny język Jarosława Kaczyńskiego i polskiej prawicy - ocenił. Dodał, że zachowania tego typu muszą być piętnowane, dlatego o incydencie zawiadomił policję w Nowym Sączu.

Uczestnicząca w krakowskim spotkaniu posłanka RP Anna Grodzka, powiedziała, że tego typu inicjatywy służą "wzajemnemu dodawaniu sobie sił, odwagi, poczucia, że kobiety mogą wziąć sprawy w swoje ręce". - Chciałabym ośmielać panie, żeby ich udział w polityce stał się realny, warto poświęcać swój czas, swoją aktywność po to, aby zmieniać ten świat, kraj, aby zmieniać politykę, z polityki agresywnej na politykę debaty, zrównoważonej dyskusji, myślenia o sprawach społecznym, o tym, co tak naprawdę najbardziej nas dotyka na co dzień - przekonywała Grodzka.

Podkreśliła, że "kobiety mają prawo zaprzeczyć stereotypowi, że rolą mężczyzny jest urządzanie świata, a rolą kobiety co najwyżej urządzanie domu".

Zobacz także
Komentarze (289)
Palikot: W Polsce narasta przemoc. Zostałem oblany wodą z jakimś roztworem soli
Zaloguj się
 • adalberto3

  0

  Pewnie kobylim moczem ! To i tak lepiej niz kocim !

 • nocny_piter

  0

  Zaatakowany posoloną wodą...? Niesłychana eskalacja przemocy...

 • fordysta

  Oceniono 1 raz 1

  Palikocie, przemoc to przecież twoja specjalność. Słowna. Stosowana od 2009 r. w brutalnej i ohydnej formie.

 • cxcezar

  Oceniono 3 razy -3

  To Palikot nie wiedział że Nowy Sącz to ostoja ludzi kochających bliźniego jak siebie samego?Oni tu w imię ciemnoty gotowi są na krzyżach wieszać ludzi myślących normalnie ,a nie zgodnie z naukami szamanów!

 • zyks

  Oceniono 4 razy 4

  Ja, po chwili: ależ wstydliwe i poprawne politycznie te automaty na forum: natychmiast przerobiły mi normalny staropolski przaśny rzeczownik odsłowny na tajemnicze "ru...ie" :))

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Ło, przemoc :(( Ale na pasku w TVN nic o tym nie było : kiepś-ciutko, Pa-nie Ja-nuszku. Zainteresowanie spada... :(( No i ciekawa organizacja "Ruch Kobiet Ruchu Palikota". Samo ru...ie (pardon le mot). A co do roztworu soli : a może Panu nocnik z sikami na łeb wylali ? :((

 • ogi2012

  Oceniono 7 razy -5

  Polska normalnośc u katolików napędzanych jadem episkopatu ,wysyłanie dzieci do załatwiania swoich chorych ambicji jest amoralne .Nic dziwnego że prawicowe elementy zwane politykami używają nieletnich do niszczenia opozycji szczególnie tej postępowej ,takie wykorzystywanie można śmiało porównać do powstania warszawskiego .

 • michu-najlepszy

  Oceniono 2 razy 2

  Słyszałem że to była długo przetrzymana nalewka jego produkcji, na których zbijał kasę kosztem zdrowia pijących.
  Z poważaniem

 • od-or

  0

  lewicy było zawsze 10 razy więcej niż prawicy ale ciężko ich ruszyć ale jak juz ruszą to smark zostaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje