Władze Bostonu: Bracia Carnajewowie mogli szykować kolejne zamachy

21.04.2013 20:06
Tamerlan i Dżochar Carnajew

Tamerlan i Dżochar Carnajew (Fot. Uncredited AP)

Władze Bostonu uważają, że bracia Carnajewowie prawdopodobnie przygotowywali się do kolejnych ataków terrorystycznych - podał serwis Boston.com. Wnioski te wysnuto z faktu, że w ich domu znaleziono dużą ilość broni.
- Mieli domowej roboty materiały wybuchowe i granaty - powiedział komisarz policji Ed Davis w telewizji NBC. Policja bada teraz, skąd bracia zdobyli broń i materiały wybuchowe. - Mamy nadzieje dowiedzieć się, jak skompletowali swój arsenał - dodał Davis.

26-letni Tamerlan zginął w strzelaninie z policją w piątek rano, a 19-letni Dżochar został ujęty podczas trwającej dobę obławie w podbostońskim Watertown w nocy z piątku na sobotę. Dżochar Carnajew od ujęcia w piątek przebywa w szpitalu w stanie ciężkim, który uniemożliwia jego przesłuchanie.

Amerykańskie władze nie ujawniły dotychczas, z jakiego rodzaju obrażeniami podejrzany trafił do jednego ze szpitali w Bostonie. Stacja CNN powołuje się jednak na anonimowego przedstawiciela władz, który twierdzi, że Carnajew został raniony w gardło. Na razie nie wiadomo, jakie zarzuty zostaną postawione Carnajewowi ani kiedy może to nastąpić. Przedstawiciele amerykańskich władz powiedzieli, że do przesłuchania Carnajewa zostanie oddelegowana elitarna grupa specjalistów w tej dziedzinie.

Dżochar Carnajew jest podejrzany o przeprowadzenie - wraz z bratem Tamerlanem - w poniedziałek w Bostonie zamachów, w których zginęły trzy osoby, a ok. 180 zostało rannych. Może mu grozić kara śmierci, jeśli zarzuty zostaną mu postawione na podstawie prawa federalnego; tego wymiaru kary nie przewiduje prawo stanu Massachusetts, w którym leży Boston. Jak podało anonimowe źródło w resorcie sprawiedliwości, cytowane przez CNN, podejrzany najprawdopodobniej zostanie oskarżony o akt terrorystyczny z prawa federalnego i zabójstwo z prawa stanowego.Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • eurosmapper

  Oceniono 43 razy 23

  Ale tak na serio:

  trzeba byc IDIOTA by przygotowac zamach w kraju wielkim na pol planety i po zamachu... ukryc sie kilka kilometrow od strefy zero. Nie sadzicie?

 • medycynaradziecka

  Oceniono 56 razy 10

  Kolejne zamachy? Przy użyciu samowarów i kuchenek mikrofalowych!

 • x2p

  Oceniono 32 razy 6

  A dlaczego polskie media nie piszą Dżochar C. i Tamerlan C. Czy tylko polscy bandyci są chronieni? I dlaczego pokazują ich wizerunek? Czy dlatego że są Amerykanami? Czy w Polsce mamy amerykańskie prawo zezwalające na publikacje przestępców?

 • m33h0w

  Oceniono 15 razy 5

  Gdyby mieli zamiar przeprowadzić kolejne zamachy, to raczej by otwarcie nie paradowali przed kamerami monitoringu. Starali by się jakoś zakamuflować. A po zamachu nie przebywaliby w Bostonie, tylko by się gdzieś zaszyli.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 19 razy 5

  Ted Kaczynski się woził z FBI znaaaacznie dłużej ... zakapował go jego własny brat - to nie szmonces!

 • markusv

  Oceniono 24 razy 4

  Przygotowywali sie do gwaltow tez. Nawet mieli juz gotowy sprzet!! Do tej pory nie przedstawiono JEDNEGO wiarygodnego dowodu, ze to ci dwaj bawili sie garnkami. Ale tak jest wygodniej dla zasranych gliniarzy. Winnych maja, a prawda tak ich obchodzi jak naszego Maciara!!

 • doomsday

  Oceniono 30 razy 4

  "Przedstawiciele amerykańskich władz powiedzieli, że do przesłuchania Carnajewa zostanie oddelegowana elitarna grupa specjalistów w tej dziedzinie."

  To pewnie ci, co przesłuchują, kiedy na 36 godzin zawiesza się prawa Miranda , czyli worek na łeb , przywiązanie do deski od prasowania i pod hydrant głową w dół . Trenowali to u nas Kiejkutach , o czym opowiadał premier Lepper , kiedy dowiedział się, że wylądowali tam Talibowie .
  Tylko przez te gardło będzie problem. Ktoś wie, jak się przesłuchuje niemowę, który nie zdążył się jeszcze nauczyć języka migowego?
  Kiedyś w ramach zajęć na studiach pokazywano nam pewnego złodzieja w więzieniu we Wronkach , też był niemową.

 • deekox

  Oceniono 19 razy 3

  Co to qwa ma znaczyć "mogli szykować koleje zamachy"? To co zrobili to jest "incydent" <--- złe słowo, ale biorąc pod uwagę ich słabe przygotowanie do "eventów" po akcji (mam na myśli czas jak szybko ich pojmano/zabito), to trąci amatorką (Brejvik solo technicznie rzecz biorąc przeprowadził skuteczniejszą akcję :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje