Burmistrz Bostonu: Nie wiadomo, czy w ogóle będzie można przesłuchać podejrzanego o zamach

21.04.2013 17:06
19-letni Dżochar Carnajew

19-letni Dżochar Carnajew (Fot. Robin Young AP)

- Władze nie wiedzą, czy będzie można kiedykolwiek przesłuchać podejrzanego o zamach w Bostonie - powiedział burmistrz tego miasta Tom Menino. 19-letni Dżochar Carnajew przebywa w jednym ze szpitali w Bostonie.
Dżochar Carnajew od ujęcia w piątek przebywa w szpitalu w stanie ciężkim, który uniemożliwia jego przesłuchanie. Amerykańskie władze nie ujawniły dotychczas, z jakiego rodzaju obrażeniami podejrzany trafił do jednego ze szpitali w Bostonie. Stacja CNN powołuje się jednak na anonimowego przedstawiciela władz, który twierdzi, że Carnajew został raniony w gardło. Na razie nie wiadomo, jakie zarzuty zostaną postawione Carnajewowi ani kiedy może to nastąpić.

Kara śmierci może mu grozić, jeśli zarzuty zostaną mu postawione na podstawie prawa federalnego; tego wymiaru kary nie przewiduje prawo stanu Massachusetts, w którym leży Boston. Jak podało anonimowe źródło w resorcie sprawiedliwości, cytowane przez CNN, podejrzany najprawdopodobniej zostanie oskarżony o akt terrorystyczny z prawa federalnego i zabójstwo z prawa stanowego.

Przedstawiciele amerykańskich władz powiedzieli, że do przesłuchania Carnajewa zostanie oddelegowana elitarna grupa specjalistów w tej dziedzinie. Podczas przesłuchania nie zostaną mu odczytane tzw. prawa Mirandy, czyli informacja m.in. przysługującym mu o prawie do milczenia, obrońcy, a także o ewentualnym wykorzystaniu jego zeznań przeciwko niemu w sądzie. Bez odczytania tych praw zeznań uzyskanych od podejrzanego nie można użyć w sądzie jako dowodu. Amerykańskie prawo dopuszcza takie postępowanie w przypadkach, gdy istnieje zagrożenie terrorystyczne i ważniejsze jest zapobieżenie niebezpieczeństwu niż uzyskanie zeznań nadających się w sądzie.

Federalny urząd obrońców z urzędu w Massachusetts zgodził się reprezentować Carnajewa w sądzie, gdy zostaną mu postawione zarzuty, tym bardziej, że - jak podkreślono - "są poważne zastrzeżenia co do ewentualnego przesłuchania".

Dżochar Carnajew jest podejrzany o przeprowadzenie - wraz z bratem Tamerlanem - w poniedziałek w Bostonie zamachów, w których zginęły trzy osoby, a ok. 180 zostało rannych. 26-letni Tamerlan zginął w strzelaninie z policją w piątek rano, a 19-letni Dżochar został ujęty podczas trwającej dobę obławie w podbostońskim Watertown w nocy z piątku na sobotę.Zobacz także
Komentarze (141)
Burmistrz Bostonu: Nie wiadomo, czy w ogóle będzie można przesłuchać podejrzanego o zamach
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Wrabianie 2 braci muzułmanów w zbrodnie których nie popełnili w USA przypomina mi wrabianie muzułmanina Samira S. w morderstwo 3-osobowej rodziny handlarza antyków w Gdańsku.

  Morderstwo w Gdańsku zostało dokonane przez policjantów.
  Przeciwko ofierze, absolwentowi Politechniki Gdańskiej, toczyło się śledztwo o międzynarodowy handel bronią z inspiracji Urzędu Skarbowego. W czasie śledztwa policja weszła w posiadanie informacji o mieniu oskarżonego handlarza. Przed wyznaczoną rozprawą policyjne tępaki postanowiły ograbić handlarza mylnie spodziewając się że nie będzie stawiał oporu „przecież sąd i tak wszystko ci skonfiskuje”. Odwiedzili ofiarę ale ku ich zaskoczeniu nie tylko odmówił „wydania dowodów przestępstwa” ale usiłował wezwać pomocy. Policyjni bandyci którzy popakowali już łup zaskoczeni takim obrotem sprawy zastrzelili go i zlikwidowali potencjalnych świadków. Dziecko było nad wiek rozwinięte bo NIE BYŁO POMIOTEM BUDŻECIAKÓW.
  Przerażeni policyjni mordercy usiłowali kogoś wrobić. Wykorzystując bandyckie powiązania policyjne wytypowali muzułmańskiego uchodźcę z Rosji.
  Akcję zacierania śladów i niszczenia dowodów rzeczowych koordynuje prokurator Tomaszewski. WYJAŚNIENIA OSKARŻONEGO zostały utajnione (dla dobra śledztwa, oczywiście twierdzi że nie ma z tym nic wspólnego poza , być może, jakąś błahą transakcją z ofiarą) aby zaciemnić śledztwo w oczach opinii publicznej.
  Ciotka_itd i ja znaleźliśmy mnóstwo informacji o zatrzymanym w rosyjskim Internecie, łącznie z datą urodzenia, moskiewskim adresem i imieniem ojca. W Polsce prowadzi od niedawna działalność gospodarczą. Wygląda że za prawo pobytu w Polsce miał wykonywać mokrą dywersyjną robotę na terenie Rosji.
  Ale te uzgodnienia dotyczyły zleceń na terenie Rosji, a nie ofiar policyjnych napadów!
  Oczywiście zatrzymany jest w śmiertelnym zagrożeniu od masowego samobójcy w polskim areszcie.
  САМИР ФИКРЕТОВИЧ СТОЯНОВСКИЙ, 28.09.1981 г.р., живет по адресу: Москва, ЗАЦЕПА УЛ. д.20- корп.1.
  Wiek zameldowanego w Moskwie zgadza się z wiekiem skazanego w Kaliningradzie.
  Fikret – mię ojca – tureckie
  W Kaliningradzie:
  www.sztp-spb.ru/news/single/year/2011/november/article/662/
  Samir Stoyanovskiy alena-84@o2.pl ul. Władysława IV 12 lok. 18, 82-300 Elbląg,
  Numer NIP 5783111697 Numer REGON 281470297 Firma przedsiębiorcy Samir Stoyanovskiy
  adres poczty elektronicznej alena-84@o2.pl
  Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej 2013-03-01

 • matylda1963

  0

  chłopak wygląda przesympatycznie na zdjęciach, mam syna w jego wieku, to jeszcze dzieciak. Ja mu życzę aby wyszedł z tego i aby mógł jeszcze normalnie żyć.

 • tadec

  0

  Hodowanie pitbulli wsród cywilizowanego otoczenia powinno być zabronione : najpierw łaszą się a potem skaczą do gardeł,najczęściej bezbronnych. A to konkretne okrwawione szczenię należy jak najszybciej uśpić - bo żywe w przyszłosci bedzie prowokowało watahe kundli do prób uwolnienia.

 • saikokila

  Oceniono 3 razy 1

  Już nie wybielajcie amerykańskiego "wymiaru sprawiedliwości". Z artykułu wynika, że mogą mu nie odczytać praw, poświęcając jakoby możliwość wykorzystania zeznań w sądzie. Nie jest to prawda. Oni zamierzają mu nie dawać praw korzystając z "public safety exception", czyli wyjątku, który umożliwia nieprzestrzeganie praw podejrzanego ORAZ wykorzystanie złożonych zeznań w sądzie, jeśli wymaga tego bezpieczeństwo publiczne. Jest to taki wytrych, których jest obecnie w amerykańskim prawie więcej, na robienie co się chce - politykom i służbom.

  Do tego jeśli dojdzie do uznania chłopaka za wrogiego bojownika, jak chce McCain - co jest mało prawdopodobne, bo nie ma podstaw, ale już ich szukają - to w ogóle stanie przed sądem, który ma niewiele wspólnego z wymiarem sprawiedliwości, czyli komisją wojskową (m.in. uznaje za przestępstwa wojenne czyny, które takimi nie są wedle prawa międzynarodowego, np. pomoc materialną bojownikom, do tego komisje są znane z wykorzystania nieprawnych sposobów zdobywania informacji, co się nawet usłużnym sądom cywilnym nie zdarza). Niby te komisje mają sądzić obcokrajowców, ale nie we wszystkich przepisach słowo "obcy" (alien) występuje, i wtedy zostaje tylko dokładnie to określenie, którego chcą użyć.

  Tak po kawałku odbierają przywileje swoim obywatelom, i w końcu Amerykanie zostaną tylko z prawem do noszenia broni, na którym się z jakiegoś powodu zafiksowali, a które jest jednym z mniej ważnych dla wolności.

 • 410insidejob

  Oceniono 4 razy 0

  On jusz nigdy nic nie powie bo nie moze I tak ma byc bo tak jest najwygodniej.

 • sokratovicz

  Oceniono 1 raz 1

  tuż po zamachu, jeszcze zanim podano do wiadomości dane dot. zamachowców, TVN poinformowała, że Rosja jest gotowa do pomocy USA w śledztwie. a potem się okazało, że to byli Czeczeni.

  niczego nie sugeruję, ale dla mnie to było dziwne.

 • lolik52

  Oceniono 3 razy 1

  swoją drogą chłopaki wielką inteligencją się nie popisali w każym przypadku,czy był to ich pomysł czy byli wykonawcami czyjegoś pomysłu!Paradowali w tłumie ale przed kamerami monitoringu bez żadnego kamuflażu,po zamachu nie zalegli na dnie a zaczęli kręcić się jakby nic się nie stało,a powinni już mieć określone miejsce schowania się i drogę odwrotu!jeżeli takich absolwentów wypuszczają amerykańskie uczelnie to jakim cudem ten kraj istnieje?no,$ drukować umieją ale to nie wszystko,trochę wspomaga drenaż mózgów po całym świecie no ale co,okazuje się że absolwenci wyższych uczelni to debile nie potrafiący myśleć poza określonym kierunkiem,z klapkami na oczach i mózgu?przecież przynajmniej jeden z tych chłopaków miał wyższą ocenę za naukę w postaci stypendium! no i nie po 15 lat mieli...
  tym bardziej że starszy był pod "opieką" FBI swego czasu i powinien o tym pamiętać,na dodatek ciągnął się za nim ogon z Rosji.Rosyjski akcent w tym jest znakowy,chłopaki z FSB i zapewne SWR już niedługo po wybuch zapewne wiedzieli kto to zrobił i stąd propozycja Putina też zaraz po akcji o pomocy!Zapewne szybciej niż internauci z USA (FBR i CIA jak zwykle dali ciała)przejrzeli zapisy z kamer i wyskoczył im stary znajomy T.Carnajev:)))zameldowali Putinowi a ten dał propozycję Obamie!wyobrażam sobie minę Obamy i szefów specsłużb,taki policzek...
  Obama pewnie zapomniał że jeszcze Debilju Bush Młodszy zapisał swego czasu czeczeńskich hmmm...rebeliantów,jako terrorystyczną organizacje i zagrożenie.Przytulili czeczenów i olali ostrzeżenia z Moskwy no to mają na co zapracowali.

 • lejenapis

  Oceniono 4 razy 0

  niech zdechnie nie bedzie zyl za pieniadze podatnika Amerykanskiego......................i tak poszlo duzo kasy na jego szpitale i operacje nie wspomne.......................o krzywdzie Amerykanow

 • rezun-one

  Oceniono 2 razy 0

  Spoko, nie będzie gadał w Stanach pojedzie do Guantanamo.
  Tam przyzna się do wszystkiego na prośbę Antoniego wyda nawet wspólników Tuska i Putina.
  Przyzna się nawet do wysadzenia Tu154M, okazuje się że zrobili to dla wprawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje