Korea Północna przesunęła na wybrzeże wyrzutnie rakiet Scud

21.04.2013 15:56
Ćwiczenia lotnictwa i artylerii przeciwlotniczej Korei Północnej

Ćwiczenia lotnictwa i artylerii przeciwlotniczej Korei Północnej (Fot. KCNA REUTERS)

Korea Płn. przemieściła kolejne dwie wyrzutnie rakiet na swoje wschodnie wybrzeże, co może oznaczać, że reżim w Pjongjangu przygotowuje się do nowej próby rakietowej - twierdzą południowokoreańskie media, powołując się na źródła wojskowe. USA i Seul twierdzą, że mają dowody na przygotowania Kim Dzong Una do kolejnej próby rakietowej.
Informację o przemieszczeniu na wschodnie wybrzeże mobilnych wyrzutni rakiet krótkiego zasięgu Scud (o zasięgu 300-500 km) podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła wojskowe. Wyrzutnie trafiły do prowincji Południowy Hamgyong.

Według Yonhap siły zbrojne Korei Płn. w dalszym ciągu obowiązuje rozkaz z 26 marca o postawieniu w stan najwyższej gotowości wszystkich strategicznych rakiet i oddziałów artylerii. "Dopóki rozkaz ten obowiązuje, dopóty jest możliwe, że Korea Północna wystrzeli rakietę" - pisze agencja.

USA i Seul: Kim szykuje kolejną próbę rakietową. Mamy dowody

Już na początku kwietnia Korea Płn. przemieściła na wschód siedem wyrzutni. Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej twierdzą, że od dawna dysponują dowodami na to, że Pjongjang przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnej próby z użyciem rakiety balistycznej, np. jednej lub dwóch rakiet średniego zasięgu Musudan (zasięg 3000-4000 km).

Według południowokoreańskich wojskowych okazją do przeprowadzenia próby mogłaby być rocznica utworzenia Koreańskiej Armii Ludowej, przypadająca 25 kwietnia. Wcześniej spekulowano, że rakieta zostanie wystrzelona podczas obchodów 101. rocznicy urodzin założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Ir Sena. Do kolejnej próby jednak tego dnia nie doszło.

Tymczasem oficjalny północnokoreański dziennik "Rodong Sinmun" podał, że Korea Płn. jest zasadniczo gotowa na rozmowy z USA o demilitaryzacji Półwyspu Koreańskiego, ale nie chce poruszać kwestii swego programu atomowego, co dla Waszyngtonu jest warunkiem wstępnym wznowienia dialogu.

Pogróżki Pjongjangu, nerwowa reakcja świata

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja na Półwyspie Koreańskim zaogniła się. Pjongjang dokonał trzeciej próby nuklearnej, zapowiadał zmiecenie Południa z powierzchni ziemi, postawił wojska w stan gotowości bojowej i zerwał zawieszenie broni z 1953 r. Nad Koreą Południową zaczęły latać amerykańskie bombowce B-2, a sztab Południa przygotował plany uderzenia wyprzedzającego na wypadek, gdyby wywiad doniósł o przygotowaniach Północy do ataku nuklearnego.

Przez kilka tygodni media były pełne niepokojących doniesień ze wschodniej Azji. Pjongjang ostrzegł m.in. Japonię o możliwości prewencyjnego uderzenia nuklearnego, a w internecie pojawiły się filmy ukazujące planowaną na trzy dni inwazję na Koreę Południową, atak na Nowy Jork i płonącego Baracka Obamę. Eksperci zastanawiali się, co Kim Dzong Un może rzucić do walki przeciw swoim przeciwnikom, a amerykańska armia rozważała scenariusze dla Korei, również te najczarniejsze - otwartej wojny.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 63 razy 33

  Staną w kwietniu Kima wyrzutnie na wschodzie,
  Zielone Świątki będą po lodzie.

  Przysłowie staroseczuańskie

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 28 razy 10

  Napiecie z powodu zamachu w Bostonie zelżalo, wiec do akcji wchodzi Kim; proszę zauważyc; od poniedziałku korea niczego nie wygadywała; bo świat czekał na wyniki sedztwa bostońskiego; wyniki są znane (chodzi o bezposrednich wykonawców); napięcie zelżało; więć trzeba znowu podgrzać; Kim podgrzewa
  czytajcie:
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/670195,wybuchy-w-bostonie-na-tle-wojny-koreanskiej.html
  Warto zachować czujność interpretacyjną. Może okazać się, iż FBI lub inne służby wywiadowcze oskarżą Kima o zamach. Być może będą mieli rację. Na dzisiaj zamiast wybuchu atomowego, mamy do czynienia z równo skutecznymi (humanitarnymi) finansowo (w oddziaływaniu na giełdy) wybuchami bomb śmietnikowych własnej roboty.
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/670159,wojna-w-korei-jest-potrzebna-amerykanskim-bankierom.html
  Operacja kontrolowanego i symulowanego „mini-krachu” na Wall Street miałaby swoje ozdrowieńcze plusy dla amerykańskiej gospodarki. Drobni inwestorzy giełdowi zostaliby sprowokowani do odsprzedaży swoich akcji po niższych cenach w obawie, że indeksy mogą spaść niżej. Na rynku pojawiłaby się gotówka przeznaczona na zakupy. Bankierzy zaś odkupując akcje taniej od wystraszonych płotek giełdowych, uzyskaliby pewność, że za pół roku „skasują” 30% zysk z gry giełdowej. Czy Kim podejmie odpowiednią decyzję i da zarobić bankierom? Czy raczej będzie gadał i gadał, giełdy będą rosnąć, aż pojawi się bąbel i za rok lub za dwa lata świat finansowy „gruchnie” ostrzej niż we wrześniu 2008 roku po upadku Lehman Brothers?

 • phillip_lee_81

  Oceniono 15 razy 7

  Syryjskie Scudy latały kiedyś w stronę Izraela
  Izraelczycy myśleli że Syryjczycy celują w morze

 • ad2009

  Oceniono 12 razy 6

  I tak będzie te rakietki przemieszczal i przemieszczal po kraju...Na wszelki wypadek zabrano z nich zapalniki (tak podejrzewam) bo Kim też troche mysli...

 • herrporcupine

  Oceniono 48 razy 6

  Przestańcie pisać o tym prosiaku, to się znudzi i znajdzie sobie inną zabawę.

 • jusekp

  Oceniono 14 razy 4

  @zigzaur
  a miałeś Waćpan szansę wykazania się ogładą etc. lub pomilczenia...:)

 • tomek693

  Oceniono 3 razy 3

  Scudy?Nawet
  Rosjanie już dawno się z nich wycofali.To złom.W czasie I wojny w Zatoce Irakijczycy ciskali nimi w Tel Aviv.Większość z nich po prostu nie doleciala, były katastrofalnie niecelne.Resztę przejęły amerykańskie rakiety Patriot.W tym czasie Polska zrezygnowała również ze scudów. Phoenian może sobie nimi pograć w bierki, a nie straszyć innych.

 • jusekp

  Oceniono 13 razy 3

  @zigzaur

  hmm! to Ty jesteś ten Dobry, czy też Zły policjant, bo ja t.u.t.a.j. nie mieszkam i zapomniałem..?

  ale skoro nie śpisz, to napiszę Tobie - odpocznij...:)
  wystarczy, że jusa czuwa.

  w miejsce pytajników winno być -
  "KNDR(krl-d)
  pieriewieła na wastocznoje pabierieżje dwie puskowyje ustanowki s rakietami." :D)

 • supertlumacz

  Oceniono 15 razy 3

  Jednak z idiotycznych amerykańskich komunikatów najlepsze były pomyłki GWB
  Pomylił Australię z Austrią i OPEC z APEC...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje