Śledczy badają związki braci Carnajewów z organizacją terrorystyczną Doku Umarowa

Detektywi w USA zajmujący się sprawą braci Carnajewów podejrzanych o udział w zamachu bombowym na mecie Maratonu Bostońskiego, badają ich związki z czeczeńską organizacją terrorystyczną Emirat Kaukaski - podaje Fox News. Na czele tej organizacji stoi Doku Umarow, który przyznał się do zorganizowania zamachów m.in. na moskiewskie metro w 2010 roku, oraz na lotnisko Domodiedowo w 2011 roku.
Przywódca islamskiej grupy ekstremistycznej Doku Umarow, który ma na swoim koncie liczne zamachy na cywilów, jest porównywany w Rosji do Osamy ben Ladena, a ONZ wskazuje w swoich raportach na możliwe powiązania Umarowa z Al-Kaidą i innymi grupami ekstremistycznymi.

W 2011 roku Departament Stanu USA umieścił Emirat Kaukaski na liście zagranicznych organizacji terrorystycznych.

Od ujawnienia, kim są sprawcy zamachu w Bostonie, podejrzenia śledczych koncentrują się na starszym z braci Carnajewów, 26-letnim Tamerlanie. Agenci sprawdzali m.in. zawartość jego konta na kanale YouTube - większość filmów, które dołączył do swoich playlist, ma związek z islamem albo działalnością terrorystyczną, oraz jego podróż do Rosji w pierwszym półroczu 2012 roku, która obejmowała Dagestan i Czeczenię.

Według informatorów z FBI, których cytuje "Daily Mirror", niewykluczone, że Carnajew był "uśpioną komórką" terrorystów i od dawna czekał na sygnał do przeprowadzenia ataku.

- Nie mamy wątpliwości, że nie działał sam. Środki, które zostały zastosowane do przygotowania i zdetonowania bomb, były bardzo złożone i nie można ich tak po prostu znaleźć za pośrednictwem Google'a. Ktoś podzielił się tą wiedzą z braćmi, a teraz naszym zadaniem jest ich odnaleźć - mówią źródła z organów ścigania cytowane przez Fox News. Według śledczych, taka grupa może składać się z około dziesięciu osób.

Starszy z braci zginął w czwartek późnym wieczorem czasu lokalnego (w piątek rano czasu polskiego) w czasie policyjnego pościgu, a młodszy został w piątek wieczorem czasu lokalnego ciężko ranny i schwytany w obławie na przedmieściach Bostonu.

Agencja AFP zwraca uwagę, że współpraca amerykańsko-rosyjska w kwestii bezpieczeństwa jest relatywnie słabym punktem, m.in. z powodu zarzutów, że Putin pod pretekstem walki z terroryzmem atakuje przeciwników politycznych. Rosyjscy analitycy szacują, że może się to zmienić po zamachach w Bostonie. Niektórzy, zwłaszcza związani z Kremlem, jak szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow, mają nadzieję, że Waszyngton będzie teraz mniej krytyczny w sprawie polityki Putina wobec Czeczenii, od objęcia przez niego władzy w 1999 roku, początkowo na stanowisku premiera, a później prezydenta.Więcej o:
Komentarze (62)
Śledczy badają związki braci Carnajewów z organizacją terrorystyczną Doku Umarowa
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 1 raz -1

  W Polsce macie Kaczynskiego,Macierewicza I Korwina-Mikke o podobnych tendencjach. Narazie stosuja terror slowny, wkrotce przejda do "dzialania". Poblazajcie im dalej, glupole!!!!

 • muzzyczny

  Oceniono 18 razy 0

  Propaganda rządowa trwa
  Sianie terroru by odebrać prawa i wprowadzić faszystowskie rządy
  Szukajcie winnych w CIA FBI i Departamencie Obrony

 • koniu800

  Oceniono 12 razy -4

  terrorysta to najlepszy wróg dla żydów, można z nim walczyć zawsze i wszędzie, każdy może byś podejrzany albo skazany i co najważniejsze ta walka nigdy się nie skończy dopóki nie pozbawi się wszystkich obywateli ich praw i majątków

 • ciotka_ltd

  Oceniono 13 razy 7

  @chudowaty

  Racja, ten Saudyjczyk - i tu mamy odpowiedz: chlopak z rodziny Alharbi, co sponsoruje takze wahabickich bojownikow Czeczenii, Dagestanu etc. w uch walce o Kalifat Kaukaski.
  Vide: tzw. druga wojna w Czeczenii.
  Oj, cos mi mowi, ze po raz kolejny "Hamerykany" wyhodowali sobie zmije na wlasnym lonie - obsesyjna antyrosyjskosc nie poplaca. Oraz etnocentryzm - przykladanie do islamskich terrorystow miary europejskiego patriotyzmu i walk wyzwolenczych, gdy tymczasem dla dzihadystow istnieje tylko jedna ojczyzna - Islam i Swiatowy Kalifat.

 • plorg

  Oceniono 14 razy -2

  Jest teza - winni. Teraz trzeba tylko sfabrykować dowody.
  Żadnych inncyh wątków, żadnych innych podejrzanych,
  a obracało się tam setki ludzi - dziesiątki z plecakami.
  Jest pełno zdjęć dziwnych typów, a ci widzą tylko tych dwóch.
  Wygląda to (jak zwykle) wszystko wg z góry zaplanowanego scenariusza.
  Kozły ofiarne są, jeden już martwy, drugi też nic nie powie po ma przestrzelone gardło,
  a wkrótce pewne popełni samobójstwo bez udziału osób trzecich.
  Sprawa zostanie "szczęśliwie" zamknięta.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 14 razy -2

  Ciekawe ilu ludzi zostało zastrzelonych wczoraj w USA? Ciekawe czy ich mordercy są ścigani z taką samą determinacją jak ci dwaj islamscy gó...arze?

 • calli

  Oceniono 21 razy 5

  @wmc-33

  Ten rozebrany do naga okazał się całkowicie niewinny. Ciekawsza jest jednak kwestia innego zatrzymanego pierwszego dnia, obywatela Arabii Saudyjskiej.

  Arabia Saudyjska to 'najlepszy' i 'wypróbowany' sojusznik zbrodniarzy z USA w regionie, przypominam.

  Pierwszy aresztowany w sprawie bostońskiego zamachu, 20-letni Saudyjczyk Abdul Rahman Ali Alharbi, został w trybie pilnym przekazany i deportowany do Arabii Saudyjskiej, natychmiast po wizycie - nieplanowanej - ministra spraw zagranicznych tego kraju księcia Sauda Al-Fajsala w Białym Domu.

  O tym oczywiście reżimowe media nie informują również.

 • jan.go

  Oceniono 28 razy 12

  ."Ktoś podzielił się tą wiedzą z braćmi" wiemy nawet kto, to Amerykania nauczyli tysiące talibów konstruować bomby w Afganistanie podczas rosyjskiej interwencji i niestety wróciło jak niewprawnie rzucony bumerang.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX