Śledczy badają związki braci Carnajewów z organizacją terrorystyczną Doku Umarowa

21.04.2013 13:54
Bracia tuż przed zamachem w Bostonie, od prawej w czapce Tamerlan i młodszy Dżochar

Bracia tuż przed zamachem w Bostonie, od prawej w czapce Tamerlan i młodszy Dżochar (Fot. Bob Leonard AP)

Detektywi w USA zajmujący się sprawą braci Carnajewów podejrzanych o udział w zamachu bombowym na mecie Maratonu Bostońskiego, badają ich związki z czeczeńską organizacją terrorystyczną Emirat Kaukaski - podaje Fox News. Na czele tej organizacji stoi Doku Umarow, który przyznał się do zorganizowania zamachów m.in. na moskiewskie metro w 2010 roku, oraz na lotnisko Domodiedowo w 2011 roku.
Przywódca islamskiej grupy ekstremistycznej Doku Umarow, który ma na swoim koncie liczne zamachy na cywilów, jest porównywany w Rosji do Osamy ben Ladena, a ONZ wskazuje w swoich raportach na możliwe powiązania Umarowa z Al-Kaidą i innymi grupami ekstremistycznymi.

W 2011 roku Departament Stanu USA umieścił Emirat Kaukaski na liście zagranicznych organizacji terrorystycznych.

Od ujawnienia, kim są sprawcy zamachu w Bostonie, podejrzenia śledczych koncentrują się na starszym z braci Carnajewów, 26-letnim Tamerlanie. Agenci sprawdzali m.in. zawartość jego konta na kanale YouTube - większość filmów, które dołączył do swoich playlist, ma związek z islamem albo działalnością terrorystyczną, oraz jego podróż do Rosji w pierwszym półroczu 2012 roku, która obejmowała Dagestan i Czeczenię.

Według informatorów z FBI, których cytuje "Daily Mirror", niewykluczone, że Carnajew był "uśpioną komórką" terrorystów i od dawna czekał na sygnał do przeprowadzenia ataku.

- Nie mamy wątpliwości, że nie działał sam. Środki, które zostały zastosowane do przygotowania i zdetonowania bomb, były bardzo złożone i nie można ich tak po prostu znaleźć za pośrednictwem Google'a. Ktoś podzielił się tą wiedzą z braćmi, a teraz naszym zadaniem jest ich odnaleźć - mówią źródła z organów ścigania cytowane przez Fox News. Według śledczych, taka grupa może składać się z około dziesięciu osób.

Starszy z braci zginął w czwartek późnym wieczorem czasu lokalnego (w piątek rano czasu polskiego) w czasie policyjnego pościgu, a młodszy został w piątek wieczorem czasu lokalnego ciężko ranny i schwytany w obławie na przedmieściach Bostonu.

Agencja AFP zwraca uwagę, że współpraca amerykańsko-rosyjska w kwestii bezpieczeństwa jest relatywnie słabym punktem, m.in. z powodu zarzutów, że Putin pod pretekstem walki z terroryzmem atakuje przeciwników politycznych. Rosyjscy analitycy szacują, że może się to zmienić po zamachach w Bostonie. Niektórzy, zwłaszcza związani z Kremlem, jak szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow, mają nadzieję, że Waszyngton będzie teraz mniej krytyczny w sprawie polityki Putina wobec Czeczenii, od objęcia przez niego władzy w 1999 roku, początkowo na stanowisku premiera, a później prezydenta.Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • dragon2100

  Oceniono 94 razy 52

  Jak ci Czesi mogli to zrobić, to jest strasne

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 44 razy 32

  "Waszyngton będzie teraz mniej krytyczny w sprawie polityki Putina wobec Czeczenii"

  Takie stwierdzenie mogłoby mieć jakiś tam sens dawno temu. Obecnie (od paru już ładnych lat) Amerykanie i tak bardzo mocno zweryfikowali swoje stanowisko odnośnie tego problemu. Dobitnie świadczy o tym chociażby wspomniane zresztą w artykule wciągnięcie przez USA Emiratu Kaukaskiego na listę organizacji terrorystycznych, a samego Doku Umarowa w spis najbardziej poszukiwanych terrorystów. Być może zamach w Bostonie był właśnie zemstą czeczeńskich ekstremistów za taką a nie inną politykę USA.

  Istnieje też niestety inna ewentualność - zamachu dokonano w potężnym kraju, podczas wielkiej, dobrze chronionej imprezy sportowej. Może to był rodzaj "próby generalnej" przed tym, co czeczeńscy terroryści planują zrobić podczas igrzysk w Soczi. Podobieństw jest sporo...

 • jan.go

  Oceniono 28 razy 12

  ."Ktoś podzielił się tą wiedzą z braćmi" wiemy nawet kto, to Amerykania nauczyli tysiące talibów konstruować bomby w Afganistanie podczas rosyjskiej interwencji i niestety wróciło jak niewprawnie rzucony bumerang.

 • derp971

  Oceniono 44 razy 8

  Pierwszy z podejrzanych aresztowany. Całkowicie nagi i skuty, prowadzony jest do radiowozu:
  www.youtube.com/watch?&v=x7GasFcXnfg
  Kilka godzin później, słyszymy, że zginął. Jedne media piszą, że w trakcie ucieczki, inne że w wybuchu, inne że w strzelaninie...

  Już przed aresztowaniem, panował chaos medialny. Schemat fabuły przedstawienia:
  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2013/04/ARREST_900.jpg
  Setki zdjęć z tamtego dnia, w wysokiej rozdzielczości. Na wielu można zauważyć pracowników korporacji Craft (Blackwater)
  www.infowars.com/contractors-at-boston-marathon-stood-near-bomb-left-before-detonation/
  www.eioba.pl/a/1r3s/black-water-najpotezniejsza-prywatna-armia-swiata
  No i CISPA przeszła szczebel bliżej wejścia w życie.
  www.youtube.com/watch?v=i_nFyavcld4
  No i poszukiwania zamachowców rozszerzają się na cały świat:
  fakty.interia.pl/raport-eksplozje-na-maratonie-w-usa/aktualnosci/news-zamachy-w-bostonie-interpol-wydal-pomaranczowy-alert,nId,958269

 • ciotka_ltd

  Oceniono 13 razy 7

  @chudowaty

  Racja, ten Saudyjczyk - i tu mamy odpowiedz: chlopak z rodziny Alharbi, co sponsoruje takze wahabickich bojownikow Czeczenii, Dagestanu etc. w uch walce o Kalifat Kaukaski.
  Vide: tzw. druga wojna w Czeczenii.
  Oj, cos mi mowi, ze po raz kolejny "Hamerykany" wyhodowali sobie zmije na wlasnym lonie - obsesyjna antyrosyjskosc nie poplaca. Oraz etnocentryzm - przykladanie do islamskich terrorystow miary europejskiego patriotyzmu i walk wyzwolenczych, gdy tymczasem dla dzihadystow istnieje tylko jedna ojczyzna - Islam i Swiatowy Kalifat.

 • michr

  Oceniono 15 razy 7

  Powinni zachować za wszelką cenę przy życiu starszego z braci i to on mógł być związany z jakąś organizacją, (zgodnie z zasadą konspiracji) Młodszy może nie mieć pojęcia o jakiejś organizacji, on był tylko wykonawcą, zwłaszcza jak się podkreśla , był pod wpływem brata.

 • calli

  Oceniono 21 razy 5

  @wmc-33

  Ten rozebrany do naga okazał się całkowicie niewinny. Ciekawsza jest jednak kwestia innego zatrzymanego pierwszego dnia, obywatela Arabii Saudyjskiej.

  Arabia Saudyjska to 'najlepszy' i 'wypróbowany' sojusznik zbrodniarzy z USA w regionie, przypominam.

  Pierwszy aresztowany w sprawie bostońskiego zamachu, 20-letni Saudyjczyk Abdul Rahman Ali Alharbi, został w trybie pilnym przekazany i deportowany do Arabii Saudyjskiej, natychmiast po wizycie - nieplanowanej - ministra spraw zagranicznych tego kraju księcia Sauda Al-Fajsala w Białym Domu.

  O tym oczywiście reżimowe media nie informują również.

 • muzzyczny

  Oceniono 18 razy 0

  Propaganda rządowa trwa
  Sianie terroru by odebrać prawa i wprowadzić faszystowskie rządy
  Szukajcie winnych w CIA FBI i Departamencie Obrony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje