"Góra jakby ożyła". Ratownicy wysadzali dynamitem rumowiska skał. Dramat w Chinach po trzęsieniu ziemi

21.04.2013 08:55
Ratownicy wynoszą z gruzów sparaliżowaną starszą kobietę

Ratownicy wynoszą z gruzów sparaliżowaną starszą kobietę (Fot. Le Xiaoxuan AP)

Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w środkowo-zachodnich Chinach wzrosła do ponad 200 - informuje BBC. Rannych jest prawie 7 tys. osób. Nie działają telefony, akcję ratowników utrudniają osunięcia ziemi i ulewne deszcze.
Na przekazanych przez media zdjęciach widać, że na obszarach wiejskich domy wyglądają, jakby zostały starte z powierzchni ziemi.

- To było tak, jakby góra ożyła - opowiadała agencji AFP 68-letnia kobieta ze złamaną ręką, która w trzęsieniu straciła dom.

Epicentrum trzęsienia, które trwało ok. 30 sekund, znajdowało się w pobliżu półtoramilionowego miasta Ya'an. Udał się tam premier Li Keqiang, żeby nadzorować przebieg akcji ratowniczej.

Dramatyczna sytuacja na miejscu kataklizmu

Jednak dostęp ratowników na miejsce jest utrudniony przez liczne osunięcia ziemi, a także ulewne deszcze, które zaczęły padać w nocy z soboty na niedzielę (w sobotę czasu polskiego). Na obszarze najbardziej dotkniętym przez trzęsienie nie działa lub zakłócona jest łączność telefoniczna. Ratownicy musieli wysadzać dynamitem rumowiska kamieni, które utworzyły się na niektórych drogach.

Do kataklizmu doszło w gęsto zaludnionej prowincji, na obszarze wzmożonej aktywności sejsmicznej, gdzie w trzęsieniu ziemi w 2008 roku zginęło lub zaginęło w sumie ok. 90 tys. ludzi. Syczuan liczy ok. 80 mln mieszkańców.

Do pomocy ratownikom skierowano posiłki z całego kraju, w tym ok. 7,5 tys. żołnierzy oraz 10 samolotów. Ministerstwo spraw obywatelskich przesłało do Syczuanu pomoc, m.in. 30 tys. namiotów i 50 tys. koców.

Jak silne było trzęsienie? Sprzeczne dane

Siły trzęsienia nie ustalono ostatecznie. Według chińskich służb geologicznych, na które powołuje się agencja Xinhua, miało ono magnitudę 7, według amerykańskiego Centrum Badań Geologicznych USGS - 6,6.

Do tego w ciągu ostatnich 24 godzin chińskie służby geologiczne odnotowały 1165 wstrząsów wtórnych. Zaledwie trzy z nich miały jednak magnitudę około 5-6 stopni.

Magnituda a skala Richtera

Uwaga: siłę trzęsienia podajemy w tzw. magnitudzie, która jest obowiązującą na świecie skalą pomiaru trzęsień. Popularna skala Richtera ze względu na swoją niekompatybilność i brak możliwości mierzenia najsilniejszych trzęsień ziemi przestała być stosowana przez instytuty sejsmograficzne dawno temu. Sejsmologowie wykorzystują obecnie magnitudę skalibrowaną tak, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje